Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apisteytos-odhgos-geranoforoy-kshlwse-oloklhrh-th-shragga-ths-ethnikhs-odou-sthn-katerinh.3288523.html

 

nta050215.jpg

 

Στη συνέχεια, ο 65χρονος οδηγός διέφυγε και μετά από άμεσες ενέργειες των αστυνομικών, εντοπίστηκε χθες στη Θεσσαλονίκη και συνελήφθη εντός των ορίων του αυτοφώρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νίκη του ΣΥΡΙΖΑ απειλεί την τρόικα και στην Ιρλανδία

Καταπέλτης εναντίον του Εντα Κένι, του πρωθυπουργού της Ιρλανδίας, είναι ο αρθρογράφος Τόμας Μόλοϊ της εφημερίδας «Αϊρις Ιντιπέντεντ». Η Ιρλανδία μπορεί να υπήρξε ο «πιο καλός μαθητής» της τρόικας, που εφάρμοζε χωρίς την παραμικρή διαμαρτυρία κάθε εντολή του Βερολίνου μέσω ΕΕ και τρόικας, αλλά οι Ιρλανδοί πώς θα αισθάνονταν αν οι Ελληνες μέσω κυβέρνησης Τσίπρα πετύχαιναν κάποια ουσιώδη ελάφρυνση στο δημόσιο χρέος της χώρας μας; «Η νίκη του Αλέξη Τσίπρα μπορεί να κάνει να περάσει ο Ιρλανδός πρωθυπουργός ως το... σκυλάκι της τρόικας, μόλις έναν χρόνο πριν από τις εκλογές», γράφει ο αρθρογράφος της ιρλανδικής εφημερίδας και προειδοποιεί: «Λίγοι πολιτικοί ηγέτες έχουν περισσότερα να φοβούνται από το αποτέλεσμα των ελληνικών εκλογών από τον Εντα Κένι»! Η αλήθεια είναι πως η νίκη του ΣΥΡΙΖΑ έδωσε φτερά στα κόμματα της ιρλανδικής «αντιμνημονιακής» αντιπολίτευσης και πρώτα πρώτα στο Σιν Φέιν, το κόμμα που παλιότερα συνιστούσε την πολιτική πτέρυγα του Ιρλανδικού Δημοκρατικού Στρατού, του πασίγνωστου IRA. Το Σιν Φέιν εμφανίζει ποσοστό 21% στις τελευταίες δημοσκοπήσεις και αν αυτό επιβεβαιωθεί και στις κάλπες του χρόνου, θα σηματοδοτήσει ριζικές ανακατατάξεις στην Ιρλανδία, όπου ο λαός ξέρει ότι υφίσταται τα πάνδεινα μόνο και μόνο εξαιτίας των τραπεζιτών. Το δημόσιο χρέος της Ιρλανδίας ήταν πολύ κάτω από το όριο του Μάαστριχτ, το οποίο ορίζεται στο 60% του ΑΕΠ. Το έτος 2008 ήταν μόλις 42,6% του ΑΕΠ. Υπό το καθεστώς της τρόικας όμως, στην οποία οι Γερμανοί υπήγαγαν την Ιρλανδία με το ζόρι, το 2014 το δημόσιο χρέος της Ιρλανδίας έχει εκτιναχθεί στο... 112% του ΑΕΠ! Τριπλασιάστηκε μέσα σε έξι χρόνια!

 

