Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Θα ακουστω κάπως, αλλά μου φαίνεται εντελώς περίεργη η στάση του πατέρα.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα είχα το σθένος να έδινα συνεντεύξεις ή να κάνω ποστ στο facebook.
Από ψυχολογία δεν σκαμπαζω , απλά το σχολιάζω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα τις δηλώσεις του πατέρα.Ο κάθε άνθρωπος δείχνει διαφορετικά τα συναισθήματά του. Αυτό όμως στο οποίο θα σταθώ είναι το R8 στο οποίο αναφέρθηκε. Ελπίζω από τις κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας να το βρουν... 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, liakjim said:

Πάντως φανταστείτε το σενάριο :

Νεαρός, έρχεται Ελλάδα με τον κολλητό του.
Του δίνουν μια αμαξαρα. Αγνοεί παντελώς το θέμα της συντήρησης ( μεταξύ μας, ποιός από εμάς θα επιθεωρουσε τα ελαστικά? ).
Στην ευθειαρα της Θήβας, που τα απλά ΙΧ διακοσαριζουν , λένε "πάτα το λίγο ρε δικέ μου".
Αστοχία υλικού ( λογικά λόγω ηλικίας και τύπου ).
 

 

 

Eδω θα διαφωνήσω λίγο, επειδή καλώς ή κακώς εχω οδηγήσει και οδηγώ κατα καιρούς "ξένα" αυτοκίνητα για τα οποία δεν εχω ιδέα σε τι κατάσταση είναι (με κάποια απο αυτά να ειναι αρκετά δυνατά, άλλα λιγότερο) πάντα κοιτάω αλλά και προσπαθώ να νιώσω στα πρώτα χλμ τι κάνουν φρένα/λάστιχα. Αν ήταν όντως τόσο παλιά, και με 30 σε πλατεία να έμπαινε θα έπρεπε το αυτοκίνητο να κάνει πατιναζ, είτε είναι 911 είτε seicentο.

Aπο κει και πέρα είναι καθαρά θέμα πόσο "νιώθει" ο καθένας, εδώ οι περισσότεροι δεν κοιτάνε καν πιέσεις για μήνες, απλά βάζουν βενζίνη και πάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα τις δηλώσεις του πατέρα.Ο κάθε άνθρωπος δείχνει διαφορετικά τα συναισθήματά του. Αυτό όμως στο οποίο θα σταθώ είναι το R8 στο οποίο αναφέρθηκε. Ελπίζω από τις κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας να το βρουν... 


Κάτι άλλο : μέσα στον πανικό κι τη φρίκη, μπόρεσε και συγκρατησε λεπτομέρειες για κίτρινο R8 (το οποίο δεν φάνηκε πουθενά στη κάμερα), περιγραφή οδηγού , βουλγαρικες πινακίδες κτλ????
Κάτι δεν μου αρέσει...


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε αυτό δεν έχεις και άδικο. Ακόμα και να μίλησαν και να έμεινε εκεί αρκετή ώρα αυτός με το R8, σε τέτοιο περιστατικό δε νομίζω να μπορείς να συγκρατήσεις και πολλά.

Γενικά ο πατέρας φαινόταν αρκετά ψύχραιμος αλλά κανείς δε μπορεί να γνωρίζει πως θα αντιδράσει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις, ούτε υπάρχει "σωστή" ή "λάθος" συμπεριφορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο κανει αναφορα σε ΟΥΚ οποτε μαλλον εχει εκπαιδευτει να μην αφηνει τα συνεσθηματα να βγαινουν στην επιφανεια και ενδεχομενος απο την πρωτη στιγμη πηρε την κατασταση οσο πιο ψυχρεμα μπορουσε . 

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ενός οχήματος που ακολουθούσε φέρεται να έχει εμφανιστεί και να έχει δηλώσει απλά ότι δεν είχε νερά ο δρόμος, ότι ήταν σχεδόν στεγνός και ότι είδε στο δρόμο κομμάτια από ελαστικά. Προφανώς δεν είπε τίποτα για κόντρες ή οποιαδήποτε σχέση με τον οδηγό της Πόρσε.

 

Αν άκουσα καλά, στο απόσπασμα του βίντεο ο ιδιοκτήτης του Civic λέει ότι το R8 ήταν "ποντικί", που ταιριάζει με το γκριζωπό χρώμα που φαίνεται να έχει το αυτοκίνητο που δείχνει η κάμερα μερικά δευτερόλεπτα μετά το δυστύχημα.

 

Δεν τολμώ να επιχειρήσω να αξιολογήσω τη συμπεριφορά του ή τη φρασεολογία του, έχει χάσει τη γυναίκα του και το παιδί του. Σίγουρα ξενίζουν κάπως, αλλά ο καθένας αντιμετωπίζει αυτές τις καταστάσεις διαφορετικά. Μακάρι να μη συμβεί ποτέ σε κανέναν...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάμε ότι ήταν ΟΥΚας και ότι είναι εκπαιδευμένος να αντιμετωπίζει τις καταστάσεις με συγκεκριμένο τρόπο + βέβαια ότι για να βγάλεις τα ΟΥΚ πρέπει να έχεις συγκεκριμένη ψυχοσύνθεση, την οποία ο περισσότερος κόσμος αντιλαμβάνεται ως «παλαβή». Βάλτε στα ανωτέρω και την στωικότητα την οποία επιτάσσει ο χριστιανισμός κι ίσως να εξηγείται πλήρως η στάση του...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Ξεχνάμε ότι ήταν ΟΥΚας και ότι είναι εκπαιδευμένος να αντιμετωπίζει τις καταστάσεις με συγκεκριμένο τρόπο + βέβαια ότι για να βγάλεις τα ΟΥΚ πρέπει να έχεις συγκεκριμένη ψυχοσύνθεση, την οποία ο περισσότερος κόσμος αντιλαμβάνεται ως «παλαβή». Βάλτε στα ανωτέρω και την στωικότητα την οποία επιτάσσει ο χριστιανισμός κι ίσως να εξηγείται πλήρως η στάση του...

