Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Λίβανος, το τρίτο μέτωπο του πολέμου

 

Παράθεση

Σύμφωνα με τις διεθνείς αναλύσεις, ο μεγάλος πόλεμος του φυσικού αερίου έχει ήδη δύο διαφορετικά μέτωπα: ένα ήσυχο βόρειο μέτωπο στην Ουκρανία, ισορροπημένο μέχρι στιγμής, καθώς επίσης ένα ταραχώδες νότιο μέτωπο στη Συρία – όπου η Δύση φαίνεται να χάνει. Με βάση όμως τις πρόσφατες εξελίξεις, πιθανολογείται το άνοιγμα ενός τρίτου μετώπου στο Λίβανο, μέσω του οποίου η Δύση ελπίζει να ανακτήσει τις απώλειες της

 

Israel-Saudis coordinate to provoke war

 

Παράθεση

“Explosive” Leaked Secret Israeli Cable Confirms Israeli-Saudi Coordination To Provoke War

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, karmen1983 said:

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που γίνεται τόσος ντόρος με τον Κουφοντίνα (ο οποίος δεν αποφυλακίστηκε, παίρνει μια 48ωρη άδεια μετά από 15 χρόνια) όταν ακριβώς μετά παίζεται η είδηση με τον άλλον που έβγαλε ο νόμος Παρασκευόπουλου και σκότωσε την εφοριακό.

 

Αλήθεια, ο μέσος πολίτης, από ποιον κινδυνεύει περισσότερο, από τον Κουφοντίνα ή από τον μικροαπατεώνα που θα τον σκοτώσει για ένα κινητό το οποίο θα πουλήσει στα καταστήματα κλεπταποδοχής που έχουν γεμίσει Αχαρνών, Πατησίων από Ομόνοια μέχρι Πατήσια? 

 

Ξέρω ότι συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια, αλλά πραγματικά δεν αγχώθηκα και τόσο που βγήκε 48 ώρες ο Κουφοντίνας, και το επίθετό μου συμπίπτει με δεξιού πολιτικού των ΑΝΕΛ :p 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sotiris said:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που γίνεται τόσος ντόρος με τον Κουφοντίνα (ο οποίος δεν αποφυλακίστηκε, παίρνει μια 48ωρη άδεια μετά από 15 χρόνια) όταν ακριβώς μετά παίζεται η είδηση με τον άλλον που έβγαλε ο νόμος Παρασκευόπουλου και σκότωσε την εφοριακό.

 

Εμένα μου κάνει επίσης εντύπωση που παίζει στα τηλεοπτικά πάνελ ως είδηση ότι και ο Κουφοντίνας και ο ναρκέμπορας-πρεζόνι-δολοφόνος της εφοριακού βγήκαν με τον νόμο Παρασκευόπουλου, όταν προφανώς στη μια περίπτωση δεν υπάρχει καν αποφυλάκιση και στην άλλη δε χρειάστηκαν καν αυτές οι ευεργετικές διατάξεις1.

 

Σε κανονικές συνθήκες κανείς από τους δύο δε θα είχε δουλειά να κυκλοφορεί -έστω προσωρινά- ελεύθερος. Όμως και οι δύο βγήκαν έξω με αποφάσεις που δεν είναι πολιτικές.Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι η "ανεξάρτητη" δικαιοσύνη βολεύει όλους όταν τους προσφέρει εφόδια για να επιτίθενται στους πολιτικούς τους αντιπάλους.

 

Στη μεν κυβέρνηση για να κόπτεται ότι η ΝΔ μεθόδευσε την άδεια Κουφοντίνα για να σταματήσει η συζήτηση για τα Paradise Papers και να αγνοηθεί το θεάρεστο έργο του ΣΥΡΙΖΑ και στη δε αντιπολίτευση για να ισχυρίζεται ότι οι κυβερνώντες ταυτίζονται ιδεολογικά με τη 17Ν και τείνουν χείρα βοηθείας στους Ξηρούς και στους Κουφοντίνες. Κι έτσι, είναι όλοι χαρούμενοι...

