Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι ποιος έβγαλε λεφτά και από ποιο κόμμα.

Το θέμα είναι ότι η ΝΔ έκανε υπουργό οικονομικών και έστειλε για διαπραγμάτευση, ένα  ανθρωπάκι που έκρυψε τα λεφτουδάκια του επειδή φοβόταν.

Αμφιβάλλω ο Βαρουφάκης να έχει όλα τα λεφτά του στην Ελλάδα. Βασικά όποιος υπουργός οικονομικών διατηρούσε όλα τα λεφτά του σε Ελληνικές τράπεζες αυτή την περίοδο, θα ήταν ΚΑΙ πατριώτης ΚΑΙ ηλίθιος για μένα. Από εκεί και πέρα ο Χαρδούβελης όντως δείχνει για μισοκοιμισμένο ανθρωπάκι, ιδίως μπροστά στον υπερκινητικό και με στυλ Βαρουφάκη. Το ποιος όμως είναι πραγματικά ανθρωπάκι, δεν θα το ξέρουμε ποτέ μιας και δεν γνωρίζουμε πως χειρίστηκαν τις διάφορες υποθέσεις πίσω από τις κλειστές πόρτες, αλλά και το τι πιέσεις δέχτηκαν. Επιπλέον δεν ξέρουμε με τι ψυχολογία δουλεύανε. Ο Χαρδούβελης μπορεί να φοβόταν για το μέλλον του Έλληνα πολίτη και να υποχωρούσε, ενώ ο Βαρουφάκης να μας παίζει στα ζάρια, μιας και το κεραμίδι θα πέσει στο κεφάλι μας σε περίπτωση αποτυχίας, όχι στο δικό του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω ο Βαρουφάκης να έχει όλα τα λεφτά του στην Ελλάδα. Βασικά όποιος υπουργός οικονομικών διατηρούσε όλα τα λεφτά του σε Ελληνικές τράπεζες αυτή την περίοδο, θα ήταν ΚΑΙ πατριώτης ΚΑΙ ηλίθιος για μένα. Από εκεί και πέρα ο Χαρδούβελης όντως δείχνει για μισοκοιμισμένο ανθρωπάκι, ιδίως μπροστά στον υπερκινητικό και με στυλ Βαρουφάκη. Το ποιος όμως είναι πραγματικά ανθρωπάκι, δεν θα το ξέρουμε ποτέ μιας και δεν γνωρίζουμε πως χειρίστηκαν τις διάφορες υποθέσεις πίσω από τις κλειστές πόρτες, αλλά και το τι πιέσεις δέχτηκαν. Επιπλέον δεν ξέρουμε με τι ψυχολογία δουλεύανε. Ο Χαρδούβελης μπορεί να φοβόταν για το μέλλον του Έλληνα πολίτη και να υποχωρούσε, ενώ ο Βαρουφάκης να μας παίζει στα ζάρια, μιας και το κεραμίδι θα πέσει στο κεφάλι μας σε περίπτωση αποτυχίας, όχι στο δικό του.

 

 

Το αυτό. Επίσης για να καταλάβω. Εγκαταλείψαμε το τροπάρι περί μη σωστής δήλωσης του Π.Ε. και το γυρίσαμε στο "εκρυψε τα λεφτουδάκια του"; In that case sorry ρε Γιάγκο μισό να στείλω ένα μήνυμα στο Γκίκα κάθε φορά που θα σκέφτεται που να στείλει τα "λεφτουδάκια" του να σε ρωτάει πρώτα.

Και just for the record η απάντηση του Χαρδούβελη (επειδή έτυχε να προσέξω πως κανείς δεν την παρέθεσε)

 

 

 

«Σε σχέση με την υποτιθέμενη παράλειψη υποβολής δήλωσης πόθεν έσχες εκ μέρους μου, την οποία πληροφορούμαι από τον Τύπο, δηλώνω τα κάτωθι:

Α) Τα επίμαχα ποσά είναι πλήρως φορολογημένα και αφορούν έσοδα από πολυετή μισθωτή εργασία δική μου και της συζύγου μου. Υπάρχει πλήρης τεκμηρίωση βάσει των φορολογικών δηλώσεων και βρίσκονται σε καταθέσεις και λογαριασμούς που διατηρούσα στο εξωτερικό λόγω της εκεί πολυετούς έμμισθης προϋπηρεσίας μου.

