Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν έχουμε διάλυση του όχλου αλλά εκτροπή του ταλαιπωρημένοι πολίτη.

korinthos_roma.jpg
WWW.GOOGLE.COM

Διαμαρτυρίες Ρομά για τη φονική καταδίωξη 20χρονου από αστυνομικούς στο Πέραμα – Μεγάλη...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε λίγο ένα άρθρο "Ας μιλήσουμε λοιπόν για τους γύφτους", του Κρανιδιώτη για τους γύφτους κάπου το 2019. Το βρήκα τυχαία στο twitter. Δεν βάζω link επειδή είναι δεξιός κλπ κλπ, γιατί θα πέσουν τα προοδευτικά Ινδιάνικα λόμπις των γνωστών υπόγειων και αναρχικών κέντρων αποφάσεων να πουν την κοτσάνα τους και δεν θέλω να τους αποσπάσω την προσοχή από τις αφισοκολλήσεις και τις πορείες τους.

Αν βρείτε σε αυτά που γράφει κάτι "δεξιό" και κάτι που δεν ισχύει, εδώ είμαστε.

 

Μετά συζητάμε για το τι αστυνομία θέλουμε ή όχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Καλό είναι για υπενθύμιση και για σύγκριση, αλλά ας μην απατώμαστε - εάν γινόταν σήμερα το ίδιο με το 2011, το πιο πιθανό είναι να θρηνούσαμε πάλι νεκρούς αστυνομικούς. Ο πυρήνας των αντιδράσεων σήμερα εντοπίζεται στο ότι οι ληστές δεν έφεραν πυροβόλα - εάν είχαν πυροβολήσει δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.

 

@Snips μην το πάρεις στραβά, μου θύμισες το meme με τη γυναίκα που ρωτάς τι έχει και σου λέει "τίποτα".

Βάλε και το link, τσάμπα είναι... Το πολύ να πούμε ότι γράφει κάτι που δεν ισχύει ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Ε όχι δα. Δικαιούμαι από την Αστυνομία να έχω μεγαλύτερες προσδοκίες από ό,τι από τους κακοποιούς που κυνηγά. Για να παραφράσω το γνωμικό, "όταν εγκληματεί ο κακοποιός δεν είναι είδηση, αλλά, όταν εγκληματεί ο αστυνομικός, είναι". Μην κανονικοποιείς τα κυνηγητά που βλέπεις από τα ελικόπτερα στο Λος Άντζελες. Να είσαι σίγουρος ότι δε θέλουμε να τα ζούμε από κοντά.

 

Εγώ δικαιούμαι από την αστυνομία να με προστατεύει. Εμένα που δεν είμαι εγκληματίας. 

Ναι εντάξει. Ωραία. Μένεις στην πρόληψη προφανώς και στις ενέργειες ως πολιτεία ώστε να τους κάνει ανθρώπους. Κοίταξε όμως να δεις. Όσο αυτό αργεί, εγώ δεν θέλω να είμαι ο μαλακας που πρέπει να τους ανοίγω τα πόδια κάθε φορά που έρχονται σπίτι μου. Όσο αυτό αργεί θέλω κάποιος να τους κάνει να το σκέφτονται. Δεν με νοιάζει, και το λέω με κάθε ειλικρίνεια, αν ο εγκληματίας πάει φυλακή η στο νεκροταφείο. Εγώ, έχω ευθύνη να ζήσω τα παιδιά μου, ακολουθώντας κάποιους κοινωνικούς κανόνες. Δεν μπορώ να το παίζω κουλτούρα σε κάθε εγκληματική όρεξη του κάθε απροσάρμοστου. Όταν λοιπόν δεν γίνομαι Ελβετία, δυστυχώς θα γίνω LA. Και αυτό επειδή κάποιος, κάποτε, άφησε την ψαλίδα να ανοίξει υπερβολικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

 

Εγώ δικαιούμαι από την αστυνομία να με προστατεύει. Εμένα που δεν είμαι εγκληματίας. 

