Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

3 hours ago, karmen1983 said:

Επιτέλους τα κατάφερα και πήρα λαγάνα

Μαμά ψωμί; Μάλλον αν διακρίνω καλά. Τάκη ή Ρίζο πέρασες καθόλου;
Μεγάλη κατάντια αυτό με τις ουρές. Θα πληρώσει πολλά πράγματα το Κουκάκι αν συνεχίσει έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να πάω και στα 3 αλλά 5μιση το πρωί μου φάνηκε νωρίς, μετά με πήρε ο ύπνος και με το ζόρι έφυγα από το σπίτι κατά τις 12+  με σκοπό να πάω πρώτα Μαμά Ψωμί και μετά Τάκη. Στην ουρά για το Μαμά άκουσα άλλους που είχαν περάσει από Τάκη και επί τόπου άλλαξα γνώμη. Μετά από 25λεπτη+ αναμονή πήρα μία κατά τις 1 παρά, γείωσα το πέρασμα από Τάκη ή Ρίζο, έσκασα δυόμιση δεκάρες σε δεκάευρα στις Δυό Δεκάρες (παρεμπιπτόντως σας έχω δει να το αναφέρετε εδώ πέρα με τον τόμμυ, οκ σας καταλαβαίνω αλλά είναι λιγότερο καλό από όσο θρυλείται ή από όσο φαίνεται τις πρώτες φορές, τα σημερινά οκ ήταν) πήρα και δυο ρετσίνες χύμα (είμαι σφοδρός αντίπαλος του χύμα, ήταν εξαίρεση) από παλιό μπακάλικο κι έτσι την βγάλαμε σήμερα.

Αν θυμάμαι καλά η λαγάνα μου άρεσε καλύτερα από του Τάκη. Σημειωτέον, αν δεν έχεις δοκιμάσει ένα τους ψωμί που είναι χωρίς μαγιά και σου αρέσουν τα ψωμιά χωριάτικου τύπου (ξινά κλπ) δοκίμασέ το.  Μένοντας στην προσποίηση Σαρακοστής, συνιστώ τα σκαλτσούνια (τα γλυκά της Καθαροδευτέρας όχι τα κρητικά πιτάκια) από το ζαχαροπλαστείο Μητροπολιτικόν στην οδό Βουλής (είναι στην ακτίνα σου αν και όχι στη γειτονιά σου). Μένοντας στην πραγματικότητα συνιστώ να δοκιμάσεις μια φορά και σουβλάκια από τον Δήμαρχο στα Κ. Πετράλωνα, δεν είναι το καλύτερο της ζωής σου αλλά το θεωρώ έντιμη επιλογή (τόμμυ και λοιποί καλλιθεάτες νομίζω κάνει παραδόσεις και στις περιοχές σας).

Και του χρόνου παίδες και ενήλικες.

Stelios13 πολύ καλός, εύγε στη σύζυγο.


Λουκουμάδες, αν δεν τους ξέρεις δοκίμασε μια φορά και Κτιστάκη στην οδό Σωκράτους κάτω από την Ομόνοια (στο τμήμα της Σωκράτους μεταξύ Αγ. Κωνσταντίνου και Πειραιώς). Και του Μπαλατσούρα πολύ καλοί, καλό εκεί και γιαούρτη πρόβειο (από κάποιον άλλον) και ρυζόγαλο/κρέμα.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Η λαγανα του μαμα ψωμι ειναι καλυτερη απο του Τάκη. Και το ψωμι τους ειναι εξαιρετικο. Σπανια βρισκεις ψωμι που να τρωγεται το ιδιο ευχαριστα 3-4 μερες μετα την αγορα.

 

Οι δυο δεκαρες ειναι καλο μαγαζι με πολυ καλες μεριδες και τιμες απλα θα πρεπει να μεινεις σε συγκεκριμενα πιατα. Δυστυχως εχει χαλασει τις θεσπεσιες τηγανιτές πατατες που εκανε και οσα μαγειρευτά με ψαρι δοκιμασα τελευταια. Στα πιατα της ωρας ειναι παρα πολυ καλο και παιζει ρολο και το καρβουνο βεβαια. Ε και παιρνει και ενα συν λογω της πολυ καλης εξυπηρέτησης. Οτι εχει καλυτερα μαγαζια τριγυρω σαφεστατα, απλα ποσοτητα τιμη νομιζω εχει τη χρυση τομη.

 

Τωρα θα πρεπει σιγα σιγα να μαθω τα στεκια της Αργυρουπολης :hehe:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά περάσατε καμάρια μου, όλα σας ! ! !  :D

Κι εγώ . . . ας πούμε εντάξει ήτανε, παρά το ότι στην αρχή φάνηκε ότι πάμε ντουγρού για καταστροφή της ημέρας !

 

Προγραμματισμένη έξοδος σε γνωστή ταβέρνα του Μοσχάτου -όπου έχουμε φάει απίστευτα φαγητά, πολλές φορές!- κλεισμένο τραπέζι εδώ και δυο βδομάδες!

