Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

3 hours ago, acct said:

Ναι, αλλά τώρα το φτηνότερο Toyota Aygo κάνει 16k και φοβάσαι ότι θα σου μείνει στο χέρι το χερούλι της πόρτας του όταν την ανοίγεις. Νομίζω τα 1800 κιλά είναι πιο εύπεπτα.

 

Ναι ενώ το yaris των 25 δεν είναι έτσι? Κλείνεις την πόρτα και φουσκώνει ο ουρανός.

To fiesta το ίδιο, πχ πίσω πόρτα, την κλείνεις και ακουγεται σαν κουτάκι κοκακόλας.
Αν τους βάλεις όλη την ηχομόνωση που τους λειπει θα γίνουν lowriders.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Ναι ενώ το yaris των 25 δεν είναι έτσι? Κλείνεις την πόρτα και φουσκώνει ο ουρανός.

To fiesta το ίδιο, πχ πίσω πόρτα, την κλείνεις και ακουγεται σαν κουτάκι κοκακόλας.
Αν τους βάλεις όλη την ηχομόνωση που τους λειπει θα γίνουν lowriders.

Και συμπληρωνω....

Στο πολο και το γκολφ κλεινεις την πορτα και κρεμαει ο προφυλακτηρας, κρεμαει ο ουρανος και ξεφουσκώνει το λάστιχο. βολξβαγγεν σου λεει αθανατα αμαξια

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Και συμπληρωνω....

Στο πολο και το γκολφ κλεινεις την πορτα και κρεμαει ο προφυλακτηρας, κρεμαει ο ουρανος και ξεφουσκώνει το λάστιχο. βολξβαγγεν σου λεει αθανατα αμαξια

 

@Cyber_Cookie τα μισά να μου 'λεγε :hehe: 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, BloodMage said:

Και συμπληρωνω....

Στο πολο και το γκολφ κλεινεις την πορτα και κρεμαει ο προφυλακτηρας, κρεμαει ο ουρανος και ξεφουσκώνει το λάστιχο. βολξβαγγεν σου λεει αθανατα αμαξια

 

Κανείς δεν λέει πως είναι αθάνατα. Λέμε πως είναι καλύτερα. Εχει διαφορά.

Για αθανασία σε αυτοκίνητα μιλάνε οσοι δεν έχουν ιδέα από αυτοκίνητα. 

 

13 minutes ago, astrolabos said:

 

@Cyber_Cookie τα μισά να μου 'λεγε :hehe: 

 

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι όταν κλείνω την πόρτα στο polo/golf μου θα συνεχίσει να είναι σαν hatch από Panther ενώ η πίσω πόρτα του φιέστα θα παραμείνει να κάνει μπρλμπρλμπρλμπ.

Ας γκουγκλάρει "how to fix hollow door sound on my new fiesta" να παρει ιδέες πως να συμμαζέψει τα χάλια του. 

  • Like 1
  • Plits 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, HotPeanut said:

 

Φιλαράκο, εκεί έχεις πίσω ανεξάρτητη και θέλει συντήρηση, δεν είναι απλά ένας κοιλοδοκός με 2 ρουλεμαν και 2 ελατήρια.

Αυτά γίνονται όταν άνθρωποι που δεν είναι για παραπάνω απο τογιότα και κια παίρνουν VAG με 513.000 δόσεις και δε τους μένει ευρώ να κάνουν συντήρηση.

 

υ.γ. Και φυσικά να σημειωθεί η απαράμιλλη σιτροενοειδής σταθερότητα του οχήματος. Με 3,5 ρόδες στο έδαφος και ο οδηγός δεν έχει καταλάβει χριστό. Άλλα πατάνε και με τις 4 και κάνεις το σταυρό σου.

 

 

Επόμενη γραμμούλα.

 

  • Plits 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Κανείς δεν λέει πως είναι αθάνατα. Λέμε πως είναι καλύτερα. Εχει διαφορά.

Για αθανασία σε αυτοκίνητα μιλάνε οσοι δεν έχουν ιδέα από αυτοκίνητα. 

 

 

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι όταν κλείνω την πόρτα στο polo/golf μου θα συνεχίσει να είναι σαν hatch από Panther ενώ η πίσω πόρτα του φιέστα θα παραμείνει να κάνει μπρλμπρλμπρλμπ.

Ας γκουγκλάρει "how to fix hollow door sound on my new fiesta" να παρει ιδέες πως να συμμαζέψει τα χάλια του. 

στο facelift (mk8.5) τα εχουν φτιαξει ολα αυτα

επισης ενα σωστο hot hatch δεν εχει πισω πορτες, εκτος και αννοεις την πορτα του πορτ παγκαζ

οτιδηποτε αλλο ειναι οιγενοιακο η κουβας με ροδες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber_Cookie said:

Ναι ενώ το yaris των 25 δεν είναι έτσι? Κλείνεις την πόρτα και φουσκώνει ο ουρανός.

To fiesta το ίδιο, πχ πίσω πόρτα, την κλείνεις και ακουγεται σαν κουτάκι κοκακόλας.
Αν τους βάλεις όλη την ηχομόνωση που τους λειπει θα γίνουν lowriders.

 

Έπιασα το Aygo, γιατί παίζει να είναι το φτηνότερο γνωστό 4/5πορτο αυτοκίνητο πόλης που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή και μέχρι πρόφατα έκανε (non X) ~10k. Το ίδιο ισχύει για όλα, ακόμη και το αντίστοιχο VW Up!.