Το Σάββατο, 31 Ιανουαρίου, οι διαδηλώσεις εναντίον της πληρωμής του πόσιμου νερού που συγκλονίζουν εδώ και μήνες την Ιρλανδία προσέλαβαν διαστάσεις πρωτοφανών για τη χώρα αυτή εκδηλώσεων συμπαράστασης προς τους Ελληνες λόγω της εκλογικής νίκης του ΣΥΡΙΖΑ. «Αντί να επιδείξει αλληλεγγύη προς τους άλλους ταπεινωμένους μαθητές της τρόικας, η (ιρλανδική) κυβέρνηση λοιδορεί τους Ελληνες», δήλωσε η αριστερή βουλευτής Ρουθ Κόπινγκερ του Σοσιαλιστικού Κόμματος, προσωπικότητα της Συμμαχίας εναντίον της Λιτότητας, ενός μετώπου που έχει συγκροτηθεί στη μακρινή αυτή χώρα. Η κυβέρνηση του δεξιού κόμματος Φίνε Γκελ, που βρίσκεται αυτήν τη στιγμή στην εξουσία στο Δουβλίνο, στην προσπάθειά της να καλύψει τα εγκλήματα που έχει διαπράξει εναντίον του ιρλανδικού λαού καλλιεργεί συστηματικά τον ανθελληνισμό. «Η Ιρλανδία δεν έχει τίποτα κοινό με την Ελλάδα, μια χώρα που δεν εξάγει παρά ένα και μόνο προϊόν, το τυρί φέτα!», είχε δηλώσει προ δύο ετών και πλέον ο Μάικλ Νούναν, ο σημερινός υπουργός Οικονομικών της Ιρλανδίας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

μόλις έναν χρόνο πριν από τις εκλογές», γράφει ο αρθρογράφος της ιρλανδικής εφημερίδας

Φαντάζομαι σε κάθε χώρα οι αρθρογράφοι θα ερμηνεύουν τα γεγονότα με βάση κάποια εκλογική αναμέτρηση στο βάθος.

Με λίγο googling το 10ετές της Ιρλανδίας είναι στο 1.187. Από εκεί και πέρα αυτό το 112% δεν το ήξερα. Φαίνεται ότι η Ελλάδα δεν ήταν ο κακός μαθητής, αλλά το αναμενόμενο αποτέλεσμα της "θεραπείας".

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/synentefxeis/o-giannhs-panoushs-sto-news247-o-astynomikos-den-prepei-na-dinei-thn-entupwsh-toy-mpatsoy.3289528.html

 

* Ένας υπουργός δεν μπορεί να κάνει μαγικά, μπορεί να δημιουργήσει ένα κλίμα, αρκεί να είναι ο άλλος ώριμος. Ο κάθε άλλος. Εγώ απλά είπα σε ένα τηλεοπτικό σταθμό, "τι χρειαζόμαστε τα κάγκελα;". Δεν έδωσα πουθενά εντολή, δεν έχω δικαίωμα υπογραφής, δεν πήρα κανέναν τηλέφωνο. Τα κάγκελα φύγανε διότι η Αστυνομία ήθελε να φύγουν. Ζητούσε ένα πάτημα για να φύγουν και δεν το έβρισκε.

 

* Είπα, "τι θα γίνει με τις κλούβες ρε παιδιά;" Σας διαβεβαιώ ότι δεν τηλεφώνησα σε κανέναν, δεν έδωσα πουθενά εντολή, δεν πήρα τον Αρχηγό, δεν πήρα τον Αττικάρχη. Φύγανε οι κλούβες και την ίδια ώρα η κοινωνία ένιωσε να απελευθερώνεται.

 

* Εγώ διαπίστωσα κάτι που δεν το φανταζόμουνα. Το σύστημα εδώ είναι λειτουργικό. Δίνεις ένα χαρτί ή μια εντολή στον αρχηγό και κατεβαίνει κάτω. Άρα αυτό το υπουργείο λειτουργεί.

 

* Ο αστυνομικός πρέπει να έχει όπλο αλλιώς δεν θα είναι αστυνομικός θα είναι κοινωνικός λειτουργός. Ότι έχω όπλο σημαίνει ότι ξέρω πότε ανοίγω τη θήκη, που το βγάζω που το στρέφω και πότε πυροβολώ.

 

* Όπως και να το ονομάσουμε, ΜΑΤ ή αλλιώς, χρειάζεται να μελετήσει κανείς δυνάμεις ειδικά κρίσιμων καταστάσεων που δεν έχουν όμως να κάνουν με διαδηλώσεις. Όταν διαδηλώνει η τρίτη ηλικία για την περικοπή των συντάξεων δεν μπορείς να φωνάζεις τα ΜΑΤ να ρίξουν χημικά.

