Jump to content



αναβάθμιση gaming pc


pantelos

Recommended Posts

χαιρετώ την ομάδα του λαμπη!

ναι ξέρω είναι ένα ακόμα θέμα περί αναβάθμισης αλλά χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας μιας και έχω χάσει την μπάλα με ότι καινούριο είναι στην πιάτσα.

αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι θέλω το pc για gaming (bf crysis γενικά κυρίως fps) αλλά και για προγραμματισμο και σχεδίαση (λόγω σχολής) παρέα με κάνα matlab και κλασικά all around χρήση..(Οκ να μην πάει αέρας σε photoshop και Vegas πχ αλλά να μην είναι χρεπι :-P)

ένα ταβάνι πρόχειρο κάπου στα 450-470 για cpu vga και μητρική.

τροφοδοτικό έχω 800w της coolermaster και από κουτί σκληρούς και ραμ όλα καλά.

το κυρίως δίλημμα είναι ανάμεσα σε AMD και Intel..

από AMD σκέφτομαι τον fx 8320 και από Intel τον i5 4440

για την μπλε μεριά λέω την msi z97 g45 η την gigabyte z97x gaming 5 ένω από την άλλη όχθη την 990fxa ud3

για vga νομίζω η r7 260x η η r9 270 στα 2gb θα με καλύψει..οθόνη έχω μια hd 23άρα της Samsung

από oc δεν με καίει και τόσο και θέλω το σύστημα να με καλύπτει για 2 χρόνια :-P

επίσης τώρα έχω έναν c2extreme 9650 και την p5e64 μαζί με μια radeon 6950 αλλά βλέπω ότι σε νέους τίτλους τρώει λίγο φρίκες.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σε καίει το overclocking στη μεριά της Intel, τότε πάνε σε μια καλή H97 μητρική.

Η κάρτα που προτείνω είναι η 270X. Επεξεργαστές δεν άλλαξα.

 

ΙΝΤΕL:

 

Core I5 / XFX 270X / ASUS H97 PLUS 456.59

 

Core I5 / XFX 270X / ASUS H97 PRO GAMER 479.79

 

Core I5 / XFX 270X / ASROCK H97 KILLER 475.20

 

AMD:

 

FX 8320 / XFX 270X / ASUS M5A99FX R2.0 459.30

 

FX 8320 / XFX 270X / ASUS M5A97 R2.0 406.30

 

FX 8320 / XFX 270X / GIGABYTE GA - 970A - UD3P 410.40

 

FX 8320 / XFX 270X / GIGABYTE 990FXA - UD3 449.30

 

Τα συγκεκριμένα είναι απο το E-Shop και φαντάζομαι μπορείς να βρείς πολλά από αυτά αλλού και πιο φθηνά. Θα μπορούσες να αγοράσεις και κάποια μητρική Z97 απλά θεωρώ πως για τα θέλω σου, μια H97 σε καλύπτει και στο μέλλον με την υποστήριξη των Broadwell επεξεργαστών της Intel. Κάτι που δεν μπορεί ( δυστυχώς ) να προσφέρει η AMD με τις AM3+ μητρικές αφου όπως φαίνεται το τσιπ είναι "νεκρό". Για αυτό και η δική μου άποψη / γνώμη ( όσο και αν αυτή μετράει ) είναι να πας με ένα σύστημα της Intel ( όχι απαραίτητα με ένα από αυτά που έγραψα, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να χτίσεις και καλύτερα ,γνωρίζοντας τις ανάγκες σου, συστήματα )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω σε ιντελ τελικά με το z97 μόνο και μόνο για τις παραπάνω δυνατότητες σε σχέση με το Η97

Επίσης είχα διαβάσει ότι ο AMD έχει μεν τους διπλάσιους πυρήνες αλλά ο Intel είναι καλύτερος στα single core προγράμματα και γενικότερα στα παιχνίδια..ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω σε ιντελ τελικά με το z97 μόνο και μόνο για τις παραπάνω δυνατότητες σε σχέση με το Η97

Επίσης είχα διαβάσει ότι ο AMD έχει μεν τους διπλάσιους πυρήνες αλλά ο Intel είναι καλύτερος στα single core προγράμματα και γενικότερα στα παιχνίδια..ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

Ο μονος λογος αγορας AMD οσο αφορα games : Ειμαι fanboy και δεν πιστευω τι λενε οι αλλοι και ολα τα review.

