Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

για πάμε, ώρα να μπει και η Αμερική στο παιχνίδι να διεκδηκήσει και αυτή ένα κομάτι πίτας γης ότι βρε παιδί μου βρεθεί εύκαιρο !

 

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/enoplh-epithesh-stis-hpa-me-20-traymaties.3799568.html

Link to comment
Share on other sites

Μακελειό στην Καλιφόρνια: Νεκροί οι δύο δράστες, διερευνώνται τα κίνητρα - Ειδήσεις - Κόσμος - in.gr

 

 

Μου αρέσει που πρώτα "καθαρίζουν" τους δράστες και μετά ψάχνουν τα κίνητρα που τους οδήγησαν στην επίθεση. φακ λοτζικ.

Link to comment
Share on other sites

Μακελειό στην Καλιφόρνια: Νεκροί οι δύο δράστες, διερευνώνται τα κίνητρα - Ειδήσεις - Κόσμος - in.gr

 

 

Μου αρέσει που πρώτα "καθαρίζουν" τους δράστες και μετά ψάχνουν τα κίνητρα που τους οδήγησαν στην επίθεση. φακ λοτζικ.

 

Πρόκειται για τον 28χρονο Συέντ Ριζουάν Φαρούκ και την 27χρονη Τασφίν Μαλίκ.

Μια χαρά είναι η λογική τους. Τα επώνυμα αρκούν για να κατασκευάσουν τα κίνητρα. Οι νεκροί δεν θα φέρουν αντίρρηση σε ότι και αν βγουν και πουν οι αρχές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που πρώτα "καθαρίζουν" τους δράστες και μετά ψάχνουν τα κίνητρα που τους οδήγησαν στην επίθεση. φακ λοτζικ.

 

Μια χαρά είναι η λογική τους. Τα επώνυμα αρκούν για να κατασκευάσουν τα κίνητρα. Οι νεκροί δεν θα φέρουν αντίρρηση σε ότι και αν βγουν και πουν οι αρχές.

Την είδηση τη διαβάσατε ή μείνετε στον τίτλο;

Έγινε κυνηγητό με τα αυτοκίνητα και σκοτώθηκαν, δεν τους εκτέλεσαν σε κάποια γωνία.

Το ζευγαράκι φορούσε αλεξίσφαιρα και είχε αυτόματα όπλα. Ή πόδια μπορείς να τους ρίξεις ή κεφάλι. Και στις δύο περιπτώσεις, μπορείς να πεθάνεις (σαφηνής φλέβα).

 

Όσο για τα κίνητρα, δε νομίζω να θέλει πολύ σκέψη. Όταν φοράς αλεξίσφαιρα και πυροβολείς αδιακρίτως κόσμο στο ψαχνό, ή τρομοκράτης είσαι, ή τρελλός. Σε κάποια σενάρια του Hollywood μπορείς να θέλεις να σκοτώσεις κάποιον συγκεκριμένα και να το καλύψεις πίσω από μια μαζική δολοφονία. Σπάνια όμως θα συμβεί στην πραγματικότητα.

 

Για εμένα καλύτερα έτσι. Δε θα υπάρχει και η πιθανότητα να βγουν έξω σε μερικά χρόνια από κάποιο λάθος ή έναν πολύ έξυπνο δικηγόρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα τους προσάπτουμε. Αλλά μάλλον είναι υπερβολή να φορτώνουμε στην κυβέρνηση ότι μια ανεξάρτητη αρχή επέτρεψε την εφαρμογή ενός μέτρου που σε άλλες χώρες θεωρείται προφανές (και μάλιστα με αρκετά αυστηρούς όρους),

Δε μου αρέσει να βάζουν κάμερες σε κάθε δημόσιο χώρο. Εάν όμως βάλουν, η διατήρηση για 48 μόνο ώρες και ο αυστηρός έλεγχος πρόσβασης στο υλικό με ταυτόχρονη διαθεσιμότητά του στο κοινό, είναι από τις καλύτερες προδιαγραφές που μπορούμε να ζητήσουμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ πιστεύεις ότι θα τηρηθεί τίποτα από τις προδιαγραφές... Όπως και με τις διαφημίσεις από τα μεγάφωνα των συρμών και αν ή αδαε είναι ανεξαρτητη αρχή εγώ ειμαι ο πάπας

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για "σάλο", για αναμενόμενες "σφοδρές αντιδράσεις" και δεν αντιλαμβάνομαι ποιος θίγεται άμεσα από αυτήν την απόφαση. Πρόκειται για δημόσιο χώρο, όπου γενικά δεν μπορείς να έχεις την προσδοκία της ιδωτικότητας. Ίσως δεν το έχω αναλύσει αρκετά, οπότε εξήγησέ μου λίγο σε παρακαλώ πώς μπορεί να γίνει κατάχρηση της απόφασης.

