Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

(εσύ έχεις δοκιμάσει από Πρίγκηπα; Δεν το λέω για τρομερό αλλά αν δεν έχεις να σε στείλω κάποια μέρα)

Νομίζω πως ναι, μία φορά, αν είναι αυτό στο κέντρο (στην Τρικούπη αν δεν απατώμαι). Έχω δοκιμάσει από πολλά πλέον, δεν τα θυμάμαι όλα :hehe: 

 

Όσο για τα Θεσσαλονικιώτικα, είναι μερικά γνωστά στο κέντρο, αλλά εγώ κυρίως έπαιρνα από συνοικιακά.

Ένα πραγματικά καλό (μέχρι πέρυσι που είχα πάει) στο κέντρο, είναι το γιοκ μπαλίκ, αλλά ακριβότερο από όσο θα έπρεπε... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Γαριδομακαροναδα... Πρωτη φορα την επιχειρησα. Καλη βγηκε αλλα μια ενταση παραπανω δε θα με χαλαγε...

20200413_130344.jpg

20200413_130357.jpg

 

Οι ολόκληρες γαρίδες βγάζουν πολύ πιο πλούσια γεύση, απλά χρειάζεται παραπάνω κόπο το καθάρισμα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos
υποτίθεται κάνει αποστολές εκτός Αττικής. Δεν έχω ιδέα για ποιότητα/τιμές. 7€ μεταφορικά, πάνω από 50€ δωρεάν, διαλέγεις μεταφορική της αρεσκείας σου αν δεν θες την δική τους, δεν έχω πάρει ποτέ από εκεί.

WWW.PROVENCE.GR

Το Guanciale είναι το μάγουλο του χοιρινού. Αποτελεί το βασικό συστατικό της αυθεντικής carbonara και όχι η πανσέτα όπως πιστεύεται. Είναι λιπαρότερο από την πανσέτα και έχει επικάλυψη πιπεριού. Ιδανικό...


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

@astrolabos
υποτίθεται κάνει αποστολές εκτός Αττικής. Δεν έχω ιδέα για ποιότητα/τιμές. 7€ μεταφορικά, πάνω από 50€ δωρεάν, διαλέγεις μεταφορική της αρεσκείας σου αν δεν θες την δική τους, δεν έχω πάρει ποτέ από εκεί.

WWW.PROVENCE.GR

Το Guanciale είναι το μάγουλο του χοιρινού. Αποτελεί το βασικό συστατικό της αυθεντικής carbonara και όχι η πανσέτα όπως πιστεύεται. Είναι λιπαρότερο από την πανσέτα και έχει επικάλυψη πιπεριού. Ιδανικό...


 

 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Α ρε γιαγια! και μενα Αγάπη η γιαγιά μου έκανε μια σαλτσα για μακαρόνια που δεν μπορεί να αντιγράψει η σημειωτέον καλή μαγείρισσα, αδερφή μου. Πραγματικά το πως μαγειρευαν οι γιαγιάδες μου υπάρχει βαθια χαραγμένο μέσα μου. Θα μου πεις για αυτο είσαι χοντρος! Ενδεχομένως αλλά και το ρημάδι το φαί είναι βίωμα!

 

Δυνατή η κονσέρβα! Τι μάρκα ειναι;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε ξερω ποσοι το εχετε φαει αλλα κανει φοβερη σαλτσα για βουτες.

Καλαμαρακια κονσέρβας (ναι ναι κονσερβας)

Πατατες κρεμμύδι κύμινο και σβησιμο με κρασακι.

Το εκανα για χαρη της γιαγιας μου, μου το εφτιαχνε καθε Μεγαλη Τριτη :)

 

20200414_152812.jpg

Γινονται κ τελεια μακαροναδα, [σα γαριδομακαροναδα] με κοκκινη σαλτσα κ σκετα με λαδι ,λεμονι, κρεμμυδι...Αγαπημενα!!!!!!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Δυνατή η κονσέρβα! Τι μάρκα ειναι;

Για τις γιαγιαδες τι να πεί κανεις...

Οσοι εχετε να τους δείχνετε την αγαπη σας τωρα. Και μην αφηνετε τπτ για αυριο.

 

20200414_194617.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για τις γιαγιαδες τι να πεί κανεις...

Οσοι εχετε να τους δείχνετε την αγαπη σας τωρα. Και μην αφηνετε τπτ για αυριο.

