Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

Ο κατά τεκμήριο συντηρητικός μας λέει ότι επειδή οι πολίτες επιλέγουν με κανόνες ελεύθερης αγοράς να ξοδέψουν χρήματα για την βελτίωση της εκπαίδευσής τους (θεωρώντας ανεπαρκή τη δωρεάν παρεχόμενη από το Δημόσιο), θα πρέπει να λάβουμε υπόψη το ενδεχόμενο να χρεώνει το δημόσιο σχολείο για να παρέχει πρόσθετες υπηρεσίες, παρότι αναγνωρίζει ότι τα κονδύλιά του σπαταλώνται "χωρίς σχέδιο και στόχευση".

Εγώ φταίω που δεν πιάνω τα περίπλοκα νοήματα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To προσβλητικό σκίτσο του Charlie Hebdo για τον μικρό Αϊλάν προκαλεί οργή (ΦΩΤΟ)

«Τι θα γινόταν ο μικρός Αϊλάν αν δεν είχε πνιγεί και είχε καταφέρει να φτάσει στην Ευρώπη;» αναρωτιέται το περιοδικό και ο σκιτσογράφος Riss απαντά: «Θα χούφτωνε γυναίκες στη Γερμανία».

Με αυτόν τον τίτλο κυκλοφορεί το προσβλητικό σκίτσο του Charlie Hebdo, έχοντας προκαλέσει σάλο στα social media. To απεχθές επινόημα του δημιουργού συνδέει ατυχέστατα το χαμό ενός μικρού παιδιού στα παράλια της Τουρκίας με τις επιθέσεις σε βάρος γυναικών στην Κολωνία.

Το μόνο σίγουρο είναι πως η ατελής αυτή γενίκευση μόνο τη μισαλλοδοξία και το ρατσισμό τροφοδοτεί.

http://ht.ly/X44Lg

Οι άνθρωποι κάνουν τέχνη. Εμείς φταίμε που δεν μπορούμε να τους καταλάβουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Το Charlie Hebdo είναι πιστό στη γραμμή του και κάνει αυτό που ξέρει και κάνει πάντα. Προσβάλλει. Αν κάποιοι θίγονται, ας προσέχαν.

Αναρρωτιέμαι από την άλλη, αν αυτοί που σοκάρονται τώρα με αυτά που γράφει το Charlie Hebdo πριν από ένα χρόνο σπαράζανε και διαδηλώνανε ότι είναι και αυτοί Charlie

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το ακατέργαστο πετρέλαιο, ως πρώτη ύλη, των διυλιστηρίων κοστίζει αυτή τη στιγμή 27€/159=17 λεπτά το λίτρο.

Πρέπει να υπολογίσεις όμως και τους κρατικούς φόρους. Αυτοί είναι η μεγαλύτερη επιβάρυνση.

 

http://www.protothema.gr/economy/article/540150/eikona-katarreusis-gia-to-petrelaio-emeis-plironoume-forous/

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το περίεργο με τις τιμές των καυσίμων;

Από το διυλιστήριο η βενζίνη φεύγει με τιμή €0,31 και φτάνει στο βενζινάδικο με τιμή €0,99 (χωρίς Φ.Π.Α.).

Τα €0,68 είναι φόροι.

 

Ακόμα και €0 να έκανε το πετρέλαιο γύρω στα 85 λεπτά θεωρητικά θα κόστιζε η βενζίνη.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκνευρίζομαι όταν βλέπω τέτοια.

Άνθρωποι που δεν θέλουν να μάθουν γράμματα, που κλέβουν αυτοκίνητα και μηχανάκια, άνθρωποι που δεν πληρώνουν φόρους αλλά απαιτούν επιδόματα, που κλέβουν ρεύμα, που βρομίζουν το περιβάλλον, απαιτούν από τη πολιτεία βοήθεια και υποστήριξη.

Είμαι ρατσιστής με αυτούς μέχρι το κόκκαλο και μακάρι να αλλάξουν χώρα. 

