Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

Θα τον πάρω για εκτιμητή τον δημοσιογράφο.. 


 

 

http://www.tobaccostore.gr/eshop/index.php?cPath=23_92_132

 

http://www.skroutz.gr/c/630/stylo-penes/m/2829/Mont-Blanc.html

 

τουλαχιστον τα μνημονια "αξιοπρεπειας" δεν τα  θα υπογραφει με οτι κα οτι ... 

 

( φανταζεσαι να παει να υπογραψει και να μην πιανει ο στυλος ?   :hehe: )

 

 

^

 

 να δω κατι τετοιο στην χωρα μου και μετα  ας με τρακαρει αεροπλανο. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάρω για εκτιμητή τον δημοσιογράφο.. 

Το ξέρουμε ότι προτιμούσατε όταν τις έκοβαν οι προηγουμενοι, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσαντίζεστε όταν τόσα χρόνια έχει φανεί ότι η επιχειρηματικότητα δεν υπάρχει όπως θα την θέλατε. Προτιμάτε την ανεργία?

 

Δουλειά στην ΕΡΤ με τα λεφτά του φορολογούμενου? Εγώ δεν λέω όχι σε καλές ευκαιρίες.

Απλά σκέφτομαι καλύτερα να αράζω σπίτι μου παρά να μην είμαι παραγωγικός.

Link to comment
Share on other sites

Αμα γινει κατι τετοιο στη χωρα (σου) ο Στουπας, ο Θανουλης, ο Δημου και τα υπολοιπα νεοφιλελε ζωα (συγνωμη στα ζωα) θα γραφουν μυθιστορηματα τρομου για κανα χρονο με θεμα την επιστροφη του Σταλινισμου/κρατισμου/βαλε οποια λεξη θες/ (<--- ασχετα αν η σχεση Σταλιν και Πουτιν ειναι οση αυτη που εχει ενα ακτινιδιο με μια μαιζονετα) :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 ^

  να δω κατι τετοιο στην χωρα μου και μετα  ας με τρακαρει αεροπλανο.

Εντάξει... δεν παίζεται ο άνθρωπος. Τον έκανε ρόμπα τον δισεκατομμυριούχο. Αλλά πολύ πλάκα και η σκηνή με το στυλό :hehe: Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα γινει κατι τετοιο στη χωρα (σου) ο Στουπας, ο Θανουλης, ο Δημου και τα υπολοιπα νεοφιλελε ζωα (συγνωμη στα ζωα) θα γραφουν μυθιστορηματα τρομου για κανα χρονο με θεμα την επιστροφη του Σταλινισμου/κρατισμου/βαλε οποια λεξη θες/ (<--- ασχετα αν η σχεση Σταλιν και Πουτιν ειναι οση αυτη που εχει ενα ακτινιδιο με μια μαιζονετα) :p

 

η αληθεια ποναει ε?  

 

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=2291263

 

Ο Σλοβάκος Υπουργός φέρεται να είπε στον Έλληνα συνάδελφό του: «Έχεις να πληρώσεις τις συντάξεις; Γιατί εγώ δεν είχα λεφτά να πληρώσω στη Σλοβακία και δεν θα σου δώσω λεφτά για να πληρώσεις συντάξεις στην Ελλάδα».

Η μέση σύνταξη της Σλοβακίας είναι περί τα 375 ευρώ και ο χαμηλότερος μισθός περί τα 352 ευρώ. Ο μέσος μισθός είναι τα 780 ευρώ, όσο περίπου στην Ελλάδα θεωρούμε πως πρέπει να είναι ο κατώτερος. 

Η Σλοβακία έχει επιβαρυνθεί προκειμένου να χρηματοδοτηθεί ο EFSF που ανέλαβε τη μερίδα του λέοντος του ελληνικού χρέους, με 7,7 δισ. ευρώ, όσο περίπου είναι το 10% του ΑΕΠ της.

Ας αλλάξουμε λίγο θέση. Ας υποθέσουμε πως δεν είχαμε χρεοκοπήσει εμείς αλλά η Σλοβακία και ο Σλοβάκος υπουργός απαιτούσε δάνειο προκειμένου να πληρώσει τα χρέη του, για να μπορεί να συνεχίσει να καταβάλει συντάξεις διπλάσιες ή τριπλάσιες από τις δικές μας.

Ποια θα ήταν η αντίδρασή του αν το 2010 είχε κληθεί να καταβάλει το 10% του ΑΕΠ για τη διάσωση μιας άλλης χώρας. Το 10% του ΑΕΠ με τα δεδομένα του 2010 ήταν πάνω από 20 δισ. ευρώ ποσό που ισοδυναμεί με 6-7 ΕΝΦΙΑ.

