Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Έλα κλαψιάρηδες...

 

600γρ αλευρι 00
420ml νερο
23 γρ αλάτι
7.5 γρ ζηρη μαγια (12 νωπη)

Μιξερ σε χαμηλή ταχύτητα με αλευρι και μαγια
Προσθετω 350 ml νερο σιγα σιγα 30-50 ml τη φορά.
2 λεπτα μετα το αλατι
Στα 4 λεπτα προσθετω πολυ σιγα το υπόλοιπο νερο
10 λεπτα στο μιξερ στο πολυ γρηγορο
3 στο τερμα

Αφηνουμε να ξεκουραστει για μιση ωρα
Βαζουμε να φουσκωσει για 5-7 ωρες
Ετοιμαζουμε τη ζυμη με αλευρι.

 

Πιέζουμε πάντα απο το κέντρο προς τα έξω. 

Ψήνουμε σε πλάκα ψησίματος. Ο φούρνος στο τέρμα απο άποψης θερμοκρασίας. Η πλάκα να ειναι ήδη μέσα τουλάχιστον μία ώρα. Και σε ύψος να ειναι λιγο πιο ψηλά απο τη μέση.

Συνήθως θέλει μέγιστο 5 λεπτά να ψηθεί.

Τα 2.5 λεπτά βάζουμε μονο τη ζύμη με τη σάλτσα.

Βγάζουμε την πίτσα, βάζουμε τα υπόλοιπα υλικά και ψήνουμε άλλα 2.5 λεπτά. 

 

Υ.Γ. Για να μη βάζουμε και βγάζουμε την πλάκα χρησιμοποιούμε χαρτί ψησίματος πάνω στην πλάκα. Δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά στο ψήσιμο.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Το απολυτο  respect  για τις πιτσες της Αγαπης  κ του Ζαχου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το απολυτο  κολπο για μια τετοια πιτσα ,σαν τις αποπανω, δεν ειναι τοσο η συνταγη για το ζυμαρι , οσο η θερμοκρασια του φουρνου κ η βαση που θα ακουμπησει πανω κ πρεπει να ζεματαει!!!!!!!!! [το περιγραφει ο Ζαχος ποιο πανω]

Στο θεμα της ζυμης ,αν δεν εχετε χρονο, υπαρχουν στα s\m  ετοιμα μιγματα ζυμης για πιτσα που ειναι αψογα ...

Το βασικο αλλα κ δυσκολο  για να βγει θεικη η πιτσα ειναι η θερμοκρασια!!!!!!!!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω οτι δεν εκανα καμια απο τις συνταγες που εχω στα τεφτερια μου. Μου εφεραν απο το σούπερ μαρκετ σαν δωρο ετοιμο μυγμα πίτσας απο μυλους αγιου γεωργιου. Προσθεσα μονο νερακι κ λαδάκι. Κ εγινε μια χαρα ζυμαρακι.

Ο Στελαρας εχει δικιο σε ολα!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το πράσινο σακουλάκι λες Αγάπη;

τα είπατε εις τριπλούν για θερμοκρασίες (σημαντικό αυτό που λέει ο Ζάχος, ενδέχεται κάποια υλικά να πρέπει να μπουν μετά για να μην τσουρουφλιστούν δυσάρεστα). Σημαντικό κάτι που έχει γράψει παλιότερα ο Στέλιος13, με άλλη αφορμή, τα αλεύρια παίζουν τεράστιο ρόλο στην επιτυχία ή αποτυχία συνταγής. Αν δεν βρίσκετε σκληρό ή 00, νομίζω κάνει και το καναδέζικο, σε κίτρινο σακουλάκι, το Robin Hood.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

το πράσινο σακουλάκι λες Αγάπη;

τα είπατε εις τριπλούν για θερμοκρασίες (σημαντικό αυτό που λέει ο Ζάχος, ενδέχεται κάποια υλικά να πρέπει να μπουν μετά για να μην τσουρουφλιστούν δυσάρεστα). Σημαντικό κάτι που έχει γράψει παλιότερα ο Στέλιος13, με άλλη αφορμή, τα αλεύρια παίζουν τεράστιο ρόλο στην επιτυχία ή αποτυχία συνταγής. Αν δεν βρίσκετε σκληρό ή 00, νομίζω κάνει και το καναδέζικο, σε κίτρινο σακουλάκι, το Robin Hood.

Ναι ετουτο

 

Προσωπικα παντως εχοντας κανει πολλες φορες πιτσα στο σπιτι, θεωρω οτι το βασικότερο ολων ειναι η θερμοκρασία. Η ζυμη ξαφνικα ακουμπαει πλακα κολαση και "σοκαρεται" οποτε κ κανει αυτην την ομορφη αφρατη και τραγανη ταυτοχρονα στεφανη και ολη η βαση κανει μια ομορφη κρουστα απο κατω. Την εβαλα μαζι με τα υλικα κ την εβγαλα στα 4.5 με 5 λεπτά απο το φουρνο.

