Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

19 ώρες πριν, το μέλος unseen έγραψε:

Το προσδοκιμο ζωης ειναι μεγαλυτερο στους κατοικους Αθηνας αραγε;

Από τις 13 περιφέρειες στις οποίες χωρίζεται η Ελλάδα στα στοιχεία, υψηλότερο προσδόκιμο εμφανίζουν το 2022 η Ήπειρος (82,7 χρόνια) και ακολουθούν το Βόρειο Αιγαίο (82,3), η Κρήτη και το Νότιο Αιγαίο (αμφότερα 81,7), η Δυτική Μακεδονία (81,4) και η Θεσσαλία (81,1). Κάτω από τα 81 έτη βρίσκονται η Αττική (80,9 χρόνια), η Στερεά Ελλάδα (80,7), τα Νησιά του Ιονίου (80,5), η Δυτική Ελλάδα (80,3), Πελοπόννησος και η Κεντρική Μακεδονία (80,2). Τέλος, ελαφρώς κάτω από τα 80 ανέρχεται το προσδόκιμο ζωής στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (79,9 χρόνια).

 

WWW.MONEYREVIEW.GR

Ανοδικά κινείται ξανά έπειτα από τέσσερα χρόνια πτώσης το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα, το οποίο το 2022 ξεπερνά...

 

Δεδομένων όσων έχω βιώσει στην οικογένειά μου που ζει σε νησί, δυσκολεύομαι να πάρω την απόφαση να πάω για μόνιμα. Δυσκολεύομαι να πάρω την απόφαση να πάμε με τη γυναίκα μου για διακοπές τον Αύγουστο που θα είναι 5 μηνών γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να μας τύχει

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Όσο εγώ μιλάω, εσείς παίρνετε πτυχία, προλάβετε!!

 

FB_IMG_1719251879357.jpg

 

Τώρα ξύπνησες εσύ; Το 20ετές πάρτι με τα πτυχία από Βουλγαρία/Ρουμανία/Κύπρο δε μας ενοχλεί; Το ΜΗ δωρεαν ΕΑΠ δεν μας ενοχλεί; Μόνο οι "ξένοι" μας πειράζουν;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Τώρα ξύπνησες εσύ; Το 20ετές πάρτι με τα πτυχία από Βουλγαρία/Ρουμανία/Κύπρο δε μας ενοχλεί; Το ΜΗ δωρεαν ΕΑΠ δεν μας ενοχλεί; Μόνο οι "ξένοι" μας πειράζουν;

Φυσικά και με ενοχλεί. Δεν με ενοχλούν οι ξένοι, με ενοχλεί το "πληρώνω για να πάρω πτυχίο ισάξιο με το ελληνικό".

 

Δεν πάει καιρός που το συζητάγαμε εδώ και θυμάμαι να εκφράζεις την λογική "ότι γινόταν παλιά, θα γίνεται και τώρα" όπως πάνω-κάτω μόλις ξαναέγραψες.

 

Το ότι κάτι κακό γίνεται καιρό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ όταν πάει να γίνει χειρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρήσου όσο θες. Δίκιο θα είχες αν δεν είχες τη δυνατότητα να σπουδάσεις χωρίς να πληρώσεις. 

Και στο κάτω κάτω, τα πτυχία μετράνε μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό μετράει τι ξέρεις και ποιόν ξέρεις. Οπότε τι σκάς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Διαμαρτυρήσου όσο θες. Δίκιο θα είχες αν δεν είχες τη δυνατότητα να σπουδάσεις χωρίς να πληρώσεις. 

Και στο κάτω κάτω, τα πτυχία μετράνε μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό μετράει τι ξέρεις και ποιόν ξέρεις. Οπότε τι σκάς;

 

Δεν την έχω έτσι και αλλιώς, δεν μπορώ να μπω απλά στο πιο κοντινό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και να σπουδάσω ότι θέλω αλλά ας μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα.

 

Το "μην σκας" για κάτι που δεν σε αφορά άμεσα είναι από τις μεγαλύτερες πληγές της κοινωνίας. Αν το εφαρμόσουμε καθολικά θα δεις ότι το παρόν thread και όποιο άλλο σχολιάζουμε την επικαιρότητα θα μικρύνουν αρκετά, δεν είναι όμως στο ήθος μου και στις αρχές μου να μην ασχολούμαι με τον αδικημένο αλλά και με το τι είναι ηθικά σωστό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Διαμαρτυρήσου όσο θες. Δίκιο θα είχες αν δεν είχες τη δυνατότητα να σπουδάσεις χωρίς να πληρώσεις. 

