Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

capitol-usa-1-1.jpg
WWW.IN.GR

Ο Μπάιντεν κατηγόρησε τον Τραμπ πως «αποπειράθηκε να εμποδίσει την ειρηνική μεταβίβαση της εξουσίας»...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φοβερο που παει να γινει κατι καλο και μερικοι για καποιο λογο το πολεματε? δε καταλαβαινω πραγματικα. επειδη εμαθε ο καθε ελ.επαγγ. να ζει με τα διπλασια απο οσα του αναλογουν? να συνεχισει να κλεβει απο το συνολο? και οχι δεν ειναι πυρηνικη φυσικη να ανεβασεις ενα τιμολογιο στο myData με συγχωρειτε. ο οποιοσδηποτε μεσος μαστορας  μπορει να το κανει μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

 

μια εξηγηση παρακαλω.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

….δε διαφωνώ με το σύστημα υποβολής των τιμολογίων ηλεκτρονικά. Αντιθέτως.

Η νόμιμη φορολογία, τα τέλη επιτηδεύματος, έκτακτοι φόροι υπέρ γυφτων κ λοιπών μειονοτήτων ή συλλόγων κλπ κ το υπόβαθρο που καλείται να χρησιμοποιήσει ένας επιστήμονας για να κάνει τη δουλειά του, είναι τα προβλήματα.

Το έχουμε γράψει πολλές φορές. Αν η φορολογία δε γίνει τόση ώστε να μην αξίζει ο πχ υδραυλικός να κλέψει κ να του πάρει την άδεια αν το κάνει, δεν αλλάζει κάτι η προσθήκη ενός ακόμα γραφειοκρατικού εργαλείου.

Ομως το Ελλαδιστάν σε θέλει μονίμως παράνομο για να έχεις ανοχή σε παρανομίες των διπλανών.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

η φορολογια ειναι αντιστοιχη με τα υπολοιπα κρατη μελη, δεν ειναι αυτο το προβλημα (τωρα θα βαλεις στο παιχνιδι μισθους κλπ που ειναι αλλο θεμα, μαζι με το πως ελκυουμε μεγαλες εταιριες αλλα οκ). ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο ελεγχος, και αυτο ειναι ενα βημα προς τη διορθωση.

8 minutes ago, GFFermari said:

έκτακτοι φόροι υπέρ γυφτων κ λοιπών μειονοτήτων ή συλλόγων κλπ

και αυτο συμπεριλαμβανεται στον ελεγχο

8 minutes ago, GFFermari said:

υπόβαθρο που καλείται να χρησιμοποιήσει ένας επιστήμονας για να κάνει τη δουλειά του

εδω σε χανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι καποιοι εδω μεσα , χωρις να εχουν φταινε φυσικα μιας και μαλλον δεν ειναι δουλεια τους να το ξερουν , δεν εχουν ιδεα απο το τι γινεται εξω . 

Ειναι παρα πολυ ευκολο να κατακρινετε τα μαυρα , παρα το γεγονος οτι εσεις οι ιδιοι επιλεξατε τον φτηνοτερο μαστορα και στο τελος του παζαρεψατε την τιμη . 

 

Γνωριζετε οτι εδω και 2 χρονια εχει διπλασιαστει ο χαλκος και το πλαστικο ? Πως δεν μπορεις πλεον να παρεις μια δουλεια σε λογικη τιμη , γιατι παντα υπαρχει ο μαλακας που θα βαλει ροκα αντι για κουβιδι και θα την παρει αυτος ?  

 

Για τα μαυρα δεν φτανε οι μαστορες αλλα οι πελατες 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, schumifer said:

Κάποια χρόνια μετά που θα διαδηλώνεις για τη μείωση της σύνταξής σου, αναρωτήσου ποιον πραγματικά τιμώρησες

δεν ειναι στο πλανο μου η συνταξη,ειδικα μετα τους νομους και τις αδικιες που εγιναν προς τους συνταξιουχους με τα μνημονια.Καμια εμπιστοσυνη σε αυτο το κρατος πλεον και στους πολιτικατζιδες του.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kpetros said:

δεν εχουν ιδεα απο το τι γινεται εξω

 

μια χαρα ιδεα εχω, και εγω το συμφερον μου κοιταω (εστω βραχυπροθεσμα) για να μη νομιζεις οτι παριστανω κανεναν αγιο. μονο με τον ελεγχο και οι 2 πλευρες θα αναγκαστουν να συμμορφωθουν, και ο πελατης δηλαδη. παντα το κρατος πρεπει να εχει το πανω χερι, αλλιως θα ημασταν τελειως ζουγκλα προφανως ο καθενας θα κοιταζε το συμφερον του οπως γινεται και τωρα.

