Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://www.iefimerida.gr/news/279713/o-marinopoylos-harise-103-ek-eyro-se-kollito-toy-promitheyti-eno-hrostaei-1-toy-aep-18

 

Quote

Την ώρα που ο ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ χρωστά 1.324.683.288,17 ευρώ σε προμηθευτές και πολλές εκατοντάδες εκατομμύρια στις τράπεζες (ιδίως στην ALPHA BANK), στο ελληνικό δημόσιο και στο ΙΚΑ, [...] με απόφαση της Διοίκησής της (το πρακτικό της οποίας φέρει υπογραφή αμφίβολης γνησιότητας) χαρίζει - διαγράφοντας με απαίτησή της από τον μεσάζοντα Καρυπίδη ύψους 103.837.120,33 ευρώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι «ολιγάρχες» Μπόμπολας, Βαρδινογιάννης, Αλαφούζος στο στόχαστρο των Δημοσιογράφων Χωρίς Σύνορα

Παράθεση

 

Το ρόλο μια χούφτας οικογενειών που ελέγχουν κατασκευαστικές, πετρελαϊκές και ναυτιλιακές εταιρείες και παράλληλα κυριαρχούν στο τοπίο των ΜΜΕ φέρνει στο φως έκθεση της οργάνωσης Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα.

Ανάμεσα σε δεκάδες άλλους ολιγάρχες από όλο τον κόσμο – συχνά με στενές σχέσεις με πολυεθνικές αλλά ακόμη και με το οργανωμένο έγκλημα – η έκθεση επιλέγει για την περίπτωση της Ελλάδας τις οικογένειες Μπόμπολα, Βαρδινογιάννη και Αλαφούζου.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η εκτίμηση των συντακτών ότι οι προσπάθειες από προηγούμενες κυβερνήσεις να ελέγξουν την εξουσία των ολιγαρχών προσέκρουσαν πρωτίστως στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Ύστερα από την άσκηση τρομακτικών πιέσεων στα θεσμικά όργανα της ΕΕ μέσω ειδικών λόμπι, αναφέρει η έκθεση, η Κομισιόν έκρινε ότι η σχετική νομοθεσία θα εμπόδιζε την επιχειρηματική ελευθερία.

Οι δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα συνδέουν άμεσα αυτή την απόφαση και με το ρόλο μεγάλων ευρωπαϊκών πολυεθνικών που δραστηριοποιούνταν στην Ελλάδα στα χρόνια των Ολυμπιακών Αγώνων χρησιμοποιώντας τους Έλληνες ολιγάρχες σαν μεσάζοντες για να αρπάξουν ένα κομμάτι από την πίτα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, μόνο στην Ιαπωνία, ένας ψυχασθενής σκοτώνει 19 ανάπηρους και μετά πάει και παραδίδεται μόνος του στην αστυνομία...

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2016/07/25/japanese-knife-attack-19-dead-in-attack-outside-tokyo/

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

To "KAI" δεν καταλαβαίνω... Εγώ αναφέρθηκα στο γεγονός ότι παραδώθηκε μόνος του. Δε βλέπω κάποια ομοιότητα σε αυτό.

Ε και τι μου το λες ; :S

 

εγω αλλο παραθεσα 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wizard! said:

Φαντάζομαι, μόνο στην Ιαπωνία, ένας ψυχασθενής σκοτώνει 19 ανάπηρους και μετά πάει και παραδίδεται μόνος του στην αστυνομία...

 

17 minutes ago, Iraklis said:

οχι μονο Ιαπωνια αλλα ΚΑΙ Γαλλια 

 

5 minutes ago, Iraklis said:

Ε και τι μου το λες ; :S

 

εγω αλλο παραθεσα 

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει κανάλια, ραδιόφωνα και ειδησεογραφικά πρακτορεία ο Ερντογάν

 

Quote

Όπως έγινε γνωστό πριν από λίγο η κυβέρνηση κλείνει τρία πρακτορεία ειδήσεων μεταξύ αυτών και το CIHAN, 16 τηλεοπτικούς σταθμούς, 23 ραδιοφωνικούς σταθμούς και 45 εφημερίδες μεταξύ αυτών και τη "Ζαμάν".

