Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Κατεβάζω το μισό ευαγγέλιο...

Μπράβο ρε θηρίο, απέξω το ήξερες; Και δε σε είχα για θρήσκο.

 

Όσον αφορά τη Renault, αλλά και την Peugeot, χάλια είναι και οι δύο και αν ψάξεις να βρεις πόσα ανάλογα περιστατικά υπάρχουν, θα καταλάβεις τι γίνεται.

Αγοράζουμε καινούριο Peugeot 307 1600cc με όλα τα εξτρά (εκτός από δερμάτινα) και μας πάει 28.000€. Το παραλαμβάνουμε Τετάρτη. Σάββατο, ξεκινάμε να πάμε μια εκδρομή με το νέο αμάξι, ενώ βρέχει. Μετά από ~1000μ, σβήνει και κάνει το ίδιο εφέ, με το χριστουγεννιάτικο δένδρο. Πάει η εκδρομή, τσατάλια τα νεύρα να σου μένει αμάξι 4 ημερών, γίναμε και κ@λος με το γκομενάκι γιατί εγώ δεν ήθελα ποτέ Peugeot και την είχε πείσει κολλητός της και πάλι λέγοντας.

Το πήραμε 3 μέρες μετά. Το πρόβλημα ήταν η ανύπαρκτη στεγανοποίηση του εργοστασιακού συνεγειαρμού. Γνωστό θέμα όπως έμαθα μετά από ψάξιμο και μιλώντας με τα παιδιά στην αντιπροσωπεία, αλλά δεν έκανε τίποτα η Peugeot.

 

Εν ολίγης, τα συγχαρητήρια στην αντιπροσωπεία που πήγες και όχι στην εταιρία καθαυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα δε φταίει η εταιρεία που του έβαζαν λάθος φίλτρα στο service. Ανησυχώ όμως τώρα γιατί αν σε κάτι σχετικά απλό όσο τα φίλτρα έκαναν λάθη, τι άλλο θα βγει στην πορεία. Fingers crossed, έχει λίγο εγγύηση ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιό λόγο η "αλυσίδα" που ξεκινάει από το φίλτρο όμως, δεν έδωσε καμία ένδειξη νωρίτερα κι επίσης, τι δουλειά έχει να φρικάρει το καντράν από βλάβη στο μηχανικό κομμάτι. Σε αυτά φταίει η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε χθες και το test drive του Auris 1.8 Hybrid

Εντυπωσιάστηκα από το πόσο αθόρυβο είναι

 

Την Κυριακή το βράδυ, εκεί που περπατούσα, χωρίς να ακούγεται τίποτα δίπλα μου ξεπάρκαρε ένα τέτοιο.

WTF man, βάλε μπρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιό λόγο η "αλυσίδα" που ξεκινάει από το φίλτρο όμως, δεν έδωσε καμία ένδειξη νωρίτερα κι επίσης, τι δουλειά έχει να φρικάρει το καντράν από βλάβη στο μηχανικό κομμάτι. Σε αυτά φταίει η εταιρία.

Βρε τι ένδειξη να βγάλει; Ή δουλεύει ή δε δουλεύει η αντλία. Και πάλι καλά που άρχισε να φωτίζει και να λέει να σταματήσω το καντράν γιατί αν όχι τότε χωρίς λάδι σίγουρα θα είχα πάρει τη μηχανή στο χέρι. Απωθημένα με τους γάλλους μου φαίνεται έχεις :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνειδητοποίησα ότι ο τίτλος του θέματος είναι ντισκοτέκ της δεκαετίας του 80.

Άμα έχεις admin σε ηλικία μετοεναπόδιστοτάφοέχειξεχάσειναμεπάρειοχάρος (βλ αστρολάβο) τι να περιμένεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα δε φταίει η εταιρεία που του έβαζαν λάθος φίλτρα στο service. Ανησυχώ όμως τώρα γιατί αν σε κάτι σχετικά απλό όσο τα φίλτρα έκαναν λάθη, τι άλλο θα βγει στην πορεία. Fingers crossed, έχει λίγο εγγύηση ακόμα

 

Λάθος φίλτρο που ταίριαζε στη θέση του αμαξιού σου δεν υπάρχει.