Και στο κάτω κάτω, τα πτυχία μετράνε μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό μετράει τι ξέρεις και ποιόν ξέρεις. Οπότε τι σκάς;


true story , έχω δει πολλούς τέτοιους
αλλά δεν θα βγω κυβέρνηση μια μέρα , το παιδί δεν θα μπορεί να κάνει την δουλειά των γονιών του θα πρέπει να κάνει κάτι άλλο εκεί να δεις τι έχει να γίνει !
 

Spoiler

Lincoln Center Dance GIF by New York City Ballet

 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Δεν την έχω έτσι και αλλιώς, δεν μπορώ να μπω απλά στο πιο κοντινό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και να σπουδάσω ότι θέλω αλλά ας μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα.

 

Το "μην σκας" για κάτι που δεν σε αφορά άμεσα είναι από τις μεγαλύτερες πληγές της κοινωνίας. Αν το εφαρμόσουμε καθολικά θα δεις ότι το παρόν thread και όποιο άλλο σχολιάζουμε την επικαιρότητα θα μικρύνουν αρκετά, δεν είναι όμως στο ήθος μου και στις αρχές μου να μην ασχολούμαι με τον αδικημένο αλλά και με το τι είναι ηθικά σωστό. 

 

Δεν είπα "Μη σκας", είπα "γιατί σκας". Δικαίωμά σου είναι να σκάσεις με ό,τι θες, αλλά αν θες να βοηθήσεις την κοινωνία θα σου πρότεινα να στρέψεις την ενεργητικότητά σου αλλού σε πιο ουσιαστικά θέματα. 

Επίσης, επι ΠΦΑ δεν έλεγαν ότι θέλουν να καταργηθούν οι εξετάσεις γιατί είναι άδικες για τα παιδιά και μπλα μπλα; 

Link to comment
Share on other sites

Αν το κράτος δε δώσει λεφτά στα πανεπιστήμια που ξέρουμε ότι δε θα δώσει το άνοιγμα ιδιωτικών απλά θα είναι η ταφόπλακα του δημόσιου πανεπιστημίου.

Θα έρθει το χ Σορμπόν και θα δώσει 3πλάσιους μισθούς στους καλύτερους καθηγητές της νομικής το χ ΜΙΤ και θα δώσει 3πλάσιους μισθούς στους καλύτερους καθηγητές από ΣΘΕ και Πολυτεχνικές σχολές κοκ και στο δημόσιο πανεπιστήμιο θα μείνουν μερικοί ρομαντικοί και η "πλέμπα".

Φυσικά είχαμε 30 και βάλε χρόνια που προετοίμαζαν αυτήν την κατάσταση όλες οι κυβερνήσεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

WWW.NEWS247.GR

Ο ιδρυτής του WikiLeaks Τζούλιαν Ασάνζ συμφώνησε να ομολογήσει την ενοχή του για παραβίαση του...

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δεν είπα "Μη σκας", είπα "γιατί σκας". Δικαίωμά σου είναι να σκάσεις με ό,τι θες, αλλά αν θες να βοηθήσεις την κοινωνία θα σου πρότεινα να στρέψεις την ενεργητικότητά σου αλλού σε πιο ουσιαστικά θέματα. 

Επίσης, επι ΠΦΑ δεν έλεγαν ότι θέλουν να καταργηθούν οι εξετάσεις γιατί είναι άδικες για τα παιδιά και μπλα μπλα; 

 

Συγνώμη, δεν το παρατήρησα, σκάω γιατί το παιδί ευκατάστατου γονέα πάλι παίρνει ένα headstart στην εύρεση εργασίας και γιατί με ιδιωτική εκπαίδευση ο ευκατάστατος θα μπορεί να συμπληρώσει και τα τυπικά προσόντα για ποιο προσοδοφόρες (διευθυντικές) θέσεις στον δημόσιο τομέα ακόμα και αν δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο.

