Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

Εσύ πιστεύεις ακόμα ότι οι αριστεροί μπορούν να κάνουν αυτά που λένε;

Όχι. Ούτε οι δεξιοί μπορούν. Γενικά, κανείς κομματάνθρωπος. Χρειαζόμαστε, να δεις πώς ήταν η κλισέ φράση, α, ναι, χρειαζόμαστε "την επανάσταση του αυτονόητου". Η απονομή δικαιοσύνης και ο εγκλεισμός στη φυλάκα όσων παρανόμησαν, είναι υπέρτερη οποιασδήποτε ιδεολογικής απόχρωσης, συμφέροντος, προτίμησης. Είτε δεξιός, είτε αριστερός, είτε δεξιοαριστεροκεντρώος, το αυτονόητο είναι οι φαύλοι να τιμωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και τις λογικές του παραλόγου που επικρατούν στην ανεξάρτητη μπαχαλοφυλαρχία.

Είμαι στην τράπεζα. Υπάλληλος, ο οποίος, υποτίθεται, θα έπρεπε να δουλεύει, καθώς ήταν και ώρα αιχμής, καλεί μέσω τηλεφώνου διάφορους παρατρεχάμενους, για να πάνε, όλοι μαζί, σε κομματική συγκέντρωση-εκδήλωση-ομιλία βουλευτού της ΔΗ.ΣΥ. (πρώην ΠΑ.ΣΟ.Κ.).

Πρόσεξε σκεπτικό: πάω ν' ακούσω κάποιον, ο οποίος προφανώς δεν έχει να πει τίποτα, όχι για ιδεολογικούς λόγους, αλλά για να δηλώσω παρόν, να φανεί ότι είμαι εκεί, πιστό σκυλί στο κόμμα (οποιοδήποτε κόμμα), να έχω λαμβάνειν κάποια στιγμή, εξαργυρώνοντας την παρουσία μου σε μια βαρετή κομματική σύναξη, και φωνάζω και άλλους, στους οποίους υπενθυμίζω, διακριτικά, ότι "όποιος ενδιαφέρεται, θα έρθει, τώρα αν δεν σε νοιάζει, εντάξει...".

Για ποια ιδεολογία μιλάμε τώρα και τι περιμένουμε αλήθεια με τέτοια μυαλά;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

 

Όχι, αλλά πολύ συχνά επιτρέπει παράνομα σε αρκετούς να το κάνουν. Αν πας σε περιοχές κοντά σε οποιοδήποτε καζίνο στην Ελλάδα θα ακούσεις ιστορίες για περιπτώσεις που έχουν αγνοήσει αιτήσεις αυτοαποκλεισμού ή ετεροαποκλεισμού, για περιπτώσεις που έχουν επιτρέψει σε παίχτες να ενεχυριάσουν σπίτια ή οικόπεδα, για περιουσίες που έχουν εξανεμιστεί σε μια νύχτα.

 

 

Αυτές οι ιστορίες πολύ μου αρέσουν πάντως. Ο μπατζανάκης του θείου του ξαδέρφου μου από τη μεριά της μάνας μου, μου είπε...

Επειδή λοιπόν δούλευα σε καζίνο και ξέρω τι ακριβώς παίζει, όλα τα παραπάνω είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Σε κανέναν δεν έχουν επιτρέψει να ενεχυριάσει τίποτα. Τουλάχιστον το καζίνο σαν επιχείρηση.

Το ότι κυκλοφορούν άπειροι τοκογλύφοι όλα αυτά τα χρόνια στα καζίνο για να τα αρπάξουν από το θύμα, ναι αυτό ισχύει. Αλλά το καζίνο δεν μπορει να κάνει κάτι για αυτό και δεν το ενδιαφέρει κιόλας.

Όσο για τις αιτήσεις αυτοαποκλεισμού ή ετεροαποκλεισμού, όσα χρόνια δούλεψα στο καζίνο (10) δεν έχει αγνοηθεί ποτέ και καμία.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, jax7480 said:

Αυτές οι ιστορίες πολύ μου αρέσουν πάντως. Ο μπατζανάκης του θείου του ξαδέρφου μου από τη μεριά της μάνας μου, μου είπε...

