Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/katolisthhsh-sto-amuntaio-vinteo-kai-eikones-poy-kovoyn-thn-anasa.4716196.html

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/energy/terastia-h-zhmia-gia-th-deh-apo-thn-katolisthhsh-sto-amuntaio.4716709.html

 

εδώ και 10 μέρες που έχει συμβεί, δεν έχει ανοίξει μύτη... 

...αν είχε γίνει στις ''σκουριές'' όμως .... ? ;)

 

ουαί υμίν υποκριτές !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

καλά θα βρεθεί κάποιος να του προτείνει κανένα wow ρόλο και θα ξαναγίνει ηθοποιός
το ίδιο είχε γίνει και με τον scorsese και τις Συμμορίες της Νέας Υόρκης

σε κάθε περίπτωση τρομερός ηθοποιός. Ώρες ώρες δεν ξέρω αν ήταν cyborg , εξαφανιζόταν για 3-4 χρόνια και μετά έβγαζε κάτι τρομερό

 

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/914667/article/epikairothta/ellada/kraygh-agwnias-foithtwn-ap8

 

 

 

''πανεπιστήμιο'' κυριολεκτικά !! άπαξ και μπεις (με όποιον τρόπο αντιλαμβάνεται κανείς), μπορείς να γίνεις τα πάντα !!! Επιστήμονας, ντίλερ, τραμπούκος, επαναστάτης .....  μέχρι και Π/Θ  !!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Amazon: στην καρδιά του κτήνους

Παράθεση

 

Η φρενήρης επέκταση των δραστηριοτήτων της εταιρείας Amazon του Τζεφ Μπέζος φαντάζει σαν εικόνα από το δυστοπικό μέλλον του σύγχρονου καπιταλισμού. Μήπως όμως θα μπορούσε να αποτελέσει τη λύση όλων των προβλημάτων μας;

 

«H Amazon καταβροχθίζει τον κόσμο καταπίνοντας έναν επιχειρηματικό κλάδο σε κάθε μπουκιά», έγραφε ο βρετανικός Guardian όταν ανακοινώθηκε η απόφαση της εταιρείας να εξαγοράσει την αλυσίδα σουπερμάρκετ βιολογικών προϊόντων Whole Foods Market, έναντι 13,7 δισεκατομμυρίων δολαρίων.

 

Ο λόγος της ανησυχίας δεν ήταν μόνο η ευκολία με την οποία η Amazon πρόκειται να καταπιεί έναν γίγαντα του λιανικού εμπορίου χωρίς καμία επίπτωση στα λογιστικά της βιβλία (το κόστος καλύφθηκε σε λίγα 24ωρα από την άνοδο στην τιμή της μετοχής της), αλλά ο τρόπος με τον οποίο ελάχιστες επιχειρήσεις απλώνονται σαν χταπόδια σε δεκάδες διαφορετικούς κλάδους.

 

Η Amazon δεν ελέγχει απλώς το 43% του ηλεκτρονικού εμπορίου στις ΗΠΑ, αλλά και τις υποδομές μέσω των οποίων αυτό πραγματοποιείται, με αποτέλεσμα να καρπώνεται ένα στα δύο δολάρια που δαπανώνται στο ίντερνετ. Σήμερα ελέγχει το 33% της αγοράς online αποθήκευσης δεδομένων (cloud storage), περισσότερο δηλαδή από το αντίστοιχο άθροισμα της Google, της IBM και της Microsoft.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/sok-me-ta-skoypidia-kinhtopoihseis-mexri-kai-thn-pempth.4740292.html

 

είναι κοντά οι μέρες, που κάποιος θα αναγκαστεί να κόψει κομμάτι απο τη ''σάρκα'' του βάζοντας τέλος σε αυτό το καρκίνωμα με το ακρώνυμο ΠΟΕ-ΟΤΑ.

 

....είναι γλυκιά η ώρα του θερισμού....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ότι τα κάνουν καλοκαίρι με τόση ζέστη και τόσους τουρίστες, ειλικρινά δε ξέρω τι να πω.

 

Άνετα θα τους άφηνα απλήρωτους ένα μήνα, μη πω και παραπάνω αν ήμουν εργοδότης.

Δεν πας να βρεις το δίκιο σου κάνοντας κακό στους συνανθρώπους σου και στην εικόνα της χώρας σου προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, UltraB said:

Μόνο ότι τα κάνουν καλοκαίρι με τόση ζέστη και τόσους τουρίστες, ειλικρινά δε ξέρω τι να πω.

 

Άνετα θα τους άφηνα απλήρωτους ένα μήνα, μη πω και παραπάνω αν ήμουν εργοδότης.

Δεν πας να βρεις το δίκιο σου κάνοντας κακό στους συνανθρώπους σου και στην εικόνα της χώρας σου προς τα έξω.

