Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πατέρας του ρομά:

"Τι πήρανε; Ένα αυτοκινητάκι πήρανε. Τι ήταν; εγκληματίες ήταν; Θέλω μια δικαιοσύνη από τον νόμο."

Τρέχα γύρευε....

 

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Το ένα είναι η πάγια απροθυμία όλων να αντιμετωπίσουν την ανομία που ενδημεί στους καταυλισμούς.

 

Για το πρόβλημα των ρομά μόνο αυτό το ένα είναι για μένα, δεν υπάρχει δεύτερο, τρίτο κλπ. Το πρόβλημα είναι το κλασικό return to profit, δλδ τι όφελος θα έχει το κράτος, οικονομικό πρωτίστως αλλά και πολιτικό από το, επίσης οικονομικό/πολιτικό, κόστος του έργου ένταξης των ρομά στην κοινωνία που συνεπάγεται διάλυση των καταυλισμών, εύρεση ή δημιουργία χώρου και στέγασης και άλλα πολλά ακόμη ώστε να μπουν σε μια διαδικασία "ένταξης" στον κοινωνικό σύνολο που θα κρατήσει αρκετά χρόνια μέχρι να εξαλειφθεί σε ικανοποιητικό βαθμό η παραβατικότητα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στα της συμπεριφοράς της αστυνομίας έχουμε:

 

1. Εύστοχη αναγνώριση ύποπτου οχήματος (ήταν πράγματι ύποπτο-κλεμμένο) από τους περιπολούντες

2. Υποστήριξη προς τους κλέφτες από τα κεντρικά (αφήστε τους να φύγουν)

3. Αγνόηση της υποστήριξης των κεντρικών προς τους κλέφτες από τους περιπολούντες και συνέχιση καταδίωξης κλεφτών (άκουσε 'κει αστυνομικοί να κυνηγούν κλέφτες! απαράδεκτο! :hehe: )

4. Αποτυχία αναίμακτης σύλληψης

5. Σύλληψη μόνο ενός από τους 3 κλέφτες

6. Αφαίρεση ζωής υπόπτου και τραυματισμός ενός ή δύο ακόμα

7. Σύλληψη αστυνομικών που έκαναν την καταδίωξη

 

Τα φάουλ είναι πολλά και όλο και κάτι θα μου ξεφεύγει. Αλλά σε αυτά δεν είναι μόνο τα 3,4,5,6. Είναι και το 2. Και το 3 μάλλον υπέρ των αστυνομικών θα έλεγα ότι είναι αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του κλεμμενου.

 

Οι κακοποιοί συγκεκριμένων ομάδων κυρίως, στηρίζονται πολύ στο 2 και πέφτουν από τα σύννεφα όταν κάποιοι αστυνομικοί το παραβιάζουν και το κράτος τους χτυπάει φιλικά στην πλάτη (τους κακοποιούς και τους υποστηρικτές τους) προσπαθώντας να ισορροπήσει ανάμεσα στους ισχύοντες νόμους, το πολιτικό κόστος προς δεξιά και αριστερά, τις δικές του ευθύνες, την πολιτική ορθότητα και λοιπά.

 

Αν εκλείψει το 2 θα είναι καλύτερο για όλους, κακοποιούς, αστυνομικούς και πολίτες γιατί θα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα για όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πει πολλάκις, το πραγματικό δίλημμα είναι ένταξη ή κλειστές δομές.

Ακολουθείται η μέση λύση, ανοιχτές δομές (καταυλισμοί) ατάκτως ειρημμένοι (όπου ήταν εγκατεστημένος ο προπάππος βασιλεύς Ρομά),

με το πρόβλημα να εντοπίζεται προφανώς στην αλληλεπίδραση των εκ δομών ορμώμενων με το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.

