Jump to content



Αγγελίες V.3 (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ)


Recommended Posts

Το δείγμα που "ψηφίσατε" / θίξατε επί του θέματος δεν πρέπει να ήταν ανάλογο των 350 members που βλέπω το πρωί στις 8.00 αλλά ούτε των 1000 κάτι που βλέπω άλλες φορές στα "peak".

Αυτό όμως δεν έχει σημασία κατα την γνώμη μου. Σημασία έχει ότι οι "owners", θέλουν να κρατήσουν ένα προφίλ συγκεκριμένο για το thelab.γρ

Αυτό από μόνο του είναι σεβαστό (τουλάχιστον από εμένα). Απλά πράγματα!

 

υ.γ. ταπεινή μου γνώμη είναι ότι: με πιό "ανοιχτές" αγγελίες, πιστεύω θα υπήρχαν και περισσότερα "PPC" ... just thinking out loud...

υ.γ.2 φυσικά και δεν μιλάμε για xe.γρ..! Άμα ήταν να γίνουν οι αγγελίες σας πώληση ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων ή προσωπικές αγγελίες :wub: , τότε δεν θα υπήρχε συνάφεια..!

υ.γ.3 ...γνώμη μου: δύο αγγελίες το μήνα είναι υπερβολικά λίγο, 2 την εβδομάδα πολύ, μία την εβδομάδα η σωστή επιλογή?

 

αν ανοίξουν οι αγγελιες θα γίνει μπάχαλο, θα μετατραπεί σε xe το site, θα χάσει την ταυτότητα του. Δεν νομίζω να θέλουν τα παιδιά εδώ πέρα να αυξήσουν την κίνηση με οποιοδήποτε κόστος. Οι απέναντι, αν παρακολουθείτε χρόνια τα ελληνικά forum, είναι ένα παράδειγμα. Απο ένα πολύ καλό τεχνολογικό site έχει γίνει χάβρα ιουδαίων και υπέυθυνες είναι οι αγγελίες γιαυτό.

 

Αυτό που μπορεί να γίνει, κατα την γνώμη μου, είναι να αλλάζει δυναμικά ο αριθμός των αγγελιών σε σχέση με την παλαιότητα και τα post του χρήστη.

Η βάση να είναι όπως είναι τώρα, απλά κάποιος πχ που είναι στο site 3 χρόνια και εχει 3000 post να μπορεί να βάζει 4 αγγελίες το μήνα, αυτός που είναι 5 χρόνια και έχει 5 χιλιάδες να βάζει 6 (τυχαία παραδείγματα) και να σταματάει σε κάποιο όριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ως συντονιστές/διαχειριστές σίγουρα ξέρετε περισσότερα απο εμένα περι λειτουργείας του forum.

Παρόλα αυτά επιτρέψτε μου να σας κάνω ένα παράδειγμα, για να δείτε πως εγώ το σκέφτηκα και το ανέφερα.

 

Κάνω για παράδειγμα update στον υπολογιστή μου σήμερα mobo, cpu, και μνήμες, αυτά λοιπόν είναι μία αγγελία.

Μετά απο 10 μέρες κάνω update κάποιο άλλο part απο τον υπολογιστή μου, ας πούμε το τροφοδοτικό. δεύτερη αγγελία μέσα σε ένα μήνα.

Μετά απο άλλες 10 μέρες κάνω update την κάρτα γραφικών, τρίτη αγγελία μέσα σε ένα μήνα λοιπόν.

Μετά απο άλλες 10 μέρες κάνω update κάποιο περιφερειακό, ή κάτι άλλο, τέταρτη αγγελία μέσα σε ένα μήνα.

 

Υποθετικά λοιπόν ξεπέρασα ήδη κατά το διπλάσιο τον περιορισμό των όρων χρήσεως δυστηχώς.

Κάπως έτσι λοιπόν προκύπτει ένα δικό μου παράδειγμα...