Η κυβέρνηση διαπραγματεύεται σκληρά (ή παριστάνει πως το κάνει) για να διατηρήσει δαπάνες του δημοσίου και συντάξεις τις οποίες δεν μπορεί να πληρώσει με τα δεδομένα της ελληνικής οικονομίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δουλειά στην ΕΡΤ με τα λεφτά του φορολογούμενου? Εγώ δεν λέω όχι σε καλές ευκαιρίες.

Απλά σκέφτομαι καλύτερα να αράζω σπίτι μου παρά να μην είμαι παραγωγικός.

Οτιδήποτε δημόσιο, με τα λεφτά του φορολογούμενου είναι, αν δεν σου αρέσει, να πας να ζήσεις στα Καίμαν.   :D

Γιατί να μην είσαι παραγωγικός? Επειδή είσαι Δ.Υ. , το παραμύθι αυτό πρέπει κάποτε να σταματήσει. Ναι, υπάρχουν κηφήνες στο δημόσιο (βλέπε ρουσφέτια για 30 χρόνια) , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι Δ.Υ. είναι μη παραγωγικοί.

Για την ΕΡΤ, συγκρίνεται η τωρινή ΝΕΡΙΤ με την ΕΡΤ? Και εννοώ όλες τις υπηρεσίες της ΕΡΤ και της ΝΕΡΙΤ.

 

Αλλά ας ξαναπάμε στην μη παραγωγικότητα, τι σε κάνει να πιστευεις ότι η Ι.Υ. είναι παραγωγικότεροι από τους Δ.Υ. ? Στον άνθρωπο είναι αν θα δουλέψει ή όχι, δεν είναι στο αν είναι βιδωμένος στην καρέκλα του. Τέλος, 1000 φορές να είναι 10% ή 30% ή 60% ή και 80% μη παραγωγικοί τύποι σε έναν δημόσιο οργανισμό, από το να έχεις μια κρατικοδίαιτη εταιρεία που κάνει κομπρεμί με τις κυβερνήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

 

Οτιδήποτε δημόσιο, με τα λεφτά του φορολογούμενου είναι, αν δεν σου αρέσει, να πας να ζήσεις στα Καίμαν.    :D

Γιατί να μην είσαι παραγωγικός? Επειδή είσαι Δ.Υ. , το παραμύθι αυτό πρέπει κάποτε να σταματήσει. Ναι, υπάρχουν κηφήνες στο δημόσιο (βλέπε ρουσφέτια για 30 χρόνια) , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι Δ.Υ. είναι μη παραγωγικοί.

 

Αλλά ας ξαναπάμε στην μη παραγωγικότητα, τι σε κάνει να πιστευεις ότι η Ι.Υ. είναι παραγωγικότεροι από τους Δ.Υ. ?

 

 

οτι ο ταδε στον ιδιωτικο τομεα πληρωνει εισφορες 40 χρονια για να βγει ο μπατσος  συνταξιουχος στα 49 και να παιρνει 1500 ευρω το μηνα  ισως ?  - τα νουμερα δεν ειναι βγαλμενα απο το κεφαλι μου, εχω αρκετους πελατες που ειναι  συνταξιουχοι -

 

 in b4 το ποιηματακι 

 

 

"ναι  ζωον φιλελευθερε - οι συνταξιουχοι φταινε που η παγκοσμια συνομωσια  εφαγε τα λεφτα της Ελλαδας, που εβγαζε τοσα μιλουνια ο soros, που τα δανεια πηγαν για τις τραπεζες  κλπ κλπ "

Link to comment
Share on other sites

 

η αληθεια ποναει ε?  

 

 

 

Πλεονασμος κατα τη γνωμη μου το προσωπικο σου σχολιο. Θα εφτανε απλα να πεταξεις το λινκ. Ειναι γνωστο οτι οταν μιλανε οι φιλελεδες ρητορες οτιδηποτε βγαινει απο το στομα τους ειναι αληθεια. Επισης ακουγεται οτι και τα @#$% τους μυριζουν λεβαντα.

 

Κατα τα αλλα το λες και διχασμο προσωπικοτητας να διαβαζεις τον εναν και να σου αρεσει ο τροπος που την ειπε στο "κεφαλαιο" ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κατα τα αλλα το λες και διχασμο προσωπικοτητας να διαβαζεις τον εναν και να σου αρεσει ο τροπος που την ειπε στο "κεφαλαιο" ο αλλος...

 

 

 

 

"Τα σύγχρονα κεντρώα / φιλελεύθερα κόμματα στην πλειοψηφία τους υποστηρίζουν την ελεύθερη οικονομία και την ανοιχτή κοινωνία, τείνοντας έτσι τόσο προς τα δεξιά (στα οικονομικά ζητήματα) όσο και προς τα αριστερά (στα κοινωνικά / ηθικά ζητήματα)."

