Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Oι γονεις μου δουλέυουν ως δημοσιοι υπαλληλοι πολιτικοι μηχανικοι σε μικρο νησι στις Κυκλαδες. Με βαση οσα παραπανω εχω δει εκ των εσω, ο Τζιμερος εχει δικιο που λεει οτι ο δημοσιος τομεας ειναι γεματος παθογενιες και ανθρωπους που υποαποδιδουν. Ειναι αδικο ομως για οσους προσπαθουν η τελος παντων δεν εχουν βημα σε λαμογιες να τους τσουβαλιαζεις με την πλεμπα. 

 

Σχετικα με τα περιφερειακα συμβουλια, γιατι ο πατερας μου ηταν για ενα διαστημα περιφεριακος συμβουλος. 3 μερες ειναι φυσιολογικος χρονος για αδειες αν ζεις σε νησι, καθως τοσο χρειαζεται η μετακινηση για να πας και να ερθεις. Σε καποιες περιπτωσεις 2 μερες φτανουν, αλλα οχι αν δεν υπαρχει απευθειας γραμμη. Για παραδειγμα, η Συρος δεν εχει απευθειας δρομολογιο με ολα τα νησια στις Κυκλαδες, οποτε πρεπει να κανεις μετεπιβιβαση στον Πειραια. Η Ροδος φυσικα και θελει πολυ χρονο για να μετακινηθεις σε αυτην απο Κυκλαδες, ειδικα αν θελει μετεπιβιβαση.

 

Ο Τζιμερος λοιπον λαικιζει μεχρι ενα σημειο, καθως αγνοει παραγοντες που ειναι απαραιτητοι για να κρινεις σφαιρικα το ζητημα. Βεβαια η γενικη ιδεα του ειναι σωστη και εχει ενδιαφερον που οταν βγαζει στην φορα τα κακως κειμενα πεφτουν να τον φανε. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, XMorsX said:

Ειναι αδικο ομως για οσους προσπαθουν η τελος παντων δεν εχουν βημα σε λαμογιες να τους τσουβαλιαζεις με την πλεμπα. 

 

 

4 hours ago, XMorsX said:

Βεβαια η γενικη ιδεα του ειναι σωστη

 

η γενική ιδέα του είναι "οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστα και αχρείαστα τομάρια που θέλουν απόλυση στην χειρότερη, και εκτέλεση στην καλύτερη των περιπτώσεων, και ευτυχώς που υπάρχει ο ιδιωτικός τομέας δηλαδή ΕΓΩ, που δαμογέρνουμε". Άρα η γενική του ιδέα είναι γτπ με βάση τα όσα λες στο πρώτο quote (με το οποίο συμφωνώ απόλυτα)

 

Γιατί η γενική του ιδέα δεν είναι, να φύγουν όσοι είναι γτπ, αλλά να φύγουν όλοι. και να αναλάβουν οι ιδιωτικές εταιρείες. Που μπορούν τους υπαλλήλους να τους έχουν σαν σκλάβους, σε αντίθεση με το κράτος που τους πληρώνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.nooz.gr/world/ipa-suntrivi-maxitikon-moiron-epideikseon

 

Quote

Στο Τενεσί, ο πιλότος ενός μαχητικού F/A-18 που ανήκε στο ακροβατικό σμήνος “Blue Angels” σκοτώθηκε [...]

Στο Κολοράντο, πιλότος του ακροβατικού σμήνους “Thunderbirds” της αμερικανικής αεροπορίας, εκτινάχθηκε επιτυχώς [...]

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

 

 

 

η γενική ιδέα του είναι "οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστα και αχρείαστα τομάρια που θέλουν απόλυση στην χειρότερη, και εκτέλεση στην καλύτερη των περιπτώσεων, και ευτυχώς που υπάρχει ο ιδιωτικός τομέας δηλαδή ΕΓΩ, που δαμογέρνουμε". Άρα η γενική του ιδέα είναι γτπ με βάση τα όσα λες στο πρώτο quote (με το οποίο συμφωνώ απόλυτα)

 

Γιατί η γενική του ιδέα δεν είναι, να φύγουν όσοι είναι γτπ, αλλά να φύγουν όλοι. και να αναλάβουν οι ιδιωτικές εταιρείες. Που μπορούν τους υπαλλήλους να τους έχουν σαν σκλάβους, σε αντίθεση με το κράτος που τους πληρώνει.

Αυτο ειναι το αλλο ακρο. Δε θα μπορουσε να γινει γιατι το κρατος οφειλει να εχει αμεσο ελεγχο οσον αφορα την οργανωση του, και εκ των πραγματων οι υπηρεσιες δεν γινεται να βγαζουν κερδος απο τον κοσμο που της χρησιμοποιει, και αν ειναι επιδοτουμενες χανεται το νοημα του κερδοφορου ιδιωτικου τομεα.

 

Λεγοντας οτι ειναι σωστη η γενικη ιδεα εννοω την αποψη που επαναλαμβανει οτι στην Ελλαδα μοιραζεται μεγαλο ποσοστο (σε σχεση με αυτα που αντεχουμε οικονομικα) χρηματων μη αξιοκρατικα, καθως και οτι ο ιδιωτικος τομεας ειναι αυτος που παραγει το κερδος οποτε θα επρεπε να τον προσεχουμε περισσοτερο. Καθως και στο οτι ειναι πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι οι οποιοι δεν προσφερουν, αλλα εχουν κανονικα ισες απολαβες με αυτους που προσφερουν, την ισοπεδωση των αξιων δηλαδη.

 

Αν το παει στο αλλο ακρο οπως λες τοτε υπαρχει προβλημα. Δεν τον παρακολουθω συστηματικα ομως και δεν εχω πεσει σε τετοια ακραια ρητορεια του.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Κρίμα; Μια χαρά το βρίσκω. Αντί να διαμαρτύρονται εγγράφως, ας πάνε στο σπίτι του δημάρχου, αφού υπονοεί ότι κατ'εντολή του έγινε και ας τον βάλουν να τη χτίσει ξανά μόνος του.

Οτιδήποτε άλλο, απλά αποδεικνύει πόσο άβουλα πρόβατα είναι.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2016 at 11:30 ΠΜ, το μέλος Wizard! έγραψε:

O καθένας από εμάς έχει 24 ώρες τη μέρα. Πρέπει με κάποιο τρόπο να φιλτράρουμε τα σκουπίδια. Παρακολουθούσα τον εν λόγω "κύριο" για αρκετό καιρό, μέχρι που έφτασε στο σημείο να μιλάει ως λιμενεργάτης, χωρίς επιχειρήματα και με σκεπτικό πεζοδρομίου. Αφήνω λοιπόν το ανοικτό μυαλό μου και τον χρόνο μου να αναλωθούν σε άτομα που το αξίζουν.

το να αυτοπροσδιοριζεσαι ως δημοκράτης δε σημαινει οτι θα κάθεσαι να ακους κάθε σκουπιδι που απειλεί το ίδιο το πολύτευμα. ειναι εξίσου επικίνδυνος με τα χρυσά αυγά (πεστε τώρα να με φάτε γιατί έβρισα το δημοκρατικά εκλεγμένο κόμμα), μισάνθρωπος και φορέας επικίνδυνων ιδεών για τους ανθρώπους που περιθωριοποιούνται λογω κάποιας σωματικής, κοινωνικής ή ψυχιατρικής φύσης ιδιαιτερότητα.  και πάνω απ' όλα σκατά στους νεοφιλελέδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όχι μόνο έχει μπει αλλά απάντησες από κάτω!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.