 

Και πέρα από τη μουρμούρα, προσπαθώ να καταλάβω πώς φτάσαμε μέσα σε 3 χρόνια η τιμή του εισαγωγικού μοντέλου κάθε εταιρείας να είναι πάνω από τα 15k. Μπορεί να σκεφτεί κανείς ένα μικρό, φτηνό αυτοκίνητο πόλης που να κάνει καινούριο κάτω από 15 χιλιάρικα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BloodMage said:

στο facelift (mk8.5) τα εχουν φτιαξει ολα αυτα

επισης ενα σωστο hot hatch δεν εχει πισω πορτες, εκτος και αννοεις την πορτα του πορτ παγκαζ

οτιδηποτε αλλο ειναι οιγενοιακο η κουβας με ροδες

 

2023 Volkswagen Golf R Review, Pricing, and Specs

 

Παραπάνω βλέπουμε έναν κουβά με ρόδες όπως τον βλέπει ένας ιδιοκτήτης σπορ hothatch της Ford.

 

 

Παρακάτω βλέπουμε τις συνήθεις ασχολίες ιδιοκτητών hot hatch της Ford. 

image.png

 

 

Man, best things to watch in life. Fire, Ocean and Ford owners tryin to convince themselves they didn't do a fault when passed the door of the Ford dealership. 


 

 

33 minutes ago, acct said:

Το ίδιο ισχύει για όλα, ακόμη και το αντίστοιχο VW Up!.

 

VW Up? Α car for middleclass mice? 

  • Plits 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

2023 Volkswagen Golf R Review, Pricing, and Specs

 

Παραπάνω βλέπουμε έναν κουβά με ρόδες όπως τον βλέπει ένας ιδιοκτήτης σπορ hothatch της Ford.

 

 

Παρακάτω βλέπουμε τις συνήθεις ασχολίες ιδιοκτητών hot hatch της Ford. 

image.png

 

 

Man, best things to watch in life. Fire, Ocean and Ford owners tryin to convince themselves they didn't do a fault when passed the door of the Ford dealership. 


 

  

 

VW Up? Α car for middleclass mice? 

 

Εγω τοση ωρα κανω πλακα..... 

Περα απο την πλακα στα λ7 του Golf R προτιμω το Α35 // 45

 

Επισης αυτο που παραθετεις για το fiesta οπως ξαναειπα μαλλον στο facelift το φτιαξανε, τουλαχιστον στο δικο μου δεν εχω κανενα θεμα με την πορτα. αρα η ειμαι τοσο κωλοφαρδος (πραγμα απιθανο, γιατι εν γεννη ειμαι γκαντεμης) η οντως στο μοντελο του 2022 δεν υφισταται το πρόβλημα αυτο 

 

btw επειδη ειμαι car enthusiast και πραγματικα δεν κανω καμια διακρηση στα μοντελα-μαρκες, πριν παρω το fiesta st (επειδη περιμενα πολυ καιρο μεχρι να ερθει) ημουν ετοιμος να τσιμπησω το polo gti και το μονο που με κρατησε πισω ειναι οτι ηταν 2λιτρο και οτι δεν επαιζε καινουριο. Βεβαια και παλι θα το επαιρνα ελαφρος μεταχειρα του 2019/20 αν τελικα δεν ερχοταν το st που ειχα παραγγειλει

Επισης αν δεν ηταν ΤΟΣΟ ακρυβο ανετα θα επαιρνα και το yaris gr

ξερω οτι και εσυ χαβαλε κανεις γιαυτο σε πειραζω, ειστε ομως λιγο ποντικοι εσεις οι βαγκιτες 😛

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, BloodMage said:

ειστε ομως λιγο ποντικοι εσεις οι βαγκιτες

 

Oι αληθινοί chad VAG owners δεν είναι. 

Αληθινός chad VAG owner είσαι όταν έχεις κάνει τουλάχιστον 2-3 φορες rebuild κάποιο performance VAG μοτερ ή και σασμάν. 

 

Oι άλλοι είναι απλά τογιοτάκηδες που πήραν λάθος δρόμο. Γι αυτό είναι όπως είναι.

  • Agree 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μοντελο του 2022

 

 fiesta st 

 

Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του αυτοκινήτου. Ήθελα ο αδερφός μου να το πάρει, αλλά τελικά πήρε το GOLF.

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος HotPeanut έγραψε:

 

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμάς εδώ μας το συνταγογραφούν στον εοπυυ.

Για ποια πάθηση; 

 

Η άλωση έχει ήδη ξεκινήσει, χαλαρώστε και απολαύστε το. 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Haha 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του αυτοκινήτου. Ήθελα ο αδερφός μου να το πάρει, αλλά τελικά πήρε το GOLF.

 

Αμε!! 

ποιο golf πηρε? πετοιχα το gti (2023) με την μεγαλη αεροτομη σε λευκο πολυ ομορφο. πηγα να παιξω μαζι του αλλα ηταν κυρια, κατα 99% εστρωνε ακομα 

 

κοιτα μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει τιποτα. εχω γραψει 12.000 και εχει φαει αρκετο σκισιμο, με σωστο ζεσταμα/κρυωμα παντα. Παρακολουθω θερμοκρασια λαδιου και πυρομετρο+θερμοκρασια καταλυτη. Μονο ενα μειωνεκτημα εχει αυτο το αμαξι, τα φρενα του ειναι μικρα για την δυναμη που εχει. Σε νορμαλ οδηγηση ειναι παραπανω απο οκ, νομιζεις οτι ειναι αγκυρες, αλλα σε γρηγορη οδηγηση ζεσταινονται αρκετα νωρις και χανουν αποδοση

Την πιστα την ξεχνας δλδ. Καταβαση παλι την ξεχνας. Καποια στιγμη θα μπει ενα κιτ 4πιστονα να τελειωνουμε με αυτο

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.