Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πέθανε ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς.

Την τελευταία του πνοή άφησε ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβρας.

Την είδηση έκανε γνωστή η νέα υπουργός Πολιτισμού Μυρσίνη Ζορμπά.

 

Link to comment
Share on other sites

Η είδηση είναι μούφα και την "πάτησαν" πολλοί, μαζί τους και εγώ.

Ο γνωστός σκηνοθέτης είναι μια χαρά στην υγεία του και δεν πέθανε.

 

http://www.in.gr/2018/08/30/culture/kakoithes-fake-news-o-thanatos-tou-kosta-gavra/

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

http://www.iefimerida.gr/news/440385/prosfygopoyla-poy-eihe-sygkinisei-tin-ellada-kai-oli-tin-ee-synelifthi-os-diakinitria

 

Quote

Ποια είναι η Σάρα Μαρντίνι; Μαζί με την αδερφή της, Γιούσρα, έγιναν γνωστές προ ετών όταν, στην προσπάθειά τους να διαφύγουν από τη Συρία στην Ελλάδα μέσω Τουρκίας, αναγκάστηκαν να κολυμπήσουν ώρες ολόκληρες μέχρι τη Λέσβο. Τα κατάφεραν γιατί στη Συρία ήταν και οι δύο πολλά υποσχόμενες κολυμβήτριες.

Ενώ η Γιούσρα συνέχισε τις προπονήσεις στη Γερμανία και μάλιστα συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, η Σάρα επέστρεψε για κάποιο χρονικό διάστημα στην Ελλάδα για να συνεργαστεί με μία ΜΚΟ που προσπαθούσε να βοηθήσει τους πρόσφυγες.

Όπως γράφει η Tageszeitung, «κανονικά ήθελε να επιστρέψει στο Βερολίνο, καθώς από τη Δευτέρα θα συνέχιζε τη φοίτησή της σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Αλλά τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Την περασμένη Τρίτη η Μαρντίνι συνελήφθη στην Ελλάδα. Την ίδια μέρα η Ελληνική Αστυνομία ανακοίνωσε ότι εξάρθρωσε ένα εγκληματικό δίκτυο για την παροχή βοήθειας σε πρόσφυγες. Λέγεται ότι οι ακτιβιστές συνεργάζονταν με διακινητές και βοηθούσαν κάποιους ανθρώπους να εισέλθουν παράνομα στην Ελλάδα. Επίσης, λέγεται ότι παρακολουθούσαν την επικοινωνία, μέσω ασυρμάτου, της ελληνικής ακτοφυλακής, καθώς και της Frontex».



Πηγή: Προσφυγοπούλα που είχε συγκινήσει την Ελλάδα και όλη την ΕΕ συνελήφθη ως διακινήτρια μεταναστών! | iefimerida.gr 

 

 

Να γλιτώσει τον πόλεμο ήθελε, αλλά δεν την χάλαγε και μια καλή δουλειά.

5.000 € το κεφάλι εισέπραττε η ΜΚΟ για να ''βοηθάει'' τους πρόσφυγες.

Ελπίζω αυτοί που τους υποστηρίζουν, να κερδίζουν περισσότερα (να ανεβάσουν και το ΑΕΠ της χώρας με κατανάλωση) , και να μη νιώθουν σαν τις πόντιες εταίρες :sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.kathimerini.gr/982504/article/epikairothta/ellada/provlhmatiko-to-pistopoihtiko-toy-ar-flwroy-apo-ton-eyaggelismo

 

Quote

Προβληματικές είναι οι ιατρικές «γνωματεύσεις» της αποφυλάκισης του Αρ. Φλώρου, όπως προκύπτουν από σχετικό έγγραφο του Ευαγγελισμού και συγκεκριμένα της διοικήτριας του Ευαγγελισμού Π. Γκουλάκη - Μητσάκη, που έχει στη διάθεση του το Documento.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

είδατε τι ωραία βολεύει η μη εφαρμογή της ψηφιακής υπογραφής (που υποτίθεται, έχει θεσπιστεί για όλο το δημόσιο τομέα εδώ και πάνω απο 15 χρόνια) ?

 

Είτε την έχει κάνει την πατάτα, είτε όχι, δηλώνει θύμα και καθαρίζει. Και δεν μένει κανένας παραπονεμένος !

