Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το βλέπεις λίγο επιφανειακά το θέμα Σωτήρη και δε μπορείς να πάρεις αποφάσεις χωρίς να δεις ποιος και πώς τους έφερε εκεί. Πριν 40 χρόνια ούτε στο Ιράν ούτε στο Αφγανιστάν ντυνόντουσαν και σκεφτόντουσαν έτσι, αλλά συγκεκριμένες πολιτικές (αμερικανοαγγλικής προέλευσης κυρίως) τους πήγαν εκεί. Εσύ πας να αντιμετωπίσεις το αποτέλεσμα χωρίς να σε νοιάζει το αίτιο, κύκλους θα κάνεις.

 

Και πώς ακριβώς θα αντιπαραταχθώ στα αίτια? Θα πείσω τους Αμερικανούς να ψηφίσουν ΚΚΕ αντί για Ομπάμα? Θα γυρίσω το χρόνο 200 χρόνια πίσω και θα σκοτώσω τους αποικιοκράτες?

 

Φυσικά και με νοιάζει το αποτέλεσμα πιο πολύ από τα αίτια γιατί θέλω να ζήσω στην Ευρώπη και όχι να αναγκαστώ να φύγω από αυτή λόγω δυσμενούς θέσης μου και παραβίασης των ελευθεριών μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με απαγορεύσεις εσύ νομίζεις ότι θα λυθεί το πρόβλημα; Μια τρύπα στο νερό θα κάνεις και περισσότερους εχθρούς. Το θέμα είναι πώς θα πρέπει να κινηθεί ο κόσμος για να ανατρέψει την κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις πυρετό, παίρνεις ένα αντιπυρετικό (ασπιρίνη), δεν κάνεις μαγνητική.

Πυρετό έχουμε στην Ελλάδα ακόμα.

 

Αυτό που βλέπω με την απλή μου ματιά είναι ότι άνθρωποι που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το ευρωπαϊκό ιδεώδες (μαχητές του Ισλαμικού Κράτους, αν είναι δυνατόν!) έχουν διαβατήριο Ε.Ε., ενώ άνθρωποι που είναι φύσει και θέσει Ευρωπαίοι (Αλβανοί, πολίτες πρώην Γιουγκοσλαβίας κλπ, Ευρωπαϊκή Ρωσία κλπ.) το στερούνται. Είναι δυνατόν να έχει ο κάφρος που πάει να πολεμήσει στο Ισλαμικό κράτος διαβατήριο Ε.Ε. και να μην έχουν οι Μοσχοβίτες?

 

Κάπου υπάρχει πρόβλημα λοιπόν, και δεν γνωρίζω πώς μπορεί να κινηθεί ο κόσμος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που εντοπίζει ο sotiris έγκειται ακριβώς στο γεγονός ότι το ισλάμ δεν έιναι ακόμα μια θρησκεία. Είναι τρόπος διακυβέρνησης ενός συνόλου (θέλετε κράτος, θέλετε έθνος δεν έχει σημασία). Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένουμε να ξεχνάμε τον συνεχή αγώνα που γίνεται στην Τουρκία για την εκκοσμίκευση. Τι συνέβαινε μέχρι πρίν τον Αττατούρκ, και γιατί ο τελευταίος στάθηκε πολέμιος της ίδιας του της θρησκείας? Στην Αλβανία του Χότζα έγιναν ακριβώς τα ίδια. Και στην Ελλάδα οι προοδευτικότεροι υποστηρίζουν τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους. Που να ίσχυε ότι ισχύει στο Ιράν ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, γιατί να το είσαι το μοναδικό κράτος της ευρώπης που καταδίκασε κάποιον για θρησκευτική ασέβεια είναι πολύ μπροστά, μη χάσουμε τέτοια αναγνώριση.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατηγορούμαι ως υποστηρικτής του ενός έναντι του άλλου. Απο ποίο μου ποστ σε όλο το φόρουμ απορρέει κάτι τέτοιο ???

 

Για ακόμα μια φορά: Το μονο που επιθυμώ είναι η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ. Ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει, και να μην φορτώνεται στον άλλον. Και αν εγώ θέλω να ανάψω ένα κεράκι σε μια εκκλησία ή να θαυμασω ένα τζαμί ή ένα βουδιστικό ναό ή όποιο άλλο κτήριο, να αποτελεί αυστηρά προσωπική μου επιλογή. Ελεύθερα και χωρίς φόβο συνεπειών.

 

Αυτό το οποίο λες με βρίσκει κάθετα αντίθετο (υποθέτω ότι αναφερόμαστε στο περιστατικό με τον γέροντα παστίτσιο, το οποίο το θεωρώ γελοίο και ουδέποτε το ενστερνίστηκα). Δεν παραβλέπω ωστόσο ότι όταν σε ένα κράτος ο δικαστής είναι ταυτόχρονα και ιεράρχης, η αντίστοιχη καταδίκη θα είναι αυστηρότερη και το φανόμενο τέτοιων δικών συχνότερο, και δεν θα έχει να κάνει μόνο με ''βλάσφημους'', αλλά και με ''άπιστους'' (εκτός αν ξέρεις να λειτουργούν πολλές χριστιανικές εκκλησίες στο ιράν).