 

εκκεντρικος λοιπον ή απλα κεντρωος ?   περιμενες να βαλω καποιο αλλο βιντεο οταν ακουω για mont blanc / μπομπολες που  χρωστανε 5 δις και την βγαζουν λαδι με 1.8  εκατομμυρια ?  

Link to comment
Share on other sites

^ το ωραιο θα ειναι να αποβληθουμε αυριο μεθαυριο απο fifa/uefa και να παιζουν εκει τα τσιρκα και οι ερασιτεχνες :hehe:

 

http://www.iefimerida.gr/news/203955/epistrefei-tin-paraskeyi-i-ora-toy-prothypoyrgoy

 

 

2531_Toy-Story-characters-eating-popcorn

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

η αληθεια ποναει ε?  

 

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=2291263

 

Ο Σλοβάκος Υπουργός φέρεται να είπε στον Έλληνα συνάδελφό του: «Έχεις να πληρώσεις τις συντάξεις; Γιατί εγώ δεν είχα λεφτά να πληρώσω στη Σλοβακία και δεν θα σου δώσω λεφτά για να πληρώσεις συντάξεις στην Ελλάδα».

Η μέση σύνταξη της Σλοβακίας είναι περί τα 375 ευρώ και ο χαμηλότερος μισθός περί τα 352 ευρώ. Ο μέσος μισθός είναι τα 780 ευρώ, όσο περίπου στην Ελλάδα θεωρούμε πως πρέπει να είναι ο κατώτερος. 

Η Σλοβακία έχει επιβαρυνθεί προκειμένου να χρηματοδοτηθεί ο EFSF που ανέλαβε τη μερίδα του λέοντος του ελληνικού χρέους, με 7,7 δισ. ευρώ, όσο περίπου είναι το 10% του ΑΕΠ της.

Ας αλλάξουμε λίγο θέση. Ας υποθέσουμε πως δεν είχαμε χρεοκοπήσει εμείς αλλά η Σλοβακία και ο Σλοβάκος υπουργός απαιτούσε δάνειο προκειμένου να πληρώσει τα χρέη του, για να μπορεί να συνεχίσει να καταβάλει συντάξεις διπλάσιες ή τριπλάσιες από τις δικές μας.

Ποια θα ήταν η αντίδρασή του αν το 2010 είχε κληθεί να καταβάλει το 10% του ΑΕΠ για τη διάσωση μιας άλλης χώρας. Το 10% του ΑΕΠ με τα δεδομένα του 2010 ήταν πάνω από 20 δισ. ευρώ ποσό που ισοδυναμεί με 6-7 ΕΝΦΙΑ.

Η κυβέρνηση διαπραγματεύεται σκληρά (ή παριστάνει πως το κάνει) για να διατηρήσει δαπάνες του δημοσίου και συντάξεις τις οποίες δεν μπορεί να πληρώσει με τα δεδομένα της ελληνικής οικονομίας.

 

 

 

 

οι αλήθειες από το 3ο σχόλιο αναγνωστών και κάτω.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι πιστεύω ότι στην δικιά μας χώρα συνήθως παίρνουμε ένα υπάλληλο και τον έχουμε όλοι μέρα να δουλεύει ενώ στις άλλες χώρες πάει με βραδιές, αυτό πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο σκέφτηκα. Συν το γεγονός ότι πολλές είναι προσωπικές επιχειρήσεις οπότε είτε το θες είτε όχι, δουλεύεις όλη την ημέρα.

άρα εδώ το σφάλμα είναι στους εργοδότες
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δυστυχώς ισχύει το παρακάτω: "Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία και αναγκάζεις την άλλη να παράγει το γάλα που αντιστοιχεί σε 4 αγελάδες. Αργότερα, προσλαμβάνεις έναν εμπειρογνώμονα για να αναλύσει τους λόγους για τους οποίους η αγελάδα πέθανε."

Link to comment
Share on other sites

 

οτι ο ταδε στον ιδιωτικο τομεα πληρωνει εισφορες 40 χρονια για να βγει ο μπατσος  συνταξιουχος στα 49 και να παιρνει 1500 ευρω το μηνα  ισως ?  - τα νουμερα δεν ειναι βγαλμενα απο το κεφαλι μου, εχω αρκετους πελατες που ειναι  συνταξιουχοι -

 

Αυτό που έγραψες, χωρίς να κάτσω να εξετάσω τα πως και τα γιατί, δεν απαντάει καθόλου σε αυτό που ρώτησα. Τι σε κάνει να πιστευεις ότι ο τάδε που πληρώνει εισφορές είναι πιο παραγωγικός; Προφανως εξετάζουμε και παρόμοια δουλειά. Δεν συγκρίνουμε αχλάδια με πορτοκάλια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.