Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

250 γραμμαρια υγειας κουβερτουρα (εχει ο παυλιδης 125γραμμαρια την καθε μια,οποτε παιρνει κανεις 2 απο αυτες)

50 γραμμαρια κακαο κοσκινισμενο

200 γραμμαρια αλευρι κοσκινισμενο επισης

1 κουταλακι του γλυκου αλατι

2 δοσεις βανιλιας

4 αυγα ολοκληρα

εξτρα σοκολατα σε κομματια για την γεμιση (μπορεις και χωρις εξτρα σοκολατα,εγω π.χ εβαλα κουβερτουρα γαλακτος,αλλα μπορεις να βαλεις και λευκη)

καρυδια το ιδιο με επανω,cranberries

200 γραμμαρια βουτυρο

300 γραμμαρια ζαχαρη

 

λιωνεις σε ενα ben mari σοκολατα με βουτυρο,αποσυρεις,πετας την ζαχαρη μεσα ανακατευεις καλα,

μετα 1-1 τα αυγα,μετα βανιλιες και μετα βαζεις τις σκονες κοσκινισμενες μαζι με την σοκολατα

ανακατευεις ελαφρια

βαζεις σε ενα ταψι 35χ24 (ειχα εγω) μια λαδοκολα βουτυρωμενη με κακαο και απλωνεις το μιγμα,ψησιμο σε προθερμασμενο αερα 180C για 30 λεπτα

το βγαζεις το αφηνεις να κρωσει και μετα κοβεις

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θα πεταχτώ και εγώ σαν ξέρετε τι και θα συμπληρώσω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να βάλετε ΒΟΥΤΥΡΟ και όχι βιταμ . επίσης αν θέλετε να το αναβαθμίσετε ( ανεβαίνει η τιμή) βάζετε φυσική βανίλια και κακάο 100%

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

i know,γι αυτο εγραψα βουτυρο στην συνταγη :D

ειδικα αμα κανεις brownies blondies,που εκει δεν μπαινει σοκολατα λιωμενη,εκει ειναι που ζηταει βουτυρο σωστο και συνδυασμο με μαυρη ζαχαρη μαλακη και cranberries ειναι κολαση :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι μιξερ.Εγω τα εκανα με το χερι.

Μια μαριζ για να λιωσει η σοκολατα και για να βαλεις το αλευρι μετα και να ανακατεψεις.

Υποψην ελαφρυ ανακατεμα με την μαριζ.

Διογκωτικο εχεις μονο απο τα αυγα. :p

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη θα επανέλθω με φωτογραφίες!!! 

 

Μια τελευταία ερωτηση: σε αντικολλητικο ταψί να τα κάνω χωρίς αντικολλητικο χαρτί (μόνο με βούτυροκακαομα); 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, eXhale said:

i know,γι αυτο εγραψα βουτυρο στην συνταγη :D

ειδικα αμα κανεις brownies blondies,που εκει δεν μπαινει σοκολατα λιωμενη,εκει ειναι που ζηταει βουτυρο σωστο και συνδυασμο με μαυρη ζαχαρη μαλακη και cranberries ειναι κολαση :D

Εσύ καλά το έγραψες αλλά πολύς κόσμος τα συνδέει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει θεμα @GriGaS απλα αμα εχεις,βαλε καλυτερα.

Ανακατεμα με μαριζ το βουτυρο στο μπεν μαρι και την σοκολατα,

συρμα για ζαχαρη/αυγα

τελικο ανακατεμα  σκονες με μαριζ απαλα.

Έγινε επεξεργασία από eXhale
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@eXhale τα έφτιαξα, αλλά μάλλον ο φούρνος μου είναι αρκετά δυνατός, καθ'ότι παρότι τα έψησα όπως ακριβώς έγραψες βγήκαν κάπως σαν μπισκότα στο εξωτερικό τους. Την επόμενη φορά θα τα τσεκάρω στα 20κάτι λεπτά. Σαν γεύση είναι πολύ ωραία, απλά δεν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν brownies λόγω του παραπάνω ψησίματος

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και ο φουρνος ναι.

Μεσα δηλαδη δεν ειναι μαστιχωτα;

Εχει στεγνωσει και μεσα;

Αμαρτια οι σοκολατες :/

Την επομενη φορα,αστα 20 λεπτα οπως λες,αλλα βαλε ενα μαχαιρι στο κεντρο,αμα δεις να βγαινει ελαχιστη υγρη ζυμη,δεν σε πειραζει γιατι καθως θα βγει,αυτο συνεχιζεται και ψηνεται,καποια στιγμη θα κρυωσει και θα σφιξει,αλλα θα ειναι μαστιχωτη.

 

Edit,

Επισης παιζει ρολο στο ψησιμο και το μεγεθος του ταψιου,σε εμενα στα 24X35 ηθελαν 30 λεπτα ακριβως dan.

Aμα εχεις πιο μεγαλη φορμα,εννοειται ο,τι θα θελει και λιγοτερο ψησιμο.

Έγινε επεξεργασία από eXhale
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω την επόμενη φορά...

 

Κοίτα χαμένα δε θα πάνε, μπορεί να μην είναι brownies, αλλά δεν είπα πως δεν είναι ωραία. Τα έκοψα σε 24 ωραία κομματάκια, τα μισοτύλιξα με αλουμινόχαρτο και αύριο θα τα προσφέρει η κόρη μου στους συμμαθητές της στο νηπιαγωγείο για τη γιορτή της που είναι τη Δευτέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.