Ναι εντάξει. Ωραία. Μένεις στην πρόληψη προφανώς και στις ενέργειες ως πολιτεία ώστε να τους κάνει ανθρώπους. Κοίταξε όμως να δεις. Όσο αυτό αργεί, εγώ δεν θέλω να είμαι ο μαλακας που πρέπει να τους ανοίγω τα πόδια κάθε φορά που έρχονται σπίτι μου. Όσο αυτό αργεί θέλω κάποιος να τους κάνει να το σκέφτονται. Δεν με νοιάζει, και το λέω με κάθε ειλικρίνεια, αν ο εγκληματίας πάει φυλακή η στο νεκροταφείο. Εγώ, έχω ευθύνη να ζήσω τα παιδιά μου, ακολουθώντας κάποιους κοινωνικούς κανόνες. Δεν μπορώ να το παίζω κουλτούρα σε κάθε εγκληματική όρεξη του κάθε απροσάρμοστου. Όταν λοιπόν δεν γίνομαι Ελβετία, δυστυχώς θα γίνω LA. Και αυτό επειδή κάποιος, κάποτε, άφησε την ψαλίδα να ανοίξει υπερβολικά.

 

Δύο λάθη δεν κάνουν σωστό. Και από το LA-mode πάλι εσύ θα κινδυνεύεις και θα βγεις χαμένος. Θέλουμε καλή αστυνομία και στα μαλακά και στα σκληρά. Αν καταλήξουμε με αστυνομία-σφυρί, όλα τα προβλήματα θα γίνουν καρφιά.

Θυμίζω για σύγκριση ότι για τον τρελό που σκότωσε τον εργάτη του φυσικού αερίου, λένε ότι είχαν φωνάξει την αστυνομία και τους είχαν "γειώσει".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι λοιπόν, το ξαναλέω διότι μάλλον ..δεν..., να μειωθεί η εγκληματικότητα, επειδή αποφάσισε η Πολιτεία να εφάρμοσει παιδείες,  προγράμματα και απογευματινά Tea parties, οταν σκάσει ο γύφτος και ο κάθε εγκληματίας στην πόρτα σου, φιλοσοφήσε το, αν θες να πάρουν εσένα το παιδί σου ή αυτόν, δύο ή τέσσερις. 

Ακριβώς όπως φιλοσοφούμε επί αιώνες, την μη ύπαρξη τροχαίας εκεί έξω να κάνει τη δουλειά της, ώστε να μας ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να πηγαίνουμε σαν τις κότες μπας και σταματήσουμε να σκοτωνόμαστε, ΜΕΧΡΙ να μάθουμε να οδηγούμε.

 

Βέβαια, κάποιους δεν τους ενδιαφέρουν αυτά. Κάποιοι όντως, μολις σκάσει ο γύφτος στην πόρτα τους, θα τον κεράσουν και θα του προτείνουν να κάτσει και για ολονύκτιο DnD. Κάποιοι είναι ιδεολόγοι. Κάποιοι, όπως ο παρακάτω χρήστης του Twitter, εν αντίθεση με έμας, έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν το μυαλό τους και την ψήφο τους. Το δικό μας το μυαλό είναι ανύπαρκτο, η δε ψήφος μας πάει χαμένη:

 

IMG_20211026_000927.thumb.jpg.c3d08e24969507e0f169c81459e8fc4b.jpg

Link to comment
Share on other sites

ee2ebe20953f43378df01922c6f6ca05.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Το ιστορικό κτίριο Μινιόν ανήκει στην Folli Follie και αποτελεί περιουσιακό στοιχείο της εταιρείας που δεν έχει...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Καλό είναι για υπενθύμιση και για σύγκριση, αλλά ας μην απατώμαστε - εάν γινόταν σήμερα το ίδιο με το 2011, το πιο πιθανό είναι να θρηνούσαμε πάλι νεκρούς αστυνομικούς. Ο πυρήνας των αντιδράσεων σήμερα εντοπίζεται στο ότι οι ληστές δεν έφεραν πυροβόλα - εάν είχαν πυροβολήσει δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.

 

 

Με ένα μήνα εκπαίδευση τους στέλνουν για δουλειά τι περιμένεις;

Το ότι δεν είχαν όπλα το μάθαμε μετά...εκείνη την ώρα όλοι θα πυροβολούσαμε χεσμένοι από το φόβο μας.

Το έχω γράψει ξανά, το πρόβλημα των τσιγγάνων είναι η παιδική κακοποίηση. Όταν στέλνεις ένα μωρό για ζητιανιά του εξαφανίζεις κάθε ίχνος αξιοπρέπειας. Πρόσθεσε και τον αναλφαβητισμό

Link to comment
Share on other sites

megara_epeisodia_xr.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Δυο αστυνομικοί δέχθηκαν σκάγια από καραμπίνα κατά τη διάρκεια συγκέντρωσης  για τον θάνατο του...

