Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το χρυσό ρούβλι

 

Στην πρόσφατη συνάντηση κορυφής της Ρωσίας με την Γερμανία και τη Γαλλία στην οποία συμμετείχε η Ουκρανία συμφωνήθηκε η «κατάπαυση του πύρός»  στην περιοχή - με την καγκελάριο να δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένη από τα αποτελέσματα. Εν τούτοις, οι Η.Π.Α δεν πρόκειται να επιτρέψουν την ειρήνη, αφού ο στόχος τους είναι η πλήρης υποταγή και ο διαμελισμός της Ρωσίας - έτσι ώστε αφενός μεν να μην κινδυνεύσει η παγκόσμια ηγεμονία τους από την Κίνα, αφετέρου να παραμείνει η Ευρώπη προτεκτοράτο τους.

 

Στα πλαίσια αυτά παρά τις διεθνείς πιέσεις η Ρωσία ήταν πολύ προσεκτική όσο αφορά το χρυσό - αποφεύγοντας να πουλήσει όπως η Γαλλία η Μ Βρετανία, η Ισπανία και η Ιταλία στο παρελθόν. Αντίθετα αύξησε σημαντικά τις αγορές της, προγραμματίζοντας ακόμη περισσότερες, παρά τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει - τα οποία όμως είναι ουσιαστικά τεχνητά, αφού έχει εξαιρετικά χαμηλό δημόσιο χρέος, το μεγαλύτερο του εξωτερικού της είναι ιδιωτικό, ενώ ο χρυσός αποτελεί το 10% των συναλλαγματικών αποθεμάτων.

 

Εκτός αυτού, το προβλεπόμενο δημοσιονομικό της έλλειμμα δεν πρόκειται να ξεπεράσει το 1%, το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών της παραμένει πλεονασματικό, το ποσοστό φτώχειας μειώθηκε από 35% το 2001 στο 10% το 2010, ενώ η μεσαία τάξη της υπολογίζεται πως θα φτάσει στο 86% μέχρι το 2020.

 

Το μεγάλο πρόβλημα παραμένει φυσικά η εξάρτησή της από τις εξαγωγές ενέργειας, οι οποίες φτάνουν στο 45% του ΑΕΠ της - ενώ η υποτίμηση του ρουβλίου έχει εκτοξεύσει τον πληθωρισμό στο 10% δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην οικονομία της. Αυτός είναι ένας λόγος για την υιοθέτηση του κανόνα του χρυσού - αφού με τον τρόπο αυτό το νόμισμα της, έχοντας ως μοναδικό στον πλανήτη αντίκρισμα σε χρυσό θα ανακτούσε τη διεθνή αξιοπιστία του.

 

Συνεχίζοντας, οι επιπτώσεις στην παγκόσμια οικονομία από μία τέτοια ενέργεια της Ρωσίας θα ήταν τεράστιες - κυρίως επειδή  θα δημιουργούσαν το πρώτο «σχίσμα» στην σύγχρονη νομισματική τάξη πραγμάτων. Εάν δε ακολουθούσε και η Κίνα, κάτι πάρα πολύ πιθανόν, αφού ο κίτρινος γίγαντας αυξάνει επίσης τα αποθέματα  χρυσού, τότε το πλήγμα για τα χάρτινα χρήματα  για τη Δύση και ειδικά για τις Η.Π.Α.  θα ήταν τεράστιο

 

Link to comment
Share on other sites

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231385899

 

Μπαίνουν όλοι στον χορό σιγά σιγά. Για να δούμε τι θα γίνει στο τέλος.

 

Δεν ξέρω τι με τρομάζει περισσότερο:

Η σκέψη ότι όλα αυτά είναι ακούσια αποτελέσματα της δυτικής πολιτικής στη Μέση Ανατολή ή ότι είναι ηθελημένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/paraksena/ksexaste-osa-kserate-saoydaravas-imamhs-h-gh-den-gyrizei.3312820.html

 

μετά απο το βουνό που έρχεται προς το μέρος του αφού δεν πάει ο ίδιος, σειρά έχει η Κίνα που (θα έπρεπε να) πάει προς το αεροπλάνο.....