Θα τα συγκεντρωσεις ολα και θα βαλεις μια αγγελια με ξεχωριστες τιμες για καθε εξαρτημα και μια (καλη) τιμη για ολα μαζι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[κραξιμο mode on]

 

θα απευθυνθω σε ατομα απο Δ.Ο


σας αγαπαω σας εκτιμαω ,μπορει να πηγαινουμε για φαι / ποδηλατο / καφε  / εκδρομες αλλα δεν ειναι ολα μελι γαλα και θα γινω λιγο κακος:p
δυστηχως αυτο που βλεπω ειναι οτι χασατε μετα την αλλαγη του φορουμ στο θεμα των αγγελιων.
εχει πεσει ΠΟΛΥ η κινηση και οχι λογω των περιορισμων.(2/μηνα- που ναι ,ΣΥΜΦΩΝΩ με τον Γιαννη απο πανω.περιεργο :p Ενας που θα αποφασισει στο 6μηνο σιγουρα θα θελει να βαλει παραπανω απο 2 την εβδομαδα.Ουτε υποχρεωμενος ειναι να κανει σουμα η να σκεφτει τι πρεπει να πουλησει λογω κανονισμου)
Εχει πεσει λογω πρακτικοτητας.Πως γινεται να κανεις sort by date (να λεει 6 μερες- αρα εχει καταχωρηθει η αγγελια 6 μερες πριν)και να κανεις sort by time left και να σου εμφανιζονται αγγελιες 19 μερες left.Αντε βγαλε ακρη.ΠΟΙΑ ειναι ποιο νεα αγγελια ; Οριζει ο καθενας ποσο καιρο ; Αν ναι ; ειναι ανουσιο.
απαραδεκτο που δεν εμφανιζεται η ημερομηνια καταχωρησης!!

Δε ξερω αν εχω χαμηλο IQ αλλα δε βγαζω ακρη.
επισης ειναι δυνατον να μη μπορεις να μπεις σε μια αγγελια 7 ημερων παλια ;Να μη σε αφηνει να την δεις ;
Μακαρι να τα πουλαγαμε ολα αυθημερων αλλα δυστηχως μια αγγελια μπορει να κρατησει και 1-2 μηνες.
Θα μου πεις να την κανεις bump? Θελετε να το γλυτωσετε ; Δε ξερω..ΜΗΝ στερεις το δικαιωμα στον αγοραστη να μη μπορει να δει την αγγελια!
Προσωπικα , επαψα να χρησιμοποιω το site για τις αγγελιες , πιστευω και αρκετος αλλος κοσμος που βλεπουν τα ιδια με μενα.Οποτε λιγοστευουν και οι πιθανοτητες να πουλησεις κατι.Σας το λεω γιατι ΤΩΡΑ ηταν περιοδος για μενα να ασχοληθω ενεργα με αγγελια.
Δυστηχως εχετε χασει μετα την αλλαγη..Δε θα μιλησω για το φορουμ.Σε αλλους αρεσε σε αλλους οχι.Στην δευτερη κατηγορια υπαρχουν και αλλες δυο.Αυτοι που δε τους αρεσε και εφυγαν και αυτοι που δε τους αρεσε και αναγκαστικα εμειναν για την παρεα.

για τις αγγελιες , Η γυριστε παλι το παλιο συστημα η φτιαχτε αυτο πιο φιλικο και απλο.
Θελετε προτασεις ; Ευχαριστως.Καντε νεο θεμα να το συζητησουμε ολοι και βγαλτε μια σουμα.

 

[κραξιμο mode off]

 

Παρολα αυτα εξακολουθω να σας αγαπαω να σας εκτιμαω και να βρισκομαστε και εκτος.
φιλουμπες
 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@diam0ndKinG

...στο post σου έβαλες "παράθεση" το κείμενό μου...

Μήπως διαφωνείς σε κάτι από αυτά που έγραψα (?) διότι δεν κατάλαβα το λόγο της "παράθεσης"

 

Δεν νομίζω να θέλουν τα παιδιά εδώ πέρα να αυξήσουν την κίνηση με οποιοδήποτε κόστος.
 

Αντίθετα, νομίζω ότι τα "παιδιά εδώ πέρα" δεν θα τους πείραζε ιδιαίτερα να δουν το 1000 δίπλα στο ανθρωπάκι να γίνει... 2000 άτομα συνδεδεμένα!