 

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/synelhfthh-hgetiko-stelexos-toy-royvikwna-gia-thn-epithesh-sthn-toyrkikh-presveia.4190709.html

 

Quote

Πρόκειται για εξαιρετικά γνωστό πρόσωπο στις Αρχές και κατηγορείται για διακεκριμένες περιπτώσεις φθορών

έτσι για να βλέπουμε τι χορτάρι προσπαθούν να μας ταίσουν ΜΜΕ και κυβερνώντες, όταν κάνουν λόγο για ''γνωστούς άγνωστους''

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αποχωρεί από τους Δημοκρατικούς ο Σάντερς στον απόηχο των DNC Leaks

Παράθεση

 

Ο Μπέρνι Σάντερς που πάλεψε για το χρίσμα των Δημοκρατικών για τις επερχόμενες εκλογές στις ΗΠΑ ανακοίνωσε την απόφαση του κατά το πρωινό briefing με τους δημοσιογράφους αναφέροντας ότι «εκλέχθηκε ως ανεξάρτητος και θα επιστρέψω στην θέση μου ως ανεξάρτητος». Ο Σάντερς δεν ήταν μέλος των Δημοκρατικών μέχρι την έναρξη των προκριματικών εκλογών και εκλέγεται σταθερά από το 2007 μέχρι σήμερα ως ανεξάρτητος υποψήφιος στην πολιτεία του Βερμόντ. Είναι ο μακροβιότερος ανεξάρτητος γερουσιαστής στην αμερικανική ιστορία.

 

Σύμφωνα με αρκετούς αναλυτές η απόφαση του Σάντερς να φύγει από το δημοκρατικό κόμμα (και να αποφύγει έτσι την περιοδεία για την στήριξη της υποψηφιότητας της Χίλαρι Κλίντον για την προεδρία των ΗΠΑ) μπορεί να αποτελέσει πλεονέκτημα για τον Ντόναλτ Τράμπ, υποψήφιο των Ρεπουμπλικάνων για την θέση. Ωστόσο ο Σάντερς πριν παραιτηθεί φρόντισε να στηρίξει την υποψηφιότητα της Κλίντον ενώ και οι δύο μεγάλες δημοσκοπήσεις που έγιναν στα πλαίσια του Συνεδρίου των Δημοκρατικών δείχνουν ότι το 90% των ψηφοφόρων του Σάντερς θα ψηφίσει την Χίλαρι Κλίντον στις εκλογές του Νοεμβρίου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/story/3144874/benezouela-diatagma-gia-katanagkastiki-ergasia-sta-xorafia

 

Καλό είναι επίσης να θυμόμαστε που και πού, ότι μερικούς μήνες πρίν, οποιαδήποτε είδηση αφορούσε το χάλι της Βενεζουέλας, συνιστούσε ''συκοφαντίες των αντιπάλων μας''

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Βενεζουέλα: Διάταγμα για καταναγκαστική εργασία στα χωράφια

 

Καλό είναι επίσης να θυμόμαστε που και πού, ότι μερικούς μήνες πρίν, οποιαδήποτε είδηση αφορούσε το χάλι της Βενεζουέλας, συνιστούσε ''συκοφαντίες των αντιπάλων μας''

 

Ο άνθρωπος είναι ηλίθιος, επιβάλει αντί να εμπνέει

Μαθήματα από έξυπνο ηγέτη : Η αντεπίθεση της Ρωσίας

Παράθεση

 

Συγκεκριμένα, πριν από τις απαγορεύσεις, τα εισαγόμενα αποτελούσαν το 40% όλων εκείνων των τροφίμων που πωλούνταν στην αγορά, από τομάτες έως κοτόπουλα – ενώ οι πολυεθνικές, όπως η Kraft, η Danone και η Nestle, ήταν πανταχού παρούσες.

