Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Οχι δεν ξερω πως ειναι εκει μεσα , αν εχεις καποια εμπειρια απο εκει θα μπορουσες να κανεις μια σουμα 2-3 γραμμες για το τι γινεται ?

 

Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν και άλλες ημέρες να ψωνίσει κανείς, και πρέπει ο άνθρωπος να ξεκουράζεται σωματικά αλλά και ψυχολογικά.

Επίσης ξέρω ότι ποτέ κανείς  δεν τόλμησε να παρατείνει το ωράριο των δημοσίων υπαλλήλων ούτε 30', πόσο μάλλον να τους βάλει να δουλεύουν Κυριακή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kpetros said:

Οχι δεν ξερω πως ειναι εκει μεσα , αν εχεις καποια εμπειρια απο εκει θα μπορουσες να κανεις μια σουμα 2-3 γραμμες για το τι γινεται ?

 

Ανάλογα σε ποιο μαγαζί βρίσκεσαι ! Και τι υποχρεώσεις έχεις .

Γενικά τι γίνεται σε αυτές τις αλυσίδες public media kots, οι πολίτες έχουν και σπαστά ωράρια !

Κάποιοι κάνουν και συνεχωμενο 8αρο δίχως διάλυμα αν υπάρχει πολύς κόσμος !

Τώρα αν τύχεις να είσαι σε μικρό μαγαζί θα κάνεις και τον αποθηκαριο και τον τεχνικό και τον μεταφορέα και χίλια δυο πράματα .

Link to comment
Share on other sites

Τι το κακό έχει η δουλειά τις κυριακές από τις άλλες μέρες και υπάρχει τόση αντίδραση;

Ίσα ίσα που αν η εταιρίες τηρούν το νομικό πλαίσιο θα πληρώνεται το προσωπικό έξτρα,τα ρεπό θα είναι τα ίδια και βολεύουν να κάνεις και άλλες δουλειές στα μέσα τις βδομάδας πχ. δημόσιες υπηρεσίες.

Η όλη αντίδραση μου φαίνεται ξεκινάει από την εκκλησία γιατί έχω ακούσει/διαβάσει από πολλούς ότι η κυριακή είναι ιερή μέρα και πρέπει να ξεκουραζόμαστε,να πηγαίνουμε εκκλησία,θέλουν να μας απομακρύνουν από την πίστη μας και τα σχετικά. Αστεία πράγματα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν και άλλες ημέρες να ψωνίσει κανείς, και πρέπει ο άνθρωπος να ξεκουράζεται σωματικά αλλά και ψυχολογικά.

Επίσης ξέρω ότι ποτέ κανείς  δεν τόλμησε να παρατείνει το ωράριο των δημοσίων υπαλλήλων ούτε 30', πόσο μάλλον να τους βάλει να δουλεύουν Κυριακή.

 

Το γεγονος οτι "θα" ειναι ανοιχτα και τις κυριακες , δεν παει ο πει πως οι εργαζομενοι θα δουλευουν 7ημερα..... 

Το πολυ πολυ να το σπανε στην μεση και οι μισοι να καθονται κυριακη και οι αλλοι μισοι την δευτερα . 

 

Οπως λεει και ο  @rory   , εαν γινει νομιμα (σε καμια περιπτωση βεβαια ) αυτο θα μπορουσε να επωφελισει αυτους που θελουν να δουλεψουν και κυριακη . 

Απο εκει και περα , αμα οι επιχειρησεις ειναι ΓΤΠ και τις καθημερινες , grow some balls και φυγε εντελως ...  Διοτι εχω βαρεθει να βλεπω κοσμο να τον βιαζουν , και αυτος να σκυβει το κεφαλι με την δικαιολογια "εχω οικογενεια και λογαριασμους να πληρωσω"  . 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε αυτή τη χώρα λύσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα και μας έμεινε η Κυριακή που είναι όλα κλειστά και είπαμε να το αλλάξουμε και αυτό. Να το πω στην αδερφη μου που πρόσφατα έπιασε δουλεια μετά από πολλά χρόνια, 500€ μεικτά, με 8ωρο, που είναι 10ωρο και Σάββατο (σύνολο 60 ωρες την εβδομάδα) πως είναι καιρός να αρχίσει να δουλεύει και την Κυριακή γιατί κακά τα ψέματα δεν το βλέπω και πολύ κακό και τίποτα δεν θα αλλάξει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

karmen1983

Όταν δουλεύεις με 8 ρεπό το μήνα ποια η διαφορά να το πάρεις Κυριακή ή πχ. Τρίτη το ρεπό; Δεν θα ξεκουραστείς;

Το ότι πολλές εταιρίες δεν πληρώνουν τα νόμιμα το γνωρίζω γιατί και εγώ 13 χρόνια που δούλευα τις Κυριακές ποτέ δεν πήρα έξτρα.

Οι μικρές επιχειρήσεις θα κλείσουν από την φορολογία έτσι κι αλλιώς,όχι από το ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 Διοτι εχω βαρεθει να βλεπω κοσμο να τον βιαζουν , και αυτος να σκυβει το κεφαλι με την δικαιολογια "εχω οικογενεια και λογαριασμους να πληρωσω"  . 

Μεγάλη κουβέντα είπες...

