Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

WWW.IN.GR

Σε κατάσταση συναγερμού στη Νέα Αγχίαλο, όπου παραδόθηκε στις φλόγες αποθήκη πυρομαχικών και ακούγονται συνεχείς εκρήξεις...

 

Φαντάζομαι τα απομακρύνουν πάνω σε Toyota Hilux.

  • Like 2
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Επειδή πήρες μια μυρωδιά από Ε.Σ. απέκτησες και γνώμη αν χρειαζόμαστε τα Ραφάλ ή όχι; 

Ξέρεις τι λένε για τις γνώμες και τις κ_λ_τρυπίδες έτσι; Όλοι έχουν από μία. Έσύ και ο Μητσοτάκης έχετε την γνώμη ότι έπρεπε να δωθούν κάποια εκατομμύρια για Ραφάλ, εγώ έχω την γνώμη ότι 18 Ραφάλ είναι υπερβολή και ότι τα χρήματα αυτά θα ήταν καλύτερο να δωθούν στην παιδεία, το ΕΣΥ, την (δασο)πυρόσβεση και σε άλλες κοινωνικές δομές.
 

11 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μα πήγαινε πες τους τα εκεί στα ΓΕΑ στα γατάκια. Πες τους ότι η εμπειρία σου, σου λέει ότι κακώς αγοράσαμε ραφαλ. Και ξέρεις τι; Πες τους κιόλας να ξαναβγαλουν στην υπηρεσία και τα Α7 Corsair. Phantom και corsair. Τίποτα άλλο. Δε χρειάζεται. Αυτά ούτε έχουν γεράσει, ούτε έχουν καταπονηθεί, ούτε πέφτουν, ούτε τα χειρίζονται άνθρωποι ούτε τίποτα. Άσε μας μωρέ μυραλι

Είπα εγώ ότι έχω εμπειρία ή ότι ειμαι ειδήμων στο θέμα; Έγραψε και ο @Cyber_Cookie παραπάνω πως και γιατί αγοράζοντε μερικές φορές τα όπλα..

Τέλος, τι μου λες; Ότι θα έπρεπε να ακούσω το ΓΕΑ; Όποιον αξιωματούχο και να ρωτήσεις, από οποιοδήποτε φορέα, θα σου πει ότι θέλει λεφτά για να αγοράσει εφόδια για τον φορέα του. Ο στρατιωτικός θέλει όπλα, ο πυροσβέστης θέλει πυροσβεστικά οχήματα, ο γιατρός θα σου πει νοσοκομεία, ο εκπαιδευτικός σχολεία κτλ κτλ. Εσύ μυαλό δεν έχεις να δεις ότι αγοράσαμε όπλα, αστυνομικά οχήματα και κάναμε προσλήψεις αστυνομικών* αντί να πάρουμε πυροσβεστικά, ασθενοφόρα και να κάνουμε προσλήψεις πυροσβεστών και γιατρών;

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος Myralis έγραψε:

Έσύ και ο Μητσοτάκης έχετε την γνώμη ότι έπρεπε να δωθούν κάποια εκατομμύρια για Ραφάλ, εγώ έχω την γνώμη ότι 18 Ραφάλ είναι υπερβολή και ότι τα χρήματα αυτά θα ήταν καλύτερο να δωθούν στην παιδεία, το ΕΣΥ, την (δασο)πυρόσβεση και σε άλλες κοινωνικές δομές.

 

Εγώ βασικά δεν έχω άποψη επί του θέματος, γιατί δε το γνωρίζω. Καλό είναι σιγά σιγά να μαζευόμαστε και να μάθουμε να ακούμε και να μιλάμε για ότι γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

αντί να πάρουμε πυροσβεστικά

WWW.PROTOTHEMA.GR

Κανείς στον κόσμο δεν κατασκευάζει πλέον εναέρια μέσα κατάσβεσης - Μεγαλύτερος από ποτέ, αλλά στα όριά του ο στόλος της Ελλάδας - Πώς οι megafires άλλαξαν δραματικά τις...

 

Ακριβως οπως τα λες. Ακριβως ομως. Απλως, απο την εντελως αναποδη... 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει σχέδιο για ανάκαμψη της φωτιάς ότι και να έχεις είναι άχρηστο !
δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο , πρέπει να πάνε οι πυροσβέστες μας να εκπαιδευτούν στην ΡΟΥΜΑΝΙΑ με τους εκεί πυροσβέστες !

επίσης εν ώρα φωτιάς το Δασαρχείο να κάνει μόκο και να αφήνει τους πυροσβέστες να δουλέψουν σωστά κόβοντας καίγοντας κλπ κλπ

υπάρχει και η ιδέα να βάλεις σε ένα c130 ένα σκασμό τέτοιες μπαλίτσες και να πας να τις αμολήσεις αλλά ακόμη δεν το έχουν δοκιμάσει !
 

 

Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

Οι βάσεις εισαγωγής στις περιζήτητες σχολές αυξήθηκαν. Ρεκόρ κενών θέσεων κατεγράφη στα πέντε...

 

Bric(k)s...

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.SKAI.GR

Η κυρία Αναστασία Μπαστούνη δήλωσε πως αισθάνεται απέραντη ευγνωμοσύνη για όλους τους...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

αν δεν υπάρχει σχέδιο για ανάκαμψη της φωτιάς ότι και να έχεις είναι άχρηστο !
δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο , πρέπει να πάνε οι πυροσβέστες μας να εκπαιδευτούν στην ΡΟΥΜΑΝΙΑ με τους εκεί πυροσβέστες !