 

Ο μονος λογος αγορας AMD (FX 8300 series παντα..) στην πραγματικοτητα : Τον χρειαζομαι για δουλεια και δεν εχω 330ε να παρω ι7 για να γινετε 5 δευτερα ποιο γρηγορα..(Τροπος του λεγειν ετσι..) και που και που θελω να τρεξω και κανα game οταν μενει χρονος.

 

Αν σκοπευεις να παιζεις game συχνα, καθημερινα τοτε γενικα Intel πλατφορμα ειναι μονοδρομος.

 

Για μενα επειδη λιγο πολυ η H97 ειναι ιδια τιμη με τις μικρες Ζ97, πανε σε Ζ97 μονο και μονο για το memory support γιατι ποτε δεν ξερεις, μιας και ειναι ακριβως τα ιδια λεφτα λιγο πολυ, παρε μια Ζ97 στα 80-90ε αντι για μια Η97 στα ιδια λεφτα, και θα εισαι και καλυμενος μην ψαχνεις RAM σε 1600 με το ζορι μιας και τοσο περνουν η Η97, ενω με Ζ97 δεν σε νοιαζει αν στο μελλον εχει θεμα, γιατι γενικα ολοι ξερουμε ποσο γουσταρουν να χαλανε η RAM δεξια και αριστερα.

 

Επισης κατι πολυ σοβαρο που πολυ για καποιο λογο δεν αναφερουν.

 

Αν σκοπευεις να παιζεις online πολυ και οχι τα κρακαρισμενα single player για 10 ωρες μιας και αναφερεις FPS games..  θα ηταν καλο να παρεις unlocked CPU και οταν θα εχεις τα λεφτα να παρεις μια καλουτσικη ψυκτρα να τον ανεβασεις, οσο αφορα online και games ειναι αποδεδειγμενο οτι Higher Hz > Everything ειδικα σε MMO και Battlefield τυπου με πολλα ατομα.

 

Παντα μιλαω για games με πολυ κοσμο και πολλα info..οχι το free for all 10 ατομα στο CoD και Dota και τετοια.. αλλα για το 20 vs 20 τα 64 ατομα στα Battlefiled,τα GW2 World PvP, raids κτλ στα τετοιου ειδου games δεν χρειαζεται προφανως απλα παντα υπαρχει ενα 20-50% increase στο online gameplay σε τετοια games stock με 4.5Ghz παραδειγμα που αν ποτε εχεις minimum FPS dips, το OC αρκετες φορες που σου δινει αυτο το 10 FPS σε κραταει απο το να αρχισουν οι φωτογραφιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pantelos go for 4440 είναι καλυτερος απο τους 8 πυρηνες της amd.Το θέμα cpu είναι τεράστιο και δεν έχει να κάνει με το πόσους πυρηνες εχει καθε επεξεργαστής η η ταχυτητα του.

Mε τον 4440 η Ζ μητρική δεν χρειάζεται αλλα αν ειναι με πολλά καλόύδια ειναι καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος αγορας AMD οσο αφορα games : Ειμαι fanboy και δεν πιστευω τι λενε οι αλλοι και ολα τα review.

 

Ο μονος λογος αγορας AMD (FX 8300 series παντα..) στην πραγματικοτητα : Τον χρειαζομαι για δουλεια και δεν εχω 330ε να παρω ι7 για να γινετε 5 δευτερα ποιο γρηγορα..(Τροπος του λεγειν ετσι..) και που και που θελω να τρεξω και κανα game οταν μενει χρονος.

 

Αν σκοπευεις να παιζεις game συχνα, καθημερινα τοτε γενικα Intel πλατφορμα ειναι μονοδρομος.

 

Για μενα επειδη λιγο πολυ η H97 ειναι ιδια τιμη με τις μικρες Ζ97, πανε σε Ζ97 μονο και μονο για το memory support γιατι ποτε δεν ξερεις, μιας και ειναι ακριβως τα ιδια λεφτα λιγο πολυ, παρε μια Ζ97 στα 80-90ε αντι για μια Η97 στα ιδια λεφτα, και θα εισαι και καλυμενος μην ψαχνεις RAM σε 1600 με το ζορι μιας και τοσο περνουν η Η97, ενω με Ζ97 δεν σε νοιαζει αν στο μελλον εχει θεμα, γιατι γενικα ολοι ξερουμε ποσο γουσταρουν να χαλανε η RAM δεξια και αριστερα.