Πάμε δύο το μεσημέρι.

Καθόμαστε, το μαγαζί σχεδόν τίγκα!

Έρχεται για παραγγελία η κοπελιά με κάποια καθυστέρηση που άγγιζε τα όρια του ενοχλητικού, αλλά τέλος πάντων . . . μέρες που είναι . . . 

Παίρνει την παραγγελία και φεύγει .

Σε λίγο έρχεται και μας λέει -ΟΧΙ δεν κάνω πλάκα! ! !- "Μας συγχωρείτε δεν έχουμε ταραμοσαλάτα" ! ! !   (την φτιάχνουν στο μαγαζί και είναι υπέροχη!)

Πέφτει μια κρυάδα στη παρέα . . . 

Πάνω που αρχίζουν οι σκέψεις του στυλ τι κάνουμε εδώ ! ! , σηκώνεται από το τραπέζι ο γαμπρός μου και φεύγει από το μαγαζί . . .

Σε λίγο επιστρέφει με δυο γενναίες μερίδες ταραμοσαλάτα, πακέτο από γειτονικό ουζερί !

Τα χαμόγελα επιστρέφουν στη παρέα, ε και βγαίνω να κάνω τσιγάρο!

Ξαναγυρίζω στο τραπέζι, μετά από κάνα δεκάλεπτο και κάτι πιάνω στην ατμόσφαιρα . . .

- Τι έγινε παιδιά?

- -Αυτές τις φάβες, που αποφασίσαμε να μην πάρουμε τις κρύες, αλλά τις ζεστές με τα καραμελωμένα κρεμμύδια, που μας πρότεινε και η κοπελιά τις θυμάσαι?

-Ναι!

- - Ε ξέχνα τες! ! !

- - Τους τελείωσε ! ! !

. . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . :wall::rant85:

Αυτό που αρχικά μας εμπόδισε να τους χαιρετίσουμε (που λέει ο λόγος) εκεί στο επιτόπου, είναι ότι είχαμε στη παρέα και την δίχρονη εγγονή . . . ε και στη συνέχεια άρχισαν να έρχονται τα υπόλοιπα της παραγγελίας και άρχισε να υποχωρεί ο βρασμός ψυχής και να ομορφαίνει ο κόσμος (αυτό το ψητό χταπόδι, παίζει να είναι το πιο νόστιμο που έχω φάει! ) ε και να τα τηγανητά στικς από μελιτζάνα και κολοκυθάκι , και να το Συμηακό γαριδάκι και να τα -μπουκιά και συχώριο!- αχνιστά μύδια ! !

Ημέρωσε το μέσα μου, έτρεχε και το κρασάκι άφθονο, ήρθε και η  εξαιρετικά ισορροπημένη γαριδομακαρονάδα -σβησμένη με ούζο- είχαμε και την πιτσιρίκα να κάνει τα δικά της . . . και έκλεισε η μέρα με θετικό πρόσημο ! !  :D

Κι έτσι σώθηκε η έξοδος ! ! :)

Πάντως "Κούλουμα" . . . δεν κάναμε ! ! ! :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

σε γνωστή ταβέρνα του Μοσχάτου

Ποια είναι η γνωστή ταβέρνα του Μοσχάτου; :p 

 Ρωτάω, μιας και μένω πολύ κοντά και πρωτοχρονιά έκανα σε ένα παρόμοιο μαγαζί στο μοσχάτο, με live μουσική (πιο πολύ για ταχυφαγείο μου έκανε μιας και από εκεί έχω κάνει και παραγγελία).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό ! :)

Το μαγαζί είναι αυτό : https://www.facebook.com/pg/tokoutoukimoschato/photos/?ref=page_internal

Είχα να πάω κάνα χρόνο, ίσως κάτι άλλαξε, τα γνωστά πρόσωπα δεν ήταν εκεί.

Το σημερινό ήταν καθαρά θέμα οργάνωσης και πρόβλεψης -φάνηκε και στο service-, δεν ξέρω τι έτρεξε.

Ευτυχώς το φαγητό - με κάποιες παραλλαγές στην μαγειρική-  ήταν όπως το ήξερα, σαφώς πάνω από το μέσο όρο,  με  αρκετά πιάτα πολύ καλά και κάποια εξαιρετικά! :)

Αν αξίζει να το δοκιμάσετε . . . θα έλεγα χωρίς επιφύλαξη, ναι !

Απλά  -για να κρατάμε και κάποια πισινή μετά τα σημερινά!- φροντίστε να το κάνετε κάποια μέρα που δεν θα γίνεται . . . πατείς με, πατώ σε! :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

να 'στε όλοι καλά με υγεία κι από ταραμοσαλάτες να φαν κι οι κότες. Σοβαρολογώντας είναι μεγάλο ατόπημα για την ημέρα και για μαγαζί με ελεγχόμενη προσέλευση, δεν είναι καμιά καντίνα στην εθνική οδό, πέρασαν πιο πολλά αυτοκίνητα πού να το ξέραμε... Εσείς να στε καλά και εις ανώτερα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.