Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Δεν γνωρίζεις τι σχέση έχουν αλλά έχεις άποψη…

Μάθε λοιπόν ότι για να διακριθείς στον αθλητισμό πρέπει να μην έχεις ζωή.   Μειώνεις το προσδόκιμο παίζοντας στα ζάρια να πεθάνεις νέος ή να φορτωθείς προβλήματα υγείας. Προπονείσαι 10ωρα τρως και κοιμάσαι μόνο. Παρόλα αυτά ελάχιστοι καταφέρνουν να διακριθούν 

 

Μήπως να μεταφερθούμε σε άλλο θέμα; Είμαστε εκτός εδώ και ώρα.

Spoiler

Σοβαρά; Μάθε, λοιπόν, ότι για να περάσω στη σχολή μου και να γράψω άριστα στις πανελληνίες επί 2 συναπτά έτη (την πρώτη χρονιά σε 17 μαθήματα, ναι 17, και τη δεύτερη σε 10), μου βγήκε η πίστη. Όταν οι υπόλοιποι έβγαιναν/αθλούνταν/γκομένιζαν, εγώ, και πολλοί άλλοι, βγάζαμε τα μάτια μας:p πάνω από τα βιβλία. Διάβασμα, φροντιστήριο, διάβασμα, ύπνος. Χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα γράψω/ουμε καλά.

Μάθε, επίσης, ότι καμία σχέση δεν έχει ο αθλητισμός με το διάβασμα και τις σχολές. Το να είσαι καλός αθλητής/πρωταθλητής δεν σημαίνει ότι δικαιούσαι να μπαίνεις άκαπνος στις σχολές που σε βολεύουν. Διάβασε και αθλήσου. Δική σου επιλογή. Αλλιώς, να ζητούσα και γώ να μπω στην ολυμπιακή ομάδα, γιατί έγραφα 19 και 20.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Δεν γνωρίζεις τι σχέση έχουν αλλά έχεις άποψη…

Μάθε λοιπόν ότι για να διακριθείς στον αθλητισμό πρέπει να μην έχεις ζωή.   Μειώνεις το προσδόκιμο παίζοντας στα ζάρια να πεθάνεις νέος ή να φορτωθείς προβλήματα υγείας. Προπονείσαι 10ωρα τρως και κοιμάσαι μόνο. Παρόλα αυτά ελάχιστοι καταφέρνουν να διακριθούν 

 

Mας κάνεις πλάκα τώρα και χοντρή έτσι; Του έβαλε κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να το κάνει; Και επειδή το κάνει πρέπει να πάει χαλαρά στην τριτοβάθμια;

 

Ξέρω κάποιους που λες, που διαβάζουν όπως όλοι οι άλλοι για να μπουνε στην τριτοβάθμια,, και σταματάνε να έχουν ζωή. Μένουν μέσα σε μια σχολή για 4 χρόνια, μη έχοντας το δικαίωμα να βγουν έξω, παρα μόνο σαββατοκύριακα. Μόλις βγαίνουν αρχίζουν να πετάνε αεροσκάφη, "παίζοντας στα ζάρια να πεθάνουν νέοι, ή/ΚΑΙ φορτώνονται προβλήματα υγείας." Παρ΄ όλα αυτά κάποιοι όντως ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ. Και ναι, ήταν επιλογή τους να το κάνουν, και δεν είχαν κάποια "ευκολία" στο να διεκδικήσουν αυτή τη θέση.

 

Το εάν είναι θεμιτό ή όχι, είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά δεν καταλαβαίνω την απαξίωση του σχολιασμού σου.

Το κράτος δημιουργεί πολιτικές, δίνοντας κίνητρα. Στην προκειμένη περίπτωση, επιδοτούσε τον πρωταθλητισμό, προσφέροντας κίνητρα σε όσους τον επιδιώξουν.

Το ίδιο συμβαίνει με αγροτικές επιδοτήσεις, με τους φόρους σε διάφορα είδη καυσίμων, αλλά και στις τέχνες και τον αθλητισμό.

 

Ο αθλητισμός, ως κοινωνική δραστηριότητα θεωρείται ότι προσφέρει και στο κοινωνικό σύνολο, εκτός στους ίδιους που τον ασκούν. Δεν τεκμαίρεται προφανώς ότι αυτοί "αξίζουν περισσότερο", και σε κάθε περίπτωση όλοι είχαμε την επιλογή να αξιοποιήσουμε αυτή την παροχή...

 

Προσωπικά θεωρώ την εξασφάλιση θέσης σπουδών σε συναφές με τον αθλητισμό αντικείμενο πολύ πιο λογική παροχή απ' ότι θέσεις στο Δημόσιο και τις Ένοπλες Δυνάμεις (το οποίο έχει καταργηθεί). Προφανώς υπήρχαν και στρεβλώσεις, εφόσον κάποιος που με το ζόρι τέλειωνε το λύκειο θα μπορούσε να επιχειρήσει να γίνει μηχανικός, γιατρός κλπ, αλλά μιλάμε για μικρό ποσοστό ενός εξαρχής μικρού αριθμού ανθρώπων.