Β) Τα χρήματα αυτά, στο σύνολό τους, περιλαμβάνονται στη δήλωση Πόθεν Εσχες του 2014, την οποία υπέβαλα το Σεπτέμβριο του έτους αυτού, ως υπουργός Οικονομικών.

Γ) Τα χρήματα αυτά εστάλησαν σε περίοδο κατά την οποία δεν υπηρετούσα σε δημόσια θέση και δεν είχα υποχρέωση προς υποβολή δήλωσης Πόθεν Έσχες.

Δ) Τέλος, τα τελευταία χρόνια, τα ίδια ποσά και φορολογικά στοιχεία δηλώνω ετησίως και στις αμερικανικές φορολογικές αρχές βάσει της εκεί νομοθεσίας (FBAR)».

 

Link to comment
Share on other sites

 Οι σωστές δηλώσεις στα σωστά μέσα:

 

http://www.huffingtonpost.gr/2015/03/09/politiki-kotzias-germanika-mme-xristoforakos_n_6829752.html

 

Πάντως, ο Χαρδούβελης είπε κι άλλα:

 

 http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231391159

 

Γιατί δεν τα έστειλε με 2-3 εμβάσματα και χρειάστηκε 56 (αν δεν είχε κάτι να κρύψει), εγώ δεν κατάλαβα... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως, ο Χαρδούβελης είπε κι άλλα:

 

 http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231391159

 

Γιατί δεν τα έστειλε με 2-3 εμβάσματα και χρειάστηκε 56 (αν δεν είχε κάτι να κρύψει), εγώ δεν κατάλαβα... 

τι περασε απο το μυαλο σου?

συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες το 56 ειναι ο τυχερος του αριθμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ κι άλλα δεν κατάλαβα, όπως γιατί τα λεφτά που μετέφερε το 2012 σε τράπεζα με έδρα φορολογικό παράδεισο, τα δήλωσε στο πόθεν έσχες του 2014, αλλά τέλος πάντων...

 

Επίσης, δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει "Στο εξάμηνο της κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα (Νοε.2011 - Μάιος 2012) χρημάτισε Διευθυντής του Οικονομικού Γραφείου του Πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου", αλλά με βάση αυτό, θαρρώ πως είχε υποχρέωση να υποβάλλει δήλωση πόθεν έσχες έως και φέτος (και επειδή έκανε και υπουργός, πάμε μέχρι το 2018). Από την άλλη, δεν είμαι και νομικός για να τα ξέρω αυτά, και αν το "διευθυντής" διαφέρει νομικά από το σύμβουλος. Αν είχε χρηματίσει κανείς από εδώ πέρα σύμβουλος σε γραφείο πρωθυπουργού, ή έστω αν έγραφε ακόμα ο Τσάκωνας (τι γίνεται αυτή η ψυχή?), θα ήλπιζα να το ξεκαθαρίσω, αλλά φευ...

 

 

ΥΓ Ο Κοτζιάς προκαλεί, και θα διαταράξει το κλίμα καλής συνεργασίας με τους Γερμανούς φίλους μας. Ακούς εκεί να ζητάει τις καταθέσεις του Χριστοφοράκου... Στο τσακ τη γλίτωσε τις προάλλες ο Σόιμπλε, τι προσπαθεί δηλαδή; να τον ξεκάνει;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί δεν τα έστειλε με 2-3 εμβάσματα και χρειάστηκε 56 (αν δεν είχε κάτι να κρύψει), εγώ δεν κατάλαβα... 

Γιατί φοβόταν μη και δεν φτάσουν, σου λέει ποτε δεν ξέρεις τι θα κάνει ο ΟΤΕ.. Μετά δήλωσε ότι το έκανε έτσι γιατί τόσο ήταν το όριο, το όριο βέβαια εξαρτάται από τον προορισμό, για ευρώπη ειναι 50Κ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι μου διέφυγε......