 

* Δήλωσα ότι δεν πρέπει να γκρεμίσουμε τον φράχτη στον Έβρο, διότι 19 χρόνια έμενα στη Θράκη και έχω μια άλλη αίσθηση των πραγμάτων. Είπα κι ένα αστειάκι, ότι όταν πίνεις εσπρέσο στο Κολωνάκι να μην ασχολείσαι με τη Θράκη, δε εννοώ κάποιον συγκεκριμένα. Αλλά δεν μπορούν να ρίξουν το φράχτη  έτσι στα καλά καθούμενα λέγοντας ότι οι λαοί είναι ενωμένοι κι όλοι είμαστε αδέλφια.

 

Μέχρι στιγμής, από κοινή λογική καλά πάει η κυβέρνηση. Να δούμε στο τέλος αν θα γίνει τίποτα...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τα κάγκελα φύγανε διότι η Αστυνομία ήθελε να φύγουν. Ζητούσε ένα πάτημα για να φύγουν και δεν το έβρισκε.

 

Σας διαβεβαιώ ότι δεν τηλεφώνησα σε κανέναν, δεν έδωσα πουθενά εντολή, δεν πήρα τον Αρχηγό, δεν πήρα τον Αττικάρχη

 

Σε λίγο θα μας πει ο Τζώνης ο Πανούσης ότι η προηγούμενη κυβέρνηση γούστερνε το αστυνομοκρατούμενο κράτος με τους ρόμποκοπς να είναι σπαρμένοι παντού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/synentefxeis/o-giannhs-panoushs-sto-news247-o-astynomikos-den-prepei-na-dinei-thn-entupwsh-toy-mpatsoy.3289528.html

 

 

Μέχρι στιγμής, από κοινή λογική καλά πάει η κυβέρνηση. Να δούμε στο τέλος αν θα γίνει τίποτα...

Εγώ εύχομαι να μην στραβώσουν εκ των έσω στην κυβέρνηση και απαιτήσουν κάποιοι περισσότερη ιδεολογία και λιγότερη λογική.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν ευτυχής αν ο ΣΥΡΙΖΑ είχε ψηφίσει όχι το 67 αλλά το 7% των νομοσχεδίων που είχε φέρει η ΝΔ στη βουλή. Αφού συμφωνούσαν με αυτά.

 

Τώρα όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε; Τι πάει να πει ότι είναι διαφορετικό το 67% των μέτρων με το 67% των επιπτώσεων; Δεν είναι γιαουρτάκι να παίζουμε με 100% απόδοση, 0% λιπαρά

Ως προς το 1ο είναι μια λογική απορία.

 

Ως προς το 2ο, όταν λες ότι συμφωνείς με κάποιο ποσοστό των μέτρων δεν σημαίνει ότι συμφωνείς με το ίδιο ποσοστό της αποτελεσματικότητας επί του συνολικού προγράμματος. Γιατί τα υπόλοιπο ποσοστό, που εννοεί ότι δεν συμφωνεί, μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας.

 

 Υπονοεί ότι είναι διαλλακτικός, διαφωνεί με βασικά πράγματα, έχει μελετήσει πολύ καλά τα μέτρα, σε αντίθεση με προηγούμενους που έβαζαν υπογραφές χωρίς να δουν ούτε τα περιεχόμενα, πουλάει τρέλα λέγοντας 67 και όχι 60 ή 70, μιλάει ανοιχτά για τον κίνδυνο της επανεμφάνισης ναζισμού, κάνει ντόρο, 

προσπαθεί να δείξει ότι δεν μπαίνει σε καλούπια όπως συνηθίζεται, δεν φοβάται, αλλά δεν είναι και τσαμπουκάς κτλ....όλα αυτά νομίζω ότι έχει προ επιλέξει να τα κάνει στα πλαίσια της διπλωματίας ρητορικής εντυπωσιασμού κτλ. Ακριβώς γιατί και πως δεν ξέρω, αυτός την έχει την εξειδίκευση όχι εγώ.

 

Στην χειρότερη κερδίζει χρόνο μέχρι να ετοιμαστεί ένα κοστολογημένο πλάνο, που πιθανώς να το παρουσιάσει στο Eurogroup, αν προλάβει.

 

Τώρα αν έχουν νόημα όλες αυτές οι "διαβουλεύσεις"  στην Ελλάδα της ΕΕ είναι άλλο θέμα.  

