Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

pasta

2013101131044_pasta%20amygdalou.jpg

 

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

prima

 

πριν 9 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

vera

Wedding_rings_new.jpg

Αντε γιατι σα πολυ ζεστανε ο καιρος :p 

Spoiler

Συγγνωμη , μονο ο @astrolabos θα το εκτιμήσει πιστευω :hehe::p 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

οι σταφίδες στα γεμιστά (οι μαύρες) πάνε πάρα πολύ. μια ζωή έτσι τα έφτιαχνε η μάνα μου και ευτυχώς η σύζυγος όταν τα πρωτοδοκίμασε τρελάθηκε και συνέχισε τη συνταγή της, μέχρι που πριν 2 χρόνια μας κόλλησε μια γαστρεντερίτιδα η μικρή ημέρα που είχαμε φάει γεμιστά με σταφίδες... νομίζω πως τότε ήρθε η στιγμή που σιχάθηκα τις σταφίδες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο λαβράκια και μία τσιπούρα χθες στη φωτιά..! Πιο πριν ειχαν ψηθεί πάνω στα κάρβουνα μελιτζάνες και πιπεριές κόκκινες για την μελιτζανοσαλάτα! Σήμερα έχει διάφορα κρεατικά και αύριο ένα κοκορέτσι..!574eda90cb67b026c4ec5983cebb99db.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Αυτη τη βδομαδα ειπα να το γυρισω προς bollywood και να κανω ενα chicken korma :p

 

5904b56d53da0_ChickenKorma2.thumb.jpg.d54c57973f67114b95fd56f89981b9d2.jpg

εχω φαει ινδικο και μπορώ να πω οτι ειναι οτι εχει μεγαλυτερη αποσταση απο τα γουστα μου. ασυδοτη χρηση μπαχαρικών και υπερκορεσμένες γεύσεις. το δικό σου πάντως φαίνεται καλομαγειρεμένο και το ρύζι το πέτυχες στην υφη. Και μιας και το thread εχει να κάνει με το φαγητό και πολλές φορές με το ανθυγιεινό φαγητό να σας αναφέρω την πρόσφατη εμπειρία μου. Πήγα σε διατροφολόγο γιατί είχα πολλά περιττά κιλά. Γενικά το σνόμπαρα σαν διαδικασία, ομως κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντική η καθοδήγηση από ειδικό. Σε λιγοτερες από 50 μέρες έχασα κοντά 15 κιλά και έπεσε σημαντικά το ποσοστό λίπους στο σώμα μου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και δεν λέω ότι ειναι εύκολο ή ότι δε στερείσαι αλλά το αποτέλεσμα είναι λυτρωτικό στην κυριολεξία. Η συμβουλή του γερο psyber λοιπόν: μακριά από δίαιτες του internet και βρειτε εναν ειδικό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

εχω φαει ινδικο και μπορώ να πω οτι ειναι οτι εχει μεγαλυτερη αποσταση απο τα γουστα μου. ασυδοτη χρηση μπαχαρικών και υπερκορεσμένες γεύσεις. το δικό σου πάντως φαίνεται καλομαγειρεμένο και το ρύζι το πέτυχες στην υφη. Και μιας και το thread εχει να κάνει με το φαγητό και πολλές φορές με το ανθυγιεινό φαγητό να σας αναφέρω την πρόσφατη εμπειρία μου. Πήγα σε διατροφολόγο γιατί είχα πολλά περιττά κιλά. Γενικά το σνόμπαρα σαν διαδικασία, ομως κατάλαβα γιατί είναι τόσο σημαντική η καθοδήγηση από ειδικό. Σε λιγοτερες από 50 μέρες έχασα κοντά 15 κιλά και έπεσε σημαντικά το ποσοστό λίπους στο σώμα μου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και δεν λέω ότι ειναι εύκολο ή ότι δε στερείσαι αλλά το αποτέλεσμα είναι λυτρωτικό στην κυριολεξία. Η συμβουλή του γερο psyber λοιπόν: μακριά από δίαιτες του internet και βρειτε εναν ειδικό.

:offtopic: 

Spoiler

 

To 2013 , ρωτησα μια φιλη διατροφολογο για καποια tips. Απλα και ωραια tips , που μια χαρα βρισκεις αν ξερεις 2-3 πραγματακια εξ'αρχης. Ουτε διατροφολογος , ουτε τιποτα. Απλα με βοηθησε για να ισορροπησω τη διατροφη μου και να μη κανω τελειως εξαντλητικη διαιτα.

Ο διατροφολογος, ειναι σε περιπτωση που δε μπορεις να το παρεις αποφαση ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ μονος σου, και θες ενα δερβεναγα να σε κανει "ντα" :p.

Φυσιολογικα, 1-2 φορες αρκουν ;) Δε χρειαζεται να δινεις ενα σωρο λεφτα! Θα καταλαβει αρκετα ο καθενας με τις 1-2 φορες που θα τον επισκεφθει ;) 

 

Τρεξιμο και διατροφη, καθως και γυμναστικη (οχι εξαντλητικη as well). Στη διατροφη ειχαν κοπει τα απ'εξω και τα τηγανιτα καθως και αναψυκτικα και τα πολλα γλυκα.. Τοσο απλα. Απλα ηθελε προγραμμα. Δεν ετρωγα ποτέ το βραδυ μετα τις 19:00. Κοιμομουν νωρις (μεχρι τις 23:30 ημουν για υπνο - διαφορετικα γουργουριζε το στομαχι επικινδυνα :p ). Τρεξιμο εκανα 3 ημερες την βδομαδα, και τις ενδιαμεσες γυμναστικη σπιτι μου, απο μια τυπισσα που εκανε φοβερες ασκησεις χωρις οργανα (zuzka light ). Ειχα διαλεξει ασκησεις και τις εκανα.

