Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

15 minutes ago, ARMAGEDDON said:

ναι άμα είναι 50.000 - 99.999 στρέμματα δεν τα μετράμε !@%@!#$!$%!$%!% τι χαζομάρες διαβάζουμε
σύμφωνα πάντα με το μέγεθος της χώρας μας είναι μεγάλες εκτάσεις

 

Έλα, επειδή καίγεσαι (pun intended), πάρε ένα παραλειπόμενο. Όσο το μαγαζί είχε κλείσει για συντήρηση, βρέθηκα με ένα τέταρτο ελεύθερο και έφτιαξα έναν πίνακα για να μου είναι πιο εύληπτα τα νούμερα από το ΕΑΑ. Έτσι, είχα μια μικρή επιφοίτηση. Θα την κράταγα για τον εαυτό μου, αλλά δε θέλω να σου τη στερήσω... 🤫

 

image.png

 

image.png

 

Και τα νούμερά μου, για αναφορά, μπας κι έκανα κάνα λάθος στη μεταγραφή...

 

image.png

 

image.png

  • Like 3
  • Agree 2
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

βασικά να περιμένουμε ολοκληρωθεί ο κύκλος πυρκαγιών γιατί μέρα με την μέρα αυξάνατε για το έτος 2023.

θέλω το κάθε τετραγωνικό χιλιοστό που έχει καεί

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Έλα, επειδή καίγεσαι (pun intended), πάρε ένα παραλειπόμενο. Όσο το μαγαζί είχε κλείσει για συντήρηση, βρέθηκα με ένα τέταρτο ελεύθερο και έφτιαξα έναν πίνακα για να μου είναι πιο εύληπτα τα νούμερα από το ΕΑΑ. Έτσι, είχα μια μικρή επιφοίτηση. Θα την κράταγα για τον εαυτό μου, αλλά δε θέλω να σου τη στερήσω... 🤫

 

image.png

 

image.png

 

Και τα νούμερά μου, για αναφορά, μπας κι έκανα κάνα λάθος στη μεταγραφή...

 

image.png

 

image.png

 

Το μυαλό του Νικόλα γιατί το άφησες απέξω; Αλλάζουν τα νούμερα.

Ήρεμα ρωτάω, Ε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Έλα, επειδή καίγεσαι (pun intended), πάρε ένα παραλειπόμενο. Όσο το μαγαζί είχε κλείσει για συντήρηση, βρέθηκα με ένα τέταρτο ελεύθερο και έφτιαξα έναν πίνακα για να μου είναι πιο εύληπτα τα νούμερα από το ΕΑΑ. Έτσι, είχα μια μικρή επιφοίτηση. Θα την κράταγα για τον εαυτό μου, αλλά δε θέλω να σου τη στερήσω... 🤫

 

image.png

 

image.png

 

Και τα νούμερά μου, για αναφορά, μπας κι έκανα κάνα λάθος στη μεταγραφή...

 

image.png

 

image.png

Το δεύτερο γράφημα παρουσιάζει ενδιαφέρον. Μας λέει κάτι σημαντικό ..που λίγοι θα προσέξουν!

Για να μην τυραννιέστε να το βρείτε  ..ας το πάρει το ποτάμι!

Επί κυβερνήσεως ΓΑΠ δεν υπήρξαν μεγάλες πυρκαγιές!!! Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, γιατί δεν τον ξανακάνουμε πρωθυπουργό μπας και γλυτώσουμε τα δάση;!

Χώρια που υπάρχει περίπτωση να θυμηθεί που είναι εκείνα τα ρημαδιασμένα τα λεφτά!!! 😋

Link to comment
Share on other sites

WWW.PROTOTHEMA.GR

Το πρώτο μη κρατικό ΑΕΙ στην Ελλάδα θα ιδρυθεί μετά από συμφωνία μεταξύ του CVC Capital...

 

  • Like 1
  • horni 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος HotPeanut έγραψε:
WWW.IN.GR

Η πρώτη ευρωπαϊκή μελέτη για τα χάρτινα καλαμάκια βρίσκει επάνω τους «χημικά που ζουν...

