Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!
Σχεδιάζουμε με ένα φίλο road trip μέχρι το Λονδίνο. Το πλάνο είναι να περάσουμε από το Stelvio Pass, αφου διανυκτερεύσουμε κάπου κοντά. Μας προβληματίζει όμως το θέμα του καιρού. Ξέρει κανείς αν είναι ανοιχτός ο δρόμος το χειμώνα, ή πού μπορούμε να βρούμε αξιόπιστες πληροφορίες;

Anyone be a cynic, dare to be an optimist.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ronin13 said:

Καλησπέρα σε όλους!
Σχεδιάζουμε με ένα φίλο road trip μέχρι το Λονδίνο. Το πλάνο είναι να περάσουμε από το Stelvio Pass, αφου διανυκτερεύσουμε κάπου κοντά. Μας προβληματίζει όμως το θέμα του καιρού. Ξέρει κανείς αν είναι ανοιχτός ο δρόμος το χειμώνα, ή πού μπορούμε να βρούμε αξιόπιστες πληροφορίες;

Anyone be a cynic, dare to be an optimist.
 

 

Καλησπέρα, το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν, όχι από το συγκεκριμένο πέρασμα.

Έχω κάνει:

1. Ancona - Modena - Bolzano - Trento - Brennero - Innsbruck - Μόναχο - Πράγα - Παρντούμπιτσε (διανυκτέρευση Modena - Μόναχο)

2. Ancona - Modena - Torino - Montblanc - Lyon - Reims - Birmingham (διανυκτέρευση Modena - Lyon - Βόρεια Γαλλία)

3. Ancona - Milano - Lugano - Lucerne - Basel - Calais - York (χωρίς διανυκτέρευση :p )

4. Ancona - Milano - Lugano - Lucerne - Basel - Reims - York (διανυκτέρευση Milano + Reims)

 

Έχω κάνει και 3 ταξίδια επιστροφής, δεν τα θυμάμαι όλα.

Το μιλάνο το προτιμώ γιατί έχω φίλους, αλλιώς προτιμώτερη είναι μια μικρή πόλη τύπου modena να μη σε ταλαιπωρήσει.

Ιδανικά βγάλτε άλλη μια διανυκτέρευση βόρεια Γαλλία, με 2 διανυκτερεύσεις είναι πολύ πιο άνετο το ταξίδι. Η Γαλλία είναι αρκετά μεγάλη, ενδεικτικά Lyon - κοντά στο Calais το GPS έβγαζε κάτι τύπου 870 km, τα οποία δεν είναι λίγα, και δεν ισχύει απαραίτητα 870 / 120 = 7 ώρες, πιο εύκολα θα πάει προς τις 9-10 με καμιά στάση, βενζίνες και τα σχετικά.

Προσέχτε το πέρασμα Eurotunnel, αν πάτε γαμπροί στα διόδια είναι κάπου 230-240 ευρώ, αν το έχετε κλείσει από πριν πέφτει και στα 60-70.

Επίσης αν το αυτοκίνητο είναι Αγγλικό, προσέχτε στο Λονδίνο:

1. Congestion Charge (μέχρι το 2016 ήταν για diesel, τώρα δεν έχω καμία εικόνα).

2. Τα απατεώνικα διόδια στον ανατολικό M25, πρέπει να τα έχεις προπληρωμένα, αλλιώς σου έρχεται το notice σπίτι (δεν έχει κάπου να πληρώσεις στο δρόμο). 75 λίρες πλήρωσα πρόστιμο για 2.75 λίρες διόδια (δεν έχει πουθενά αλλού στην Αγγλία και δεν το ήξερα).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος δουλεύει και μένει μόνιμα στο Λονδίνο, οπότε τα της Αγγλίας και της επιστροφής είναι ήδη κανονισμένα, εγώ του φορτώθηκα και έριξα την ιδεα για το Stelvio. [emoji39]
Αυτό που μας προβληματίζει είναι αν θα είναι το πέρασμα ανοιχτό λόγω χειμώνα, και πού μπορούμε να βρούμε αξιόπιστες πληροφορίες...

Anyone be a cynic, dare to be an optimist.

Link to comment
Share on other sites

https://media.groupe-psa.com/en/groupe-psa-and-fca-plan-join-forces-build-world-leader-new-era-sustainable-mobility

 

έτσι όπως το πάνε θα καταλήξουμε στο τέλος με ένα κατασκευστή

μάλλον για αυτό η alfa ακύρωσε 8c/gtv/giulietta

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/ekloges/tragikos-o-tropos-pou-skotothike-o-polistas-adamantios-mantis-pic/2907557/

 

Ο οδηγός σταμάτησε στην αριστερή λωρίδα (??!?!?!?)  και ο πολίστας κατέβηκε για να δει αν το όχημα είχε κάποια βλάβη.(??!?!?!?) 

 

Δεν ξέρω ποιος θα κατηγορήσει την κακιά στιγμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, astrolabos said:

 

Και για ταξίδι κλείνεις κουκέτα ή πας αεροπορικά καθίσματα;

 

Ψήνεσαι?? Γύρω στα 300 βγαίνει. Πλέον με τον καινούριο δρόμο συμφέρει να πας ηγουμενίτσα και να περάσεις απέναντι ακόμη και bari, ώστε να γλιτώσεις την πανάκριβη καμπίνα.

Καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου σε κάποιο ξενοδοχείο κάνοντας μια εξτρα στάση παρά στην απατεώνικη minoan.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με γκιλοτίνα να τιμωρείτε ο ένοχος όσο δεν υπάρχει αστυνόμευση τίποτα δεν πρόκειται να γίνει

Εδώ οι μισοί κυκλοφορούν χωρίς κράνος και οι υπόλοιποι με το κινητό στο αφτί

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.