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχω χαμηλο IQ
 rSagPSZ.gif

 

 

[κραξιμο mode on]

Αυτά τα προβλήματα τα ξέρουμε και τα έχουμε βάλει στη σειρά να τα φτιάξουμε. Μέχρι τώρα δεν έχουμε φτάσει σε αυτά μιας και οι αγγελίες δεν είναι θέμα υψηλής προτεραιότητας. Αλλά σίγουρα θα τα κοιτάξουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε βγαλε ακρη.ΠΟΙΑ ειναι ποιο νεα αγγελια ; Οριζει ο καθενας ποσο καιρο ; Αν ναι ; ειναι ανουσιο.

απαραδεκτο που δεν εμφανιζεται η ημερομηνια καταχωρησης!!

επισης ειναι δυνατον να μη μπορεις να μπεις σε μια αγγελια 7 ημερων παλια ;Να μη σε αφηνει να την δεις ;

 

 

στο μυαλο μου εισαι??!!

Ψαχνω να βρω κατι στις αγγελιες και ειτε ειναι "Ληγει σε Εληξε" λολ και κατα 90% δεν μπορω να την ανοιξω. 

Μεσες ακρες, θα πρεπει ενας ενδιαφερομενος αγοραστης να τσεκαρει τις αγγελιες καθε μερα που δεν ειναι για ολους εφικτο υποθετω. 

Συμφωνω απολυτα με τα παιδια που το θεωρουν χαμηλης προτεραιοτητας μιας και στους γειτονες εχει καταντησει ξεφτιλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταβαίνω τί εννοείς με το ότι πιο πιθανό είναι να θέλεις 6 αγγελίες σε ένα μήνα, παρά 6 σκόρπιες μέσα στον χρόνο. Αν όμως γίνει αυτό, μετά κάποιος άλλος θα διαμαρτύρεται πως κατανάλωσε τις 6 αγγελίες του, και τώρα πρέπει να περιμένει του χρόνου να κάνει άλλες 6. Όπως προείπαν, μπορείς να τις οργανώσεις. Αν πας σήμερα στις αγγελίες, θα δείς κόσμο που τις έχει οργανώσει.

 

Τώρα, το διπλανό φόρουμ, είναι το διπλανό φόρουμ, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν αυτό το φόρουμ ήταν σαν το δίπλα, καλύτερα να είμαστε όλοι δίπλα, να είμαστε και πιο πολλοί, να λύνουμε τα προβλήματά μας γρηγορότερα.

 

Ειδικότερα για τις αγγελίες δε, όταν βλέπω αγγελίες του διπλανού φόρουμ, βλέπω αγγελίες τυχαίων - τυχάρπαστων - αγνώστων ανθρώπων/εμπόρων. Όταν βλέπω αγγελίες στο thelab.gr, ξέρω πάνω-κάτω τι άνθρωπος ήταν ο ιδιοκτήτης, αν ψάξω θα βρώ και τί περίπου έχει κάνει στο παρελθόν με αυτό που πουλάει, αν μου την "φέρει" θα τον "κράξω", και το ξέρει και αυτός και εγώ. 

 

Με άλλα λόγια, αυτό στο οποίο προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω είναι πως για το καλό της κοινότητας, του περιεχομένου, αλλά και των ίδιων των αγγελιών, καλύτερα να μην αντιγράψουμε το "διπλανό".

 

Και για να κλείσω, νομίζω πως τα παιδιά κάνουν λάθος που προσπαθούν σε πείσουν πως είναι αρκετές οι δύο αγγελίες. Δεν είναι αρκετές. Κατά τη γνώμη μου, η σωστή συμβουλή είναι "αν ψάξεις σε διπλανά, θα βρείς πολύ καλές πλατφόρμες για να πουλήσεις".

 

Και πάνω από όλα, καταλαβαίνω πως και εσύ κάνεις τις προτάσεις σου, για να βελτιωθεί το παρόν, και όχι να χρειαστείς/αναγκαστείς να πας στο δίπλα. Απλώς είναι αμφίβολο αν στα αλήθεια θα βοηθήσει το forum, να γίνουμε 1000 εμείς, και 5000 αγοραπωλητές που ούτε καν θα ξέρουμε ποιοί είναι. Και αν είναι να φτιαχτεί ένα άλλο community μέσα στο thelab, καλύτερα να φτιαχτεί εξ' αρχής έξω από αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και το interface των αγγελιών είναι χάλια.. Και να διορθωθεί η κατάσταση, όπως είναι δομημένο δεν σε εμπνέει να ασχοληθείς παραπάνω.