 

Δεν ξέρω τι τους ποτίζουν εκει κάτω, αλλά τους χαλάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/paraksena/ksexaste-osa-kserate-saoydaravas-imamhs-h-gh-den-gyrizei.3312820.html

 

μετά απο το βουνό που έρχεται προς το μέρος του αφού δεν πάει ο ίδιος, σειρά έχει η Κίνα που (θα έπρεπε να) πάει προς το αεροπλάνο.....

 

Δεν ξέρω τι τους ποτίζουν εκει κάτω, αλλά τους χαλάει πολύ.

Πετρέλαιο και μάλλον δεν τους χαλάει :)

Link to comment
Share on other sites

σισιχαχα.

 

Σε άλλα νέα, εδώ στην πολιτισμένη και σύγχρονη Ελλάδα δακρύζει το ξύλο σε μια ακόμα εκκλησία.

 

Δηλαδή πως αλλιώς περίμενες να εκδηλώσει την υποστήριξη του στον ΣΥΡΙΖΑ ο παπάς;  : P

Αν πει είμαι αριστερός και συγκινήθηκα, την επόμενη μέρα θα υποβιβασθεί σε καντηλανάφτη.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/paraksena/ksexaste-osa-kserate-saoydaravas-imamhs-h-gh-den-gyrizei.3312820.html

 

μετά απο το βουνό που έρχεται προς το μέρος του αφού δεν πάει ο ίδιος, σειρά έχει η Κίνα που (θα έπρεπε να) πάει προς το αεροπλάνο.....

 

Δεν ξέρω τι τους ποτίζουν εκει κάτω, αλλά τους χαλάει πολύ.

 

Top σχόλιο από κάτω.

 

 

Δίκιο έχει ο Ιμάμης. Αν η Γη γύριζε, το μυαλό του θα πήγαινε... μπροστά! Προς το παρόν μένει ακίνητο από τότε που γεννήθηκε.....

 

Σαν τον κουμμουνιστή ένα πράμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό η επιτυχία του Παυλόπουλου να διορίσει 850.000 στο δημόσιο, μόνιμους και μη. Αποδεικνύει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε καμία πρόσληψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

K@λοαρρώστια ρε φούστη μου......

 

http://ironmaiden.com/bruce-dickinson-undergoes-cancer-treatment.html

 

 

This led to tests and biopsies which revealed a small cancerous tumour at the back of his tongue.

 

 

 

Κοίτα να δεις που στο τέτοιο φυτρώνουν.

 

Κάτι άσχετο. Αυτές οι εξετάσεις για τον καρκίνο πως γίνονται? Υπάρχουν ξεχωριστές εξετάσεις όπως πχ με τα αφροδισια νοσήματα? Πρέπει να γίνουν ξεχωριστά σε κάθε τμήμα του σώματος?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που στο τέτοιο φυτρώνουν.

 

Κάτι άσχετο. Αυτές οι εξετάσεις για τον καρκίνο πως γίνονται? Υπάρχουν ξεχωριστές εξετάσεις όπως πχ με τα αφροδισια νοσήματα? Πρέπει να γίνουν ξεχωριστά σε κάθε τμήμα του σώματος?

Ναι για να λεει back of the tongue εννοει μαλλον σε αυτο το γλωσσάκι στον καταπιόνα. Εκει ειναι ευκολο να το διακρινει ο γιατρος, ειχε ενας πελατης μας στην δουλεια, και φαινεται σαν πολύποδας. Τωρα γενικά για τον καρκινο, επειδη εχω εμπειρια απο το οικογενειακο μου περιβάλλον δυστυχως άσχημη, υπαρχουν αιματολογικές εξετάσεις που ανιχνευουν την ύπαρξη καρκινου, με συγκεκριμένους καρκινικους δείκτες και τιμές στο αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.