Jump to content



Σύνθεση Gaming pc


potis91

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, εδώ και μια βδομάδα προσπαθώ να φτιάξω ένα gaming pc και έχω μπερδευτεί όσο δε πάει. Έφτασα σε ένα σημείο που το μυαλό μου έχει γίνει σούπα από το πολύ διάβασμα και χρειάζομαι βοήθεια για κάποια βασικά θέματα. Θέλω τα παιχνίδια που θα παίζω να είναι σε υψηλή ανάλυση και να αντέξει τουλάχιστον 5ετία.

 

Η σύνθεση μου:

 

κουτί: COOLERMASTER RC-K350-KWN2-EN K350 MIDI TOWER

cpu: AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX -  INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ LGA1150 - BOX

motherboard: ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0       -   ASROCK Z97X KILLER RETAIL

                       ASROCK 990FX KILLER RETAIL

ram:  G.SKILL F3-1600C8D-8GAB 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ ARES DUAL CHANNEL KIT

gpu:  ASUS R9 280X R9280X-DC2-3GD5 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL

HDD: SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3

SSD:  SANDISK SDSSDHII-240G ULTRA II SSD 240GB SATA3

τροφοδοτικό: CORSAIR RM SERIES RM750 - 750W 80 PLUS GOLD CERTIFIED FULLY MODULAR PSU

 

 

Τι προτείνετε AMD ή Intel (εγώ τείνω περισσότερο προς FX8350);

Ποιά motherboard?

Τα άλλα είναι καλά ή να κάνω κάποια αλλαγή;

Επίσης έχω αυτή την υδρόψυξη: COOLERMASTER RL-S12V-24PK-R1 SEIDON 120V (120MM)

 
Link to comment
Share on other sites

Καποιος trollarei? :D

 

Δεν βαζεις AMD για games και ποσο μαλλον για "5ετιας".

 

4690Κ + motherboard στα 120-130 τυπου Ζ97-Α και καμια Extreme 4 κτλ να τον ανεβασεις μιας και ηδη εχεις καλουτσικη ψυκτρα.

 

750W ειναι overkill εκτος αν σκοπευεις να κανεις SLI/XFire.

 

Crucial MX100 256GB για SSD.

 

Καρτα γραφικων οτι και να κανεις δεν κραταει 5ετια, θα την αλλαξεις ετσι και αλλιως, η 280Χ ειναι φτηνες αυτη την εποχη και δεν ειναι κακια επιλογη αλλα μεσα στα 2-3 χρονια θα την αλλαξεις κοιτα στο Visionstudio για την XFX DD που εχουν (ειχαν) στα 235-240ε.. ισως και σε ενα χρονο απο τωρα λογο με αυτα που κανουν με τις κονσολες και το VRAM.

 

Τα υπολοιπα ειναι σωστα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπατζετ;; ολοι θα σου πουν να πας καλυτερα σε intel και το ιδιο υποστηριζω κι εγω. Απο καρτα γραφικων αν θες να πας σε amd κοιτα μονο για r9 290/x. Αλλα να ξερεις ειναι μοντελο που "παλιωνει" πλεον ενω η 970 της nvidia προσφερει καλυτερες επιδοσεις με πολυ καλυτερες θερμοκρασιες και πολυ λιγοτερη καταναλωση ρευματος. Η δε asus r9 280x που εβαλες ειναι ισως οτι χειροτερο μπορεις να βαλεις! Εχουν εμφανισει παρα πολλα προβληματα!Αν και ειμαι φανατικος της corsair, αυτη τη σειρα rm δεν θα την διαλεγα. Πηγαινε στην ax (ax760i) η superflower σαν το δικο μου η coolermaster v series.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις 1600αρες μνημες...ριξε το budget της μητρικης στα 100€ και παρε την asrock H97 performance .