 

Ποια είναι τα πιο ουσιαστικά θέματα και πως γνωρίζεις ότι δεν δίνω και εκεί την ενεργητικότητα μου; Επειδή δεν γράφω εδώ;

 

Ειλικρινά δεν θυμάμαι τι έλεγαν επί ΠΦΑ, τον Φίλη δεν τον συμπάθησα ποτέ να πω την αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να διαφωνείς ότι ένα σύστημα όπου γράφεις σε 6 πολύ τυποποιημένα μαθήματα και σχεδόν καθορίζεται η ζωή σου δεν είναι το καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Ειλικρινά δεν θυμάμαι τι έλεγαν επί ΠΦΑ, τον Φίλη δεν τον συμπάθησα ποτέ να πω την αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να διαφωνείς ότι ένα σύστημα όπου γράφεις σε 6 πολύ τυποποιημένα μαθήματα και σχεδόν καθορίζεται η ζωή σου δεν είναι το καλύτερο 

Ποια η διαφορά του να μην έχεις Πανελλήνιες, από το να πας σε ένα ιδιωτικό να σπουδάσεις; Και να στο πω αλλιώς. Ποια η διαφορά να δίνεις δίδακτρα, από το να πληρώνεις τροφή και στέγαση σε άλλη πόλη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Myralis said:

Όσο εγώ μιλάω, εσείς παίρνετε πτυχία, προλάβετε!!

 

FB_IMG_1719251879357.jpg

 

Σου έταξαν Χαρβαρτ και Στανφορντ και τελικά σου δίνει η Νεφελη Μεγκ πτυχίο με givaway. :hehe: 🤡🐑

 

 

Σε άλλα νέα,

Δεν είναι πόλεμος ετούτο που μας βρήκε, Έλληνες να τουφεκάνε Έλληνες;;;

 

Spoiler

Τα έλεγα. Τώρα βγαίνουν στη φόρα που άρχισαν να ζορίζονται οι μπλε ύαινες και να τρώγονται μεταξύ τους.

Σε όλες τις γαλακτοβιομηχανίες έτσι είναι γιατί δεν υπάρχει πλέον αρκετό ελληνικό γάλα εδώ και χρόνια.

 

Αλλά δε πειράζει Έλληνα θα σου κάνει giveaway γαλατάκι η Νεφέλη Μεγκ. 💦💦

 

 

WWW.DOCUMENTONEWS.GR

Γαλάζιο στέλεχος η κόρη του οποίου έχει υπάρξει μάλιστα και βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας -σύμφωνα με πληροφορίες- πιάστηκε στην επιχείρηση του (βιομηχανία

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ποια η διαφορά του να μην έχεις Πανελλήνιες, από το να πας σε ένα ιδιωτικό να σπουδάσεις; Και να στο πω αλλιώς. Ποια η διαφορά να δίνεις δίδακτρα, από το να πληρώνεις τροφή και στέγαση σε άλλη πόλη;

 

Ώπα, μισό, δεν εννοούσα να καταργηθούν οι πανελλήνιες και να πάει ο καθένας όπου θέλει, εννοούσα ότι μου φαίνεται λάθος αυτό που υπάρχει και κάποιο άλλο μοντέλο ίσως είναι καλύτερο. 

Πχ. Να βάζουν εξετάσεις τα πανεπιστήμια ή να μπορούν να δίνουν μαθήματα ανάλογα με το που θέλουν να περάσουν ή δεν ξέρω και εγώ τι..

 

Περί διδάκτρων και εξόδων για τροφή και στέγαση σε άλλη πόλη, καταρχάς αυτό εννοούσα και εγώ πιο πριν που είπα ότι δεν έχω την δυνατότητα να σπουδάσω δωρεάν έτσι και αλλιώς. Αλλά υπάρχει και μια διαφορά, στην πρώτη περίπτωση πληρώνεις την εκπαίδευση που θα έπρεπε να είναι δωρεάν, και αν το πάμε ελληνικά πληρώνεις τελικά το (κάλπικο) πτυχίο.

 

Στην άλλη περίπτωση πληρώνεις την διαβίωση σου που έτσι και αλλιώς με κάποιο τρόπο θα πλήρωνες λιγότερο (αν ζεις σε αστικό κέντρο με τριτοβάθμια εκπαίδευση και περάσεις στην πόλη που μένεις) ή περισσότερο (αν περάσεις από κάποιο νησί πχ σε σχολή στην Αθήνα)

 

Δεν εννοώ ότι είναι δίκαιο ή σχέδιο, χρήματα είναι που πολλοί δεν τα έχουν, εννοώ ότι εννοιολογικα είναι διαφορετικό πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

WWW.THEGUARDIAN.COM

Department of Justice said aircraft maker violated settlement related to two fatal 737 Max crashes

 

Quote

Boeing is reportedly facing the prospect of criminal charges after US prosecutors reportedly told the Department of Justice (DoJ) that the US manufacturer had violated a settlement related to two fatal crashes of the 737 Max plane.