 

Επισης κατι πολυ σοβαρο που πολυ για καποιο λογο δεν αναφερουν.

 

Αν σκοπευεις να παιζεις online πολυ και οχι τα κρακαρισμενα single player για 10 ωρες μιας και αναφερεις FPS games..  θα ηταν καλο να παρεις unlocked CPU και οταν θα εχεις τα λεφτα να παρεις μια καλουτσικη ψυκτρα να τον ανεβασεις, οσο αφορα online και games ειναι αποδεδειγμενο οτι Higher Hz > Everything ειδικα σε MMO και Battlefield τυπου με πολλα ατομα.

 

Παντα μιλαω για games με πολυ κοσμο και πολλα info..οχι το free for all 10 ατομα στο CoD και Dota και τετοια.. αλλα για το 20 vs 20 τα 64 ατομα στα Battlefiled,τα GW2 World PvP, raids κτλ στα τετοιου ειδου games δεν χρειαζεται προφανως απλα παντα υπαρχει ενα 20-50% increase στο online gameplay σε τετοια games stock με 4.5Ghz παραδειγμα που αν ποτε εχεις minimum FPS dips, το OC αρκετες φορες που σου δινει αυτο το 10 FPS σε κραταει απο το να αρχισουν οι φωτογραφιες.

 

 

 

 

Με αφορμη αυτο το ποστ...δεν εχει σημασια τι μνημες θα βρει. Δεν ειναι θεμα support..Οτι και να παρει (μεγαλυτερο εε) στα 1600 θα παιξει (αν εχει ι-core, γιατι με pentium θα μεινει στα 1333.)

Κατα τα αλλα συμφωνω...z97 και 4690κ αν και με την h97 παλι θα κανει oc.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη αυτο το ποστ...δεν εχει σημασια τι μνημες θα βρει. Δεν ειναι θεμα support..Οτι και να παρει (μεγαλυτερο εε) στα 1600 θα παιξει (αν εχει ι-core, γιατι με pentium θα μεινει στα 1333.)

Κατα τα αλλα συμφωνω...z97 και 4690κ αν και με την h97 παλι θα κανει oc.

 

Δεν μιλαω για τωρα, μιλαω γενικα.

 

Ζ97 παραδειγμα visionstudio υπαρχουν απο 80ε, οπως και η Η97, δεν εχει λογο να παρει Η97 οταν υπαρχουν οι μικρες Ζ97 που μονο κερδος εχει.

 

Επισης το αναφερα μελλοντικα με τις RAM.

 

Δεν χρειαζεται πανω απο 1600 αλλα ηδη στην αγορα βγαινουν ολο και περισσοτερες higher frequency και οπως πολλοι ψαχνουν για μικροτερες DDR3/DDR2 το ιδιο θα γινει σε πολλους με DDR3 σε μερικα χρονια, γιατι να μην ειναι καλυμενος απο τωρα επειδη πηρε Ζ97, να πεταξει οτι RAM βρει στο μελλον αν εχει προβληματα που ποτε δεν ξερεις? Εψαλλου οπως ειπα, οι μικρες Ζ97, ειναι ιδια τιμη με Η97, δεν χανει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντικα το λεω και εγω..ddr3 να 'ναι και οτι να 'ναι.

 

Kατα τα αλλα συμφωνω στο φθηνοτερη μητρικη με Κ επεξεργαστη παρα μητρικη το αναποδο.

Ομοιως και στις μνημες..αν βρει τωρα με 1-5€ πιο γρηγορες ας παρει αυτες.Στο μελλον το πιο "αργο" θα τον περιορισει ..αλλα δεν ειναι πανακεια.

 

Κ επεξεργαστη θα εβαζα και με h97 προσωπικα....συγκεκριμενες παντα.Και αν το budget ειναι πολυ περιορισμενο θα κοιτουσα και για πιο συγκεκριμενη h81 με K επεξεργαστη αν δε αλλαζα συστημα καθε τριμηνο-εξαμηνο(που προσωπικα πλεον φτανω πολυ ευκολα την τριετια).

 

Το ολο ποστ παντως το ειπα για τις μνημες μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν δηλαδή τα λεφτά για τον 4690k με μια φθηνότερη z97? Και την r9 270x για παρέα ?