 

Spoiler

1http://www.newsbomb.gr/ellada/dikaiosynh/story/835545/kontonis-o-dolofonos-tis-doras-zemperi-den-apofylakistike-me-vasi-to-nomo-paraskeyopoyloy

- Συνελήφθη και προφυλακίστηκε το 2011 για «αγορά και κατοχή ναρκωτικών από κοινού (37,5 κιλά) από μη τοξικομανή» . Από εκείνη τη μέρα άρχισε να μετρά ο χρόνος κράτησής του.
- Το πρωτοβάθμιο δικαστήριο του επέβαλλε ποινή 20 ετών. Στο μεσοδιάστημα άρχισε να εργάζεται, όπως έχουν δικαίωμα οι μη ισοβίτες κρατούμενοι
- Το 2017 το δευτεροβάθμιο δικαστήριο μείωσε δραστικά την ποινή του στα 12 χρόνια κάθειρξη. Ο κατηγορούμενος επέστρεψε για λίγες  ώρες στη φυλακή και αποφυλακίστηκε, χωρίς να χρειάζεται τη χρήση των ευεργετικών διατάξεων του νόμου Παρασκευόπουλου. Κι αυτό γιατί η αποφυλάκιση με βάση τις διατάξεις  του Ποινικού Κώδικα (η συνήθης διαδικασία) γίνεται στα 3/5 της ποινής. Ο κρατούμενος είχε εκτίσει ήδη 6 χρόνια πραγματικής κράτησης και 3 πλασματικής (μεροκάματα).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που γίνεται τόσος ντόρος με τον Κουφοντίνα (ο οποίος δεν αποφυλακίστηκε, παίρνει μια 48ωρη άδεια μετά από 15 χρόνια) όταν ακριβώς μετά παίζεται η είδηση με τον άλλον που έβγαλε ο νόμος Παρασκευόπουλου και σκότωσε την εφοριακό.

Εαν ήμασταν μια φυσιολογική χώρα, θα σκεφτόμασταν με βάση τα ψυχρά δεδομένα: α) άδεια δίνεται, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που τάσσει ο νόμος και όχι με βάση το εάν ικανοποιείται ή δεν ικανοποιείται το δημόσιο αίσθημα. Αν ο νόμος δεν μας αρέσει (sic), υπάρχουν διαδικασίες τροποποίησης/κατάργησης αυτού. Ο νόμος περί αδειών δεν κατέστη αντικείμενο εκμετάλλευσης από τον Κουφοντίνα ούτε είναι φωτογραφικός.

β) Ο Κουφοντίνας παραμένει αμετανόητος εγκληματίας, αλλά, είπαμε, εφόσον δικαιούται την άδεια, καλώς την έλαβε.

γ) Ανεξαρτήτως κομματικών/πολιτικών πεποιθήσεων, σε μια φυσιολογική χώρα, η αντίδραση της οικογένειας ενός εκ των θυμάτων (βλ. οικογένεια Μητσοτάκη), θα αντιμετωπιζόταν με ειλικρινή συμπάθεια/ εκδήλωση συμπαράστασης/ λεκτική υποστήριξη, καθώς η αντίδραση θα ήταν απότοκος ειλικρινούς θλίψης και δυσάρεστων αναμνήσεων, οι οποίες θα ξυπνούσαν λόγω της λήψης νόμιμης άδειας από το πρόσωπο που σκότωσε τον αγαπημένο τους.

δ) Στη μη φυσιολογική Ελλάδα, η ανωτέρω οικογένεια (βλ. οικογένεια Μητσοτάκη), τι έκπληξη, δεν είναι φυσιολογική (κάποιοι κάνουν λόγο για υπερφυσικά πλάσματα), η χήρα Μπακογιάννη (και νυν κυρία Κούβελου-Μητσοτάκη) έκανε καριέρα ως η γυναίκα του εκλιπόντος, ο υιος αυτού και νυν Περιφερειάρχης κάνει, επίσης (άλλη έκπληξη κι αυτή), καριέρα ως υιός του εκλιπόντος και τα υπόλοιπα, λιγότερο προβεβλημένα, μέλη της οικογενείας ζουν δημοσία δαπάνη, γιατί είναι ομορφότεροι και καλύτεροι από εμάς (γιατί έτσι βασικά και μη ρωτάτε).

ε) Επομένως, η αντίδραση λογίζεται ως προσπάθεια εκμετάλλευσης του ονόματος του εκλιπόντος και θυματοποίησης των μελών της οικογένειας (σεβαστός ο πόνος σε κάθε περίπτωση) για να δικαιολογηθούν, με επίκληση στο συναίσθημα, οι λοβιτούρες που διέπραξαν και διαπράττουν καθημερινώς και αδιαλείπτως εναντίον ημών.

στ) Το ότι υπήρξε και επιτροπή υποδοχής του ήρωα με το κουμπούρι, με ξεπερνά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με πειράζει περισσότερο απ'όλα είναι τα καταστήματα κλεπταποδοχής και η διακίνηση ουσιών.

Αυτά τα δύο δημιουργούν όλη τη μικροεγκληματικότητα στην Αθήνα, μαζί με την πορνεία. 

Είναι τόσο δύσκολο να κλείσουν τα κινητάδικα που κάνουν κλεπταποδοχή? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.