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΥΡΙΖΑ απλά ακολούθησε την αντιπολιτευτική τακτική που ακολουθούσε και το ΠΑΣΟΚ παλαιότερα. Όχι σε όλα. Η ΝΔ από την άλλη τα τελευταία χρόνια πάντα το έπαιζε το καλό παιδί που λέει και μερικά ναι. Είναι απλά διαφορετικές προσεγγίσεις του "πως κάνω αντιπολίτευση".

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το 1ο είναι μια λογική απορία.

 

Ως προς το 2ο, όταν λες ότι συμφωνείς με κάποιο ποσοστό των μέτρων δεν σημαίνει ότι συμφωνείς με το ίδιο ποσοστό της αποτελεσματικότητας επί του συνολικού προγράμματος. Γιατί τα υπόλοιπο ποσοστό, που εννοεί ότι δεν συμφωνεί, μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας.

 

 Υπονοεί ότι είναι διαλλακτικός, διαφωνεί με βασικά πράγματα, έχει μελετήσει πολύ καλά τα μέτρα, σε αντίθεση με προηγούμενους που έβαζαν υπογραφές χωρίς να δουν ούτε τα περιεχόμενα, πουλάει τρέλα λέγοντας 67 και όχι 60 ή 70, μιλάει ανοιχτά για τον κίνδυνο της επανεμφάνισης ναζισμού, κάνει ντόρο, 

προσπαθεί να δείξει ότι δεν μπαίνει σε καλούπια όπως συνηθίζεται, δεν φοβάται, αλλά δεν είναι και τσαμπουκάς κτλ....όλα αυτά νομίζω ότι έχει προ επιλέξει να τα κάνει στα πλαίσια της διπλωματίας ρητορικής εντυπωσιασμού κτλ. Ακριβώς γιατί και πως δεν ξέρω, αυτός την έχει την εξειδίκευση όχι εγώ.

 

Στην χειρότερη κερδίζει χρόνο μέχρι να ετοιμαστεί ένα κοστολογημένο πλάνο, που πιθανώς να το παρουσιάσει στο Eurogroup, αν προλάβει.

 

Τώρα αν έχουν νόημα όλες αυτές οι "διαβουλεύσεις"  στην Ελλάδα της ΕΕ είναι άλλο θέμα.  

 

 

Τι εννοείς ετοιμάζει σχέδιο. Διότι τελευταία φορά που τσέκαρα μας λέγανε ότι έχουν έτοιμο σχέδιο, κοστολογημένο μπλα μπλα μπλα, ο Τσίπρας έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μας πει η Μέρκελ όχι και ο Μπαρουφάκης μας έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση η ΕΚΤ να μας κόψει τη χρηματοδότηση των τραπεζών.

 

@ΓιαγκΤ, Άρα εν πολλοίς μας λες ότι ναι σωστά το 67% των μέτρων αλλά επειδή μας είπαν να τα πάρουμε και δεν είμασταν άνθρωποι να δούμε απο μόνοι μας ότι κάποια πράγματα δε βγαίνουν, λέμε όχι. Σα το μικρό Γιωργάκη που δεν τρώει το παστίτσιο για να τη σπάσει στη μάνα του ένα πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Για όσους νομίζαν ότι τα ΜΑΤ καταργούνται κλπ:

Αυτή τη στιγμή πέφτουν τα πρώτα δακρυγόνα της Αριστεράς :p

Δεν έχω λινκ με είδηση,απλά τώρα συμβαίνει ένα κλασικο βραδυ παρασκευής στα εξάρχεια...

 

είχαν πιαστεί απο το πολύ αραλίκι και οι δύο πλευρές :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους νομίζαν ότι τα ΜΑΤ καταργούνται κλπ:

Αυτή τη στιγμή πέφτουν τα πρώτα δακρυγόνα της Αριστεράς :p

Δεν έχω λινκ με είδηση,απλά τώρα συμβαίνει ένα κλασικο βραδυ παρασκευής στα εξάρχεια...