επίσης εν ώρα φωτιάς το Δασαρχείο να κάνει μόκο και να αφήνει τους πυροσβέστες να δουλέψουν σωστά κόβοντας καίγοντας κλπ κλπ

υπάρχει και η ιδέα να βάλεις σε ένα c130 ένα σκασμό τέτοιες μπαλίτσες και να πας να τις αμολήσεις αλλά ακόμη δεν το έχουν δοκιμάσει !
 

 

 

προφανώς αυτές οι μπαλίτσες λειτουργούν σαν πυροσβεστίρες, απομακρύνουν το οξυγόνο απο την περιοχή της φωτιάς.

είναι λογικό να δουλέψουν σε κλιστους χόρους όπως δείχνει το video, σε ανοιχτούς χώρους όπως δέν υπάρχει περίπτωση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.KATHIMERINI.GR

Οι βάσεις εισαγωγής στις περιζήτητες σχολές αυξήθηκαν. Ρεκόρ κενών θέσεων κατεγράφη στα πέντε...

 

Bric(k)s...

δεν το παίζω γνώστης, αλλά με μια ανάγνωση βλέπω κάτι διαφορετικό από το
 

Παράθεση

Την επιτακτική ανάγκη για αναδιάρθρωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αναδεικνύουν, για ακόμη μία φορά, τα αποτελέσματα των βάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ

Και εξηγούμαι... το άρθρο εστιάζει σαν προβληματικό

  1. Κενες θέσεις Νοσηλευτικής στο Διδυμότειχο
  2. Κενες θέσεις Αειφορικής Γεωργίας
  3. Κενες θέσεις μαθηματικών σε 3 σχολές
  4. Κενες θέσεις Φιλολογίας (+ πτώση βάσεων)
  5. Κενες θέσεις νοσηλευτικής

 

Τα πρώτα 2 είναι νέα τμήματα, και ως γνωστόν ο έλλην, καχύποπτος είναι, δύσκολα να στείλει σε νέο τμήμα το παιδί του, δεν το βρίσκω και παράλογο δηλαδή. Ίσως ανάξιο αναφοράς.
Μαθηματικό και φιλολογίας να πάει κάποιος γιατί; Από την αγορά δεν υπάρχει φοβερή ζήτηση, και πόρτες ανοίγει δυνητικά μόνο το μαθηματικό αν είσαι πολύ καλός.

Νοσηλευτική... που τρώνε ξύλο, δεν πληρώνει καλά και δεν υπάρχει τρομερή ζήτηση ούτε από δημόσιο ούτε από ιδιωτικό τομέα. Αυτό φταίει η σχολή;

Εκτός αν λέμε κλείσιμο ενός τμήματος (όχι όλων) "αναδιάρθρωση" αυτό που βλέπω είναι πολύ χαμηλές βάσεις εισαγωγής για τις σχολές της περιφέρειας, που και πάλι δεν θα έπρεπε να αποδίδεται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση όσο την επιθυμία των πολλών να πάνε στα μεγάλα αστικά κέντρα.

 

Αναδιάρθρωση μάλλον χρειάζεται η πρωτοβάθμια + δευτεροβάθμια και επίσης η αντιμετώπιση της κοινωνίας για τις σχολές της περιφέρειας.

 

Για τις ΕΒΕ γενικά δεν το βρίσκω λάθος, αν και ειδικά είναι τρομερή αστοχία με τα ειδικά μαθήματα. Ίσως έχει να κάνει η επαφή που έχω με τα παιδιά στο σχολείο όπου τμήματα που έχουν το 1/3 της τάξης στη βάση και το 1/3 να έχουν πολύ υψηλές επιδόσεις τέρμα προβληματικό setup και για τους μεν και για τους δε

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Εγώ βασικά δεν έχω άποψη επί του θέματος, γιατί δε το γνωρίζω. Καλό είναι σιγά σιγά να μαζευόμαστε και να μάθουμε να ακούμε και να μιλάμε για ότι γνωρίζουμε.

 

22 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ακριβως οπως τα λες. Ακριβως ομως. Απλως, απο την εντελως αναποδη... 

 

OK, εγώ έγραψα μια γνώμη, δεν συμφωνείτε; Λίγο με νοιάζει, ας καούμε..

Link to comment
Share on other sites

WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Λιβύη, άνοιξη του 2023. Ένοπλοι άνδρες με στολές παραλλαγής πολεμούν με αυτόματα όπλα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.IN.GR

Σύμφωνα με την ιατρική, ο διαβήτης είναι ανίατος, για τη φαρμακευτική βιομηχανία μπορεί να μην είναι πια!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.LIFO.GR

Η Αθήνα είναι μια κλιματικά άρρωστη πόλη που «καίγεται» από το ατμοσφαιρικό φαινόμενο της...

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος hurin έγραψε:

Η λύση είναι δενδροφύτευση. Γύρω γύρω Πάρνηθα, Πεντέλη, Υμηττος, Αιγάλεω. Μέσα στην πόλη παντού όπου υπάρχει χώρος.

 

Διευκρίνισε όμως γιατί αυτοί είναι ικανοί να πάνε να γεμίσουν τα βουνά με πεύκα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.