Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Με όλα αυτά που διαβάζω, μου φαίνεται για μια ακόμα φορά σοφή επιλογή το Yaris των 1330 κυβικών που έκανα πριν 5 χρόνια... Πόσα να τα πάνε τα τέλη του από 130 που είναι τώρα;

Αν ισχύσουν όσα λέγονται δε θα παίζει ρόλο πόσα είναι τα κυβικά αλλά πόσο είναι ο μέσος όρος της εργοστασιακής αξίας στην Ε.Ε. Στην Ελλάδα συνήθως ελάχιστα κατεβαίνουν....Λένε πως θα βάλουν τέλη ή αν υπάρχουν θα τα αυξήσουν και στα υβριδικά. Οπότε αν γίνει αυτό, ξεκάθαρα φαίνεται η υποκρισία πως στα 20ετίας βάζουν επιπλέον φόρο λόγω περιβαντολογικής ρύπανσης. Το κάνουν για να στείλουν πελάτες στους εμπόρους.

Τι άλλαξε από τότε; Τα σκουπίδια, η νοοτροποία του πεζού, του οδηγού και τους συστήματος υγείας; Μόνον οι φόροι και το άρμεγμα άλλαξε προς τα επάνω...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να ισχύσουν όσα λέγονται θα πρέπει να αλλάξει η βάση δεδομένων αυτοκινήτων που υπάρχει μέσα στο taxis. Αυτή τη στιγμή για τα πριν το φθινόπωρο του 2010, ξέρουν ότι έχω ένα αυτοκίνητο με πινακίδα τάδε και 1330 κ.εκ. Για μετά το 2010 ξέρουν επιπλέον τις εκπομπές CO2. Άρα οι συζητήσεις περί μέσης εργοστασιακής αξίας είναι άτοπες λόγω του ότι είναι σχεδόν αδύνατο να εφαρμοστούν (τουλάχιστον για τα υφιστάμενα αυτοκίνητα).

 

Εδώ δεν κατάφεραν να περάσουν τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων στον ΕΝΦΙΑ και τις υπολογίζουν στο περίπου βαφτίζοντάς τις αξίες για τον προσδιορισμό του φόρου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές είναι σίγουρες, μπαίνουν σε διαβούλευση.

Όσον αφορά το taxis ο Βαρουφάκης λέει μέση ευρωπαϊκή τιμή.

(1:40 στο ρεπορτάζ του μέγκα)

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/05/1600cc-videos.html

Να κάνω μια πρόβλεψη, προβλέπω μεγαλεία Γιωργάκη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιάστηκα!

https://www.youtube.com/watch?v=zIyxc1JV1u4

Ο παππούς μου είχε αυτό για τρακτέρ και το έχω ακόμη, θέλω να το ανακατασκευάσω σε κάποια φάση.

Δεν υπάρχει σαν όχημα, πάει παντού.

Απλά πάει πολύ αργά (τόσο που δε νομίζω ότι μπορεί να μπει Εθνική οδό :p) και κάνει απίστευτο θόρυβο, το θόρυβο τον θυμάμαι ακόμα... Ηχομόνωση και μαλακίες, η μηχανή σε αυτή την έκδοση είναι ανάμεσα στον οδηγό και το συνοδηγό και είναι απλά ένα καπάκι...

Link to comment
Share on other sites

H Volvo πρέπει λίγο να το προσέξει με το αυτόματο - αυτόνομο (δεν ξέρω πως το ονομάζουν) φρενάρισμα.

Μετά από αυτό

 

Ήρθε αυτό. Οι γνώμες όμως διίστανται γίνεται ένα τουρλουμπούκι με το τι σύστημα έχει το εν λόγω Volvo και τι σύστημα έπρεπε να έχει για να μη χτυπήσει τον ήρωα του βίντεο. Μπλέξανε τα καλώδια τους οι τύποι.