Προφανώς ήταν ιμιτασιόν, δηλαδή το ίδιο φίλτρο χωρίς την σφραγίδα της Renault

Μην φαντάζεσαι δηλαδή ότι σου ταίριαξαν φίλτρο από σκούπα η απορροφητήρα κουζίνας.

Αυτά είναι απατεωνιές των εταιριών για να κρατάνε αιχμάλωτους τους πελάτες στα ακριβά ανταλλακτικά της  φίρμας και να δικαιολογούνται για τις κακοτεχνίες τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fingers crossed, έχει λίγο εγγύηση ακόμα

Σπρωχτο aka πουλα το.

Συναδελφος με ρενω λιγο πριν ληξει η εγγυηση του αρχισε τα κλασσικα κουλα με τους πολλαπλασιαστες.(αλλαχτηκαν ηδη 2 φορες σε αντιπροσωπεια).

Πουλα το τον λεω γιατι μετα θα αρχισουν τα πραγματικα γλεντια (κατι λαμδες κατι ηλεκτρονικα γκαζια κατι πεταλουδες αερος)

Το δωσε πηρε ενα ιαπωνα και εμπλεξε με αλλα προβληματα :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Fluence κυκλοφορεί , το ξέρω σε ατμοσφαιρική version βενζίνης.

 

ΟΚ, κάτι πολύ χτυπητό δεν έχω ακούσει , νόμιζα οτι έχεις το προηγούμενο Megane και 

ήμουν έτοιμος για ένα ευχολόγιο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε τα είχα σε πολύ εκτίμηση ούτε εγώ τα Renault, αλλά για τους συγκεκριμένους κινητήρες/αμάξι δεν είχα βρει τίποτα τρανταχτό. Με 57κ χλμ το πήρα οπότε δεν είναι και πολύ ταλαιπωρημένο, ελπίζω να ήταν οκ τα υπόλοιπα στο service του απλά.

Link to comment
Share on other sites

Respect στην Renault. Πριν 2 βδομάδες ξεκινάω το αμάξι και στα 10 μέτρα γίνεται χριστουγεννιάτικο δέντρο το ταμπλό, stop, emergency, car is blowing up, you will die κτλ.  Όπισθεν, παρκάρω και βλέπω μια κοιλίδα από λάδι να σχηματίζετε. Κατεβάζω το μισό ευαγγέλιο αλλά οκ έχω 6 μήνες εργοστασιακή εγγύηση ακόμα, παίρνω οδική βοήθεια, έρχεται το παίρνει και το πάει στο γκαράζ. Ο τύπος που το αγόρασα δεν έκανε τα σερβις σε συνεργείο της Renault. Με παίρνουν τηλ, λάθος φίλτρο λαδιού χρησιμοποιεί το αμάξι. Χαλασμένη κι η αντλία και τα κουζινέτα στροφαλοφόρου. Τον ήπιαμε λέω πάει κι η μηχανή αλλά ευτυχώς δεν είχε πάθει τίποτα. Κι ευτυχώς, ξηγήθηκαν καλά και είπαν ότι ακόμα και με τέτοιο φίλτρο δε θα έπρεπε να χαλάσει η αντλία οπότε τα αναλαμβάνουν όλα εντός εγγύησης. Δεν πλήρωσα δραχμή (περίπου 1500 θα πήγαινε το όλο πανηγύρι) και το αμάξι είναι μια χαρά. Άνετα αν ήθελαν τα έριχναν όλα στο φίλτρο και δε μπορούσα να πω και τίποτα. 

 

Το φίλτρο με την αντλία δεν έχουν σχέση, από τη στιγμή που μπαίνει το φίλτρο στο σπείρωμα όλα πάνω κάτω ίδια είναι.

Είσαι πολύ τυχερός που δεν σου το χρησιμοποίησαν ως δικαιολογία για να καλύψουν το κατασκευαστικό λάθος.

Η αντλία λαδιού δεν είναι σαν τις άλλες αντλίες, είναι δύσκολη η αντικατάσταση. Σου έκατσε καλά διότι η ανακατασκευή που θα σου κάνει η ρενώ είναι μάλλον ανώτερη από αυτή που θα σου έκαναν εκτός και φυσικά με εγγύηση!

Δες μήπως πάρεις κάνα πακέτο με έξτρα εγγύηση, υπάρχουν στην Αγγλία αρκετά τέτοια πακέτα, λογικά θα έχει και στο κατεχόμενο τμήμα της νοτίου ιρλανδίας. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.