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/terastio-gkrafiti-kalypse-to-istoriko-ktirio-toy-polytexneioy.3341934.html

 

Και μετά ζητάμε τα Ελγίνεια.....

 

Λόρδε σήκω και έλα πάρε τα πάντα απο δω !!! Οι ιθαγενείς τζιχαντιστές δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο !!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι μου διέφυγε......

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/terastio-gkrafiti-kalypse-to-istoriko-ktirio-toy-polytexneioy.3341934.html

 

Και μετά ζητάμε τα Ελγίνεια.....

 

Λόρδε σήκω και έλα πάρε τα πάντα απο δω !!! Οι ιθαγενείς τζιχαντιστές δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο !!

Μετά να καλύψουμε και τον Παρθενώνα με ένα γκριζόμαυρο σχέδιο ολέθρου φωτιάς για να διαμαρτυρηθούμε για το μνημόνιο :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να ακούω για πολιτικούς και μη που βγάλανε χρήματα παράνομα. Λίστες, ονόματα και; Και μέχρι εκεί. Αν είναι να μας λένε ποιοι κλέψανε να πάψουν να μας λένε. Είναι προκλητικό να λένε ποιοι κλέψανε και να μην κάνουν μετά τίποτα.Που είναι μια λίστα με τα ονόματα και τα πρόστιμα που πληρώσανε για μαύρο χρήμα ή για κλεμμένα; Επικοινωνιακά πυροτεχνήματα με ποσά εκατομμυρίων ευρώ, με αποδέκτη έναν λαό που φτωχαίνει και βράζει μέσα του.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά να καλύψουμε και τον Παρθενώνα με ένα γκριζόμαυρο σχέδιο ολέθρου φωτιάς για να διαμαρτυρηθούμε για το μνημόνιο :hehe:

 

Πραγματικά δεν μπορώ να τους καταλάβω..... τί σόι καλιτέχνης μπορεί να αυτοαποκαλείται κάποιος ο οποίος δεν μπορεί να συλλάβει τον βαθμό δυσκολίας στην κατεργασία ενός υλικού προκειμένου να μορφοποιηθεί, και συγκρίνει την δική του παρέμβαση επι αυτού, και τη βρίσκει ομορφότερη.

 

Λες και λείπουν οι τοίχοι στην Αθήνα για τέχνη....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να ακούω για πολιτικούς και μη που βγάλανε χρήματα παράνομα. Λίστες, ονόματα και; Και μέχρι εκεί. Αν είναι να μας λένε ποιοι κλέψανε να πάψουν να μας λένε. Είναι προκλητικό να λένε ποιοι κλέψανε και να μην κάνουν μετά τίποτα.Που είναι μια λίστα με τα ονόματα και τα πρόστιμα που πληρώσανε για μαύρο χρήμα ή για κλεμμένα; Επικοινωνιακά πυροτεχνήματα με ποσά εκατομμυρίων ευρώ, με αποδέκτη έναν λαό που φτωχαίνει και βράζει μέσα του.  

 

Εγώ κουράστηκα να τους βλέπω πάλι όλη μέρα στα κανάλια και στα παράθυρα, ότι ώρα και να γυρίσεις σε κανάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι εκεί και μιλάνε. Δουλεύει κανείς τελικά;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράστηκα να τους βλέπω πάλι όλη μέρα στα κανάλια και στα παράθυρα

 

...ακόμα βλέπεις ειδήσεις... Μπράβο - χαρά στο κουράγιο σου

υ.γ. κράτα μικρό καλάθι - εγώ έχω να δώ ειδήσεις / παραπληροφόρηση καιρό τώρα...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

"Ατλάντα: Νεκρός αφροαμερικανός από πυρά αστυνομικού

Ένας αστυνομικός της Ατλάντα πυροβόλησε και τραυμάτισε θανάσιμα έναν γυμνό και προφανώς άοπλο Αφροαμερικανό, ο οποίος συμπεριφερόταν αλλοπρόσαλα στους χώρους του κτιριακού συγκροτήματος όπου διέμενε, ανακοίνωσαν οι αρχές.

