Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

13 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Παρε ενα πετρελαιο, 3-4 γεμισματα θα κανεις

Αν και συχαίνομαι το Diesel το σκέφτηκα και εγώ αλλά στην αναζήτηση αυτοκινήτου δεν βρήκα, είτε γιατί δεν υπάρχουν Diesel είτε γιατί δεν τα αναφέρουν.
Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ για απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε υβριδικό δεν βρίσκω κάτι που να με συγκινεί... :embarrassment:

Το ID.4 αναφέρει στα χαρτιά 520 χιλιόμετρα αυτονομίας, εγώ πάλι θα πάρω σαν δεδομένο όχι πάνω από 400 χιλιόμετρα οπότε για τις 10 φορές που λες για φόρτιση αν το πάρεις σαν νούμερο έχεις δίκιο φαντάζουν πολλές.
Όμως το σχέδιο είναι τα 3500+ χιλιόμετρα να γίνουν σε μορφή roadtrip σε 7 ή 10 ημέρες όπου θεωρητικά κάθε ημέρα θα είμαστε σε διαφορετικό μέρος και θα κάνουμε στάσεις έτσι και αλλιώς για sightseeing όπου θα γίνετε μερική φόρτιση όπως επίσης και στα ξενοδοχεία που θα κάνουμε διανυκτέρευση... 

Έτσι ξεκινάει και η αρχική μου ερώτηση για το αν το ID.4 έχει trip planner που να δείχνει τα σημεία φόρτισης όπως έχει η Tesla και θα βοηθήσει να έχουμε ένα μπούσουλα για το πως θα κινηθούμε.

Θα μου πεις γιατί τότε δεν νοικιάζεις ένα Tesla, οι λόγοι είναι πολύ απλοί... το ID.4 είναι στα 450 ευρώ για 7 ημέρες με απεριόριστα χιλιόμετρα ενώ το Tesla είναι στα 1050 με 2.800 χιλιόμετρα και μετά έχει 0.30 ευρώ για κάθε έξτρα χιλιόμετρο όπου αυτό σημαίνει κάνα 300ρι ευρώ έξτρα...

Επόμενη επιλογή είναι το Ford Mustang Mach-E αλλά δεν έχω εικόνα το μοντέλο που έχουν διαθέσιμο, θεωρώ απίθανο να είναι το Premium με τα 600 χιλιόμετρα αυτονομίας.

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάποιο software / app που να είναι Trip Planner με σταθμούς φόρτισης και αυτό θα βοηθούσε... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Την γνωρίζω την εφαρμογή αλλά απλά δείχνει "δικούς" τους φορτιστές και δεν φτάνει μέχρι την Νορβηγία.

Ακόμα και να είχε φορτιστές στην Νορβηγία δεν έχει την δυνατότητα βάζοντας τον προορισμό να σου δώσει επιλογές φόρτισης στην διαδρομή... :(

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just FYI στην νορβηγια υπαρχουν πολλοι φορτιστες οπου χρειαζεται η εφαρμογη τους.

Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι πρεπει να εχεις το google play γυρισμενο στα Νορβηγικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Simon Σεβαστή η άποψη σου, και εγώ το σκέφτηκα αλλά είναι ένα ρίσκο που είμαι διατεθειμένος να πάρω...
Θα το δω σαν περιπέτεια, πιστεύω ότι στην χειρότερη να χρειαστώ περισσότερες στάσεις από ότι είχα υπολογίσει / ήθελα να κάνω.
Δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα, ειδικά σε μια χώρα που είναι τόσο διαδεδομένη η ηλεκτροκίνηση και με τόσο μεγάλο δίκτυο φορτιστών. :pleasantry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ckbond Επειδή λατρεύω τα roadtrips, αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι βάζεις αχρείαστα έναν πρόσθετο παράγοντα αβεβαιότητας στο ταξίδι σου. Είναι "περιπέτεια" εξ ορισμού ένα τέτοιο ταξίδι και νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να περιπλακεί περισσότερο.

Αν το πρόγραμμα έχει πολλές μικρές διαδρομές, είναι απίθανο να συναντήσεις πρόβλημα στη Νορβηγία. Αν έχει λίγες μεγάλες όμως θα πρέπει να είσαι έτοιμος για πιθανές καθυστερήσεις "ανεφοδιασμού".

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και έπεσες διάνα ότι θα έχει πολλές μικρές διαδρομές (200-300 χιλιόμετρα την φορά).
Δεν αποκλείω να υπάρξει μια μεγάλη διαδρομή άνω των 500 χιλιομέτρων αλλά τι να το κάνω σε 5 ώρες τι να το κάνω σε 6 ώρες.... :D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Αυτό ακριβώς έψαχνα...:happy::happy::happy:

Ένα app που να μπορεί σε μια διαδρομή που θα ορίσω να κάνει υπολογισμό που θα πρέπει να σταματήσω για φόρτιση και να δίνει επιλογές για φορτιστές.

Τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν χρειάζεται να κάνω εγγραφή...:embarrassment:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

@jax7480 Αυτό ακριβώς έψαχνα...:happy::happy::happy:

Ένα app που να μπορεί σε μια διαδρομή που θα ορίσω να κάνει υπολογισμό που θα πρέπει να σταματήσω για φόρτιση και να δίνει επιλογές για φορτιστές.

Τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν χρειάζεται να κάνω εγγραφή...:embarrassment:


Δεν χρειάζεται εγγραφή για να δουλέψει το planning νομίζω.

Ενημερωτικά η Νορβηγία έχει περίπου 600 φορτιστές ανά 100χλμ οδικού δικτύου. Κάθε βενζινάδικο σχεδόν, έχει και φορτιστή. Ειδικά μέσα και γύρω από τις μεγάλες πόλεις. 
Στις μεγάλες πόλεις έχει και μέσα στα κλειστά πάρκινγκ αλλά και άλλους χώρους, όπως πχ έξω στα πάρκινγκ των McDonald’s 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

221206121725_oxford-1-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Η πανδημία φαίνεται πως ήταν μόνο η δοκιμαστική περίοδος για ολοκληρωτικές ιδέες και...

 

  • Like 2
  • meow 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:
221206121725_oxford-1-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Η πανδημία φαίνεται πως ήταν μόνο η δοκιμαστική περίοδος για ολοκληρωτικές ιδέες και...

 

Σιγά τη "δικτατορία", περιγράφεται απλά ένας πιο σύνθετος δακτύλιος.
Το μόνο που αλλάζει είναι ότι τα σύγχρονα τεχνολογικά μέσα επιτρέπουν τόσο σύνθετους αλγορίθμους περιορισμών...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2022 at 10:27 ΠΜ, το μέλος ckbond έγραψε:

@jax7480 Αυτό ακριβώς έψαχνα...:happy::happy::happy:

Ένα app που να μπορεί σε μια διαδρομή που θα ορίσω να κάνει υπολογισμό που θα πρέπει να σταματήσω για φόρτιση και να δίνει επιλογές για φορτιστές.

Τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν χρειάζεται να κάνω εγγραφή...:embarrassment:

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό που συνάντησα τυχαία:

ABETTERROUTEPLANNER.COM

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.