Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

8 minutes ago, astrolabos said:

 

Έτσι, ρεβανσιστές και μικρόψυχοι να είστε και μετά να αναρωτιέστε γιατί σας μουτζώνει ο κόσμος

 

Στο πλαίσιο της αστικής δημοκρατίας κανείς στοιχειωδώς σοβαρός δεν νοιάζεται για το τι λεει και το τι κάνει "ο κόσμος".

 

Spoiler

Barack Obama Mic Drop GIF

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Στο πλαίσιο της αστικής δημοκρατίας κανείς στοιχειωδώς σοβαρός δεν νοιάζεται για το τι λεει και το τι κάνει "ο κόσμος".

 

  Hide contents

Barack Obama Mic Drop GIF

 

 

Όταν  πάει στις κάλπες τον νοιάζει και τον παρανοιάζει.

 

Spoiler

giphy.gif?cid=6c09b9525zgo3ydgnlz9zucyzu

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, astrolabos said:

Όταν  πάει στις κάλπες τον νοιάζει και τον παρανοιάζει.

 

 

Πρέπει να έχει κανείς αρκετά προβληματική αντίληψη της πραγματικότητας για να ελπίζει στην σωτηρία του μέσω συμμετοχής στις -για τους τύπους- διαδικασίες μιας παραπαίουσας και κατ' όνομα μόνο αστικής δημοκρατίας όπως η Ελλάδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Πρέπει να έχει κανείς αρκετά προβληματική αντίληψη της πραγματικότητας για να ελπίζει στην σωτηρία του μέσω συμμετοχής στις -για τους τύπους- διαδικασίες μιας παραπαίουσας και κατ' όνομα μόνο αστικής δημοκρατίας όπως η Ελλάδα. 

Σίγουρα, όμως το ίδιο συμβαίνει σε όσους χαιρέκακα και ρεβανσιστικά αποδίδουν τις ελλείψεις και τις αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού στη ψήφο κάποιου στις τελευταίες εκλογές. Λες και αν έβγαινε κάποιος άλλος, θα τα έφτιαχνε όλα με ένα μαγικό ραβδί, ή "με ένα νόμο και ένα άρθρο".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, astrolabos said:

Σίγουρα, όμως το ίδιο συμβαίνει σε όσους χαιρέκακα και ρεβανσιστικά αποδίδουν τις ελλείψεις και τις αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού στη ψήφο κάποιου στις τελευταίες εκλογές. Λες και αν έβγαινε κάποιος άλλος, θα τα έφτιαχνε όλα με ένα μαγικό ραβδί, ή "με ένα νόμο και ένα άρθρο".

 

Κακώς αισθάνεσαι έτσι. Το να διακρίνεις την ανικανότητα δεν είναι ρεβανσισμός είναι απλά κριτική.

Και αδυναμία ή έλλειψη είναι να καουν 2-3-5-10-100000 δεντρα. Εδω μιλάμε για ολική κασταστροφή κάθε χρόνο. Στις Σέρρες πάνω ακόμα καίει. 

 

Ποσοστιαία, απόλυτα πάρ'το όπως θες.  Αν προσπαθείς να το δικαιολογήσεις απλά είναι στρουθοκαμηλισμός.

 

Και να καταλαβαίνω πως αλλον μπορεί να μη τον πειράζει να καεί και κάτι αρκεί να έχει άκρη με τον βουλευτή του να κάνει τις δουλίτσες του. 

Άλλους μας νοιάζει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Φορείς ίσως.. Τώρα,οι κάτοικοι εκεί να φωνάζουν κατά τις κυβέρνησης με 50% ΝΔ; Ή δεν ήταν κάτοικοι ή.. καλά να πάθουν 

Screenshot_2024-08-22-13-17-15-717_com.android.chrome.jpg

 

άν τα μαθηματικά μου δεν με απατούν, 32,39%, όχι 50%

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Στις Σέρρες πάνω ακόμα καίει. 

 

Έχουμε τα δικά μας, να ασχολούμαστε τώρα και με τα προβλήματα της Βουλγαρίας;

  • Haha 3
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σίγουρα, όμως το ίδιο συμβαίνει σε όσους χαιρέκακα και ρεβανσιστικά αποδίδουν τις ελλείψεις και τις αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού στη ψήφο κάποιου στις τελευταίες εκλογές. Λες και αν έβγαινε κάποιος άλλος, θα τα έφτιαχνε όλα με ένα μαγικό ραβδί, ή "με ένα νόμο και ένα άρθρο".


Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το μαγαζί έχει πουληθεί και ότι γίνεται τώρα στην Ελλάδα είναι γραμμένα στα μνημόνια , από το ρεύμα "ανεξαρτητοποίηση της ΔΕΗ , του Δικτύου κλπ κλπ"
όλα για την Κονόμα των έξω !
Ακόμα πληρώνουμε την ΗΤΤΑ των Γερμανών , τόσο άχτι μας έχουν, ότι παθαίνουν καλά το παθαίνουν καταραμένη φάρα

Αν τώρα Αστρο γίνεις Minister και πας να κουνηθείς θα σου κάνουν εκεί ένα οικονομικό πόλεμο και θα μαζευτείς , αυτό έδειξαν τα χρόνια "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ"

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Κακώς αισθάνεσαι έτσι. Το να διακρίνεις την ανικανότητα δεν είναι ρεβανσισμός είναι απλά κριτική.