 

20200414_194617.jpg

Τα portola  ειναι τα ποιο νοστιμα κ τα flokos...τα κουνατε πανω-κατω οταν τα παιρνεται απο το ραφι του σ/μ κ οσο λιγοτερο πλατς- πλουτς ακουγετε ,τοσο ποιο γεματα με καλαμαρι, κ οχι ζουμι, ειναι!!!!!!!!!!!:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

μια φορά έκανα τα flokos σε μακαρονάδα. Να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε η γεύση τους ενώ τρώω καλαμάρι. Μου φάνηκε ότι δεν είχαν σχέση με φρέσκα. Έχω διαβάσει ότι τα Portola είναι όλα τα λεφτά στο είδος αυτό, είνα κι ακριβότερα όπου τα έχω δει.
https://www.bazaar-online.gr/pantopoleio/konserves/malakia/portola-370g-kalamaria-se-fysiko-chymo_134728/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περί οσπρίων, αλλά και λαχανικών των ΜΗ κοινώς "σαλατεύσιμων"  (τι είπα ο φούστης).

 

Λοιπόν, εδώ και καιρό τρώω όσπρια και φασολάκια, αρακά κλπ λιγότερο βρασμένα από το κανονικό και χωρίς λάδι και σάλτσες. Δηλαδή ξεκινάει το βράσιμο η γυναίκα και πριν αρχίσει να ρίχνει σάλτσες και λάδια, μου βγάζει μια ποσότητα στην άκρη. 

 

Ο λόγος είναι ότι παρατήρησα ότι με σάλτσες και τα παρελκόμενα, μου έπεφταν πολύ βαριά. Και επειδή είχα θέμα με το στομάχι, έψαχνα τα πάντα. Ο 2ος λογος ήταν ότι ήθελα γενικά να δοκιμάσω μία διατροφή με όσον το δυνατόν λιγότερα επεξεργασμένα είδη. Για την οικονομία της συζήτησης να αναφέρω ότι πίτσες, μερέντα και σουβλακοειδη ουδέποτε εξαιρέθηκαν. Αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, κλειστε με σε ψυχιατρείο από τώρα.

 

Βέβαια έτσι σκέτα νερόβραστα τα όσπρια και αρακάς, φασολακια κλπ, είναι ότι πρέπει για σαλάτα. Οπότε χάνονται μέσα σε μαρούλια, ρόκες, καρότα, καλαμπόκια, κλπ.

 

Πολλές φορές μάλιστα, φακές και φασόλια πολτοποιούνται στο blender και ο χυλός που προκύπτει αναμεμιγμένος με λαδάκι είναι από μόνος του μια εξαιρετική σάλτσα για την λοιπή σαλάτα. Φυσικά ελαφριά δεν την λες θερμιδικά. Αλλά τουλάχιστον δεν είναι πέτρα για το στομάχι μου.

 

Ενημερωτικά το γράφω, διότι πόλλους ακούω να τους πειράζουν κάποια σαφώς  υγιεινά, στη βάση τους, φαγητά και αναρωτιούνται το γιατί. Πολλοί βέβαια έχουν θέμα με τα όσπρια και τα πράσινα γενικώς, αλλά λόγω του ...κατώτερου γαστρεντερικού. Κολιτιδα, ευερέθιστο έντερο κλπ. Άλλη περίπτωση αυτή όμως.Για το στομάχι μιλάμε.

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Efialtis έγραψε:

Ας αφήσω και εγώ κάτι

image.png.21161d4e1de38ca5c269a8832a7d97b2.png

Μακαρονάκι κοφτό με χταπόδι, ε; Μπορώ να φάω δύο πιάτα στην καθισιά μου.

Λοιπόν, σας κάνω και μια λίστα με τρόφιμα που σιχαίνομαι/δεν έχω φάει ποτέ:

Τζατζίκι, φέτα, ταραμοσαλάτα, παντζάρια, μπάμιες, όλες οι αλοιφές, ε, αυτά.

Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μακαρονάκι κοφτό με χταπόδι, ε; Μπορώ να φάω δύο πιάτα στην καθισιά μου.

Λοιπόν, σας κάνω και μια λίστα με τρόφιμα που σιχαίνομαι/δεν έχω φάει ποτέ:

Τζατζίκι, φέτα, ταραμοσαλάτα, παντζάρια, μπάμιες, όλες οι αλοιφές, ε, αυτά.

Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω.

 

Άλλος ένας κόλιανδρος lover εμφανίστηκε.

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.