 

21 minutes ago, steve_m said:

δεν ειναι στο πλανο μου η συνταξη,ειδικα μετα τους νομους και τις αδικιες που εγιναν προς τους συνταξιουχους με τα μνημονια.Καμια εμπιστοσυνη σε αυτο το κρατος πλεον και στους πολιτικατζιδες του

 

πολυ σωστος. ο καθενας μας πρεπει να δει τι συμβαινει και να μην υπολογιζει οτι παντα αλλοι θα τον προσεξουν. παντα ζουμε νμε τα δεδομενα, οχι με μια ιδεατη κατασταση (πχ, δε φταιω εγω που πεινασα αλλα το κρατος που δε μου εδωσε 1500ε συνταξη που περιμενα - ξερεις οτι υπαρχει η πιθανοτητα να στο κανει, φροντισε οπως μπορεις)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

girasmeni-xora-mikrotero-plithusmo-ti-ed
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Η σημαντική μείωση του πληθυσμού συγκριτικά με την προηγούμενη απογραφή είναι δεδομένη.  Η αναλογία του...

Αντίο, Ελλάδα.

  • Like 7
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kpetros said:

Για τα μαυρα δεν φτανε οι μαστορες αλλα οι πελατες 

 

Και εγώ όταν αργώ στη δουλειά τα ρίχνω στην κίνηση. Όχι ότι ξεκίνησα τελευταία στιγμή.

Αυτό έλειπε να φταίω εγώ.

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Και εγώ όταν αργώ στη δουλειά τα ρίχνω στην κίνηση. Όχι ότι ξεκίνησα τελευταία στιγμή.

Αυτό έλειπε να φταίω εγώ.

Άστοχη η παρομοίωση...αν σου πει ο πελάτης δεν θέλω τιμολόγιο, του πεις δεν γίνετε και χάσεις τη δουλειά, πόσες φορές αντέχεις να το πεις;

Καλό θα είναι όποιος εκφράζει άποψη να έχει επαγγελματικό περίγυρο από ελ επ 50ριδες 60ριδες αλλιώς «ο καθένας έχει και από μία»

Το 90% μόνο στο FB ξέρουν να μπαίνουν και δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Η πλειοψηφία των σκαφών έρχονται από τα ναυπηγεία με αρρύθμιστους φορτιστές ( με λαπτοπ γίνετε) και παίρνει ο διάολος τις μπαταρίες όταν πατώσουν

Να σε υποχρεώσουν να περάσεις σχολείο για κοπή τιμολογίων και μετά ας το κάνουν υποχρεωτικό

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Άστοχη η παρομοίωση...αν σου πει ο πελάτης δεν θέλω τιμολόγιο, του πεις δεν γίνετε και χάσεις τη δουλειά, πόσες φορές αντέχεις να το πεις;

 

Μα με τιμολόγιο θα γλυτώσει την φορολόγηση και θα έχει και λιγότερα έσοδα (για όταν φορολογηθεί και ο κάθε έταιρος στο διαμοιρασμό των κερδών)

 

Αντί να φωνάξουμε που το "κρατος" δεν πιάνει τους μεγάλους φοροφυγάδες, κάνουμε και εμείς τα ίδια; Δεν είναι λύση αυτό.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Μα με τιμολόγιο θα γλυτώσει την φορολόγηση και θα έχει και λιγότερα έσοδα (για όταν φορολογηθεί και ο κάθε έταιρος στο διαμοιρασμό των κερδών)

 

Αντί να φωνάξουμε που το "κρατος" δεν πιάνει τους μεγάλους φοροφυγάδες, κάνουμε και εμείς τα ίδια; Δεν είναι λύση αυτό.

 

Ποια φορολόγηση; για εργασία μιλάμε...δεν μπορεί το κράτος να τη βρει αν δεν καλλιεργήσει συνείδηση...που δεν καλλιεργείτε με τίποτα από κλέφτες

Επί Σημίτη που είχαμε πιαστεί ως συνήθως κορόιδα, είχαμε πιστέψει οι περισσότεροι και κόβαμε τα πάντα πιέζοντας τους πελάτες για να γίνουμε Ευρωπαίοι : P Μετά που τον φάγαμε και από τα ταμία και από το χρηματιστήρι αλλά και από τους Ευρωπαίους καταλάβαμε ; )

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

pro.jpg
WWW.TRIKLOPODIA.GR

Αυτοί που πολεμούν τον Ν.Τζόκοβιτς τα βλέπουν αυτά; Την ώρα οι Αυστραλοί και λοιποί υπέρμαχοι [...]

