Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά αυτό το ακούω εδώ και χρόνια.

Πόσοι είναι πια αυτοί που είναι κανονικά εργαζόμενοι και μένουν απλήρωτοι πάνω από δίμηνο? Υπάρχουν όντως τόσοι πολλοί, κι αν ναι πως το ξέρουμε?

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=696544

 

το πρωτο αποτελεσμα μετα απο google fu, διαβασε και τα σχολια. 

 

δεν αναφερομαι σε προσωπικα παραδειγματα γιατι θα παμε off topic παλι...

Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=696544

 

το πρωτο αποτελεσμα μετα απο google fu, διαβασε και τα σχολια. 

 

δεν αναφερομαι σε προσωπικα παραδειγματα γιατι θα παμε off topic παλι...

 

 

Ρε συ, σορρυ αλλά το άρθρο μου μυρίζει πολιτική προσέγγιση.

Προτιμώ να μου πεις για τα προσωπικά παραδείγματα που έχεις παρά να διαβάζω κάτι που (εμένα προσωπικά) μου φαίνεται ότι να'ναι*.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην παμε λιγο στον δημοσιο τομεα. 

 

ΙΚΑ παγκρατιου (σας θυμιζει κατι ?    http://www.tanea.gr/news/greece/article/5215824/asfalismenoi-hrthan-sta-xeria-sto-ika-pagkratioy/ )

 

οταν τους μιλησα για δικο μου θεμα ( http://www.thelab.gr/topic/99982-%CF%80%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%84%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B5-40-talklab/page-1650#entry2084105 ) μου απαντησαν "ε τι να κανουμε, και εμεις ειμαστε απληρωτοι 3 μηνες " 

 

γυρναμε τωρα πισω στον ιδιωτικο. 

 

φιλος  φιλου μου εχει κλεισει 5μηνο κανονικα, μπορω να μαθω λεπτομερειες το βραδυ αν θελεις 

 

φιλεναδα μου ειχε φροντιστηριο ξενων γλωσσων με τον αντρα της, πολλοι γονεις καθηστερουσαν τα διδακτρα χαρακτηριστικα και με αστειες δικαιολογιες ( θα παμε μια βολτα να της αγορασω παπουτσια, αμα μεινει κατι θα σε πληρωσω )

 

Θειος της συντροφου μου που ειναι μαστορας εχει να δει κανονικη αμοιβη πανω απο 6μηνο, τον δουλευει το αφεντικο του ψιλο γαζι με κατι 20ευρα ενω του χρωσταει 3.000+, επειδη αυτο συμβαινει και με αλλους απασχολουμενους αυτος προσφατα εκλεισε τα κινητα του για να μην τον βρισκουνε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη Βαχλιώτη Συνέντευξη

-  Και ποιο πρόβλημα προέκυψε με τον Μπαχ, ώστε να τον κάνετε ντοκυμαντέρ;

           

-Υπάρχουν κάποια νέα σοβαρά ερευνητικά δεδομένα. Ο Dr Martin Jarvis, καθηγητής στο Charles Darwin University, μετά από 20ετή έρευνα, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι κάποια από τα πιο διάσημα κομμάτια του Jοhan Sebastian Bach τα έγραψε η δεύτερη γυναίκα του, η Anna Magdalena!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο ΟΗΕ έχει προειδοποιήσει ότι οι μετανάστες θα πεθάνουν στη θάλασσα, αν οι χώρες της περιοχής δεν τους δεχθουν.

Γιατί δεν τους παίρνουν στην Αμερική; Όλο και κάποιο αεροπλανοφόρο θα έχουν εκεί οι Αμερικάνοι. Μπορούν να τους πάρουν να τους πάνε έξω από το κτήριο του ΟΗΕ, να τους καλωσορίσει ο Μπαν Κι Μουν και ο Ομπάμα, να οργανώσουν ένα χάπενινγκ, να πουν στον τύπο πως τους έσωσαν από βέβαιο θάνατο, να φωτογραφηθούν μαζί τους, να τους δώσουν χαρτιά να ζήσουν στο Αμέρικα, στον Καναδά, στην Αγγλία ή άλλη οικονομικά ανεπτυγμένη Ευρωπαϊκή χώρα και στο τέλος να τσεπώσουν και το βραβείο Νόμπελ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Μνημόνιο μείωσε τις καταθέσεις

 