 

 

Αποκλείεται εξάλλου για καλό μας έγινε !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.KATHIMERINI.GR

Οι πολίτες θα βαθμολογούν τις υπηρεσίες.

 

Έχει να πέσει ασάκι που θα πάει σύννεφο :hehe: 

  • Like 1
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει να πέσει ασάκι που θα πάει σύννεφο :hehe: 

 

Σιγά τα ωά. Τίποτα δεν θα τους κάνει το ασάκι.

 

Διαβάζω στο άρθρο...

 

Παράθεση

το νέο σύστημα που θα είναι στα χέρια των πολιτών δεν θα συνδέεται κεντρικά με την αξιολόγηση του Δημοσίου. Με απλά λόγια μία κακή βαθμολογία των παρεχομένων υπηρεσιών δεν θα φέρνει ποινές για τους «κακούς» δημοσίους υπαλλήλους και αντίστοιχα πολλά θετικά σχόλια δεν θα φέρνουν κάποιο μπόνους.

 

  • Like 1
  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που το 2023 συζητάμε ακόμη πώς θα γλυτώσουμε από δημοσίους υπαλλήλους με τους οποίους έχουμε κακές αλληλεπιδράσεις. Κι αυτό αγνοώντας ότι οι μισοί πολίτες που πάνε σε δημόσια υπηρεσία να εξυπηρετηθούν είναι χειρότεροι από τους υπαλλήλους.

 

Δε θέλω να τους βαθμολογώ. Δε θέλω να γίνει το δημόσιο διαγωνισμός δημοφιλίας. Θέλω να ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ μαζί τους. Να πατάω ένα κουμπί online, να ανατίθεται σε κάποιον η δουλειά μου και να γίνεται, χωρίς να συναντήσω κανέναν. Οι αλληλεπιδράσεις είναι που δημιουργούν έδαφος για διαφθορά, για την παράκαμψη προτεραιότητας, για κομματικές ή προσωπικές χάρες.

 

Μετά από 4 χρόνια επιτελικό και 2.0, είμαστε στην ίδια κατάσταση, απλώς συζητήσαμε για λίγο και ποιος θα μαζεύει τις καβαλίνες από την έφιππη αστυνομία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Μετά από 4 χρόνια επιτελικό και 2.0, είμαστε στην ίδια κατάσταση

 

Νομίζω τα παραλές. Στην εφορία για παράδειγμα πλέον δεν πάει κόσμος. Ό,τι θες γίνεται online. Έτσι ήταν και πριν τέσσερα χρόνια;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, astrolabos said:

Έτσι ήταν και πριν τέσσερα χρόνια;

 

Oχι δεν ήταν έτσι.

Όμως μην είμαστε υπερβολικοί. Για αυτά που μπορείς να κάνεις online απλά έχει φτιαχτεί ένα "hub" και καινούρια frontends για υπηρεσίες που υπηρχαν εδώ και χρόνια και  κανείς δε το ήξερε ή για υπηρεσίες που δεν είχαν παραδοθεί προς χρήση γιατί ήταν μισοτελειωμένες επειδή εξαντλήθηκαν τα λεφτα των έργων πριν ολοκληρωθούν. 

Γι αυτά που δεν μπορείς να κάνεις online και είναι πολλά, απλά πας και τρως απο μισή μέρα μέχρι εβδομάδα όπως πάντα.

Ακόμα και στην εφορία που λες οτι δε χρειάζεται να πας πλέον, υπάρχει άπειρος κόσμος που δεν λειτουργούν για τον ΑΦΜ του ακόμα και απλά πράγματα όπως η έκδοση πιστοποιητηκών ενημερότητας. 

Αυτό που έγινε με το gov είναι μια καλή αρχή για ένα πιο σύγχρονο κράτος, όχι ένα μεγάλο βήμα μπροστά όπως το παρουσιάζουν μερικοί. Get real with yourselves. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Oχι δεν ήταν έτσι.