 

Σε άλλα νέα...:

https://www.news247.gr/oikonomia/chreokopise-i-turk-telekom.6643989.html

μα γιατί ?? αφού έχουν εθνικό νόμισμα.......:sarcastic:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, UltraB said:

 

Μου έχουν τύχει δύο περιστατικά με πέτρες. Ένα σε ηλεκτρικό σταθμό τρένου που κρυβόντουσαν σε παρτέρι με δέντρα επί της Ηρακλείου στη Νέα Ιωνία και ένα σε μία πλατεία κοντά στο Γαλάτσι. Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις ήταν μικρά παιδιά.

 

Στο σκηνικό στο Γαλάτσι εντωμεταξύ τους είδα και ο αρχηγός από τα παιδιά μπήκε σε μία πολυκατοικία. Κατέβασα όλη την πολυκατοικία κάτω, χτύπησα όλα τα κουδούνια και τους έλεγα πείτε μου ποιος θα φάει τη μήνυση. Ακόμα τη ζημιά την έχω στην οροφή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

Στο σκηνικό στο Γαλάτσι εντωμεταξύ τους είδα και ο αρχηγός από τα παιδιά μπήκε σε μία πολυκατοικία. Κατέβασα όλη την πολυκατοικία κάτω, χτύπησα όλα τα κουδούνια και τους έλεγα πείτε μου ποιος θα φάει τη μήνυση. Ακόμα τη ζημιά την έχω στην οροφή.

 

Τελικά βρήκες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, astrolabos said:

Τελικά βρήκες άκρη;

 

Είχα πάρει την αστυνομία, δεν ήρθε ποτέ όμως. Περιμέναμε όλοι μαζί 20-30 λεπτά, μετά μου το έπαιζαν Κινέζοι και εφεύγαν ένας ένας. Μάλιστα μία γυναίκα με έπιασε λίγο μετά και μου έδωσε το όνομα του παιδιού και των γονιών γιατί είχει κάνει κι άλλα παρόμοια στο παρελθόν (από το μπαλκόνι).

 

Αφού ανέβηκαν όλοι χτύπησα σε αυτό το όνομα και μου έλεγε η μάνα του παιδιού "Κάνε ότι θέλεις αλλά μην μας ενοχλείς". Λες και είχα προγραμματίσει να μου ρίξουν πέτρες για να τους ενοχλήσω. Τίποτα, κλάσσικές απαντήσεις υπεκφυγής και χαζομάρες ολκής.

 

Πήγα στο τμήμα τους εξήγησα, μου είπαν ότι δεν αξίζει να κάνω μήνυση για μία τόσο μικρή γρατζουνια (+ βαθούλωμα - 8 εκατοστά περίπου - ε όχι και μικρή), ας προσπαθήσω να τα βρω μαζί τους μήπως μου έκαναν δήλωση. 

 

Πήρα ένα φιλαράκι που κάνω την ασφάλεια του αυτοκινήτου, μου λέει αστο μόλις μαζέψεις 3-4 ακόμη θα τα περάσουμε "Κακόβουλα". Έχουν περάσει 2 χρόνια από ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Είχα πάρει την αστυνομία, δεν ήρθε ποτέ όμως. Περιμέναμε όλοι μαζί 20-30 λεπτά, μετά μου το έπαιζαν Κινέζοι και εφεύγαν ένας ένας. Μάλιστα μία γυναίκα με έπιασε λίγο μετά και μου έδωσε το όνομα του παιδιού και των γονιών γιατί είχει κάνει κι άλλα παρόμοια στο παρελθόν (από το μπαλκόνι).

 

Αφού ανέβηκαν όλοι χτύπησα σε αυτό το όνομα και μου έλεγε η μάνα του παιδιού "Κάνε ότι θέλεις αλλά μην μας ενοχλείς". Λες και είχα προγραμματίσει να μου ρίξουν πέτρες για να τους ενοχλήσω. Τίποτα, κλάσσικές απαντήσεις υπεκφυγής και χαζομάρες ολκής.