 

Η ένταξη δεν είναι μια δημοκρατική διαδικασία, είναι καταστρατήγηση ενός δικαιώματος που υπάρχει σε πολλές χώρες του κόσμου και επιτρέπει σε κάποιους να επιλέξουν το νομαδικό τρόπο ζωής. Η διαφορά είναι το αν επιτρέπεται η άσκηση νομαδικού τρόπου ζωής εντός μιας χώρας, αν επιτρέπεται σε όλη της την έκταση ή σε μερικές περιπτώσεις μόνο (συγκεκριμένους καταυλισμούς κλπ.) και εάν φυσικά οι νομάδες υπόκεινται στους ίδιους κανόνες με την υπόλοιπη κοινωνία. Αν ναι, θα ήθελα να ξέρω σε ποιο κελί βρίσκονται όσοι εκμεταλεύονται τα ανήλικα. Αν όχι, θα ήθελα να ξέρω με βάση ποιο νομικό πλαίσιο εγώ αν κλέψω πάω φυλακή και γείτονας Ρομά πάει βόλτα στο τμήμα, και πώς μπορώ να κάνω τη διαδικασία να μετατρέψω το ΑΦΜ μου σε "νομαδικό".

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Γιάννης_84 said:

2. Υποστήριξη προς τους κλέφτες από τα κεντρικά (αφήστε τους να φύγουν)

3. Αγνόηση της υποστήριξης των κεντρικών προς τους κλέφτες από τους περιπολούντες και συνέχιση καταδίωξης κλεφτών (άκουσε 'κει αστυνομικοί να κυνηγούν κλέφτες! απαράδεκτο! :hehe: )

 

Στα σώματα ασφαλείας θα ήλπιζα ότι οι νόμιμες εντολές από ανώτερο αξωματικό δεν αντιμετωπίζονται ως παραίνεση. Διαβιβάζονται και εκτελούνται. Το ύψιστο αγαθό είναι η διαφύλαξη της ανθρώπινης ζωής και με βάση αυτό φαίνεται να κινήθηκαν από το Κέντρο. Ναι, και των δραστών, αλλά ιδίως των περαστικών, που μπορούσαν να βρεθούν σε μεγάλο κίνδυνο από την καταδίωξη.

 

2 hours ago, sotiris said:

Η ένταξη δεν είναι μια δημοκρατική διαδικασία, είναι καταστρατήγηση ενός δικαιώματος που υπάρχει σε πολλές χώρες του κόσμου και επιτρέπει σε κάποιους να επιλέξουν το νομαδικό τρόπο ζωής.

 

Δεδομένου ότι στην Ελλάδα δεν υφίσταται τέτοιο αυτοτελές δικαίωμα, η επιβολή της ισονομίας είναι απολύτως δημοκρατική. Και είναι εντελώς αντιδημοκρατική η συνεχιζόμενη (αυτο)εξαίρεση ορισμένων από τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που προβλέπει για όλους τους Έλληνες πολίτες το Σύνταγμα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα για το υποτιθέμενο δόγμα "νόμος και τάξη".

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Στα σώματα ασφαλείας θα ήλπιζα ότι οι νόμιμες εντολές από ανώτερο αξωματικό δεν αντιμετωπίζονται ως παραίνεση. Διαβιβάζονται και εκτελούνται.

Νομίζω συμπεριέλαβα στα σφάλματα τη μη εκτέλεση της διαταγής χωρίς να γνωρίζω με βεβαιότητα τη νομιμότητά της. Βέβαια μπορεί και να μην πίστεψαν στ' αυτιά τους οι άνθρωποι. Κλέφτες καταδίωκαν, που να περιμένουν τέτοια νόμιμη διαταγή που βοηθάει εγκληματίες να διαφύγουν;

πριν 11 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Το ύψιστο αγαθό είναι η διαφύλαξη της ανθρώπινης ζωής και με βάση αυτό φαίνεται να κινήθηκαν από το Κέντρο. Ναι, και των δραστών, αλλά ιδίως των περαστικών, που μπορούσαν να βρεθούν σε μεγάλο κίνδυνο από την καταδίωξη.