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:
megara_epeisodia_xr.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Δυο αστυνομικοί δέχθηκαν σκάγια από καραμπίνα κατά τη διάρκεια συγκέντρωσης  για τον θάνατο του...

 

Και το σημαντικότερο: "Έως αυτή την ώρα η ΕΛΑΣ δεν έχει προχωρήσει σε προσαγωγές." (σορς)

Να μου πεις σιγά. Αφού το γυφταριό κυβερνάει τη χώρα. Σιγά μην συλλάβουμε τη μαφία.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

turklibyaaoz2_2.jpeg?itok=NAsH1jON
WWW.DEFENCENET.GR

H ιταλική εταιρεία ENI, κατόπιν «ισχυρής σύστασης» της κυβέρνησης της Ρώμης, αιτήθηκε από την...

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:
turklibyaaoz2_2.jpeg?itok=NAsH1jON
WWW.DEFENCENET.GR

H ιταλική εταιρεία ENI, κατόπιν «ισχυρής σύστασης» της κυβέρνησης της Ρώμης, αιτήθηκε από την...

 

Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά δυσκολεύομαι να βρω άλλες πηγές για επιβεβαίωση.

Ειδικά εν όψει των επικείμενων εκλογών στη Λιβύη, δεν την λέει κάποιος και πολύ λογική κίνηση εκ μέρους της ENI.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

 

Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά δυσκολεύομαι να βρω άλλες πηγές για επιβεβαίωση.

Ειδικά εν όψει των επικείμενων εκλογών στη Λιβύη, δεν την λέει κάποιος και πολύ λογική κίνηση εκ μέρους της ENI.

 

Μας βλέπω να κάνουμε κανονική επέτειο του ΟΧΙ!

Θα πάω κι εγώ με φουσκωτό να παρενοχλήσω το τρυπάνι!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sotiris said:

Θα πάω κι εγώ με φουσκωτό να παρενοχλήσω το τρυπάνι!

 

Θα βρεις; Λέγεται ότι είναι δυσεύρετοι πια... ?

 

ksefouskotoi-tis-choras-main-tovatraxi.c
TOVATRAXI.COM

Σύμφωνα με την έρευνα η έλλειψη πρόσβασης στα γυμναστήρια έχει οδηγήσει σε μείωση φουσκώματος κατά 50% με ανεπίσημα στοιχεία να κάνουν λόγο για πολύ παραπάνω

 

  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούν...ακόμα και αν είσαι κατά της συμπεριφοράς των αστυνομικών το λογικό θα ήταν να κρατήσεις ουδέτερη στάση αφού και ο αποθανών ήταν παραβάτης.

Κάποιος είχε δουλέψει για εκείνο το αυτοκίνητο και δεν ήταν πλούσιος. Πιστεύω ότι πυροβολούν τα πόδια τους - για να είμαι στο κλίμα

 

Τζανακόπουλος και κλιμάκιο ΣΥΡΙΖΑ στην οικία του νεκρού Ρομά στο Πέραμα

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούν...ακόμα και αν είσαι κατά της συμπεριφοράς των αστυνομικών το λογικό θα ήταν να κρατήσεις ουδέτερη στάση αφού και ο αποθανών ήταν παραβάτης.

Κάποιος είχε δουλέψει για εκείνο το αυτοκίνητο και δεν ήταν πλούσιος. Πιστεύω ότι πυροβολούν τα πόδια τους - για να είμαι στο κλίμα

 

Τζανακόπουλος και κλιμάκιο ΣΥΡΙΖΑ στην οικία του νεκρού Ρομά στο Πέραμα

 

Εκείνοι δεν το βλέπουν έτσι. Και οι συγγενείς του νεκρού είπαν στην κάμερα "ένα αυτοκίνητο έκλεψε, δεν έκανε κανένα έγκλημα". Παγίως όταν προκύπτει θέμα και βγαίνουν στις τηλεοράσεις, αποπνέουν την άποψη ότι η κλοπή είναι φυσιολογική, αλλά η αντίδραση στην κλοπή (άμυνα, καταδίωξη) παράλογη.

Δυστυχώς ούτε η τρέχουσα περίπτωση είναι απλή, αλλά ούτε και υπάρχει απλή λύση στο ευρύτερο πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.