 

 

Τι λέει η Volvo:

http://fusion.net/story/139703/self-parking-car-accident-no-pedestrian-detection/

 

"Even if you have paid for your car to detect and avoid hitting pedestrians, Larsson says, “Volvo Cars strongly recommends to never perform tests towards real humans.”"

  :lol: Να δείτε που αν δεν το έχει στο βιβλίο κατασκευαστή μετά από αυτό το βίντεο θα βάλει την παραπάνω προειδοποίηση.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι αν θέλει να "προστατέψει" το περιβάλλον κι άλλες τέτοιες πράσινες παρλαπίπες, ας ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙ την αλλαγή αυτοκινήτου με κάποιο plug-in ή υβριδικό

 

Τί θες να πεις με το bold; Αυτό το plug-in μπαίνει και στο δικό μου;

 

Όποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα, κάποιο λόγο θα έχει.

Κάπου πάει, κάποιες ανάγκες του καλύπτει.

Κάπου δουλεύει και κάπου πρέπει να παρευρίσκεται.

Υπάρχουν και τα Μέσα μαζικής μεταφοράς. Και τα ταξί. Δεν είναι αγαθό πρώτης ανάγκης το αυτοκίνητο.

Εγώ προσωπικά πάντα στη δουλειά πήγαινα με τα MMM, ποτέ με το αυτοκίνητο.

 

Όποιος έχει ακριβό/γρήγορο/μεγάλο/που καίει πολύ αυτοκίνητο, δεν το πήρε γιατί έπρεπε να πηγαίνει από το Α στο Β, αναγκαστικά ή επειδή εκεί δουλεύει. Το πήρε για να πηγαίνει με την άνεσή του, για τη φιγούρα του, για τη γκαζιά του κ την τάβλα του. Ακόμα κι αν το κάνει μια φορά την εβδομάδα ή το μήνα, δεν παύει να'ναι κάτι που ΔΕΝ είναι βασική του ανάγκη.

 

Μιζέρια...

 

Για ποιο λόγο είναι συλλεκτικός ο κουβάς;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι γραφει: 

"Directed by

 Sc Films Productions"

 

Ειναι απο καποια ταινια; αν ναι ξερουμε ποια ειναι;

 

το βρήκα στο νετ το gifaki

 

 

 

αν πω ότι το θέλω τώρα τι θα μου πείτε :p !

----

έχω στο αμάξι το απλό της blaupunkt

και λέω να πάω να πάρω το παρακάτω ....

http://www.blaupunkt.com/en/nc/products/car-multimedia/car-radio/products/single/7599/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα Μέσα μαζικής μεταφοράς. Και τα ταξί. Δεν είναι αγαθό πρώτης ανάγκης το αυτοκίνητο.

Εγώ προσωπικά πάντα στη δουλειά πήγαινα με τα MMM, ποτέ με το αυτοκίνητο.

 

 

Μιζέρια...

 

για το πρώτο σου απάντησαν, αν και προφανώς μάλλον πήγες να κάνεις πλάκα.. 

α) δε θέλω να σε σοκάρω αλλά υπάρχουν δουλειές που δεν είναι προσβάσιμες με ΜΜΜ, στην ελλάδα είμαστε.. επίσης αν είναι να δουλεύω για να πληρώνω το ταξί, δε με συμφέρει.. εκτός αν ξέρεις εσύ πολλά αφεντικά που πληρώνουν "οδοιπορικά"

β) προφανώς κ ζεις σε άλλη χώρα/πλανήτη αν ΑΥΤΟ είναι για σένα μιζέρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να παω απο Μπραχαμι Γλυφαδα... στο Ελληνικο θα φτασω σε 10' το πολυ...

απο εκει και περα θα θελω κανα 20' στην καλυτερη για να φτασω στη πλατεια.... ωραιες συγκοινωνιες... :wall:

πιο παλια απο κερατσινη-χαιδαρι ηθελα αλλο ενα 8ωρο... :tomato:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.