Επειδή λοιπόν δούλευα σε καζίνο και ξέρω τι ακριβώς παίζει, όλα τα παραπάνω είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Σε κανέναν δεν έχουν επιτρέψει να ενεχυριάσει τίποτα. Τουλάχιστον το καζίνο σαν επιχείρηση.

Το ότι κυκλοφορούν άπειροι τοκογλύφοι όλα αυτά τα χρόνια στα καζίνο για να τα αρπάξουν από το θύμα, ναι αυτό ισχύει. Αλλά το καζίνο δεν μπορει να κάνει κάτι για αυτό και δεν το ενδιαφέρει κιόλας.

Όσο για τις αιτήσεις αυτοαποκλεισμού ή ετεροαποκλεισμού, όσα χρόνια δούλεψα στο καζίνο (10) δεν έχει αγνοηθεί ποτέ και καμία.

 

Μα το θέμα δεν είναι αν τα οικόπεδα καταλήγουν στο καζίνο ή στην τράπεζα που χορηγεί το δάνειο στον τζογαδόρο ή στον τοκογλύφο που παρεπιδημεί. Αν ό,τι έγραφα σου έδωσε την εντύπωση ότι το καζίνο έχει στο γκισέ εκτιμητές ακινήτων που μετράνε την πίστωση που δικαιολογεί κάθε τίτλος ιδιοκτησίας, σίγουρα δεν ήταν αυτή πρόθεσή μου και δε φαντάστηκα ότι κάποιος θα καταλάβει αυτό.

 

Το θέμα είναι ότι, όπως σωστά είπες, "το καζίνο δεν το ενδιαφέρει κιόλας". Το καζίνο είναι μια επιχείρηση που στόχο έχει να αποκομίσει το μέγιστο δυνατό κέρδος, ιδανικά στα όρια που ορίζει ο νόμος. Το βάρος είναι στον νομοθέτη για να τα θέσει εκεί που είναι κοινωνικά επωφελές ή τουλάχιστον όσο γίνεται λιγότερο επιζήμιο και στους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να επιβεβαιώνουν ότι δεν παραβιάζονται.

 

Για την ιστορία, η αφήγησή μου δεν ήταν τρίτο-τέταρτο χέρι, όπως θεωρείς. Είναι από τις περιγραφές ανθρώπων που εξιστορούν ό,τι υπέστη η οικογένειά τους. Δεν ξέρω αν είχαν λόγο να ισχυρίζονται ψευδώς ότι τους επέτρεπαν να μπαίνουν κατά παράβαση της αίτησης αποκλεισμού ή ότι από το καζίνο τους παρέπεμπαν σε συγκεκριμένες τράπεζες για δανειοδότηση, αλλά η περιγραφή μου έμοιαζε ειλικρινής και ως τέτοια την κατέθεσα.

 

Είμαι περίεργος πάντως, όσα χρόνια δούλευες στο καζίνο είδες μια ευημερούσα κοινωνία γύρω από αυτό; Και δεν αναφέρομαι στην ψευδαίσθηση χλιδής που οφείλει να καλλιεργεί ένας τέτοιος χώρος, αλλά στις κοινότητες των ανθρώπων που το επέλεγαν συστηματικά για τη διασκέδασή τους.

 

Δεν έχω καμιά εμμονή με τη δραστηριότητα. Έχω περάσει όμορφα σε καζίνο και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, έχω παίξει κάποιες φορές στοίχημα και έχω γράψει μερικές φορές Τζόκερ. Απλά φοβάμαι ότι δεν είμαι μεταξύ των ανθρώπων στους οποίους στοχεύουν ως κοινό όσοι φαντάζονται ένα καζίνο σε κάθε νομό.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, acct said:

 

Μα το θέμα δεν είναι αν τα οικόπεδα καταλήγουν στο καζίνο ή στην τράπεζα που χορηγεί το δάνειο στον τζογαδόρο ή στον τοκογλύφο που παρεπιδημεί. Αν ό,τι έγραφα σου έδωσε την εντύπωση ότι το καζίνο έχει στο γκισέ εκτιμητές ακινήτων που μετράνε την πίστωση που δικαιολογεί κάθε τίτλος ιδιοκτησίας, σίγουρα δεν ήταν αυτή πρόθεσή μου και δε φαντάστηκα ότι κάποιος θα καταλάβει αυτό.