Ο εν λόγω αστυνομικός, ο οποίος είναι λευκός, εντόπισε τον άνδρα αυτόν να περιφέρεται γυμνός στον χώρο στάθμευσης του συγκροτήματος, είπε ο Αλεξάντερ.

Ο άνδρας έτρεξε προς το μέρος του αστυνομικού, ο οποίος υποχώρησε και του ζήτησε να σταματήσει προτού τον πυροβολήσει δύο φορές, πρόσθεσε ο Αλεξάντερ, που σχολίασε ότι «ευλόγως υπέθεσε» πως το άτομο αυτό έπασχε μάλλον από κάποια ψυχική ασθένεια.
Ο Χιλ είναι τουλάχιστον ο τρίτος Αφροαμερικανός από την περασμένη Παρασκευή, ο οποίος είτε ήταν άοπλος ή έδειχνε να είναι άοπλος όταν πυροβολήθηκε από την αστυνομία."
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Γερμανικό Ράιχ τώρα θέλει και τον... ευρω-στρατό του!

 

Σε τι αναφερόμαστε; Στην πρόταση του προέδρου της Κομισιόν Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, πρόταση που έκανε στη γερμανική δεξιά εφημερίδα «Βελτ αμ Ζόντακ», να δημιουργηθεί κοινός στρατός της ΕΕ. «Η εικόνα της Ευρώπης έχει δεχθεί πολλαπλά πλήγματα και στα θέματα εξωτερικής πολιτικής κανένας δεν φαίνεται να μας παίρνει στα σοβαρά», είπε ο πρόεδρος της Κομισιόν και συνέχισε: «Μια τέτοια στρατιωτική δύναμη θα μας επέτρεπε να θέσουμε τις βάσεις μιας ενιαίας εξωτερικής πολιτικής και μιας ενιαίας πολιτικής ασφάλειας... Ενας στρατός που θα ήταν κοινός για όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ θα περνούσε ένα σαφές μήνυμα στη Ρωσία ότι μιλάμε σοβαρά όταν αυτό αφορά την προστασία των ευρωπαϊκών αξιών».

 

Είναι προφανές ότι ο Λουξεμβούργιος πρόεδρος της Κομισιόν στο θέμα αυτό δεν μιλούσε παρά έχοντας έλθει σε συνεννόηση εκ των προτέρων με τους Γερμανούς. Δεν απηχούσε τις συζητήσεις για τον ευρωπαϊκό στρατό που γίνονται στο Λουξεμβούργο -το οποίο άλλωστε έχει όλους και όλους... 900 (!) στρατιωτικούς και μάλιστα μόνο επαγγελματίες! Πρωτοσέλιδο χθες το θέμα του ευρωπαϊκού στρατού στη «Φράνκφουρτερ Αλγκεμάινε», τη σοβαρότερη δεξιά εφημερίδα της Γερμανίας. «Η Μέρκελ ανοιχτή για ευρωπαϊκό στρατό» ο τίτλος του σχετικού ρεπορτάζ, το οποίο μας πληροφορεί: «Κυβερνητική εκπρόσωπος δήλωσε στο Βερολίνο ότι η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ συμμερίζεται την άποψη πως είναι καλό ''που υπάρχει μια εμβαθυνόμενη στρατιωτική συνεργασία στην Ευρώπη''»

 

«Το μέλλον μας ως Ευρωπαίων θα είναι κάποτε ένας ευρωπαϊκός στρατός». Χαρακτήρισε μάλιστα «απόλυτους πρωτοπόρους» στο θέμα αυτό τους Ολλανδούς, επειδή μια ολλανδική ταξιαρχία βρίσκεται ήδη υπό... γερμανική διοίκηση! Αυτό αποκαλύπτει βεβαίως τι εννοούν οι Γερμανοί όταν μιλούν για ευρω-στρατό!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.