Ναι γιατί είναι γνωστό ότι γενικότερα οι καταδιωκόμενοι εγκληματίες είναι πάντα προσεκτικοί με τους περαστικούς και τηρούν τον ΚΟΚ και το κέντρο διέκρινε ότι η συγκεκριμένη περίπτωση αποτελούσε εξαίρεση και προσπάθησε να προλάβει τη στραβή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2021 at 4:06 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Τώρα ακολουθούν οδοφράγματα με καμμένα λάστιχα, σπασίματα σε αυτο/τα, πυροβολισμοί στον καταυλισμό κα. Εγώ την λύση την λέω εδώ και χρόνια πάντως... 

opke-astynomia-peripoliko-astynomikos.jp
WWW.IEFIMERIDA.GR

Περίπου 200Ρομά έκλεισαν την Αττική Οδό στο ύψος του Ασπροπύργου. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | Ρομά, Αττική...

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:
opke-astynomia-peripoliko-astynomikos.jp
WWW.IEFIMERIDA.GR

Περίπου 200Ρομά έκλεισαν την Αττική Οδό στο ύψος του Ασπροπύργου. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | Ρομά, Αττική...

 

 

Κόκκαλης: Αυτή είναι η φάση που «γέννησε» το επικό Gif (vid) | Gazzetta

  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Δεδομένου ότι στην Ελλάδα δεν υφίσταται τέτοιο αυτοτελές δικαίωμα, η επιβολή της ισονομίας είναι απολύτως δημοκρατική. Και είναι εντελώς αντιδημοκρατική η συνεχιζόμενη (αυτο)εξαίρεση ορισμένων από τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που προβλέπει για όλους τους Έλληνες πολίτες το Σύνταγμα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα για το υποτιθέμενο δόγμα "νόμος και τάξη".

WWW.CULTURALSURVIVAL.ORG

Roma, the largest ethnic minority in Eastern Europe, are perhaps the region's most misunderstood, most persecuted, and maligned minority. Since their migration from India approximately six...

 

Όπως λέμε συχνά, δεν πρέπει μόνο να θες να ενσωματώσεις, πρέπει να θες και να ενσωματωθείς :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρούμε ότι ορθώς αποφασίστηκε (αν όντως έτσι έγινε) να κάνει πίσω η αστυνομία και να αφήσει τους κλέφτες να κάνουν ήσυχοι τη δουλειά τους, ίσως θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν την επόμενη φορά που κάνουν πίσω είμαστε εμείς το θύμα. Θέλω η αστυνομία να συλλαμβάνει ζωντανούς τους θύτες, θέλω τα όργανα της τάξης να είναι σκεπτόμενοι άνθρωποι και όχι ουγκ που ψάχνουν να σπάσουν κόκαλα. Αλλά δε θέλω να είναι σάκος του μποξ για τους εκάστοτε πολιτικάντηδες.

Και στο κάτω κάτω, αν κατηγορηθούν που κυνηγάνε τους κλέφτες, την επόμενη φορά θα μας γράψουν και στα τέτοια τους... ποιος πάει να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά για να βγει και δαρμένος από πάνω.

 

Με την επιφύλαξη της μη άρτιας γνώσης ακόμη επί του συμβάντος

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 7
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στις περισσότερες πολιτισμένες χώρες του κόσμου σκοπίμως αποφεύγονται οι καταδιώξεις, γιατί πολύ συχνά καταλήγουν με αθώους τραυματίες ή νεκρούς. Η αστυνομία δεν επιλέγει να αφήνει τους κακοποιούς ανενόχλητους, αλλά -σωστά- αποφεύγει να τους κυνηγά μες στην πόλη, μπροστά στον κίνδυνο να πέσουν εκείνοι (ή οι διώκτες τους) πάνω σε καμιά μαμά που διασχίζει τη διάβαση με το καροτσάκι ή κάναν δύσμοιρο που περνά με πράσινο τη λάθος διασταύρωση τη σωστή στιγμή.