 

Μην μου τα μπερδεύεις τώρα. Κάθε ίδρυμα τριτοβάμθιας εκσης είναι ελεύθερο να προσφέρει  θέσεις και υποτροφίες σε όποιον νομίζει (με δικά του κριτήρια) ότι αξίζει, ότι είναι γεννημένος για το αντικείμενο του ιδρύματος, ότι θα διαπρέψει, ότι θα διαφημήσει το ίδρυμα κλπ κλπ. Δεκτόν αυτόν. Αλλο όμως αυτό και άλλο το μπάτε σκύλοι αλέστε σε κάθε πιτσιρικά που έκανε πρωταθλητισμό από την τρίτη δημοτικού. Επιλογή του, επειδή το γούσταρε, ή αυτός η οι γονείς του.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Λογικό δεν είναι όποιος διακρίνεται στον αθλητισμό να περνάει στα ΤΕΦΑΑ; Τι δουλειά έχει στη νομική/πολυτεχνείο/Οικονομικό;

Αυτό είναι μια λογική σκέψη  που απασχολεί πολλούς αλλά θα πρέπει να αυξηθεί κάπως το κίνητρο  

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μήπως να μεταφερθούμε σε άλλο θέμα; Είμαστε εκτός εδώ και ώρα.

  Hide contents

Σοβαρά; Μάθε, λοιπόν, ότι για να περάσω στη σχολή μου και να γράψω άριστα στις πανελληνίες επί 2 συναπτά έτη (την πρώτη χρονιά σε 17 μαθήματα, ναι 17, και τη δεύτερη σε 10), μου βγήκε η πίστη. Όταν οι υπόλοιποι έβγαιναν/αθλούνταν/γκομένιζαν, εγώ, και πολλοί άλλοι, βγάζαμε τα μάτια μας:p πάνω από τα βιβλία. Διάβασμα, φροντιστήριο, διάβασμα, ύπνος. Χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα γράψω/ουμε καλά.

Μάθε, επίσης, ότι καμία σχέση δεν έχει ο αθλητισμός με το διάβασμα και τις σχολές. Το να είσαι καλός αθλητής/πρωταθλητής δεν σημαίνει ότι δικαιούσαι να μπαίνεις άκαπνος στις σχολές που σε βολεύουν. Διάβασε και αθλήσου. Δική σου επιλογή. Αλλιώς, να ζητούσα και γώ να μπω στην ολυμπιακή ομάδα, γιατί έγραφα 19 και 20.

 

 

Το θέμα είναι ο πρωταθλητισμός όχι η προσωπική σου ζωή

πριν 1 λεπτό, το μέλος Snips έγραψε:

Mας κάνεις πλάκα τώρα και χοντρή έτσι; Του έβαλε κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να το κάνει; Και επειδή το κάνει πρέπει να πάει χαλαρά στην τριτοβάθμια;

 

Ξέρω κάποιους που λες, που διαβάζουν όπως όλοι οι άλλοι για να μπουνε στην τριτοβάθμια,, και σταματάνε να έχουν ζωή. Μένουν μέσα σε μια σχολή για 4 χρόνια, μη έχοντας το δικαίωμα να βγουν έξω, παρα μόνο σαββατοκύριακα. Μόλις βγαίνουν αρχίζουν να πετάνε αεροσκάφη, "παίζοντας στα ζάρια να πεθάνουν νέοι, ή/ΚΑΙ φορτώνονται προβλήματα υγείας." Παρ΄ όλα αυτά κάποιοι όντως ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ. Και ναι, ήταν επιλογή τους να το κάνουν, και δεν είχαν κάποια "ευκολία" στο να διεκδικήσουν αυτή τη θέση.

 

Μην μου τα μπερδεύεις τώρα. Κάθε ίδρυμα τριτοβάμθιας εκσης είναι ελεύθερο να προσφέρει  θέσεις και υποτροφίες σε όποιον νομίζει (με δικά του κριτήρια) ότι αξίζει, ότι είναι γεννημένος για το αντικείμενο του ιδρύματος, ότι θα διαπρέψει, ότι θα διαφημήσει το ίδρυμα κλπ κλπ. Δεκτόν αυτόν. Αλλο όμως αυτό και άλλο το μπάτε σκύλοι αλέστε σε κάθε πιτσιρικά που έκανε πρωταθλητισμό από την τρίτη δημοτικού. Επιλογή του, επειδή το γούσταρε, ή αυτός η οι γονείς του.