 

 

Το να βλέπεις μέχρι τη μύτη σου δεν είναι ικανότητα πάντως. Δε μπορείς να κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση και το 41τακατο για παθογένειες δεκαετιών και πόσο μάλλον όταν τους κατηγορούν όσοι ήταν κυβέρνηση (ΠΑΣΟΚ, Σύριζα, κτλ). Δεν είπα ότι δεν έχουν μερίδιο ευθύνης, αλλά δεν έχουν μόνο αυτοί το μερίδιο ευθύνης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, astrolabos said:

 

Το να βλέπεις μέχρι τη μύτη σου δεν είναι ικανότητα πάντως. Δε μπορείς να κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση και το 41τακατο για παθογένειες δεκαετιών και πόσο μάλλον όταν τους κατηγορούν όσοι ήταν κυβέρνηση (ΠΑΣΟΚ, Σύριζα, κτλ). Δεν είπα ότι δεν έχουν μερίδιο ευθύνης, αλλά δεν έχουν μόνο αυτοί το μερίδιο ευθύνης. 

 

Μιλάμε για τον Μητσοτάκη που κυβερνάει μισή δεκετία πλέον και δε μπορει να διορθώσει όσα έκανε ως υπουργός των πρηγούμενων κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας που ήταν τα τελευταία 20 χρόνια αλλά και αυτά που έγιναν απο όταν κυβερνούσε ο μπαμπάς του.

Με το χρέος να είναι χειρότερο, οι καμμένες εκτάσεις περισσότερες, οι φορολογικές επιβαρύνσεις περισσότερες η πρόσβαση στην εκπαίδευση χειρότερη για τους φτωχούς, η υγεία σε χειρότερη κατάσταση απ ότι παλαιότερα και η χώρα να είναι πρώτη σε όλα τα antiratings της ευρώπης και διεθνώς να παλαισιώνεται από χώρες μπανανίες μόνο σε μελέτες ευημερίας.

 

Εντάξει.

 

Απλά μωρέ εγώ δε βλέπω πέρα απ' τη μύτη μου και είμαι κακόβουλος αχάριστος και ασεβής. ΟΚ.

Που θα πάει ρε κάποια στιγμή το ψυγείο θα νικήσει την τηλεόραση, δε μπορεί.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μιλάμε για τον Μητσοτάκη που κυβερνάει μισή δεκετία πλέον και δε μπορει να διορθώσει όσα έκανε ως υπουργός των πρηγούμενων κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας που ήταν τα τελευταία 20 χρόνια αλλά και αυτά που έγιναν απο όταν κυβερνούσε ο μπαμπάς του.

Με το χρέος να είναι χειρότερο, οι καμμένες εκτάσεις περισσότερες, οι φορολογικές επιβαρύνσεις περισσότερες η πρόσβαση στην εκπαίδευση χειρότερη για τους φτωχούς, η υγεία σε χειρότερη κατάσταση απ ότι παλαιότερα και η χώρα να είναι πρώτη σε όλα τα antiratings της ευρώπης και διεθνώς να παλαισιώνεται από χώρες μπανανίες μόνο σε μελέτες ευημερίας.

 

Εντάξει.

 

Απλά μωρέ εγώ δε βλέπω πέρα απ' τη μύτη μου και είμαι κακόβουλος αχάριστος και ασεβής. ΟΚ.

Που θα πάει ρε κάποια στιγμή το ψυγείο θα νικήσει την τηλεόραση, δε μπορεί.

 

%CF%84%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%C

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  

3 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Έτσι, ρεβανσιστές και μικρόψυχοι να είστε και μετά να αναρωτιέστε γιατί σας μουτζώνει ο κόσμος


Aν αναφέρεσαι στον ΣΥΡΙΖΑ, πες μου σε παρακαλώ που να αλλάξω το πιστοποιητικό κομματικών φρονημάτων μου στο thelab.gr. Έχω σιχαθεί την αντίδραση σου στα περισσότερα post μου εδώ που είναι της λογικής "Α,να την πω στον Myrali με κάποια αναφορά στον ΣΥΡΙΖΑ γιατί πριν 10 χρόνια στήριζε τον ΣΥΡΙΖΑ"

Έχω γράψει αρκετές φορές ότι δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ από τις εκλογές μετά το δημοψήφισμα και μετά, αλλά σίγουρα παραμένω Αριστερός, και σίγουρα αντι-ΝΔ.