Παράλληλα, οι εισαγωγές της Ρωσίας μειώθηκαν κατά περίπου 40% από το 2013 έως τα τέλη του 2015, στα 26,5 δις $ – ενώ η χώρα έχει εξελιχθεί σε ένα από τα σημαντικότερα διεθνώς κράτη, όσον αφορά τις εξαγωγές γεωργικών προϊόντων. Το 2015 εξήγαγε τρόφιμα σε 140 χώρες, κερδίζοντας περί τα 20 δις $  (πηγή) – περίπου 5 δις $ περισσότερα από το 2014 (σχεδόν 35%), σε μία εποχή που είχαν ήδη επιβληθεί οι κυρώσεις εκ μέρους της Δύσης.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το τρομακτικό στη Βενεζουέλα δεν είναι η κατάσταση της οικονομίας. Μιας οικονομίας μπάχαλο που βασιζόταν σε τεράστιο βαθμό στο πετρέλαιο. Το πιο τρομακτικό είναι η απροθυμία του λαού να αντιδράσει βλέποντας μια κυβέρνηση να τον καταστρέφει. Δεν μπορείς να αποφύγεις τον παραλληλισμό με την ελληνική πραγματικότητα όπου η σωτηρία απαιτεί κάθε χρόνο ένα καινούργιο πλήγμα και όλοι επαναπαύονται ότι κάτι τους έμεινε και είναι σώφρον να το βουλώνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ο άνθρωπος είναι ηλίθιος, επιβάλει αντί να εμπνέει

Μαθήματα από έξυπνο ηγέτη : Η αντεπίθεση της Ρωσίας

 

 

Μπρβοα του που έφθανε την οικονομία της Ρωσίας αλλά δεν είναι σοβαρή λύση ή απαγόρευση εισαγόμενων. Ο καταναλωτης πρέπει να έχει την δυνατότητα να επιλέγει από ευρεία γκάμα προϊόντων. Εγώ για παράδειγμα αγοραζω ντόπια προϊόντα όσο μπορώ (κυρίως στα τρόφιμα) αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα αγοράς και προϊόντων εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

Μπρβοα του που έφθανε την οικονομία της Ρωσίας αλλά δεν είναι σοβαρή λύση ή απαγόρευση εισαγόμενων. Ο καταναλωτης πρέπει να έχει την δυνατότητα να επιλέγει από ευρεία γκάμα προϊόντων. Εγώ για παράδειγμα αγοραζω ντόπια προϊόντα όσο μπορώ (κυρίως στα τρόφιμα) αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα αγοράς και προϊόντων εισαγωγής.

Κατ αρχάς η απαγόρευση είναι πολιτικά αντίμετρα και άμυνα για τούς αγρότες της πατρίδας του. Οι ελεύθερες αγορές πνίγουν τους μικρούς.

Κατά δεύτερον απαγόρευσε τα μεταλλαγμένα που ενώ όλοι φωτίζουν τις επιπτώσεις στην υγεία, κανένας δεν σκέφτεται ότι οδεύουμε σε έναν κόσμο με στείρους  και με πνευματικά δικαιώματα σπόρους. Δηλαδή παγκόσμιο έλεγχο της τροφής από την Μονσάντο και τους Ρότσιλντ  στους οποίους ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταλλαγμενα συμφωνω, αλλα δεν αποτελει μοναδικο χαρακτηριστικο της Ρωσιας, και στην Ευρωπη προς το παρον ειναι απαγορευμενα.

 

Οι ελευθερες αγορες μπορουν να πνιξουν τους μικρους, στην περιπτωση μας ομως οι αγροτες επιδοτηθηκαν με μεγαλα χρηματικα ποσα για να επενδυσουν στην παραγωγη τους και να ανταγωνιστουν στα ισα τους ξενους. Το γεγονος οτι πολλοι απετυχαν γιατι να περιορισει τη δικη μου δυνατοτητα επιλογής? 

 

Δεν ειναι παραξενο να δεις ελληνικο προιον στη Γερμανια να κοστιζει λιγοτερο απο οτι στην Ελλαδα, και μαλιστα αυτο το φαινόμενο προϋπήρχε της κρίσης.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.