 

Αν η αστυνομία αποφασίσει να το κάνει Φαρ Ουέστ, ο φόβος είναι ότι το ίδιο θα γίνει και από την άλλη πλευρά. Και όποτε πέφτουν αδέσποτες, πάλι την πληρώνουν αθώοι. Ο μόνος λόγος που υποτίθεται ότι έχουμε εκχωρήσει το μονοπώλιο της άσκησης βίας στο Κράτος είναι γιατί ελπίζουμε να το κάνει λελογισμένα και φειδωλά.

 

Μακάρι τελικά να προκύψει ότι αυτή ήταν μια τέτοια περίπτωση...

 

Αλλά κι όταν βλέπω τον "πατέρα" του θανόντος να αναρωτιέται "Εγκληματίες ήταν;", σπάω το κεφάλι μου να βρω πώς αλλιώς πρέπει να αποκαλείς αυτούς που τελούν εγκλήματα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Παιδιά, στις περισσότερες πολιτισμένες χώρες του κόσμου σκοπίμως αποφεύγονται οι καταδιώξεις, γιατί πολύ συχνά καταλήγουν με αθώους τραυματίες ή νεκρούς. Η αστυνομία δεν επιλέγει να αφήνει τους κακοποιούς ανενόχλητους, αλλά -σωστά- αποφεύγει να τους κυνηγά μες στην πόλη, μπροστά στον κίνδυνο να πέσουν εκείνοι (ή οι διώκτες τους) πάνω σε καμιά μαμά που διασχίζει τη διάβαση με το καροτσάκι ή κάναν δύσμοιρο που περνά με πράσινο τη λάθος διασταύρωση τη σωστή στιγμή.

 

Αν η αστυνομία αποφασίσει να το κάνει Φαρ Ουέστ, ο φόβος είναι ότι το ίδιο θα γίνει και από την άλλη πλευρά. Και όποτε πέφτουν αδέσποτες, πάλι την πληρώνουν αθώοι. Ο μόνος λόγος που υποτίθεται ότι έχουμε εκχωρήσει το μονοπώλιο της άσκησης βίας στο Κράτος είναι γιατί ελπίζουμε να το κάνει λελογισμένα και φειδωλά.

 

Μακάρι τελικά να προκύψει ότι αυτή ήταν μια τέτοια περίπτωση...

 

Αλλά κι όταν βλέπω τον "πατέρα" του θανόντος να αναρωτιέται "Εγκληματίες ήταν;", σπάω το κεφάλι μου να βρω πώς αλλιώς πρέπει να αποκαλείς αυτούς που τελούν εγκλήματα.

 

Μήπως να ξεκινούσες από το "Αλλά..." πρώτα, εδώ και 2-3 σχόλια;

Διότι το ατύχημα από ενδεχόμενη καταδίωξη της αστυνομίας, που διακόπτεται σε όλες τις πόλεις κλπ κλπ...ΙΣΩΣ προκαλέσει "έγκλημα-ατύχημα".

Τα εγκλήματα των γύφτων ζουν και βασιλεύουν 24/7.

 

Δεν βλέπουμε ΟΥΤΕ το δέντρο. Άντε κανά πουρνάρι.

 

___________

Η γυναίκα του ξεσπά και λέει: «Θέλω να σαπίσει μέσα. Και να μου τον φέρετε, να τον σκοτώσω εγώ». Και προσθέτει κλαίγοντας: «Με άφησε με δύο παιδιά. Θα τον σκοτώσω με τα ίδια μου τα χέρια».

 

Να μην σχολιάσω το παρελθόν και το μέλλον της, όπως μου έρχεται.