 

Απλά μέτρησε αυτούς πού διακρίνονται και βγάλε το ποσοστό. Είναι ελάχιστοι

Έχει γίνει εξαιρετικά απίθανο να διακριθείς στον αθλητισμό με βοήθεια φαρμάκων βέβαια γιατί σκέτα απλά ξέχασε το, εκτός αν είσαι άνδρας δηλώσεις γυναίκα και αγωνιστείς στο γυναικείο που το κάνουν κάποιοι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αυτό είναι μια λογική σκέψη  που απασχολεί πολλούς αλλά θα πρέπει να αυξηθεί κάπως το κίνητρο  

Να αυξηθεί το κίνητρο; Νομίζω πως όχι γιατί έτσι θα οδηγηθούμε σε αβαρίες του στιλ είμαι πρωταθλητής στο hokey επί χόρτου και θέλω να μπω στην ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος astrolabos έγραψε:

Να αυξηθεί το κίνητρο; Νομίζω πως όχι γιατί έτσι θα οδηγηθούμε σε αβαρίες του στιλ είμαι πρωταθλητής στο hokey επί χόρτου και θέλω να μπω στην ιατρική.

 

Λεφτά εννοώ η τίποτα πόντους για το δημόσιο. Άσε στο hokey επί χόρτου είναι νομίζω οι ινδοί που είναι εκατομμύρια δεν μας παίρνει : P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

Mας κάνεις πλάκα τώρα και χοντρή έτσι; Του έβαλε κανένας το πιστόλι στον κρόταφο να το κάνει; Και επειδή το κάνει πρέπει να πάει χαλαρά στην τριτοβάθμια;

 

Ξέρω κάποιους που λες, που διαβάζουν όπως όλοι οι άλλοι για να μπουνε στην τριτοβάθμια,, και σταματάνε να έχουν ζωή. Μένουν μέσα σε μια σχολή για 4 χρόνια, μη έχοντας το δικαίωμα να βγουν έξω, παρα μόνο σαββατοκύριακα. Μόλις βγαίνουν αρχίζουν να πετάνε αεροσκάφη, "παίζοντας στα ζάρια να πεθάνουν νέοι, ή/ΚΑΙ φορτώνονται προβλήματα υγείας." Παρ΄ όλα αυτά κάποιοι όντως ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ. Και ναι, ήταν επιλογή τους να το κάνουν, και δεν είχαν κάποια "ευκολία" στο να διεκδικήσουν αυτή τη θέση.

 

Μην μου τα μπερδεύεις τώρα. Κάθε ίδρυμα τριτοβάμθιας εκσης είναι ελεύθερο να προσφέρει  θέσεις και υποτροφίες σε όποιον νομίζει (με δικά του κριτήρια) ότι αξίζει, ότι είναι γεννημένος για το αντικείμενο του ιδρύματος, ότι θα διαπρέψει, ότι θα διαφημήσει το ίδρυμα κλπ κλπ. Δεκτόν αυτόν. Αλλο όμως αυτό και άλλο το μπάτε σκύλοι αλέστε σε κάθε πιτσιρικά που έκανε πρωταθλητισμό από την τρίτη δημοτικού. Επιλογή του, επειδή το γούσταρε, ή αυτός η οι γονείς του.

 

Εγώ δεν σου μπέρδεψα τίποτα, απλά είπα τη γνώμη μου. Ήταν η πρώτη φορά που έγραψα για το θέμα, και αυτή εδώ είναι η τελευταία.

Αφού όμως επιχειρείς να προτείνεις εναλλατκικές, είναι καλό να γνωρίζεις ότι δεν είμαστε Ηνωμένες Πολιτείες για να δίνουν υποτροφίες ή θέσεις τα Ιδρύματα. Ο φορέας που ορίζει την πολιτική εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είναι το Υπουργείο Παιδείας.

Εσύ όμως λες ότι δεν σου αρέσει όταν το κάνει το Υπουργείο ως επιβράβευση τεκμηριωμένης απόδοσης σε διεθνείς αγώνες, αλλά εάν το έκανε το εκάστοτε Ίδρυμα για "διαφήμιση" θα ήταν αποδεκτό... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathisp έγραψε:

 

Να τους κάνουν ανταλλαγή με τους δυο που έχουν οι Τούρκοι :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος colt3003 έγραψε:

Αποσύρεται το νομοσχέδιο για τα κατοικίδια | Πολιτική | News 24/7

 

Και επειδή πολλοί νομίζουν ότι ο παραλίγο νόμος, ήταν ''πρωτοφανής''....:

 

5aba7eaaa1410_.thumb.JPG.c8e6e5de8f46df5ee63b06d2991efd7b.JPG

 

 

νταξ....γερμανοί. Μετά από 1+ δεκαετία το επανέλαβαν...χωρίς σκύλους.

 

Βασικά. Είναι γελοίο μόνο και να το σκεφτείς. 2- και 3 αυτοκίνητα γουστάρουμε να πληρώνουμε τέλη. Αν έχουμε ζωντανό, δεν βγαίνουμε μάνα μου...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με αρεσε που τρεξανε ολοι και ολες να διαμαρτυρηθουν

για τα ζωντανα ενω για τον ενφια πχ η την τιμη της βενζινης ειμαστε απλες ρε συ γουσταρουμε να

δινουμε.....

υγ.μην πεταχτει κανεις και πει οτι δεν ειμαι φιλοζωος , ζω σε χωριο και μια ζωη

ειχα και εχω ζωα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.