(αν παρεις αλλες..μεγαλυτερες ιδια τιμη ομως δες την GA-Z97X-Gaming 3  ή την asrock z97 killer -και οι δυο παιζουν στα 120€...αν και οποιαδηποτε ζ97 σου κανει)

 

Ριξε και το κοστος στο τροφοδοτικο ..απο τα 134€ στα 90€ http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-650w-sf-650p14xe-p-PER.811709

 

Παρε και τον ocz arc100 (δε θα προτιμουσα ultra II απο sandisk ) και αντι για 280χ παρε την 970.

 

 

κουτι -θεμα γουστου περισσοτερο- δες τα bitfenix neos kai comrade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιος trollarei? :D

 

Δεν βαζεις AMD για games και ποσο μαλλον για "5ετιας".

 

4690Κ + motherboard στα 120-130 τυπου Ζ97-Α και καμια Extreme 4 κτλ να τον ανεβασεις μιας και ηδη εχεις καλουτσικη ψυκτρα.

 

750W ειναι overkill εκτος αν σκοπευεις να κανεις SLI/XFire.

 

Crucial MX100 256GB για SSD.

 

Καρτα γραφικων οτι και να κανεις δεν κραταει 5ετια, θα την αλλαξεις ετσι και αλλιως, η 280Χ ειναι φτηνες αυτη την εποχη και δεν ειναι κακια επιλογη αλλα μεσα στα 2-3 χρονια θα την αλλαξεις κοιτα στο Visionstudio για την XFX DD που εχουν (ειχαν) στα 235-240ε.. ισως και σε ενα χρονο απο τωρα λογο με αυτα που κανουν με τις κονσολες και το VRAM.

 

Τα υπολοιπα ειναι σωστα

 lol, όντως κοίτα σύμπτωση :) παίζει αν χρειαστεί να κάνω croddfire/sli οπότε τα 750w είναι καλά.

για αυτή την motherboard τι λες; http://www.asrock.com/microsite/Fatal1tyKiller/Fatal1ty%20X99X%20Killer.html  είναι υπερβολή; τη σκέφτομαι σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης σε DDR4

 

 

Μπατζετ;; ολοι θα σου πουν να πας καλυτερα σε intel και το ιδιο υποστηριζω κι εγω. Απο καρτα γραφικων αν θες να πας σε amd κοιτα μονο για r9 290/x. Αλλα να ξερεις ειναι μοντελο που "παλιωνει" πλεον ενω η 970 της nvidia προσφερει καλυτερες επιδοσεις με πολυ καλυτερες θερμοκρασιες και πολυ λιγοτερη καταναλωση ρευματος. Η δε asus r9 280x που εβαλες ειναι ισως οτι χειροτερο μπορεις να βαλεις! Εχουν εμφανισει παρα πολλα προβληματα!Αν και ειμαι φανατικος της corsair, αυτη τη σειρα rm δεν θα την διαλεγα. Πηγαινε στην ax (ax760i) η superflower σαν το δικο μου η coolermaster v series

 

Σε μπατζετ είμαι περίπου στα 1000 άντε και λίγο πάνω. H 970 είναι πάρα πολύ καλή αλλά έχει 100 πάνω. Αλλά δεν βιάζομαι μπορώ να περιμένω να τα μαζέψω. Για το τροφοδοτικό που έβαλα έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό το διάλεξα, θα κοιτάξω πάντως και τα άλλα που μου είπες!!!

 

 

Αν παρεις 1600αρες μνημες...ριξε το budget της μητρικης στα 100€ και παρε την asrock H97 performance .

(αν παρεις αλλες..μεγαλυτερες ιδια τιμη ομως δες την GA-Z97X-Gaming 3  ή την asrock z97 killer -και οι δυο παιζουν στα 120€...αν και οποιαδηποτε ζ97 σου κανει)

 

Ριξε και το κοστος στο τροφοδοτικο ..απο τα 134€ στα 90€ http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-650w-sf-650p14xe-p-PER.811709

 

Παρε και τον ocz arc100 (δε θα προτιμουσα ultra II απο sandisk ) και αντι για 280χ παρε την 970.