 

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε αιωνίως φαλιρισμένοι και ακόμη συζητάμε για τα μαύρα; Και φταίνε και πάντα οι άλλοι; Δε χρειάζεται να έχω το επάγγελμά  τα χρόνια ή την εμπειρία του μάστορα. Μαύρα κομμένα αύριο με μαχαίρι θα έπρεπε να λέμε όλοι με ένα στόμα

2 hours ago, rory said:
pro.jpg
WWW.TRIKLOPODIA.GR

Αυτοί που πολεμούν τον Ν.Τζόκοβιτς τα βλέπουν αυτά; Την ώρα οι Αυστραλοί και λοιποί υπέρμαχοι [...]

 

 

ΟΜΓ και 3 ΛΟΛ. Σβήσε άμεσα το σάιτ από τα αγαπημένα σου, και μην το ξαναδιαβάσεις, μπας και μείνει κανένας νευρώνας ζωντανός.

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, schumifer said:

Καλά είμαστε αιωνίως φαλιρισμένοι και ακόμη συζητάμε για τα μαύρα; Και φταίνε και πάντα οι άλλοι; Δε χρειάζεται να έχω το επάγγελμά  τα χρόνια ή την εμπειρία του μάστορα. Μαύρα κομμένα αύριο με μαχαίρι θα έπρεπε να λέμε όλοι με ένα στόμα

ΟΜΓ και 3 ΛΟΛ. Σβήσε άμεσα το σάιτ από τα αγαπημένα σου, και μην το ξαναδιαβάσεις, μπας και μείνει κανένας νευρώνας ζωντανός.

 

Φίλος μου το έστειλε,δεν το ξέρω το site, αλλα τωρα που εψαξα δεν φαινεται για μουφα η ειδηση.

 

SPORT-PREVIEW-Basilashvili.jpg?strip=all
WWW.THESUN.CO.UK

TENNIS star Nikoloz Basilashvili was forced to retire after struggling to breathe and needing treatment from a doctor.The Georgian player was represen

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

kazakstan-taraxes-epeisodia.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Στο Καζακστάν είναι στραμμένα τα μάτια όλου του κόσμου στο ξεκίνημα του 2022. Δεκάδες νεκροί και...

 

  • Like 3
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΣΤΟ ΚΑΖΑΧΣΤΑΝ; ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

Παράθεση

 

Ξεκινάμε από το μακρινό 2011. Τότε στην περιοχή Manghistan (χρησιμοποιείται η πιο διαθέσιμη γραφή, καθώς από τα κυριλλικά στα λατινικά υπάρχουν διαφορές), είχαν σημειωθεί τοπικές εξεγέρσεις από τους ντόπιους πληθυσμούς με αφορμή τους μισθούς. Αφού τα πράγματα κατεστάλησαν ανεκαλύφθη ότι πίσω από την οργάνωση της μίνι εξεγέρσεως ήταν μια εξτρεμιστική θρησκευτική οργάνωση (ισλαμιστική), η οποία και κυνηγήθηκε. (Πάσα ομοιότης με τα γεγονότα της Συρίας είναι συμπτωματική;)

Η τωρινή εξέγερση πάλι από την ίδια περιοχή ξεκίνησε, και σε λίγες ημέρες επεκτάθηκε σχεδόν στην μισή χώρα (κυριολεκτικά στα κατοικημένα κέντρα ,καθώς η χώρα καθαυτή είναι αχανής και εξαιρετικά αραιοκατοικημένη). Πάλι, πάσα ομοιότης με την Χόμς είναι συμπτωματική;

 

Δεν θα επεκταθούμε σε λεπτομέρειες της δυναμικής, αφενός διότι όσο περνάνε οι ημέρες τόσο θα αποκαλύπτονται γεγονότα, αφετέρου διότι το αποτέλεσμα αυτού του οπερετικού πραξικοπήματος ήταν η απελευθέρωση δυνάμεων στην περιοχή που θα αλλάξουν ραγδαία την ισορροπία ισχύος τόσο παγκόσμια όσο και στην ΝΑ Μεσόγειο.  Να αναφερθεί όμως, διότι έχει την σημασία του για τα περαιτέρω, ότι έχουν συλληφθεί ένοπλοι οι οποίοι ομιλούν μόνον αραβικά και έχουν ταυτοποιηθεί ως τζιχαντιστές από Συρία και Ιράκ.