Είναι αλήθεια ότι στις 31 Δεκεμβρίου 2009, τρεις μήνες αφότου είχε αναλάβει πρωθυπουργός ο Γιώργος Παπανδρέου, το σύνολο των καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες ανερχόταν σε 231,5 δισεκατομμύρια ευρώ. Είναι εξίσου αληθές ότι στις 31 Μαρτίου 2015, δύο μήνες αφότου είχε αναλάβει τη διακυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ με τους ΑΝΕΛ, οι καταθέσεις ήταν σχεδόν... εκατό (!) δισεκατομμύρια ευρώ λιγότερα - για την ακρίβεια 138,6 δισ. ευρώ. Μείωση δηλαδή κατά 92,9 δισεκατομμύρια ευρώ. Μόνο που μέχρι και τον Ιανουάριο του 2015 κυβερνούσε τη χώρα το δίδυμο Σαμαρά - Βενιζέλου. Πόσες ήταν οι καταθέσεις, λοιπόν, στο τέλος Ιανουαρίου του 2015; Οπως μας πληροφορεί η Τράπεζα της Ελλάδος, ήταν μόνο 148 δισεκατομμύρια. Με άλλα λόγια, τα πέντε χρόνια των τριών μνημονιακών κυβερνήσεων (2010-2014 συμπεριλαμβανόμενα καθ' ολοκληρίαν) κόστισαν στην Ελλάδα και στις τράπεζές της απόσυρση 83,5 δισεκατομμυρίων σε καταθέσεις. Τα 148 δισ. ευρώ γίνονται 138,6 το πρώτο δίμηνο της διακυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ και βέβαια θα μειωθούν κι άλλο τον Απρίλιο και τον Μάιο.

 

Υπάρχει ένα ακόμη γεγονός που προκαλεί εντύπωση. Στα τέλη Μαρτίου, από τα 138,5 δισ. ευρώ του συνόλου των καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες, τα 117,9 δισ. ευρώ είναι αποταμιεύσεις νοικοκυριών και μόνο 20,6 δισεκατομμύρια είναι καταθέσεις των επιχειρήσεων. Εξι φορές περισσότερες σχεδόν οι καταθέσεις των νοικοκυριών από τις επιχειρήσεις!

Τι συμβαίνει; Η Ελλάδα έγινε ως δια μαγείας χώρα χρεοκοπημένη με... πλούσια νοικοκυριά και μπατίρηδες επιχειρηματίες ή μήπως απλώς οι επιχειρήσεις φρόντισαν και έβγαλαν τα χρήματά τους στο εξωτερικό, ενώ ο κοσμάκης έχει αφήσει τα λεφτουδάκια του στις τράπεζες; Προφανώς, το δεύτερο συμβαίνει. Είναι πολύ διασκεδαστική η προσπάθεια των μνημονιακών να μην κάνουν διάκριση ανάμεσα στην κυβέρνηση Σαμαρά που κυβερνούσε τον Ιανουάριο και της κυβέρνησης Τσίπρα που κυβερνά από τον Φεβρουάριο, μιλώντας αδιάκριτα για το «πρώτο τρίμηνο του 2015». Επιδιώκουν να συγκαλύψουν έτσι την απερίγραπτη καταβύθιση-ρεκόρ των καταθέσεων τον Ιανουάριο κατά... 12,2 (!!!) δισεκατομμύρια ευρώ, που κυβερνούσε ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος, τη μεγαλύτερη που έχει συμβεί ποτέ στην Ελλάδα. Είναι πρόδηλος ο πολιτικός χαρακτήρας αυτής της απόσυρσης καταθέσεων.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ήταν οι καταθέσεις, λοιπόν, στο τέλος Ιανουαρίου του 2015

 

Τον Ιανουάριο όλοι ξέρανε ότι έρχεται κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Ένα γράφημα για όλο το 2014 θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και πιο τίμιο, αλλά τότε δεν θα μπορούσε να γράφει αυτά που γράφει ο αρθρογράφος.

 

 

 

ενώ ο κοσμάκης έχει αφήσει τα λεφτουδάκια του στις τράπεζες;

Για να ξέρουμε ποιος θα φάει την δραχμή στο κεφάλι. Οι "νταβατζήδες" δεν θα είναι μέσα σε αυτούς, ούτε οι πολιτικοί.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριο όλοι ξέρανε ότι έρχεται κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Ένα γράφημα για όλο το 2014 θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και πιο τίμιο, αλλά τότε δεν θα μπορούσε να γράφει αυτά που γράφει ο αρθρογράφος.

 

 

 

Για να ξέρουμε ποιος θα φάει την δραχμή στο κεφάλι. Οι "νταβατζήδες" δεν θα είναι μέσα σε αυτούς, ούτε οι πολιτικοί.

 

Απλά υποστηρίζει ότι δεν έχει σημασία ποια πολιτική εφάρμοσε ο ΣΥΡΙΖΑ αφού το κατεστημένο σήκωσε τα λεφτά του πριν την εφαρμόσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.