Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, sstav said:

diesel ειναι 1600cc 136hp αλλά θέλω ένα καλό μαστορα για γενικό service που να μην νιώθω ότι με κοροιδεύουν 


Ε κάποιον της προκοπής που να μπορεί  να πιάσει GM θες. Δλδ οποιονδήποτε. Δεν είναι Subaru ή χοντα, opel είναι. 
Νομιζα ήθελες καμία ανακατασκευή σε κάνα περίεργο μοτέρ. 
 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, JaguarOne said:

με αφορμή τα απο πάνω, απόψεις για shitbox :
E46 320 vs A4 1.8T ίδιας εποχής;

περίπου 300 χιλιόμετρα το μήνα θα κάνει, ίσως και λιγότερα, και δεν υπάρχει σκέψη για πειράγματα


Καταλαβαίνεις πως δεν είναι πεταμένα λεφτά, είναι  θαμμένα λεφτά, έτσι;


Πιο βαρετή  επιλογή  το B6 αλλά αν έχεις ηλεκτρολόγο και μηχανικό που να σκαμπάζουν η αν πιάνουν εσένα τα χέρια σου και εχεις εξοπλισμό ώστε να γίνεται διάγνωση και να μην αλλάζεις απλά το μισό αμάξι τα ανταλλακτικά κοστίζουν ψίχουλα. 
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Καταλαβαίνεις πως δεν είναι πεταμένα λεφτά, είναι  θαμμένα λεφτά, έτσι;


Πιο βαρετή  επιλογή  το B6 αλλά αν έχεις ηλεκτρολόγο και μηχανικό που να σκαμπάζουν η αν πιάνουν εσένα τα χέρια σου και εχεις εξοπλισμό ώστε να γίνεται διάγνωση και να μην αλλάζεις απλά το μισό αμάξι τα ανταλλακτικά κοστίζουν ψίχουλα. 
 

αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις το Α4 σαν προτιμότερο;
κατα τα άλλα ναι, δεν πάει να γίνει "επένδυση", ψάχνω κάτι που να είναι στοιχειωδώς ευχάριστο οδηγικά σε αυτή τη κατηγορία σε χαμηλό budget.

Επίσης για να προλάβω το σχόλιο, ψάχνω για cab οπότε δεν υπάρχουν άπειρες επιλογές, αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο εκει έξω που θεωρητικά μπορείς να πάρεις με ~5Κ ευχαρίστως να το ακούσω

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, JaguarOne said:

αν καταλαβαίνω καλά, προτείνεις το Α4 σαν προτιμότερο;
κατα τα άλλα ναι, δεν πάει να γίνει "επένδυση", ψάχνω κάτι που να είναι στοιχειωδώς ευχάριστο οδηγικά σε αυτή τη κατηγορία σε χαμηλό budget.

Επίσης για να προλάβω το σχόλιο, ψάχνω για cab οπότε δεν υπάρχουν άπειρες επιλογές, αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο εκει έξω που θεωρητικά μπορείς να πάρεις με ~5Κ ευχαρίστως να το ακούσω

 

Όταν λες cab? Sedan? C-D class?

 

Αυτά θα κοίταζα και εγώ.

Σε Β6 κυρίως, είτε Α4 είτε Passat είτε Superb, το ίδιο πράγμα είναι και όταν είναι σε καλή κατάσταση είναι ωραία οδηγικά, όχι απλά ευχάριστα και άνετα. Aν σε παίρνει για πιο μικρό κοιτάς και Octavia 5.

 

Το θέμα είναι η κατάσταση του εκάστοτε οχήματος που όσο καλή και να είναι, επειδή είναι πολλά το 20 χρόνια όλο και κάτι θα σκάει.

Όταν σκάει λοιπόν με κάποιο vag δε θα πληρώνεις πολλά σε σχέση με BMW/Mercedes γιατί τα vagοειδή έχουν άμεσα διαθέσιμα ανταλλακτικά συνήθως σε 2-3-4 tiers τιμής.

Αρκεί, ξαναλέω, και το συνεργείο να είναι καλό και να μην αλλάζει το μισό αμάξι επειδή δε ξέρει τι του γίνεται. 

 

Τώρα για κάτι άλλο δε ξέρω να σου πω, έχει να κάνει όπως είπα με το ιστορικό και την τιμή στο εκάστοτε αμάξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, JaguarOne said:

Α σορρυ, cab εννοώ cabriolet και δεν με καίει το sedan απλά θέλω 4 καθίσματα... Μχ5 δεν θα με βολεύει δυστυχώς


Ααααα ε τότε άκυρο το πασατ και το σκοντα. 
Ε δε τις ξέρω αυτές τις gen Z ορολογίες. 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Α σορρυ, cab εννοώ cabriolet και δεν με καίει το sedan απλά θέλω 4 καθίσματα... Μχ5 δεν θα με βολεύει δυστυχώς

Της στρεβλωσης θα γινει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Της στρεβλωσης θα γινει


Στα σαμαράκια νερόστρωμα βλουμπ βλουμπ.

Αλλά ότι και να πάρεις με άπειρα χλμ έτσι θα είναι.

Παντως ένα γκολφ mk3 καμπριο 1.8 που είχα δανειστεί και είχε καμία 80κ ήταν πολύ δεμένο. Μου έκανε εντύπωση. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, JaguarOne said:

Καλά η 320 είχε στρέβλωση του κουτιού, αλλά μιλλενιαλ γαρ, δεν θα γίνονται καφριλες

 

Με την 320 και το Μ52 η μόνη καφρίλα που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις απλήρωτο το ρεκτιφιέ που θα πάς. 

Βασικά και το συνεργείο, όταν σκάσει το vanos.

Βασικά και το παλιατζίδικο ή ανταλλακτικάδικο αν είσαι ευκατάστατος, απο το οποίο θα πάρεις τα μοτεράκια του vanos. 

 

:hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.