 

Το θέμα είναι ότι, όπως σωστά είπες, "το καζίνο δεν το ενδιαφέρει κιόλας". Το καζίνο είναι μια επιχείρηση που στόχο έχει να αποκομίσει το μέγιστο δυνατό κέρδος, ιδανικά στα όρια που ορίζει ο νόμος. Το βάρος είναι στον νομοθέτη για να τα θέσει εκεί που είναι κοινωνικά επωφελές ή τουλάχιστον όσο γίνεται λιγότερο επιζήμιο και στους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να επιβεβαιώνουν ότι δεν παραβιάζονται.

 

Για την ιστορία, η αφήγησή μου δεν ήταν τρίτο-τέταρτο χέρι, όπως θεωρείς. Είναι από τις περιγραφές ανθρώπων που εξιστορούν ό,τι υπέστη η οικογένειά τους. Δεν ξέρω αν είχαν λόγο να ισχυρίζονται ψευδώς ότι τους επέτρεπαν να μπαίνουν κατά παράβαση της αίτησης αποκλεισμού ή ότι από το καζίνο τους παρέπεμπαν σε συγκεκριμένες τράπεζες για δανειοδότηση, αλλά η περιγραφή μου έμοιαζε ειλικρινής και ως τέτοια την κατέθεσα.

 

Είμαι περίεργος πάντως, όσα χρόνια δούλευες στο καζίνο είδες μια ευημερούσα κοινωνία γύρω από αυτό; Και δεν αναφέρομαι στην ψευδαίσθηση χλιδής που οφείλει να καλλιεργεί ένας τέτοιος χώρος, αλλά στις κοινότητες των ανθρώπων που το επέλεγαν συστηματικά για τη διασκέδασή τους.

 

Δεν έχω καμιά εμμονή με τη δραστηριότητα. Έχω περάσει όμορφα σε καζίνο και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, έχω παίξει κάποιες φορές στοίχημα και έχω γράψει μερικές φορές Τζόκερ. Απλά φοβάμαι ότι δεν είμαι μεταξύ των ανθρώπων στους οποίους στοχεύουν ως κοινό όσοι φαντάζονται ένα καζίνο σε κάθε νομό.

 

Δανειοδοτήσεις υπήρχαν μιας και το καζίνο που δούλευα είχε και παράρτημα τράπεζας μέσα του. Όπως επίσης είχε και κλιμάκιο του υπουργείου ανάπτυξης με 6 άτομα μόνιμα μέσα γιατί ο 42% φόρος επί των κερδών δεν είναι καθόλου μικρό ποσό (και μόλις σου απάντησα γιατί θα δούμε ένα καζίνο σε κάθε γειτονιά).

 

Ευημερούσα κοινωνία έβλεπες σε άλλες εποχές. Όχι τα τελευταία χρόνια πριν φύγω. Και μιλάμε για πολλά λεφτά. Καταστράφηκε κόσμος; σίγουρα. Αρκετοί. Αλλά υπήρχαν και οι άλλοι. Αυτοί που ερχόντουσαν να περάσουν την ώρα τους, συνειδητοποιημένοι, με τις παρέες τους (καθημερινά λέμε τώρα), συνήθως μεγάλης ηλικίας, για να χαλάσουν κάτι από την σύνταξη, να φάνε ένα ωραίο φαγητό, να πιούνε το ποτάκι τους και μετά πίσω στο σπίτι. Ήταν και είναι πάρα πολλοί αυτοί. Και τώρα στα χρόνια της κρίσης παραμένουν τακτικοί πελάτες. Γιατί δεν πηγαίνουν για να παίξουν. Δεν έχουν την αρρώστεια του τζόγου. Πηγαίνουν για να σπάσουν την μονοτονία του σπιτιού και της μοναξιάς. Επειδή και η γυναίκα μου δούλευε εκεί σε πόστο που ήταν πιο κοντά στους πελάτες τους ήξερε καλύτερα και μου τα έλεγε.