Οταν κάποιος έχει οικογένεια και παιδιά θα την κάνει την υπομονή και τη περηφάνια γαργάρα για να τα μεγαλώσει...

Ναι δεν ειναι σωστό και δίκαιο, αλλά αν αυτός είναι 40+ μπορείς να μου πεις που θα βρει εναλλακτική για να τα μεγαλώσει; Δε θα βρει...

Κοπανιστό αέρα θα τους σερβίρει στο τραπέζι;

Εδώ άρχισαν και σου λένε αν είσαι πάνω απο 30 δεν σε προσλαμβάνω...

 

Ας λύσουμε όλα τα άλλα μας προβλήματα και ας δουμε τις Κυριακές αργότερα. Μόνο αυτό μας έλειπε σε αυτή τη χώρα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rory έγραψε:

Το ότι πολλές εταιρίες δεν πληρώνουν τα νόμιμα το γνωρίζω γιατί και εγώ 13 χρόνια που δούλευα τις Κυριακές ποτέ δεν πήρα έξτρα.

Οι μικρές επιχειρήσεις θα κλείσουν από την φορολογία έτσι κι αλλιώς,όχι από το ωράριο.

Εκεί σου απαντάω. Αυτόν που δεν τον πληρώνουν σωστά και θα τον πας και Κυριακή, αυτός θα αντιδράσει.

Και αυτός θα κατέβει στους δρόμους, κανένας άλλος.

 

Οι υπόλοιποι ναι θα κάνουν το ρεπό άλλη μέρα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το αποτέλεσμα μετράει όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, rory said:

karmen1983

Όταν δουλεύεις με 8 ρεπό το μήνα ποια η διαφορά να το πάρεις Κυριακή ή πχ. Τρίτη το ρεπό; Δεν θα ξεκουραστείς;

Το ότι πολλές εταιρίες δεν πληρώνουν τα νόμιμα το γνωρίζω γιατί και εγώ 13 χρόνια που δούλευα τις Κυριακές ποτέ δεν πήρα έξτρα.

Οι μικρές επιχειρήσεις θα κλείσουν από την φορολογία έτσι κι αλλιώς,όχι από το ωράριο.

Δεν βγαίνει το πρόγραμμα διότι την Κυριακή παίρνει όλο το μαγαζί από 10 άτομα που μπορεί να είναι έως 200 θέλω να δω πως θα βάλεις ρεπά μέσα στο μήνα σε 200 άτομα πχ ή σε 10 !

 

ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ - ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ , προδότες της χώρας ουστ να μου χαθείτε .

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μεγάλη κουβέντα είπες...

Οταν κάποιος έχει οικογένεια και παιδιά θα την κάνει την υπομονή και τη περηφάνια γαργάρα για να τα μεγαλώσει...

Ναι δεν ειναι σωστό και δίκαιο, αλλά αν αυτός είναι 40+ μπορείς να μου πεις που θα βρει εναλλακτική για να τα μεγαλώσει; Δε θα βρει...

Κοπανιστό αέρα θα τους σερβίρει στο τραπέζι;

Εδώ άρχισαν και σου λένε αν είσαι πάνω απο 30 δεν σε προσλαμβάνω...

 

Ας λύσουμε όλα τα άλλα μας προβλήματα και ας δουμε τις Κυριακές αργότερα. Μόνο αυτό μας έλειπε σε αυτή τη χώρα...

 

Εσυ καλα τα λες , πλεον η κατασταση αυτη ειναι μονιμη και οχι παροδικη ομως δεν βλεπω τους εργαζομενους να κανουν κατι . 

Μονο κατι ψευτοεπαναστασεις της απεργιας μιας μερας ξερουν να κανουν  , οσπου ο κοσμος να βρει  τα @@@@@ να μεινει εκτος της δουλειας του για εναν ολοκληρο μηνα ωστε να τους τσουξει  , δεν θα δουν ασπρη μερα. 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Το καρκίνωμα που λέγεται αριστερά έφτασε την χώρα εδώ που είναι (ναι φταίει και η ΝΔ διότι και αυτό αριστερό κόμμα είναι καταβάθος) !

Που είναι το ΚΚΕ που είναι όλοι που είναι τώρα ?

Επίσης το Π.Α.Μ.Ε και όλα τα παρεμφερεί , τα έχουν δημιουργήσει με σκοπό την χαλιναγώγηση των εργαζόμενων !

 

άλλοι δυο τέτοιοι να βρεθούν, θα γίνει χαμός ! αλλά που να βρεθούν , μας έχουν κάνει να φοβόμαστε !

την αληθινή τρομοκρατία την προκαλεί το κράτος

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
αντί ποινής
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, karmen1983 said:

Εκεί σου απαντάω. Αυτόν που δεν τον πληρώνουν σωστά και θα τον πας και Κυριακή, αυτός θα αντιδράσει.

Και αυτός θα κατέβει στους δρόμους, κανένας άλλος.

Ε ναι,σωστά το θέτεις. Αλλά οι πιο πολλοί δεν πρόκειται να αντιδράσουν και οι λίγοι δεν θα φέρουν κανένα αποτέλεσμα.

Το σωστό θα ήταν να υπάρχει αυστηρός έλεγχος στις επιχειρήσεις για την τήρηση των νόμιμων,αλλά που;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.