 

είχαν πιαστεί απο το πολύ αραλίκι και οι δύο πλευρές :hehe:

 

Το οτι βγήκε κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, κατέβασε τα κάγκελα στη Βουλή, και έκανε διάφορα (ή υποσχέθηκε) άλλα προς τη σωστή κατεύθυνση σχετικά με τη συμπεριφορά των σωμάτων ασφαλείας, δε νομίζω οτι δημιουργεί αυταπάτες οτι θα καταργηθούν τα ΜΑΤ και όλα όσα γίνονται με τον γνωστό πόλεμο εντυπώσεων των 2πλευρών. Ούτως οι άλλως αυτοί έχουν άλλα αφεντικά που ο ΣΥΡΙΖΑ σε 10 ημέρες διακυβέρνησης δεν έχει αγγίξει.

 

Τα μέτωπα είναι πολλά, τα συμφέροντα ακόμα περισσότερα, και τα γεγονότα επίδειξης δύναμης θα συνεχίσουν να υφίστανται...πόσω δε μάλλον τώρα που η κατάσταση είναι φρέσκια και όλες οι πλευρές ζυγίζουν τον αντίπαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λινκ με είδηση

Googling δακρυγόνα με περιορισμό στο τελευταίο 24ωρο και....

 

Ο ΠΑΡΛΑΠΙΠΑΣ: EKTAKTO ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ - Διμοιρίες ΜΑΤ παραμένουν, δακρυγόνα κ ξύλο τώρα βοξ

Link to comment
Share on other sites

Για όσους νομίζαν ότι τα ΜΑΤ καταργούνται κλπ:

Αυτή τη στιγμή πέφτουν τα πρώτα δακρυγόνα της Αριστεράς :p

Δεν έχω λινκ με είδηση,απλά τώρα συμβαίνει ένα κλασικο βραδυ παρασκευής στα εξάρχεια...

 

είχαν πιαστεί απο το πολύ αραλίκι και οι δύο πλευρές :hehe:

 

 

Το οτι βγήκε κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, κατέβασε τα κάγκελα στη Βουλή, και έκανε διάφορα (ή υποσχέθηκε) άλλα προς τη σωστή κατεύθυνση σχετικά με τη συμπεριφορά των σωμάτων ασφαλείας, δε νομίζω οτι δημιουργεί αυταπάτες οτι θα καταργηθούν τα ΜΑΤ και όλα όσα γίνονται με τον γνωστό πόλεμο εντυπώσεων των 2πλευρών. Ούτως οι άλλως αυτοί έχουν άλλα αφεντικά που ο ΣΥΡΙΖΑ σε 10 ημέρες διακυβέρνησης δεν έχει αγγίξει.

 

Τα μέτωπα είναι πολλά, τα συμφέροντα ακόμα περισσότερα, και τα γεγονότα επίδειξης δύναμης θα συνεχίσουν να υφίστανται...πόσω δε μάλλον τώρα που η κατάσταση είναι φρέσκια και όλες οι πλευρές ζυγίζουν τον αντίπαλο.

1) Δεν εχουν ορκιστεί καλά καλά ακόμα, υπομονή. Ο υπουργός δεν είπε ότι τα κάγκελα και οι κλούβες έφυγαν χωρίς να δώσει εντολή πουθενά?

2) Αν το ψαξεις θα δεις ότι βασικά ΔΕΝ υπήρχε αστυνομία/ΜΑΤ στα εξάρχεια, τροχαία πήγε εκεί για κάποιο λόγο, του την έπεσαν, και μετά ήρθαν τα ΜΑΤ.

3) Έπεσαν χημικά, δεν θα κάτσω να δω αν ήταν άμυνα ή επίθεση, ξέρω μόνο ότι δεν ήταν διαδήλωση το οποίο ξέρετε ότι έχει σημασία.

4) Εξηγείται και γιατί μύριζε καμμένο πλαστικό η περιοχή χθες..:p

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψαξεις θα δεις ότι βασικά ΔΕΝ υπήρχε αστυνομία/ΜΑΤ στα εξάρχεια, τροχαία πήγε εκεί για κάποιο λόγο, του την έπεσαν, και μετά ήρθαν τα ΜΑΤ.
π.Σ. πάντως δεν το έψαχνες, εξορισμού φταίγανε οι μπάτσοι σε κάθε περίπτωση. Θυμάσαι; 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.