  

3 ώρες πριν, το μέλος eleozz έγραψε:

 

άν τα μαθηματικά μου δεν με απατούν, 32,39%, όχι 50%

Δεκτό, 50% όσων φηφίσανε άρα 32,39% της κοινωνίας. Βέβαια, μπορώ να πω ότι αν δεν πας να ψηφίσεις, δεν σε νοιάζει τίποτα και άρα μπορώ να μην σε θεωρήσω ενεργό μέλος της κοινωνίας, αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω.

 

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Το να βλέπεις μέχρι τη μύτη σου δεν είναι ικανότητα πάντως. Δε μπορείς να κατηγορείς την τωρινή κυβέρνηση και το 41τακατο για παθογένειες δεκαετιών και πόσο μάλλον όταν τους κατηγορούν όσοι ήταν κυβέρνηση (ΠΑΣΟΚ, Σύριζα, κτλ). Δεν είπα ότι δεν έχουν μερίδιο ευθύνης, αλλά δεν έχουν μόνο αυτοί το μερίδιο ευθύνης. 


Μάλιστα, τις τελευταίες 2 δεκαετίες, το κόμμα του έχει κυβερνήσει ~12 χρόνια, άλλο τόσο περίπου είχε κυβερνήσει από το 1974 μέχρι το 2004. Περίπου δηλαδή 50% των κυβερνήσεων από την μεταπολίτευση μέχρι τώρα . Σε ποιο σημείο σημείο παίρνουν αυτοί ένα αρκετά μεγάλο μερίδιο ευθύνης ώστε να μην χρειάζεται πλέον να λέμε "παθογένειες δεκαετιών -> μοιρασμένη ευθύνη";

Δεν γίνεται μία κυβέρνηση (ένα κομμα) να παίρνει τόσο ευκολα ευσημα για κάτι καλό που έκανε, αλλά ποτέ την ευθύνη για κάτι που αμέλησε να κάνει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μιλάμε για τον Μητσοτάκη που κυβερνάει μισή δεκετία πλέον και δε μπορει να διορθώσει όσα έκανε ως υπουργός των πρηγούμενων κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας που ήταν τα τελευταία 20 χρόνια αλλά και αυτά που έγιναν απο όταν κυβερνούσε ο μπαμπάς του.

Με το χρέος να είναι χειρότερο, οι καμμένες εκτάσεις περισσότερες, οι φορολογικές επιβαρύνσεις περισσότερες η πρόσβαση στην εκπαίδευση χειρότερη για τους φτωχούς, η υγεία σε χειρότερη κατάσταση απ ότι παλαιότερα και η χώρα να είναι πρώτη σε όλα τα antiratings της ευρώπης και διεθνώς να παλαισιώνεται από χώρες μπανανίες μόνο σε μελέτες ευημερίας.

 

Εντάξει.

 

Απλά μωρέ εγώ δε βλέπω πέρα απ' τη μύτη μου και είμαι κακόβουλος αχάριστος και ασεβής. ΟΚ.

Που θα πάει ρε κάποια στιγμή το ψυγείο θα νικήσει την τηλεόραση, δε μπορεί.

 

Το πας αλλού. Ξεκίνησες με το να λες "καλά να πάθετε που ψηφίζετε Μητσοτάκη" και έφτασες στο για όλα φταίει ο Μητσοτάκης. 

Έχουμε μια ανίκανη πολιτική ηγεσία και μια σάπια δημόσια δομή. Τι κάνουμε εδώ; Ποια είναι η λύση πέρα από το να βρίζουμε το Μητσοτάκη και τον κάθε Μητσοτάκη που είναι πρωθυπουργός;

Θέλω λύσεις, όχι απαξίωση και εξυπνακισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, astrolabos said:

 

Το πας αλλού. Ξεκίνησες με το να λες "καλά να πάθετε που ψηφίζετε Μητσοτάκη" και έφτασες στο για όλα φταίει ο Μητσοτάκης. 

Έχουμε μια ανίκανη πολιτική ηγεσία και μια σάπια δημόσια δομή. Τι κάνουμε εδώ; Ποια είναι η λύση πέρα από το να βρίζουμε το Μητσοτάκη και τον κάθε Μητσοτάκη που είναι πρωθυπουργός;

Θέλω λύσεις, όχι απαξίωση και εξυπνακισμούς.


Μια χαρά καταλαβαίνεις τι λέμε αλλά οκ. 

Δεν είπα πως φταίει για όλα. Είπα πως αυτός και οι υπουργοί του είναι από ανεπαρκείς έως ανίκανοι απαντώντας στο δικό σου το τι να πρωτοπρολαβουνε να κάνουν. 


Και είπα πως είναι συνεχιστής της πολιτικής της ΝΔ και της πολιτικής του μπαμπά του.
Και φυσικά όσοι τον ψηφίζουν ως ΠΘ και πρόεδρο της ΝΔ το κάνουν πολύ συνειδητά και ξέρουν για ποιον λόγο. Βλέπε Καραμανλής στις Σέρρες φαντάζομαι και παντού είναι το ίδιο απ αυτά που ακούω γυρνώντας από δω κ από κει. 
 

Λύση υπάρχει αλλά δε θα σου αρέσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.