Όμως μην είμαστε υπερβολικοί. Για αυτά που μπορείς να κάνεις online απλά έχει φτιαχτεί ένα "hub" και καινούρια frontends για υπηρεσίες που υπηρχαν εδώ και χρόνια και  κανείς δε το ήξερε ή για υπηρεσίες που δεν είχαν παραδοθεί προς χρήση γιατί ήταν μισοτελειωμένες επειδή εξαντλήθηκαν τα λεφτα των έργων πριν ολοκληρωθούν. 

Γι αυτά που δεν μπορείς να κάνεις online και είναι πολλά, απλά πας και τρως απο μισή μέρα μέχρι εβδομάδα όπως πάντα.

Ακόμα και στην εφορία που λες οτι δε χρειάζεται να πας πλέον, υπάρχει άπειρος κόσμος που δεν λειτουργούν για τον ΑΦΜ του ακόμα και απλά πράγματα όπως η έκδοση πιστοποιητηκών ενημερότητας. 

Αυτό που έγινε με το gov είναι μια καλή αρχή για ένα πιο σύγχρονο κράτος, όχι ένα μεγάλο βήμα μπροστά όπως το παρουσιάζουν μερικοί. Get real with yourselves. 

 

Δε διαφωνώ, αλλά να λέμε ότι μετά από 4 χρόνια είμαστε τα ίδια, δεν αντικατοπτρίζει τη πραγματικότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....200 χρονια wild west δε γινεται Δανια σε μια τετραετια, ακομα και αν ειχες 300 Πιερακακηδες στη βουλη.

Καλη η ηλεκτρονικη διακυβερνηση αλλά πολλα θεματα, πιο σοβαρα, δεν εχουν αλλαξει. 

 

btw η αξιολογηση θα αφορα την υπηρεσια και οχι το ατομο. Παλι ο ελλεειναρας ΔΥ θα σωζεται απο το αβερεητζ.

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GFFermari said:

....200 χρονια wild west δε γινεται Δανια σε μια τετραετια, ακομα και αν ειχες 300 Πιερακακηδες στη βουλη.

Καλη η ηλεκτρονικη διακυβερνηση αλλά πολλα θεματα, πιο σοβαρα, δεν εχουν αλλαξει. 

 

btw η αξιολογηση θα αφορα την υπηρεσια και οχι το ατομο. Παλι ο ελλεειναρας ΔΥ θα σωζεται απο το αβερεητζ.

 

 

Απολύτως.

Ακόμα και να κλείνουν τις χειρότερες ανα κάποια χρόνια, δεν θα σωθούμε. Γιατί πχ είναι ψιλοσίγουρο πως στο τοπ χειρότερων θα είναι τα κεντρικά του ΕΦΚΑ.

Τι θα κάνουν; Θα τα κλείσουν; 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, astrolabos said:

Νομίζω τα παραλές. Στην εφορία για παράδειγμα πλέον δεν πάει κόσμος. Ό,τι θες γίνεται online. Έτσι ήταν και πριν τέσσερα χρόνια;

 

Εφορία έχω να πάω δια ζώσης από εποχές ΓΑΠ. Για ό,τι άλλο χρειάστηκε επικοινωνία σε οποιαδήποτε υπηρεσία, αναγκαστικά έκανα δουλειά (αν έκανα) με 500 τηλέφωνα και 100 mail, όπως και πριν.

 

Στο μεταξύ, πίσω από ό,τι δουλεύει είναι ακόμη η προϊστορική πλατφόρμα του taxisnet, η οποία εμφανίζεται πού και πού, ακόμη και στο νέο frontend του myΑΑΔΕ. Ταυτόχρονα, σχεδόν καμία από τις 800 διαφορετικές πλατφόρμες που κατασκευάστηκαν με διαφορετικές εργολαβίες δεν είναι διαλειτουργική με καμία άλλη. Έχω συμπληρώσει τα ίδια στοιχεία 100 φορές (πχ e-mail) και πρακτικά σε κάθε νέα πλατφόρμα μου τα ζητάνε από την αρχή. Για πρώτη φορά φέτος μου εμφάνισε και λάθος στοιχεία στην "επιβεβαιώση στοιχείων" του Ε1, αλλά μετά που τα αποδέχτηκα, για να υποβάλω δήλωση και να τα διορθώσω αργότερα με δια ζώσης επίσκεψη στο Μητρώο (έλεος!), εμφανίστηκαν ως δια μαγείας τα σωστά (έλεος2!). Δηλαδή, ολίγον αλληγορικά, πλέον δε γνωρίζει η αριστερά τι ποιεί η δεξιά.