 

Όντως έχει καταστραφεί κόσμος. Κόσμος που έχασε εργοστάσια, κόσμο που τον σήκωσαν από το τραπέζι όταν πήγε να βάλει ενέχυρο τη γυναίκα του...  Αυτοί ήταν άρρωστοι και δεν τους φταίει κανένα καζίνο. Αν δεν ήταν το καζίνο θα ήταν το ΚΙΝΟ, το πάμε στοίχημα, τα συνοικιακά φρουτάδικα κτλ.

 

Περιπτώσεις όμως που ακυρώθηκε το self barred δεν είδα ποτέ. Ίσως κάπου αλλού, όχι εκεί που δούλευα εγώ.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν δεν ήταν το καζίνο θα ήταν το ΚΙΝΟ, το πάμε στοίχημα, τα συνοικιακά φρουτάδικα

Μόλις μου θύμησες τον τύπο που είχε για μια περίοδο το ψιλικατζίδικο στη γειτονιά που έμενα φοιτητής, ο οποίος έπαιζε καθημερινά στοίχημα, πολλές φορές τον τζίρο της ημέρας, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή το μαγαζί να είναι μισοάδειο μιας και είχε ξεμείνει από ρευστό για να πάρει εμπόρευμα.Μάλιστα έπαιζε δελτία με αγώνες της ίδιας ώρας ώστε να έχει να ασχολείται όλη την ημέρα... Φυσικά σε λίγους μήνες το ψιλικατζίδικο έκλεισε...

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.iefimerida.gr/news/372939/oles-oi-allages-ston-kok-pote-tha-afairoyntai-pinakides-kai-diploma-gia-60-imeres-lista

Quote

Απευθείας αφαίρεση πινακίδων και άδειας οδήγησης για 60 ημέρες, λόγω: 

  • Χρήσης κινητού τηλεφώνου χωρίς την χρήση ακουστικών ή χωρίς την τοποθέτηση κινητού σε ειδική θέση για ανοιχτή ακρόαση.
  • Παρεμπόδισης ραμπών διάβασης Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ) ή στάθμευσης σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ΑμεΑ.
  • Χρήσης της λωρίδας εκτάκτου ανάγκης (Λ.Ε.Α.)
  • Παραβίασης διατάξεων για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους
  • Παραβίασης διατάξεων για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών
  • Ρίψης αντικειμένων ή ουσιών που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά, όπως το τσιγάρο

Στα 150 χιλ. το όριο ταχύτητας

Πρόστιμα ανάλογα με το εισόδημα

Τι αλλάζει για τα εισαγόμενα αυτοκίνητα

Δημιουργία Ψηφιακού Μητρώου

Νέες ρυθμίσεις για τα δημόσια ΚΤΕΟ

Αλλαγές και στην κυκλοφορία των ποδηλάτων

Τηλεφωνικό κέντρο στο υπουργείο για παράπονα και καταγγελίες

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Μπορείς να βγάλεις τον Έλληνα από την Ελλάδα, αλλά όχι την Ελλάδα από τον Έλληνα :p.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Και αν τη βγάλεις θα μείνει μια βάρκα, μια ελιά και μια επιδότηση ΕΣΠΑ :hehe:

 

 

Spoiler

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

 

 

  Hide contents

 

 

Αυτά τα άσματα ήταν για το εσωτερικό. Για το εξωτερικό είχαμε άλλα τραγούδια:

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Πρόστιμα ανάλογα με το εισόδημα

 

 

οποιοσδήποτε έχει περάσει έστω και έξω απο τη νομική, θα το καταρρίψει.

 

αυτά απο τους ''είμαστε κάθε λέξη του Συντάγματος...'' Προφανώς με εξαίρεση το 4. Είπαμε είμαστε ίσοι. αλλά κάποιοι είναι πάντα (για αυτούς) ''πιο ίσοι'' απο άλλους.....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, acct said:

Καιρός δεν ήταν; Ψήνομαι διπλά για dashcam πλέον, για να αρχίσω να στέλνω βίντεο-καταγγελίες. :gyro:

Είχα όταν κατέβηκα Ελλάδα. Αν τα έβγαζα όλα αυτά σε βίντεο χαλαρά θα ζούσα από τα views του Youtube.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.