3τεκνη στα 20. Ξέρετε τον λόγο όλοι. ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ, σαράκια.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Snips said:

Μήπως να ξεκινούσες από το "Αλλά..." πρώτα, εδώ και 2-3 σχόλια;

 

Ε όχι δα. Δικαιούμαι από την Αστυνομία να έχω μεγαλύτερες προσδοκίες από ό,τι από τους κακοποιούς που κυνηγά. Για να παραφράσω το γνωμικό, "όταν εγκληματεί ο κακοποιός δεν είναι είδηση, αλλά, όταν εγκληματεί ο αστυνομικός, είναι". Μην κανονικοποιείς τα κυνηγητά που βλέπεις από τα ελικόπτερα στο Λος Άντζελες. Να είσαι σίγουρος ότι δε θέλουμε να τα ζούμε από κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο πριν.

ASTYNOMIA-KTHRIO-KALAMATAS-696x461.jpg
WWW.ERTNEWS.GR

Σε κλίμα οδύνης και με ισχυρά μέτρα ασφαλείας θα τελεστεί, σήμερα 7/10, στις 10 το πρωί, στο νεκροταφείο της Μεσσήνης η κηδεία του 18χρονου Ρομά που το μεσημέρι της Δευτέρας...
fotia-roma-odorgrafmata.jpg?itok=QLBufWA
WWW.IEFIMERIDA.GR

Νέες συγκεντρώσεις πραγματοποίησαν ομάδες Ρομά σε σημεία του οδικού δικτύου της Πελοποννήσου, αλλά και της Αιτωλοακαρνανίας, οι οποίοι, σύμφωνα με την Αστυνομία...

 

  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, acct said:

 

Ε όχι δα. Δικαιούμαι από την Αστυνομία να έχω μεγαλύτερες προσδοκίες από ό,τι από τους κακοποιούς που κυνηγά. Για να παραφράσω το γνωμικό, "όταν εγκληματεί ο κακοποιός δεν είναι είδηση, αλλά, όταν εγκληματεί ο αστυνομικός, είναι". Μην κανονικοποιείς τα κυνηγητά που βλέπεις από τα ελικόπτερα στο Λος Άντζελες. Να είσαι σίγουρος ότι δε θέλουμε να τα ζούμε από κοντά.

 

Μπα. Όσο σφίγγει ο κλοιός της αστυνόμευσης για τον απλό πολίτη (μάσκα, κλπ. κλπ.) τόσο θα σφίγγει και ο κλοιός για τις παραβατικές ομάδες. Δεν μιλάς για κακοποιούς, μιλάς για παραβατικές ομάδες. Σύνολο ανθρώπων με παραβατική συμπεριφορά. Η παραβατική συμπεριφορά είναι από το Α έως το Ω. Μαζεύω σίδερα από κάδο ανακύκλωσης? Παράνομο, με το που ρίξεις κάτι στον κάδο ανήκει στο Δήμο, όχι στο γύφτο (παράνομο για σένα βέβαια). Και όλοι ξέρουμε ότι μακάρι να μάζευαν σίδερα από κάδους ανακύκλωσης, από αυλές γίνεται η μάζωξη.

 

Δεν γίνονται μόνο στο LA αυτά, και στο London / ευρύτερο γιου κέη που μέχρι προχθές ήταν EU, αν κάνεις μαγκιές σαν των γύφτων δε νομίζω να βρεθείς χωρίς λίγη καταδιωξούλα. Αν θες να έχεις ευνομούμενη κοινωνία, εκχωρείς δυνάμεις σε όσους ελέγχουν την αρτιότητα του κοινωνικού συνόλου. Το θέλω? Όχι, αλλά δεν ψηφίζω εγώ! Απ'την άλλη, δεν θέλω και την ασυδοσία του δεν έκλεψα, έναν καταλύτη τού 'βγαλα κλπ. κλπ.

