Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Με 3x2,5 καλωδιο?

Σε σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση 16Α ασφάλεια μπαίνει σε 3x2,5mm. Σε 3x1,5mm μπαίνει 10Α ασφάλεια (συνήθως για φωτισμό).

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2024 at 5:15 ΜΜ, το μέλος Soclose έγραψε:

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να κάνω μετατροπή σε αέριο 

μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε ένα άρθρο/σελίδα κτλ που θα με κατατοπίσει για τα υπέρ και τα κατά ?

 

Αυτά ειναι κάποια γενικά άρθρα που τα θεωρώ χρήσιμα:

PRO.AUTOTRITI.GR

Στην AGN-Autogas μπορείτε να τοποθετήσετε kit υγραερίου της BRC, ενώ η εν λόγω εταιρεία είναι πιστοποιημένη και...
WWW.GASAUTOCAR.GR

Μία απλή μετατροπή σε υγραέριο μπορεί δυνητικά να σας εξοικονομήσει μέχρι και 50% για τον ανεφοδιασμό του οχήματός...
WWW.CARANDMOTOR.GR

Με φόντο τις υψηλές τιμές των καυσίμων, οι μετατροπές αυτοκινήτων σε υγραέριο - LPG έρχονται εκ νέου στο προσκήνιο...

 

Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από το LANDIRENZO σύστημα που έχω βάλει στο Hybrid Civic μου (μοντέλο 2009)

Τα 400χλμ μου κοστίζουν σε μικτό κύκλο γύρω στα €20~€22 με τις τωρινές τιμές

 

Τώρα που η ψαλίδα μεταξύ των τιμών βενζίνης-LPG είναι ακόμα μεγαλύτερη από τότε που το έβαλα, η απόσβεση γίνεται ακόμα πιο γρήγορα

Προβλήματα 0

Service στο αυτοκίνητο κάνω μια φορά τον χρόνο (αλλού για λάδια και αλλού για το LPG)

 

Χώρο δεν έχασα καθόλου γιατί αντικατέστησα τη ρόδα-ρεζέρβα με την LPG δεξαμενή

Σημειωτέον, η δεξαμενή πρέπει να αλλάζει (βάσει νόμου) κάθε 10 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής

Το κόστος είναι ανάλογο της δεξαμενής αλλά για την 30lt πού έχω εγώ το κόστος είναι κάπου €120~€150

 

Έχω ακούσει για ανθρώπους που είχαν προβλήματα με LPG αλλά αφορούσαν ΠΟΛΥ παλιά αυτοκίνητα που τα μοτέρ τους είχαν γράψει ήδη ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα

Γενικά θα έλεγα οτι δεν αξίζει η μετατροπή σε αυτοκίνητα πριν του 2000 είτε λόγω παλαιότητας είτε λόγω χιλιομέτρων

 

Εννοείται οτι ζητάμε γνώμες μηχανικών που εμπιστευόμαστε και κάνουμε μια έρευνα πρώτα να δούμε αν και άλλοι έχουν βάλει LPG στο αυτοκίνητο που μας ενδιαφέρει

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ο υπολογισμός εδώ είναι σωστός ?

WWW.MASTERDIRECT.GR

Το πιο εξελιγμένο σύστημα με τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων για αυτοκίνητα άμεσου ψεκασμού. Μόλις 1,5% κατανάλωση βενζίνης και 50% οικονομία!

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2024 at 10:25 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Παμε παλι, τι καλωδιο?

για την 20άρα 3χ4 και για την 25άρα 3χ6.

 

Κι εδώ ήμουν στο τσάκ να βάλω μονοφασικό φορτιστή αλλά τελικά αφού δεν τον χρειάζομαι δεν τον έβαλα και γλίτωσα τουλάχιστον 500-600€. Αλλά αν πάρουμε και δεύτερο ηλεκτρικό ίσως χρειαστεί, αν κιι έχω και μια απλή shuko με 16άρα ασφάλεια κοντά και στις δύο, οπότε βολεύεται στα 8 ή 12Α (με μια προέκταση 3χ2,5)...

 

 

Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα σε ρωταει τι καλωδιο περναει μεσα απο τους τοιχους και συνδεει πριζα με ηλ.πινακα/ασφαλεια

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αποτι καταλαβα σε ρωταει τι καλωδιο περναει μεσα απο τους τοιχους και συνδεει πριζα με ηλ.πινακα/ασφαλεια

 

Ναι αυτά περνάνε μέσα από τους τοίχους 4άρια και 6άρια. Το 6άρι ήταν μεγάλο για να μπει στη shuko αλλά δεν θυμάμαι τι έκανε για να το συνδέσει, του πήρε ώρα...

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.