 

The DoJ last month told a federal court in Texas that Boeing had violated the terms of a 2021 settlement in which it agreed to pay $2.5bn (£2bn) in penalties and compensation to airline customers and families of those who died in two fatal crashes. Boeing failed to “design, implement, and enforce a compliance and ethics programme to prevent and detect violations of the US fraud laws throughout its operations”, according to the court filing.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Τώρα ξύπνησες εσύ; Το 20ετές πάρτι με τα πτυχία από Βουλγαρία/Ρουμανία/Κύπρο δε μας ενοχλεί; Το ΜΗ δωρεαν ΕΑΠ δεν μας ενοχλεί; Μόνο οι "ξένοι" μας πειράζουν;

 

κάτσε κάτσε, εδώ το 40ετές++ πάρτι με το παράλληλο εκπαιδευτικό σύστημα φροντιστηρίων για την προετοιμασία πανελληνίων δεν ενοχλεί κανένα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

 

κάτσε κάτσε, εδώ το 40ετές++ πάρτι με το παράλληλο εκπαιδευτικό σύστημα φροντιστηρίων για την προετοιμασία πανελληνίων δεν ενοχλεί κανένα

"Δωρεάν παιδεία" ®

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.NEWS247.GR

Φόβοι για νέες αυξήσεις στο ρεύμα, και μάλιστα σημαντικές, λόγω της αύξησης της ζήτησης και της κλιμάκωσης των...

 

Έγινε επεξεργασία από acct
amp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι πρέπει να βελτιώνουμε μια κατάσταση όχι να την χειροτερεύουμε επειδή είναι ήδη χάλια. Εκτός και αν παραδεχτούμε πως δεν έχει σκοπό να βελτιώσει τίποτα η κυβέρνηση αυτή και απλά εξυπηρετεί συμφέροντα των επιχειρηματιών oι οποίοι ουσιαστικά είναι και αυτοί που κυβερνάνε. 

Το δέχομαι αυτό, απλά μη μας πρήζετε και τα @@ με το πόσο καλός είναι ο ηγέτης σας και πόσο κακό ήταν το ένα ή το άλλο πολιτικό πτώμα που κυβέρνησε πριν 5-10 χρόνια. 

 

Just simp away τον γκόμενο, την Νεφελίτσα ή την Αφρούλα ή όποιο άλλο δεξιό/ακροδεξιό κτήνος αγαπάτε και όταν έρθει η σειρά σας για να σας τον φορέσουν, που θα έρθει εγγυημένα, μη κλάψετε όπως ο Καλλιάνος. 

  • Like 2
  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.NEAKRITI.GR

Οι προεκτάσεις μιας “κλοπής” εκατομμυρίων κυβικών νερού και οι πολυεπίπεδες ευθύνες

 

Quote

από μια ποσότητα περίπου 7 εκατομμυρίων κυβικών μέτρων νερού, τα 3 εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού από το φράγμα της Φανερωμένης είχε “εξαφανιστεί” σταθερά και σταδιακά προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.

[...]

Τουλάχιστον σε τρία σημεία είχε παραβιαστεί ο κεντρικός αγωγός που εξυπηρετεί τους τρεις ΤΟΕΒ της περιοχής, και με bypass υπόγειες σωληνώσεις, κυρίως μέσω των εξαερώσεων του κεντρικού αγωγού, το νερό οδηγούταν παράνομα σε δίκτυα του ενός ΤΟΕΒ, της Α’ Ζώνης Τυμπακίου.

 

Η δουλειά αυτή δεν έγινε τώρα, αφού προϋπέθετε εργασίες ακόμη και σε οδόστρωμα, κάτι που γινόταν αντιληπτό αμέσως από τη χρήση και μόνο μηχανημάτων και σωληνώσεων βάθους. Άρα, η “φάμπρικα” πρέπει να στήθηκε σχεδόν παράλληλα χρονικά με την ολοκλήρωση του φράγματος και του κεντρικού αγωγού διανομής του νερού του.

 

8uxj3o.jpg

  • Like 3
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.