4 hours ago, acct said:

 

Ε όχι δα. Δικαιούμαι από την Αστυνομία να έχω μεγαλύτερες προσδοκίες από ό,τι από τους κακοποιούς που κυνηγά. Για να παραφράσω το γνωμικό, "όταν εγκληματεί ο κακοποιός δεν είναι είδηση, αλλά, όταν εγκληματεί ο αστυνομικός, είναι". Μην κανονικοποιείς τα κυνηγητά που βλέπεις από τα ελικόπτερα στο Λος Άντζελες. Να είσαι σίγουρος ότι δε θέλουμε να τα ζούμε από κοντά.

 

Μπα. Όσο σφίγγει ο κλοιός της αστυνόμευσης για τον απλό πολίτη (μάσκα, κλπ. κλπ.) τόσο θα σφίγγει και ο κλοιός για τις παραβατικές ομάδες. Δεν μιλάς για κακοποιούς, μιλάς για παραβατικές ομάδες. Σύνολο ανθρώπων με παραβατική συμπεριφορά. Η παραβατική συμπεριφορά είναι από το Α έως το Ω. Μαζεύω σίδερα από κάδο ανακύκλωσης? Παράνομο, με το που ρίξεις κάτι στον κάδο ανήκει στο Δήμο, όχι στο γύφτο (παράνομο για σένα βέβαια). Και όλοι ξέρουμε ότι μακάρι να μάζευαν σίδερα από κάδους ανακύκλωσης, από αυλές γίνεται η μάζωξη.

 

Δεν γίνονται μόνο στο LA αυτά, και στο London / ευρύτερο γιου κέη που μέχρι προχθές ήταν EU, αν κάνεις μαγκιές σαν των γύφτων δε νομίζω να βρεθείς χωρίς λίγη καταδιωξούλα. Αν θες να έχεις ευνομούμενη κοινωνία, εκχωρείς δυνάμεις σε όσους ελέγχουν την αρτιότητα του κοινωνικού συνόλου. Το θέλω? Όχι, αλλά δεν ψηφίζω εγώ! Απ'την άλλη, δεν θέλω και την ασυδοσία του δεν έκλεψα, έναν καταλύτη τού 'βγαλα κλπ. κλπ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

o-prothupourgos-soudan-brisketai-oikon-p
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Στρατιώτες συνέλαβαν τα περισσότερα μέλη του υπουργικού συμβουλίου του Σουδάν και μεγάλο αριθμό ηγετών φιλοκυβερνητικών κομμάτων τη Δευτέρα σε ένα προφανές...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

FLASHBACK – Από το ΙΚΑ στο ΕΦΚΑ: Μία απίστευτη σε σπατάλες διαδρομή, χωρίς καμιά τιμωρία!

 

Παράθεση

 

15 δισ. δραχμές  για οργανωτική τάχα αναβάθμιση του ΙΚΑ το 1997!

1992: Διαγραφή χρεών ΙΚΑ  422,2 δισ. δραχμών  ή 1,2 δις. ευρώ  και … χαράτσι στους φορολογούμενους!

1994: Η εισφοροδιαφυγή στο ΙΚΑ οφειλόταν τάχα στην έλλειψη … εξειδικευμένου προσωπικού!

Στερούσαν  το 1995 από  κάθε συνταξιούχο  πρόσθετα  22.000 ευρώ  για να τα δίνουν σε άλλους… άσχετους !

Εργαζόμενοι σε προβληματική επιχείρηση πήραν  το 1995 πλήρη σύνταξη από το δύσμοιρο ΙΚΑ σε ηλικία 54 και 45 ετών!

ΙΚΑ: Συνεχή δάνεια επειδή δεν μπορούσε να εισπράττει τις  οφειλές το 1996

Αυστηρά, τάχα, μέτρα για την είσπραξη  των οφειλών προς το ΙΚΑ το 1997

Το 1997 βγήκαν «ανάπηροι» 39.400 ασφαλισμένοι του ΙΚΑ χωρίς να είναι!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.