 

Πήγα στο τμήμα τους εξήγησα, μου είπαν ότι δεν αξίζει να κάνω μήνυση για μία τόσο μικρή γρατζουνια (+ βαθούλωμα - 8 εκατοστά περίπου - ε όχι και μικρή), ας προσπαθήσω να τα βρω μαζί τους μήπως μου έκαναν δήλωση. 

 

Πήρα ένα φιλαράκι που κάνω την ασφάλεια του αυτοκινήτου, μου λέει αστο μόλις μαζέψεις 3-4 ακόμη θα τα περάσουμε "Κακόβουλα". Έχουν περάσει 2 χρόνια από ποτέ.

Απεικόνιση της παθολογίας που μαστίζει τα νέα παιδιά. Ανίδεοι και ευθυνόφοβοι γονείς, οι οποίοι βαριούνται να ασχοληθούν με τα παιδιά τους. Αλήθεια, τα παιδιά πώς περιμένουμε, με τέτοια ερεθίσματα, να μην κάνουν τα ίδια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Λιμπίσθηκες καμιά 60ρα να σου κάνει την sugar mama: P

 

Λες γι' αυτό να μην δείχνει πρόσωπο η διαφήμιση; Δεν βλέπω προσθετική πάντως και το δέρμα είναι νεανικό.

Βέβαια, μια και μιλάμε για ιδιωτική παιδεία, ξεχνώ το κουλούρι και τυρί και πάω κατευθείαν στο χαβιάρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λες γι' αυτό να μην δείχνει πρόσωπο η διαφήμιση; Δεν βλέπω προσθετική πάντως και το δέρμα είναι νεανικό.

Βέβαια, μια και μιλάμε για ιδιωτική παιδεία, ξεχνώ το κουλούρι και τυρί και πάω κατευθείαν στο χαβιάρι. 

 

Δεν το κατάλαβες… αυτή είναι μαθήτρια που θα παρέχει τις υπηρεσίες της στον μπάρμπα έναντι  χρημάτων για τις σπουδές

Κοίτα εδώ να καταλάβεις   http://www.sugardaddyforme.com/sugar-daddies/wv/new-england

 

 

 

 

Millions of college students are so terrified of loans they're turning to 'sugar daddies' for help paying for school

  • Παράθεση

     

    • A growing number of students are turning to dating sites to find sugar daddies and mommas for help with college costs.
    • Christina, a 29-year-old sugar baby and MBA student living in Las Vegas, talked to Business Insider about her experience.
    • She's received over $90,000 for education-related costs, but says the stigma is the hardest part about being a sugar baby.

     

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.iefimerida.gr/news/441211/talaiporia-gia-toys-epivates-nea-24ori-apergia-tis-pno-tin-triti

 

Το γιατί, και πόσο ανήθικοι είναι όλοι οι εργατοπατέρες εδώ:

 