Ισως επειδη δεν ειμαι τοσο θρησκευόμενος να μην μπορω να καταλαβω αυτην την στωικότητα που λες. Δεν μπορω να νιωσω λύπηση για καποιον που μεσα σε δευτερολεπτα μου διέλυσε την ζωή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άκυρο αλλά για να ξέρετε στους αυτοκινητόδρομους είναι 6 μέτρα η λευκή γραμμή 12 μέτρα το κενό ! (διαχωριστικές)

έκατσα και τις μέτρησα με το googlemaps

οπότε ο νέος υπολογισμός μου είναι με 151+ μέχρι 190 έσκασε πάνω

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wesker said:

Ισως επειδη δεν ειμαι τοσο θρησκευόμενος να μην μπορω να καταλαβω αυτην την στωικότητα που λες. Δεν μπορω να νιωσω λύπηση για καποιον που μεσα σε δευτερολεπτα μου διέλυσε την ζωή.

Από την αρχή μίλησε για θέλημα Θεού, μοίρας κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Από την αρχή μίλησε για θέλημα Θεού, μοίρας κλπ. 

Ναι την ακουσα την συνεντευξη. Και αυτά τα θεωρώ ακατανόητα. Αν υπαρχει θεος δεν μπορω να πιστεψω οτι θα ηθελε να στερησει απο εναν ανθρωπο την ευτυχια μιας οικογενειας. Τοτε δεν ειναι θεος της αγαπης και της καλοσύνος. Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν μπορουσε να προστατέψει μια αθωα οικογενεια απο το λάθος ενος άλλου. Τοτε δεν ειναι παντοδύναμος....

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το γυρίσουμε το ζήτημα στο θρησκευτικό γιατί είναι τεράστια η κουβέντα... Πάντως οι συμπτώσεις ήταν μοναδικές. Έφυγε έτσι όπως έφυγε, σε εκείνο το σημείο ακριβώς που του επέτρεψε να μην ακουμπήσει καν στις μπάρες με αποτέλεσμα να περάσει μέσα στο πάρκινγκ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος cna έγραψε:

Ας μην το γυρίσουμε το ζήτημα στο θρησκευτικό γιατί είναι τεράστια η κουβέντα... Πάντως οι συμπτώσεις ήταν μοναδικές. Έφυγε έτσι όπως έφυγε, σε εκείνο το σημείο ακριβώς που του επέτρεψε να μην ακουμπήσει καν στις μπάρες με αποτέλεσμα να περάσει μέσα στο πάρκινγκ κλπ κλπ...

Καλα αν δεις ολο το video ειναι μια σειρά απο διαβολικές συμπτωσεις. Περασε ξυστά απο το στηθαιο, αν ηταν μισο μετρο πιο πισω η μπροστα θα ειχε τσακιστει έξω απο το παρκιγκ, αν ο πατερας της οικογενειας ειχε σταματήσει στις καθετες θέσεις μετα απο το κτιριο των αποχωρητηρίων τίποτα δεν θα ειχε συμβει στην οικογενεια του, αν ειχαν αφησει το μωρο μονο στο αυτοκινητο οπως ειπε στην αρχη οτι ειχαν σκεφτει θα ηταν ζωντανοι οι γονεις, αν ειχαν καθυστερήσει στον δρομο 1 λεπτο παραπανω, αν αν αν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είδα τις δηλώσεις του πατέρα.Ο κάθε άνθρωπος δείχνει διαφορετικά τα συναισθήματά του. Αυτό όμως στο οποίο θα σταθώ είναι το R8 στο οποίο αναφέρθηκε. Ελπίζω από τις κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας να το βρουν... 

Σε αυτή την φώτο πάντως οντως φαινεται ενα ποντικί-γκρί αυτοκινητο. Απο το σουλούπι του ειναι Audi.

2017022817122098.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Πάντως οι συμπτώσεις ήταν μοναδικές. Έφυγε έτσι όπως έφυγε, σε εκείνο το σημείο ακριβώς που του επέτρεψε να μην ακουμπήσει καν στις μπάρες με αποτέλεσμα να περάσει μέσα στο πάρκινγκ κλπ κλπ...

Και σε ποσα εχουμε πει, παραλιγο να ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

hear me out

βαριεμαι να κανω μαθηματικα, αλλα οποιος εχει ορεξη να βρει στο την ταχύτητα του (με καλη ακριβεια) τη στιγμή της προσκρουσης

μπορεί απο το αρχικό βιντεο (της κάμερας ασφάλειας) να αναλύσει καθε καρε -καρε ποση απόσταση  διένυσε το αυτοκίνητο και αναλογος το framerate toy video να βρει σε τι χρόνο (πχ 1/30 fps = χ millisec) τα έκανε.

 

Ετσι τουλάχιστον θα σταματήσουν οι εικασίες για την ταχύτητα του

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.