Το 1995 μου έκλεψαν ένα Honda Astrea Grand και βρέθηκε 2 ημέρες μετά, κατά τύχη στο Ζεφύρι.

Πριν μερικά χρόνια ενώ καθόμουν αμέριμνος στο πεζοδρόμιο, 3 γυφτάκια έπεσαν πάνω μου ζητώντας λεφτά, και ένιωσα ένα χέρι να μπαίνει στη κ@λότσεπη για να με ξαφρίσουν. Ουστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα;

Οι άνθρωποι αυτοί επιλέγουν να ζούνε έτσι, ως παράσιτα της κοινωνίας και δε θέλουν να ενσωματωθούν.

Κλέβουν κυρίως για να ζήσουν και παράλληλα κάνουν και κάποιες δουλειές του ποδαριού.

Τα πεταμένα αυτοκίνητα, είναι πιθανότατα κλεμμένα που διαλύθηκαν για ανταλλακτικά.

Η αστυνομία δεν τολμάει να μπει μέσα, γιατί οπλοφορούν οι περισσότεροι (παρανόμως).

Τελευταία μόδα, είναι οι απαγωγές σκυλιών και μετά ζητάνε λύτρα, ή τα πουλάνε αν δεν ενδιαφερθεί ο ιδιοκτήτης, "επιχείρηση" που αποδείχθηκε ιδιαίτερα επικερδής.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64317432

Το χειρότερο δε είναι πως γνωρίζω αρκετούς ήδη που πλήρωσαν για να πάρουν το δικό τους πίσω (ο κομμωτής από Ελευσίνα στο άρθρο είναι φίλος της γυναίκας μου) και δε μπορούν να καταλάβουν ότι όταν υποκύπτεις στον εκβιασμό, το μόνο που πετυχαίνεις είναι να τους δίνεις κίνητρο να συνεχίσουν, κάτι που βάζει σε κίνδυνο το σκυλί του γείτονα και φυσικά και το δικό σου, αφού τίποτα δεν τους εμποδίζει να στο πάρουν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπει ο στρατός να καθαρίσει ζεφύρι και τους άλλους καταυλισμούς και να απελαθούν / φυλακιστούν / κρεμαστούν οι γύφτοι, δεν πρόκειται να υπάρξει κάποια επίλυση, θα διαιωνίζεται το είδος.

Στην Αγγλία δεν έχουν γύφτους, όπως δεν έχουν αδέσποτα.

Γιατί μπαμπά?

Μπόγιας.

Which is not absolutely true:

κι εδώ έχουν πρόβλημα:

http://www.telegraph.co.uk/news/politics/11676045/Gypsy-caravans-in-England-increase-by-a-third-in-10-years.html

το έχουν όμως όπως φαίνεται απομονώσει.

Δεν έχω δει ποτέ γύφτο να μου ζητάει χρήματα ή να κλέβει, όταν στην Αθήνα γίνεται χαμός σε κάθε φανάρι

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κι εδώ έχουν πρόβλημα:

http://www.telegraph.co.uk/news/politics/11676045/Gypsy-caravans-in-England-increase-by-a-third-in-10-years.html

το έχουν όμως όπως φαίνεται απομονώσει.

Δεν έχω δει ποτέ γύφτο να μου ζητάει χρήματα ή να κλέβει, όταν στην Αθήνα γίνεται χαμός σε κάθε φανάρι

Κι εδώ τα ίδια. Τους βλέπεις σπάνια και δεν έχω ακούσει για νομικά προβλήματα.

Το μόνο που έπεσε στην αντίληψή μου, όταν έψαχνα για σπίτι, είχα βρει ένα φανταστικό και ρωτώντας συναδέλφους για την περιοχή μου είπαν καλύτερα όχι. Ρώτησα γιατί και απάντησαν "cause of traveling communities". Αργότερα κατάλαβα ότι εννοούσαν αυτό, τώρα τι προβλήματα προκαλούν, δε ρώτησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.