 

 

κουτι -θεμα γουστου περισσοτερο- δες τα bitfenix neos kai comrade.

 

Αρχικά ήμουν για πιο γρήγορες ram, είδα όμως ότι στα fps δίνουν πολύ λίγο boost. Για τη motherboard με ενδιαφέρει να επιδέχονται O/C και να μην έχω θέματα στο μέλλον.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις μητρικες θα μπορεις να ανεβασεις τον επεξεργαστη.(δεν ισχυει το Ζ-only δλδ εδω και πανω απο χρονο)

 

Απλα οι "H" δε ανεβαζουν μνημες πανω απο το οριο του imc. (για τον επεξεργαστη που σκοπευεις να παρεις ..θα "μεινουν" στα 1600 Mhz)

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις μητρικες θα μπορεις να ανεβασεις τον επεξεργαστη.(δεν ισχυει το Ζ-only δλδ εδω και πανω απο χρονο)

 

Απλα οι "H" δε ανεβαζουν μνημες πανω απο το οριο του imc. (για τον επεξεργαστη που σκοπευεις να παρεις ..θα "μεινουν" στα 1600 Mhz)

Οκ, ευχαριστώ  :)

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστης  i7-4790κ ολο και περισσοτερα games επωφελουνται απο 4 cores και πανω,και επειδη ειπες για χιλιαρικακι ας μεινεις στην z97,για χ99 το ξεχνας,4790κ και εισαι ανετος.

 

Μητρικη Rog z97hero,η αν δεν σε παιρνει οτιδηποτε σε z97 απο Αsus,ram ddr 16gb 2400(corsair-gskill) για να μην πνιγει η cpu,αν δεν σε παιρνει οικονομικα εδω πανε σε 8gb,ssd 120gb και μονο windows πανω αντε και κανα game που παιζεις συχνα,καρτα γραφικων nvidia με 4gb τουλαχιστον απο 780 και πανω(hbao+,soft shadows,txaa,phys-x,3d glasses),σκληρος seagate barracuda 2TB το 1 ειναι πολυ λιγο σημερα,και ενα psu των 750 watt με efficiency 80+ η 90+ και εκλεισε το θεμα,αυτα θα αγοραζα αυριο το πρωι αν ημουν στην θεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως η Μ/Β που λες πρέπει να είναι η καλύτερη στην κατηγορία της,ram λέω για αρχή 8gb και μετά τα κάνω 16. Με  i7-4790κ ξευφεύγω προυπολογισμού, αποψη μου ειναι να δωσω ξεκαθαρα παραπανω λεφτα στην gpu εφοσον θελω το pc μονο για gaming. Αν κανω λαθος εδω διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και ο i5 για παιχνιδια. Εχω δει αρκετους να λενε οτι κλεινοντας το hyperthreading σε εναν i7 οταν παιζουν παιχνιδια το συστημα παει πιο ανετα. Ο 4790k ναι μεν ειναι ο καλυτερος που μπορεις να παρεις τωρα για γενικη χρηση αλλα αυτο δε σημαινει πως ο i5 ειναι κακος. Συμφωνω στην επενδυση σε οσο το δυνατον καλυτερη καρτα γραφικων ειδικα αυτη την εποχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος.Το έχω ξαναπεί το HT δε βοηθάει σε όλα τα παιχνίδια αντίθετα πολλά τα μαμάει.

Έχω 4770 και 2500 και πάνε σχεδόν το ίδιο λίγα fps παραπάνω 5-6 ο 4770 λόγω χρονισμού.

Κόβεις απο cpu και χώνεις στη gpu.

Τσιμπάς Ι5 και ξεχνάς τους fx 8xxx εκτός αν θες να καμαρώνεις οτι έχεις 8 πύρινο και να εχει απόδοση κατώτερη απο 4πυρινο.

Έγινε επεξεργασία από panos13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.