 

Γιαυτό και δεν υποστηρίζω κανέναν. Πολύ περισσοτερο όμως αυτόν ο οποίος έχει σκοπο να επιβληθεί με κάθε μέσο, γιατί το προβλέπει η θρησκεία του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, γιατί να το είσαι το μοναδικό κράτος της ευρώπης που καταδίκασε κάποιον για θρησκευτική ασέβεια είναι πολύ μπροστά, μη χάσουμε τέτοια αναγνώριση.

Θα μπορούσα να γράψω διάφορα πάνω σε αυτό, αλλά δεν έχει νόημα, πιθανόν ήδη τα έχω γράψει. Το θέμα είναι ότι έχει χαθεί το μέτρο και από τις δύο πλευρές. Αν δείχνει οπισθοδρομική μια καταδίκη για θρησκευτική ασέβεια, το να ανεβαίνει για παράδειγμα μέλος των Femen πάνω στην Αγία τράπεζα γυμνόστηθη, δεν είναι και ότι καλύτερο από την άλλη πλευρά. Θεωρώ υποκριτικό το να απαιτείς την ελευθερία του να ανεβάζεις το αίμα στο κεφάλι του διπλανού σου, χωρίς αυτός να έχει το δικαίωμα να αντιδράσει. Η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει λένε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη , επειδη ασχολουμαι με αυτο το θεμα και περασα καποιες εκπαιδευσης πανω σε αυτο το θεμα της αντιμετωπισεις του φαινομενου ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΜΑΡΤΥΡΑΣ , τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο φαινονται , το προβλημα ειναι παγκοσμιο , σε πολλες χωρες του κοσμου εχουν εξαπλωθει , και ο σκοπος του ειναι να υπερυσχισει σε ολο τον κοσμο , και οπως λεει ενας παλιος του νομος ΓΙΝΕ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ . ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ , και πανω σε αυτο θα κανουν τα παντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το είχα παρακολουθήσει, αναζήτησα τη δήλωση στην οποία αναφέρεται η Σπυράκη:

 

 

Τραγική ειρωνεία, ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν "Η είδηση υπό διωγμό". Αλλά να διώκεται και από μέχρι πρότινος δημοσιογράφους που ξαφνικά έγιναν τιμητές της αξιοπρέπειας των πολιτικών...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Επειδή δεν το είχα παρακολουθήσει, αναζήτησα τη δήλωση στην οποία αναφέρεται η Σπυράκη:

 

 

Τραγική ειρωνεία, ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν "Η είδηση υπό διωγμό". Αλλά να διώκεται και από μέχρι πρότινος δημοσιογράφους που ξαφνικά έγιναν τιμητές της αξιοπρέπειας των πολιτικών...

 

 

αυτουνους τους λένε τσουτσέκια-είναι αυτός που πάνω σε φασαρία-ξυλικι κτλπ βλέπουν προς τα που γέρνει η πλάστιγγα και ανάλογα βαράνε καμιά από πίσω...το πρόβλημα ξεκινά όταν από λάθος μαντεψιά, η όλη φάση γυρίζει μπούμερανγκ και τότε τρων ξύλο και για την επόμενη ζωή :p

 

αυτός ρε δεν ήταν στην ερτ;;τις σπάνιες φορές που ανοίγω τιβι έβλεπα την σκαοττοφατσα του κάθε πρωί,τώρα έγινε επαναστάτης;;φφσ 

άλλο να πω εγώ τον πρωθυ/ργο λαλακα και άλλο νβα βγαίνει δημόσιο πρόσωπο και να το λέει,αλλά είπαμε τσουτσέκι...

 

πόσο θα γουστάρω όχι να μην βγει η νδ η ο τσυριζα αλλά να μην βγουν μερικοί όπως ο παραπάνω ή κάτι στριγγλες θείες με πλαττινα μαλλί και ύφος "σας κάνω χάρη"

αι μαμησου κολογρια :p

 

 

astrο,κοψε ελευθερα,μην χαλσεις το νοημα ομως πλιζζ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν ενοχλεί η αλήθεια είναι άλλο θέμα. Δε μπορείς να χρησιμοποιείς το θάνατο 12 ανθρώπων για να βγάλεις το ρατσιστικό σου παραλήρημα, να σε κράζει η Ευρώπη κι οι δικοί μας δημοσιογράφοι να το παίζουν επαναλαμβανόμενα χωρίς κουβέντα. Δε πειράζει, και λιγα του πε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μα το ξεκαθάρισα-νομίζω

δεν αναφέρομαι στην αιτία,αλλά στον τρόπο που ειπώθηκε,εντυπώσεις μπορεί ο καθένας να δημιουργήσει

απλά οι γκαζοντενεκέδες είναι αυτοί που πάντα κάνουν τον περισσότερο θόρυβο....