 

Γενικά η εικόνα που έχω από το μετρό είναι ότι δε χρειαζόταν κάτι περισσότερο από τους σεκιουριτάδες στις αποβάθρες, αλλά δε μου μοιάζει και τόσο επαχθές το μέτρο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρα η καταγραφή της περιουσίας ωφελεί μόνο στο φακέλωμα και όχι στη σωστή διαχείριση και στη πάταξη της φοροδιαφυγής

Αυτό είναι ένα συμπέρασμα που βγάζεις σχεδόν αυθαίρετα. Δικαιολογείσαι να το σκέφτεσαι λόγω ιστορικού αλλά το ερώτημα είναι πότε θα δεν θα σκέφτεσαι έτσι και θα θεωρήσεις ότι ένα περιουσιολόγιο έχει λόγο ύπαρξης;

 

Και το περιουσιολόγιο θα έχει τρύπες. Τί θα γίνει π.χ. με κοινούς λογαριασμούς και με προσωπική χρήση περιουσιακών στοιχείων εταιρειών;

Γιατί οι ιθύνοντες βλέπουν μόνο το περιουσιολόγιο ως λύση όταν στα άλλα κράτη εφαρμόζονται διαφορετικές μέθοδοι πάταξης της φοροδιαφυγής;

Επίσης. Άρα δεν πρέπει ποτέ να δημιουργηθεί περιουσιολόγιο επειδή η πρώτη του εκδοχή θα έχει τρύπες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα συμπέρασμα που βγάζεις σχεδόν αυθαίρετα. Δικαιολογείσαι να το σκέφτεσαι λόγω ιστορικού αλλά το ερώτημα είναι πότε θα δεν θα σκέφτεσαι έτσι και θα θεωρήσεις ότι ένα περιουσιολόγιο έχει λόγο ύπαρξης;

 

Επίσης. Άρα δεν πρέπει ποτέ να δημιουργηθεί περιουσιολόγιο επειδή η πρώτη του εκδοχή θα έχει τρύπες;

¨οταν το κράτος μου αποδείξει ότι είναι κράτος και όχι κωλοχάνιο όταν έχουμ ένα φορολογικό σύστημα για 10τίες και όχι όπως μας καυλ. κάθε φορά

όταν το κράτος μου δίνει ανταποδοτικά οφέλη για τους φόρους και τις εισφορές που πληρώνω....

έχω και αλλά αν..

Link to comment
Share on other sites

^

 

 

παντα :p

 

http://www.kathimerini.gr/841256/article/epikairothta/ellada/mexri-tis-23-dekemvrioy-8a-exoyn-katavlh8ei-oi-synta3eis-ianoyarioy

 

οριστε  πληρωνουν και τις συνταξεις 

 

αχαριστοι ολοι  :p 

 

[κορωνακης mode]

ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ???[/κορωνακης mode]

Link to comment
Share on other sites

Χέστρα ο θρόνος...

 

 

Δεν γνωρίζω ποιος έδωσε στον Τύπο τις πληροφορίες, τα σχέδια και τις φωτογραφίες, πιθανώς πρόσωπο του κύκλου του τομέως ανασκαφής της Κάτω Πόλεως που επιβλέπει , για λογαριασμό της Αρχαιολογικής Εταιρείας ο κ. Μαγγίδης, χωρίς βεβαίως την άδειά της, διότι οι φωτογραφίες του λίθου και το σχέδιο του υποθετικού θρόνου που δημοσιεύτηκαν είναι τα επίσημα της ανασκαφής στοιχεία. 

Το Συμβούλιο της Αρχαιολογικής Εταιρείας και η εντεταλμένη Επιτροπή που εξέτασε το ζήτημα, κρίνουν ότι το όλο θέμα αποτελεί ατυχή, εάν δεν είναι σκόπιμη, επιστημονική παρεκτροπή που οφείλεται σε επίδραση άλλης ατυχεστέρας περιπτώσεως που απασχόλησε κυβερνητικούς και επιστημονικούς κύκλους κατά το 2014 – 2015, και μας διέσυρε διεθνώς.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.