Quote
«Ο συνδικαλισμός βασίζεται σε ξεκάθαρα λανθασμένες αρχές: τη θυσία ενός τμήματος των εργαζομένων για να επωφεληθεί ένα άλλο.»
«[Ένα μη μέλος] … αποτελεί πραγματικό κίνδυνο για τον συνδικαλιστή, καθώς όταν προκύπτει οποιαδήποτε διαμάχη, μπορεί να πάρει τη θέση του στην απασχόληση… Εδώ αρχίζει ο πειρασμός της εξαναγκαστικής επιβολής».
«Ακριβώς όπως μια επαγγελματική ένωση σημαίνει ένα είδος πολέμου με εκείνους στον ίδιο επαγγελματικό κλάδο… [που] δεν θέλουν να γίνουν αποδεκτοί, έτσι σημαίνει και πόλεμο στην εργασία που αφορά στην απασχόληση των συνδικαλιστών».
«[καθώς] οι συνδικαλιστές περιορίζουν την παραγωγή… η εργασία άλλων επαγγελμάτων θα ανταλλάσσεται για λιγότερα … Χρησιμοποιώντας τη θέση τους, οι συνδικαλιστικοί μονοπωλητές εκμεταλλεύονται τους συναδέλφους τους σε χαμηλότερη τιμή, ενώ χρεώνουν υψηλότερο τίμημα για τον εαυτό τους».
«Υπάρχουν πολλές άλλες μορφές περιορισμού που αναδύονται κάθε φορά που οι άνθρωποι αρχίζουν να ρυθμίζουν ο ένας τις συνθήκες απασχόλησης του άλλου […] επειδή ο πρώτος περιορισμός είναι ατελής χωρίς το δεύτερο και ο δεύτερος χωρίς τον τρίτο και επειδή οι άνθρωποι που αρχικά επέβαλαν περιορισμούς, αποκτούν την ψυχολογία να προβούν σε περιορισμούς όταν βρίσκονται απέναντι σε κάθε δυσκολία».
«[Ορισμένοι] μισθοί κάποιων μπορεί να αυξηθούν για κάποιο χρονικό διάστημα … όμως είναι αυτή η αύξηση μια επαρκής αποζημίωση για την πολεμική κατάσταση που δημιουργείται μεταξύ ανθρώπων του ίδιου επαγγελματικού κλάδου, μεταξύ διαφορετικών εμπορικών κλάδων και μεταξύ εργοδότη και απασχολούμενου; Για όλη την ατομική ταλαιπωρία, τους περιορισμούς και για την απώλεια της ατομικής ελεύθερης δράσης; Για όλες τις αυθαιρεσίες που διαπράττονται από όσους διαθέτουν εξουσία και για τους πειρασμούς που προκύπτουν για τον εξαναγκασμό άλλων ανθρώπων;»
«Είναι προς το συμφέρον όλων […] να καταστήσουν την αγορά καθολικά ελεύθερη για όλους. Δεν εννοώ ότι ο Α και ο Β πρέπει να δέχονται απασχόληση με όρους διαφορετικούς από αυτούς που εγκρίνουν οι ίδιοι, αλλά ότι δεν πρέπει να δημιουργήσουν φραγμούς γύρω από την εργασία τους, παρεμποδίζοντας τον Γ να αποδεχτεί όρους που οι ίδιοι απέρριψαν. Αυτή είναι η πραγματική αρχή της εργασίας, η καθολική ατομική επιλογή».
«Οι εργαζόμενοι δεν μπορούν ποτέ να αποκτήσουν μόνοι τους περισσότερα από όσα αποφέρει μια ανοικτή και ελεύθερη αγορά, παρά μόνο εις βάρος άλλων εργαζομένων […] Παίρνοντας περισσότερα, ο συνδικαλιστής συμπεριφέρεται με κάτι πολύ κοντά στην ανεντιμότητα, αφού επιβάλει εξαναγκαστικά αυτή την υψηλότερη τιμή εις βάρος άλλων εργαζομένων.»
«Αφήστε κάθε άνθρωπο ελεύθερο να καθορίσει τη δική του τιμή εργασίας. Σε περίπτωση σοβαρής διαφωνίας μεταξύ εργοδότη και των απασχολουμένων του, το εργατικό συνδικάτο θα απομακρύνει όλους τους εργαζομένους που επιθυμούν να φύγουν. Αλλά δεν θα υπάρχει καμία προσπάθεια που να αποτρέπει τον εργοδότη να αποκτήσει νέα εργατικά χέρια. Δεν θα υπήρχε καμία απεργία, κανένα μπλόκο, κανένας εξαναγκασμός άλλων ανθρώπων, ούτε στιγματισμός κάποιου συναδέλφου επειδή ήταν έτοιμος να δεχτεί χαμηλότερο μισθό. Όλα αυτά θα παρέμεναν τελείως ελεύθερα για κάθε άνθρωπο ώστε να πράξει σύμφωνα με ό, τι ήταν σωστό κατά την κρίση του. Αν ο εργοδότης είχε συμπεριφερθεί άσχημα, η πραγματική τιμωρία θα έπεφτε επάνω σε αυτόν. Όσοι επιθυμούσαν να εγκαταλείψουν την υπηρεσία του θα το έκαναν. Κανένας άνθρωπος δεν έχει δικαίωμα να προχωρήσει πέρα από αυτά όσον αφορά τις εργασιακές διαφορές. Μπορεί να αποχωρήσει από την εργασία του, αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να εμποδίσει τους άλλους να αποδεχθούν αυτή την εργασία.»

 

...και μην ξεχνάμε, ότι όλοι αυτοί που απεργούν (γιατί, τάχα μου, ''δεν βγαίνουν''), είναι εργαζόμενοι με αποδοχές 1800€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.