 

Εν ολίγοις, χειρότερο ράβε-ξήλωνε, παρότι δεν είμαστε πια στο 1997 ή το 2010. Γιατί επικαλούμαι αυτές τις χρονολογίες; Το 1997 το taxisnet ήταν καινοτόμο. Το 2010 η ΔΙΑΥΓΕΙΑ επίσης. Και πραγματικά περίμενα ότι την προηγούμενη τετραετία, ειδικά με επικεφαλής τον Πιερρακάκη, θα είχαμε δει μια καινοτομία αντίστοιχου βεληνεκούς. Κρατάω ως δείγμα επάρκειας το σύστημα προγραμματισμού των εμβολιασμών, που υλοποιήθηκε υπό αντίξοες συνθήκες, αλλά εξοργίζομαι όταν βλέπω ότι χωρίς στοιχειώδεις μετατροπές έχει καταστεί σύστημα προγραμματισμού ραντεβού σε δομές υγείας, σε ορισμένες περιπτώσεις αντικαθιστώντας άλλα, που λειτουργούσαν καλύτερα.

 

Κι επειδή αναφέρθηκε ο ΕΦΚΑ. Θα ήμουν στους δρόμους και θα κράταγα πανώ για όποιον ΠΘ ή Υπουργό αποφάσιζε να βουλώσει τις μαύρες τρύπες στον ΕΦΚΑ, που διαβάζαμε πρόσφατα ότι κοστίζουν ~400 εκατομμύρια τον χρόνο, σε έναν φορέα που μπαίνει μέσα 1.5 δις.

 

Ή για όποιον αποφάσιζε να αποπέμψει και να οδηγήσει στη Δικαιοσύνη τους υφισταμένους του που μας γύρισαν σε εποχές απευθείας αναθέσεων από το παράθυρο που θυμίζουν περασμένες δεκαετίες.

 

Ή όποιον θα αναλάμβανε την ιστορική και ουσιαστική ευθύνη για το γεγονός ότι σε ένα διάτρητο σύστημα σιδηροδρομικών συγκοινωνιών σκοτώθηκαν 60 άνθρωποι, λίγο μετά που απαιτούσε να ανακαλέσει όποιος χαρακτήριζε το σύστημα επικίνδυνο, όταν για χρόνια κωλυσιεργούσαν την υλοποίηση της εργολαβίας που θα καθιστούσε ένα τέτοιο δυστύχημα αδύνατο.

 

Ή όποιον υλοποιούσε με επιτυχία σε ένα φυσιολογικό χρονοδιάγραμμα έναν διαγωνισμό για τις τελικές νέες ταυτότητες, με ή χωρίς ακύρωση και επαναπροκήρυξη του προηγούμενου, αντί νέας, (ξανά) προσωρινής λύσης.

 

Ή όποιον τουλάχιστον ντρεπόταν να βγει και να πει ότι είμαστε έτοιμοι για τη φετινή αντιπυρική περίοδο, όταν στο κλείσιμό της αγγίζουμε τη χειρότερη επίδοση των τελευταίων 17 χρόνων και τη μεγαλύτερη δασική πυρκαγιά στην Ευρώπη.

 

Εν ολίγοις, εκ του αποτελέσματος, από κάποιες απόψεις είμαστε χειρότερα. Και πλέον έχει καταπέσει και το ελαφρυντικό ότι παρέλαβαν από τους προηγούμενους (μεταφορικά) καμμένη γη. 🤷‍♂️

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.