Άμα πρόκειται να κρατήσουν κάνα δυο χρονάκια δεν υπάρχει και τόσο θέμα..ίσα ίσα καλυτερα

 

 

Εκτος αν αλλαξουν αποτομα τεχνολογια και δουμε τιποτα 30-50% διαφορα απο τους Haswell-e στους Broadwell ή skylake?Δεν θυμαμαι τι βγαινει πρωτο για desktop που δεν νομιζω, τοτε δεν θα σου πανε μονο 2 χρονια, καμια 3-4 ανετα, οι SB μια χαρα τραβανε ακομα.

 

Οσο αφορα την καρτα γραφικων.

 

Με τετοιες βλακείες που κανουν με τις κονσολες και τα texture καμια καρτα δεν ειναι οκαυ, εγω προσωπικα περιμενω 970/980 με 8GB vram που υποτιθειτε οτι ερχονται, το εχουν παρακάνει με αυτο το θεμα.

Έγινε επεξεργασία από acct
Σεμνά...
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν αλλαξουν αποτομα τεχνολογια και δουμε τιποτα 30-50% διαφορα απο τους Haswell-e στους Broadwell ή skylake?Δεν θυμαμαι τι βγαινει πρωτο για desktop που δεν νομιζω, τοτε δεν θα σου πανε μονο 2 χρονια, καμια 3-4 ανετα, οι SB μια χαρα τραβανε ακομα.

Οσο αφορα την καρτα γραφικων.

 

Ναι νταξει είπαμε και 8gb vram :-P

Σε ένα λογικό πόσο μιλάμε πάντα σύμφωνα με το ταβάνι που ορισα..

(σε λίγο θα βγάζουν vga με την ικανότητα να αλλάζεις τον επεξεργαστή και την ραμ της)

Link to comment
Share on other sites

Ναι νταξει είπαμε και 8gb vram :-P

Σε ένα λογικό πόσο μιλάμε πάντα σύμφωνα με το ταβάνι που ορισα..

(σε λίγο θα βγάζουν vga με την ικανότητα να αλλάζεις τον επεξεργαστή και την ραμ της)

 

Δεν ειπα τι να αγορασεις, 270Χ μια χαρα ειναι.

 

Απλα λεω με τετοιες βλακείες που κανουν λογο κονσολων, ακομα και μια χαρα καρτες επειδη δεν εχουν 4GB Vram δεν μπορουν να βαλουν settings, απλα αυτο.

 

Που επισης μπορει να σημαινει ραγδαιες αλλαγες στις καρτες και το 2016 να εχουν τεραστια διαφορα με τωρα λογο αυτου.

 

Αλλα ο 4690Κ δεν νομιζω να εχει θεμα.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

broadwell θα δουμε απο το νεο ετος ...αλλα τα πιο σημαντικα θα ειναι τα 14νμ και η 5200 (ή οπως την ονομασουν) καρτα γραφικων που θα εχει ondie (και σε οποιος επεξεργαστες την κοτσαρουν).Στα συν επισης ..τα οποια προγραμματα δουν την ondie μνημη της καρτας γραφικων σαν L4 που θα ειναι και το πιο beneficial.

 

Γενικα σα λυση παιζει και να περιμενεις να δεις τι ψαρια θα πιανουν οι broadwell (που χειροτεροι δεν θα ειναι σιγουρα) ..και να περιμενεις για καρτα 960.

Aλλα ειναι ενα θεμα το ποσο θες και αξιζει να περιμενεις ..

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως προειδοποιηση ηταν αυτη? Απο ποτε δεν κανει να λεμε οταν εχουν κανει τετοια πραγματα με τις κονσολες και καταστρεφουν ταυτοχρονα και τα PC games με τα ψευτο-vram requiremens?

 

Απλα δεν καταλαβα, δεν εβρισα καποιον εδω στο φορουμ, το πως φτιαχνουν τα games γενικα ηταν.

 

Τελως παντων, καταλαβα, με τις αλλαγες πρεπει να προσεχουμε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

ναι  / όχι

 

άμα έχεις καμιά καλή υλοποιήση η 270 ξεπερνάει τα στοκ ρολόγια της 270χ με λίγο OC

 

φυσικά η X άμα την OCάρεις κερδίζεις 50-100mhz έξτρα. αλλά η χρηματική διαφορά δεν τα αξίζει θεωρώ.

 

την είχα την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.