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δε συμπαθώ σχεδόν καθόλου τον αρβανίτη αλλα μη τρελαθούμε κιολας. Αμφιβάλλω αν είδε κανείς όλο το βίντεο μέσα στο οποίο είπε αυτό που "ενόχλησε"

(ενοχλησε, ας μην είχαμε εκλογές και σιγά μην ασχολούταν κανεις. απλά καθε μέρα μέχρι τις 25 Γενάρη πρέπει να βρίσκουν κάτι να μας τα πρήζουν με τον Σύριζα. Είμαι σίγουρος ότι η ομάθα αλήθειας της ΝΔ σίγουρα βαράει 24ωρα μπροστά σε δηλώσεις Συριζαίων και ψάχνει φράσεις να πιαστεί: "Δημοψήφισμα","Μ@λακας","διαγραφή χρέους"(αυτό δίνει μπόνους γιατι ειναι μονομερής ενεργεια!) κλπ)

 

Πάντως επειδή είδα το βίντεο έκανε αναφορά σε ξένο μέσο (δλδ το charlie) που αποκαλούσε το Σαμαρα con. Απλά είπε ότι είναι , και? Τωρα εμεις να πιστέψουμε ότι η ΝΔ ενοχλήθηκε απο το μ@λ@κ@ς αλλα δε θα ενοχλούταν απο το περιοδικο charlie (αν ήταν ελληνικο) όπως ακριβώς οι τζιχαντιστές (καλα άντε χωρίς τα όπλα) ?

 

συγγνώμη αλλα ο μονος πρωθυπουργός της Δυσης που χρησιμοποιήσε το θάνατο 10 δημοσιογράφων περιοδικου (αντίπαλης ιδεολογικής θέσης απο τη δικιά του έτσι!) για να κατηγορήσει εμμέσως το αντίπαλο κόμμα (ίσως αρκετά πιο κοντινο ιδεολογικά στο περιοδικο) εν όψει εκλογών.. ειναι ή δεν είναι con?

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

??

Ο Αρβανίτης είναι εξαίρετος δημοσιογράφος και τον είχαν διώξει από την ΕΡΤ γιατί ήταν από τους λίγους που μίλαγαν.

 

Για αυτόν που είπε τους απεργούς στο ραδιοφωνό του εκβιαστές λες;

 

 

 

προσωπικά δε συμπαθώ σχεδόν καθόλου τον αρβανίτη αλλα μη τρελαθούμε κιολας. Αμφιβάλλω αν είδε κανείς όλο το βίντεο μέσα στο οποίο είπε αυτό που "ενόχλησε"

(ενοχλησε, ας μην είχαμε εκλογές και σιγά μην ασχολούταν κανεις. απλά καθε μέρα μέχρι τις 25 Γενάρη πρέπει να βρίσκουν κάτι να μας τα πρήζουν με τον Σύριζα. Είμαι σίγουρος ότι η ομάθα αλήθειας της ΝΔ σίγουρα βαράει 24ωρα μπροστά σε δηλώσεις Συριζαίων και ψάχνει φράσεις να πιαστεί: "Δημοψήφισμα","Μ@λακας","διαγραφή χρέους"(αυτό δίνει μπόνους γιατι ειναι μονομερής ενεργεια!) κλπ)

 

Πάντως επειδή είδα το βίντεο έκανε αναφορά σε ξένο μέσο (δλδ το charlie) που αποκαλούσε το Σαμαρα con. Απλά είπε ότι είναι , και? Τωρα εμεις να πιστέψουμε ότι η ΝΔ ενοχλήθηκε απο το μ@λ@κ@ς αλλα δε θα ενοχλούταν απο το περιοδικο charlie (αν ήταν ελληνικο) όπως ακριβώς οι τζιχαντιστές (καλα άντε χωρίς τα όπλα) ?

 

συγγνώμη αλλα ο μονος πρωθυπουργός της Δυσης που χρησιμοποιήσε το θάνατο 10 δημοσιογράφων περιοδικου (αντίπαλης ιδεολογικής θέσης απο τη δικιά του έτσι!) για να κατηγορήσει εμμέσως το αντίπαλο κόμμα (ίσως αρκετά πιο κοντινο ιδεολογικά στο περιοδικο) εν όψει εκλογών.. ειναι ή δεν είναι con?

 

Κόμμα χρησιμοποιεί θανάτους για να προωθήσει τις θέσεις του. Ρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. Πάντως σε όλο αυτό που έγραψες καταλαβαίνω το κοκομπλόκο που έπαθες εκεί που είπες κάτι για θανάτους ανθρώπων ιδεολογικά αντίθετων. Βλέπεις δεν περιμένουν όλοι να δουν τι πιστεύει/πρεσβεύει ο άλλος για να αποφασίσουν να δουν αν πρέπει να λυπηθούν για το θανατό του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.