Προφανώς και το κάνουν καλοκαίρι, όπως αντίστοιχα οι αγρότες κάνουν τα μπλόκα χειμώνα.

Δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους καθαυτούς, και με ενοχλεί η γενίκευση που κάνουν πολλοί για δημόσιους, ιδιωτικούς, αγρότες, οδοκαθαριστές, κλπ.

 

Κάθε ομάδα προσπαθεί να εξασφαλίσει οτιδήποτε περισσότερο ή καλύτερο για την ίδια, αξιοποιώντας όλα τα μέσα που της επιτρέπονται.

Τον ίδιο αλγόριθμο χρησιμοποιούν ακόμη και οι εφοπλιστές και οι βιομήχανοι για να εξασφαλίζουν πχ. φοροαπαλλαγές.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας ή κοινή λογική στο τί επιτρέπεται...

 

Για την ιστορία πάντως, εάν κάποιος απεργεί, προφανώς και το λογικό είναι να μην πληρώνεται για τις ημέρες της απεργίας.

Το να είσαι εργοδότης και να μπορείς νόμιμα να αφήσεις κάποιον απλήρωτο για χρόνο που έχει δουλέψει, καταλαβαίνεις ότι δυνητικά είναι εξαιρετικά επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Μόνο ότι τα κάνουν καλοκαίρι με τόση ζέστη και τόσους τουρίστες, ειλικρινά δε ξέρω τι να πω.

 

Άνετα θα τους άφηνα απλήρωτους ένα μήνα, μη πω και παραπάνω αν ήμουν εργοδότης.

Δεν πας να βρεις το δίκιο σου κάνοντας κακό στους συνανθρώπους σου και στην εικόνα της χώρας σου προς τα έξω.

Όταν έχει βγει απόφαση ελεγκτικού συνεδρίου στα μέσα Ιουνίου που (με λίγα λόγια) στέλνει σπίτι τους άμεσα χωρίς πληρωμή δεδουλευμένων περίπου 6000 συμβασιούχους. Πότε πιστεύεις πως θα έπρεπε να αντιδράσουν; Τον Νοέμβρη που θα είχε τελειώσει η καλοκαιρινή σεζόν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Όταν έχει βγει απόφαση ελεγκτικού συνεδρίου στα μέσα Ιουνίου που (με λίγα λόγια) στέλνει σπίτι τους άμεσα χωρίς πληρωμή δεδουλευμένων περίπου 6000 συμβασιούχους. Πότε πιστεύεις πως θα έπρεπε να αντιδράσουν; Τον Νοέμβρη που θα είχε τελειώσει η καλοκαιρινή σεζόν;

Αναφέρομαι όμως σε συνδυασμό με το πως αντέδρασαν. Θα μπορούσαν να αντιδράσουν διαφορετικά.

Δεν ξέρω πως αλλά εγώ αυτό δεν το βλέπω σωστό. Το γιατί το αναφέρω στο παραπάνω μου μήνυμα στην τελευταία πρόταση.

 

Αλλά επειδή βλέπω να τραβάει η συζήτηση ας μην την συνεχίσουμε ή να την συνεχίσουμε σε ένα πιο κατάλληλο θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τους αξίζουν για άλλη μια φορά πολλά συγχαρητήρια για αυτή τη πράξη.

Το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος πήρε 143 ασθενοφόρα της Peugeot, και τα έδωσε στο EKAB

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, UltraB said:

Τους αξίζουν για άλλη μια φορά πολλά συγχαρητήρια για αυτή τη πράξη.

Το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος πήρε 143 ασθενοφόρα της Peugeot, και τα έδωσε στο EKAB

Δώρο ζωής στους αχάριστους.

 

Όσοι κατάγονται από τα Ιωάννινα, γνωρίζουν καλύτερα με πόση περιφρόνηση μιλάνε για το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο (όταν αναφέρονται σε αυτό κάνουν χρήση του τοπωνυμίου (Δουρούτη) παρά με το όνομά του) δείχνοντας σαφή προτίμηση (μόνο στα λόγια φυσικά) για το Ν/Σ Χατζηκώστα, το οποίο είναι κλάσεις κατώτερο. 

 

τι να πει κανείς..... η χώρα βρίθει κλινικών περιπτώσεων...

 

 

Έντιτ: 

Σε άλλα νέα: 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apagoreuetai-h-diadhlwsh-twn-astynomikwn-sta-eksarxeia.4742737.html

αγαπάμε παρακράτος !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

ΕΦΚΑ πληρώσατε? Καλοκαίρι είναι, πρέπει να πάνε και διακοπές κάποιοι:

http://www.nooz.gr/greece/efka-epiorkoi-upalliloi-epistrefoun-stis-8eseis-tous

 

Και ένα φιλοσοφικό ερώτημα: Εσείς τί θα κάνατε αν σας χτυπούσε λεωφορείο? Αυτός στο Reading σηκώθηκε και μπήκε στην pub :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.