Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Η χώρα στα 80/90ς δεν ήταν για κανένα λόγο στα καλά της. Ένα τριμπούρδελο διαπλοκής και πως ο ένας να κλέψει τον άλλο, και ειδικά το κράτος. Εκεί ήμουν, έστω και σαν παιδί.

 

Μένω όλη μου τη ζωή σε υπερφανταστική πλούσια περιοχή. Πλέον, με το αστικό εισόδημα μου.

Ο διπλανός πριν κάνει μπάνιο στη πισίνα του παίζει με την ferrari του. Τα παιδιά του ακούνε τραπ.

Ξέρω πολλούς που όχι μονο δεν μεγαλώσανε σε εξαθλιωμένο περιβάλλον αλλά τα είχανε όλα στρωμένα. Όχι όλοι, αλλά μπολικοι από αυτούς είναι τενεκέδες. Και τα παιδιά τους μια από τα ίδια.

Μην δένετε την οικονομική ανεπάρκεια, ή/και εξαθλίωση με παραβατική συμπεριφορά γιατί παραπέμπει σε αφήγημα ότι τα φτωχαδάκια είναι οι μπελάδες και οι λεφτάδες είναι καλοί.

 

Υπάρχει συγκεκριμμένη παραβατική συμπεριφορά που συνδέεται με οικονομική κατάσταση, αλλά δεν είναι "συμμορία πλακώσανε στο ξύλο κάποιον για πλάκα".
 

Στα μάτια μου, το συγκεκριμμένο γεγονός παραπέμπει σε έγκλημα μίσους

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, JaguarOne said:

 τα φτωχαδάκια είναι οι μπελάδες και οι λεφτάδες είναι καλοί.

 

 

Σε κανένα σημείο δεν έγραψα αυτό πάντως.  Αλλά οκ, μιλάμε μάλλον για διαφορετικά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

true, δεν το έγραψες, αλλά τονίζεις υπερβολικά πολύ την οικονομική εξαθλίωση ότι είναι η αιτία.
 

εγώ αυτό που λέω είναι ότι ειναι δικαιολογία, που κάποιοι εργαλειοποιούν για να κρυφτούν πίσω από το δάχτυλό τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, JaguarOne said:

true, δεν το έγραψες, αλλά τονίζεις υπερβολικά πολύ την οικονομική εξαθλίωση ότι είναι η αιτία.
 

εγώ αυτό που λέω είναι ότι ειναι δικαιολογία, που κάποιοι εργαλειοποιούν για να κρυφτούν πίσω από το δάχτυλό τους.

 

Νot quite, η εξαθλίωση δεν είναι μόνο οικονομική.

  

1 hour ago, Cyber_Cookie said:

Το ότι κάποιοι έχουν λεφτά και είναι παντελώς εκφυλισμένοι έχει να κάνει με το οτι μεγαλώσανε σε εξαθλιωμένο περιβάλλον. Πως αλλιώς να προκύψει κάτι τέτοιο; 

Η τελική εξαθλίωση ξεκίνησε από οικονομική και σε 15 χρόνια προκάλεσε την κατάρρευση όλων των θεσμών.

 

Εξαθλιωμένο περιβάλλον είναι μεταξύ άλλων και ένα περιβάλλον οικογένειας στην οποία το παιδί μεγαλώνει από γονείς που από βιβλία έχουν διαβάσει η μαμά 50 αποχρώσεις  και ο μπαμπάς τη βιογραφία του Κριστιανο Ροναλντο. Αντε και χαρι ποτερ και οι δυο τους αν είναι ψαγμένοι.

Τέτοιοι γονείς δεν έχουν να δώσουν κάτι στο παιδί τους γιατί οι ίδιοι τους είναι κενοί. Είναι απλά κουμπαράδες με κόμπλεξ που οι ηθικές αξίες είναι αυτές που διαμόρφωσαν μέσα όπως η  τηλεόραση και τα κοινωνικά δίκτυα.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.