 

Το robbin hood ειναι απο τα καλυτερα αλλα ακριβο ρε πουλακι μου... Τωρα και το ζυμωμα παιζει ρολο κ το πως θα το ανοιξεις παιζει ρολο, αλλα ολα τα εκανα σωστα καθε φορα, τετοια υφη ζυμης δεν ειχα καταφερει ποτε.

Την επομενη θα την κανω στο μπαρμπεκιου οπου η θερμοκρασια ανεβαινει ακομα πιο πανω και λεω να παραγγειλω μαζι με τον @astrolabos μια πιο μεγαλη πλακα. Ε Αντωνη????

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, karmen1983 said:

Ναι ετουτο

 

Προσωπικα παντως εχοντας κανει πολλες φορες πιτσα στο σπιτι, θεωρω οτι το βασικότερο ολων ειναι η θερμοκρασία. Η ζυμη ξαφνικα ακουμπαει πλακα κολαση και "σοκαρεται" οποτε κ κανει αυτην την ομορφη αφρατη και τραγανη ταυτοχρονα στεφανη και ολη η βαση κανει μια ομορφη κρουστα απο κατω. Την εβαλα μαζι με τα υλικα κ την εβγαλα στα 4.5 με 5 λεπτά απο το φουρνο.

 

Το robbin hood ειναι απο τα καλυτερα αλλα ακριβο ρε πουλακι μου... Τωρα και το ζυμωμα παιζει ρολο κ το πως θα το ανοιξεις παιζει ρολο, αλλα ολα τα εκανα σωστα καθε φορα, τετοια υφη ζυμης δεν ειχα καταφερει ποτε.

Την επομενη θα την κανω στο μπαρμπεκιου οπου η θερμοκρασια ανεβαινει ακομα πιο πανω και λεω να παραγγειλω μαζι με τον @astrolabos μια πιο μεγαλη πλακα. Ε Αντωνη????

 

 

Ακολούθα τη συνταγή που έβαλα παραπάνω. Όλα στο μίξερ και μόνο το άνοιγμα της ζύμης κάνεις με τα χέρια.

Επίσης ο φούρνος που έχω πάει μέχρι 300 βαθμούς. 

Στον Αντώνη τα έχω πει για την πλάκα ψησίματος. Δεν ακούει. Και μία απλή, των 10€ κάνει δουλειά.  Μια απλή έχω κι εγώ.

Μη με κάνετε τώρα να ανεβάσω και βίντεο πως να ανοίξετε τη ζυμη. Γέρο άνθρωπο δεν με λυπάστε;

Το καλύτερο αλεύρι για να ανοίξεις την πίτσα ειναι αυτό:

 

 

Όχι για να φτιάξεις τη ζύμη, αλλά μετά για να ανοίξεις τη ζύμη.

 

edit2: Στο μίξερ χρησιμοποιούμε αυτό το εργαλείο για να ετοιμάσουμε τη ζύμη:

 

image.png.e2ca7e6048a7c4b406192df33def9734.png

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

(δεν το είχα πάρει ποτέ αυτό το μείγμα Αγάπη, πράσινο έβαζα το 00, είναι διαφορετικό από αυτό που έδειξες). Πάντως στη φωτογραφία η ζύμη σου δείχνει θεϊκή.

Αρχηγούλη τι λένε τούτοι εδώ; Γιατί δεν θες ψηλή θερμοκρασία; Σε κανονικό φούρνο δεν ψήνεις; Οι οικιακοί φούρνοι δεν πιάνουν τόσο μεγάλη θερμοκρασία (για λόγους ασφαλείας) που κανονικά απαιτεί η πίτσα. Όπως το περιγράφει η Αγάπη. Εκεί σε βοηθά το υλικό, που μπορεί να έχει ζεσταθεί στον θεό, το μαντέμι αργεί να θερμανθεί αλλά κρατά καλή θερμοκρασία για ώρα. Αν μιλάμε για μαντεμένια πλάκα.
Εσύ τι κάνεις διαφορετικό; 

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αμαρτία μου ποτέ δεν αγοράζω έτοιμο μείγμα. Ακριβό χωρίς λόγο και αιτία, αλλά μου το φέρανε μαζί με 2 σακούλες από nachos καινούρια της El Shabor (νομίζω δε θυμάμαι τώρα). Μάλλον κάποια προωθητική ενέργεια παίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κοπης αγορι μου και λιγο σιμιγδαλι επανω ή αλευρι :p

Ή αμα θες το DIY ενα λεπτο κοντρα πλακε σημυδας με λαδακι επανω να σφραγίσει κανει την ιδια δουλεια. Κοστος 3 ευρω :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.