 

Ο νυν Πρόεδρος της χώρας ήθελε επαναπροσέγγιση με τους ρώσους και την Κίνα, αλλά δεν είχε την διοίκηση των δυνάμεων ασφαλείας της χώρας η οποία ήταν ακόμη στα χέρια του πρώην.

Μετά το πραξικόπημα ο νυν έγδυσε τον πρώην από τις εναπομείνασες εξουσίες του στον τομέα αυτό.

 

Να επισημανθεί ότι ο Tokayev από τηλοψίας είπε ευθέως ότι έγινε προσπάθεια αλλαγής καθεστώτος (regime change) από εξωτερικές δυνάμεις. Οι Κινέζοι αποδέχονται πλήρως αυτήν την ανάλυση. Επίσης, γιατί έχει την σημασία του, το Καζακστάν έχει ένα sovereign fund (κεφάλαιο μέλλοντος της χώρας και εκτάκτου ανάγκης ταυτόχρονα) ίσο με το 1/3 του ΑΕΠ της χώρας, το οποίο χτίσθηκε με κεφάλαια από τους υδρογονάνθρακες (ναι, αυτοί δεν ασχολούνται με πράσινες βλακείες και κτίζουν το μέλλον τους) και την εξαγωγή των μεγάλων αποθεμάτων ορυκτού πλούτου τους.

2) Εφημερίδα Global Times, ημί-επίσημο όργανο του κράτους στην Κίνα εφημερίδα, όντας λιγότερο δεσμευμένη από μια επίσημη πηγή, ευθέως δείχνει τις ΗΠΑ και άλλες δυτικές δυνάμεις ως τους υποκινητές των γεγονότων, ενώ δικαιολογεί πλήρως την επέμβαση της Ρωσίας και των λοιπών κρατών μέσω του CSTO

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ο συνταγματάρχης Αντρέι Σερντιουκόφ είναι επικεφαλής της «ειρηνευτικής» επιχείρησης των Ρώσων στο Καζακστάν. Ο ίδιος ήταν επικεφαλής και στην παράνομη κατάληψη της Κριμαίας και στο Ντονμπάς.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

το Καζακστάν έχει ένα sovereign fund (κεφάλαιο μέλλοντος της χώρας και εκτάκτου ανάγκης ταυτόχρονα) ίσο με το 1/3 του ΑΕΠ της χώρας, το οποίο χτίσθηκε με κεφάλαια από τους υδρογονάνθρακες (ναι, αυτοί δεν ασχολούνται με πράσινες βλακείες και κτίζουν το μέλλον τους) και την εξαγωγή των μεγάλων αποθεμάτων ορυκτού πλούτου τους.

 

Το Καζακστάν είναι η 9η σε μέγεθος στον κόσμο και ταυτόχρονα πολύ αραιοκατοικημένη (20 εκ. άτομα). Για παράδειγμα, η Αργεντινή -που έχει περίπου ίδια έκταση- έχει πληθυσμό 45 εκ. Έχει τεράστια αποθέματα φυσικού αερίου και πετρελαίου (11η στον κόσμο) και ορισμένων σημαντικών ορυκτών (2η σε ουράνιο, χρώμιο μαγγάνιο, ψευδάργυρο, μόλυβδο) και έχει επίσης πολλά κοιτάσματα άλλων ορυκτών όπως χρυσός, χαλκός κ.α. Όλα αυτά τα εξάγει. Άρα δηλαδή, δεδομένου του ότι 1) το μεγαλύτερο εισόδημα της χώρας είναι οι εξαγωγές ορυκτών 2) οι τιμές για αυτά είναι πολύ υψηλές και 3) οι άνθρωποι που ζουν στη χώρα είναι πάρα πολύ λίγοι σε σχέση με τον ορυκτό της πλούτο, θα περίμενε κανείς ότι αυτοί μπορούν να ζουν αν όχι πλουσιοπάροχα - τουλάχιστον άνετα. Αντίθετα, ο μέσος μισθός στη χώρα κυμαίνεται από 200 - 400 δολάρια το μήνα. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/kriti-sokarei-i-nea-ktinodia-sta-xania-kremasan-kynigoskylo-stin-plateia-xoriou/3443109/

 

Ελπίζω κάποια ζώα τα αντιλαμβάνονται τον λόγο που επιβάλεται να μας παρακολουθούν 24/7.

Διότι κάποια ζώα δεν βάζουν μυαλό. ΔΙότι κάποια ζώα, έχουν χάσει το τρένο της διαπαιδαγώγησης. Μόνο το εκτελεστικό απόσπασμα θα τους συνεφέρει.

Χαιδευτεψτε τα αυτάκια σας όσο θέλετε.

  • Like 3
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.