"Ρεπο" ειχα καθε Κυριακη , καθως και 1 φορα το μηνα "φατε ο,τι θελετε" φαση. Ποτέ αυτο δεν ηταν junk food. Συνηθως ηταν μια λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα φαγητου και μπορει να υπηρχε η καταναλωση ενος αναψυκτικου (στο 6μηνο ζητημα να εγινε 2 φορες) ή καποιου γλυκου.

 

Απο 95 κιλα, ειχα φτασει 62 σε 6 μηνες. Υπερβολικα πολλα τα 33 κιλα που εχασα, οποτε επρεπε να βαλω αλλα 6 για να ειμαι περιπου στα κιλα μου. 

Το αποτελεσμα με ειχε αποζημιωσει και ειχα χασει και ΠΟΛΥ λιπος καθως ειχε αρχισει και γραμμωση (not my intention, ομως συνεβη).

 

ΥΓ: Ασφαλώς και ο διατροφολογος θα σου κανει καποιες μετρησεις για την μεταβολικη ηλικια σου και γενικα θα καταλαβει καλυτερα πως θα συμπεριφερθεις στην εκαστοτε διαιτα.

ΥΓ2: Υστερα απο ολα αυτα, γνωρισα την @Olianna και γνωρισα και τα cheesecake της :hehe: Η ανηφορα ξαναρχισε, και τωρα θα ξαναξεκινησω για να χασω 8 κιλα, αλλα και αρκετη μπακα :p 

 

End of :offtopic: 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες να σε κανει ντα θα ισχυε αν ήμουν 6 χρονών. Η διαφορά που είδα με τον ειδικό σε σχέση με χωρίς είναι ότι τωρα δεν χάνω μυικη μαζα. είναι πολύ βασικό περα από το βάρος που το παρακολουθείς μόνο σου να μπορείς να έχεις εικόνα και του ποσοστού λίπους. Η διατροφή δεν είναι εξαντλητική, αλλά κακά τα ψέματα μερικές φορές (συνήθως μεσημέρι) σηκώνομαι από το τραπέζι και πεινάω. Και συμφωνώ ότι αρκουν μερικές φορές για να καταλάβεις τη λογική. Και όσο αφορά τον αριθμό κιλών που έχασα σε μικρο διάστημα να ξεκαθαρίσω ότι δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Απλά έτυχε να ανταποκριθεί το δικό μου σώμα έτσι. Και τα μισά να χάσει κανείς (7-8)  σε τετοιο διαστημα (περιπου 50 ημέρες) μια χαρά ειναι.

On 4/1/2017 at 3:51 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ιερή μέρα η σημερινή μιας και το μενού είχε Rib Eye :D

 

Ενας από την παρέα μου το μαγάρισε και το ήθελε σε πίτα, αλλά τα άλλα δύο κομμάτια φαγώθηκαν με την προσήλωση που έπρεπε :D

τελικά το μαντέμι έχει άλλη χάρη ^_^

 

 

 

 

εμένα τελειο μου φαινεται και στη πιτα! ωραια ψημενο δειχνει και ζουμερο.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

89NOK ή με τη σημερινή ισοτίμία 9.5€. H τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Αν σκεφτείς πως για να φας ένα american burger από τα McDonald's θέλεις 12.7€ τότε προτιμώ να φάω 10 φορές το πιτόγυρο. Είναι και πιο νόστιμο σε σχέση με την αηδία των McDonald's.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ότι και να ειπωθεί πλέον σε αυτό το νήμα απλά δεν μας ενδιαφέρει.

Πιτόγυρο στο Όσλο λέμε και μάλιστα πολύ καλό. Και ακόμα δεν τους έχεις έρθει η σούβλα για το γύρο. Όλα μέσα στο γύρο ήταν φρεσκότατα, οι τηγανητές πατατούλες κομένες στο χέρι, το τζατζίκι χειροποίητο και ο γύρος το ίδιο. Respect. Νέο στέκι. Και το καλοκαίρι θα παίξει επιτέλους Freddo Espresso.

Επίσης και για όσους με ξέρουν μπόρεσα να φάω μόνο ένα. Για να δώσω hint για το μέγεθος. Αν κάνουν και το delivery που σκέφτονται τότε καταστραφήκαμε.

 

 

20170430_131810362_iOS.thumb.jpg.259b0225f58d302d7969866dd811c155.jpg

 

 

Ζηλεύω! Είχαμε έναν Ελληνα Βαρσοβία αλλά δεν την πάλεψε και έφυγε στο εξάμηνο (απαίσια πίτα έτσι κ αλλιώς) και τώρα υπάρχει Πολωνική προσπάθεια αλλά και αυτή μέτρια και αρκετά μακρια από εμένα :(

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, jax7480 said:

89NOK ή με τη σημερινή ισοτίμία 9.5€. H τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Αν σκεφτείς πως για να φας ένα american burger από τα McDonald's θέλεις 12.7€ τότε προτιμώ να φάω 10 φορές το πιτόγυρο. Είναι και πιο νόστιμο σε σχέση με την αηδία των McDonald's.

 

Ναι, αν έχετε διπλάσιους μισθούς από τη Γερμανία, τότε θα είναι καλή τιμή.

Για παράδειγμα, μέτριο πιτόγυρο στην πόλη που μένω κοστίζει 15 λεπτά δουλειάς (καθαρά), ενώ καλό πιτόγυρο, 25 λεπτά δουλειάς. Κάπως έτσι, πόση ώρα κοστίζει το δικό σου;

(Μη παρεξηγήσετε τα παραπάνω, μιλάει το ρακί).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.