Γιατί όμως τέτοιο κυνήγι μαγισσών με τις αγγελίες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπήρχε κυνήγι μαγισσών με τις αγγελίες, δεν είναι κάτι το οποίο μας ήρθε ξαφνικά και το κάναμε. Κάθε φορά που γινόταν κάποιο περιστατικό εξαπάτησης, οι κανόνες έσφιγγαν και άλλο. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποια πράγματα από αυτά που συζητιούνται παραπάνω δεν είναι τεχνικά εφικτά.

πχ η ημερομηνία δημοσιευσης της αγγελίας,ο διαχωρισμός των χρηστών με βάση αρχαιότητα και αριθμό δημοσιεύσεων κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και εγώ ότι κατά την προσωπική μου (πάντα) γνώμη ότι το καινούριο σύστημα αγγελιών πέραν του ότι δυσλειτουργικό πιστεύω ότι έχει συνετελέσει στην μείωση της συνολικής ποιότητας του forum. 

 

Εγώ ποτέ δεν χρειάστηκα να πουλάω πάνω από τα 2 αντικείμενα τον μήνα μέσα από εδώ και δεν είναι αυτό το θέμα μου (συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει περιορισμός).

 

Πέραν όμως του γεγονότος αυτού και το να πουλήσεις αλλά και το να αγοράσεις έχει καταντήσει πια απίστευτα δυσλειτουργικό. Παλαιότερα έμπαινα διάβαζα τα σχόλια κάτω από κάθε αγγελία απαντούσα κτλ και γενικώς περνούσα όμορφα από αυτή την διαδικασία γινότανε ένας τζέρτζελος βρε παιδί μου.

 

Τώρα έχω ξενερώσει και δεν έχω όρεξη τόσο πολύ να διαβάσω και τα υπόλοιπα φόρουμς (τα οποία τα διαβάζω βέβαια, αλλά όχι με την ίδια συχνότητα).

 

Για μένα η πρότασή μου είναι η εξής: Τουλάχιστον να επανέλθει η δυνατότητα να γράφεις απευθείας ΚΑΤΩ από την αγγελία σχόλιο/ερώτηση κτλ και να μην πρέπει να διαλέξεις υποκατηγορία για να σχολιάσεις. Πιστεύω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και για αυτό ένα ποσοστό 95% των αγγελιών είναι "νεκρές" δηλαδή δεν γράφει ή σχολιάζει κανείς δεν τις βλέπει και κανείς και για αυτό σε ένα τόσο πολυσύχναστο μέρος όπως παλαιότερα πλέον δεν κουνιέται "φύλλο"

 

Αυτή είναι ταπεινή μου άποψη και σέβομαι απόλυτα την επιθυμία των υπεύθυνων να μην "βασίζεται" το φόρουμε στις αγγελίες απλά πιστεύω ότι θα έδινε ένα ακόμη "χρώμα"¨στην γενική συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το οτι υπάρχει τέτοια ανασφάλεια με τις αγγελίες, υπονομεύει κ τις υπόλοιπες προσπάθειες του φόρουμ. Δηλαδή άμα γίνουν οι αγγελίες όπως πριν - οπου κανείς δεν έπαθε κ τίποτα - θα χάσει το χαρακτήρα του το φόρουμ; γιαυτό μίλησα για κυνήγι μαγισσών αλλά πιο κατάλληλο θα ήταν να το παραλληλισω με κυνήγι ανεμομυλων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο να γινουν οπως πριν και αλλο η αλλαγη των ορων των αγγελιων. Μη τα μπερδευουμε. Αλλο η εμφανιση και αλλο ανοιγω τις αγγελιες βαζει ο καθε ενας οσες θελει και ασχετα με ποστς. Το δευτερο ειναι για τη δικη σας ασφαλεια και λιγο πολ\ να ξερετε τον πωλητη.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η πρότασή μου είναι η εξής: Τουλάχιστον να επανέλθει η δυνατότητα να γράφεις απευθείας ΚΑΤΩ από την αγγελία σχόλιο/ερώτηση

 

Αυτή η δυνατότητα που ζητάς υπάρχει.

 

Κάτω από την φωτογραφία του προιόντος υπάρχουν οι καρτέλες

Επισκόπηση,Χαρακτηριστικά,Ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.