Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

βρε μήπως μπερδεύετε το αγωνιστικό καύσιμο methanol με την 100 αρα ?

 

το απλό αμάξι διαβάζει με τους αισθητήρες τα καυσαέρια και ανάλογα φτιάχνει το μείγμα ενημερώστε με αν έχει αλλάξει κάτι

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Μάλιστα το θέμα έχει εξεταστεί ακόμη και στο Fifth Gear αν θυμάμαι καλά... Οι διαφορές που βρήκαν στην σχέση απόδοσης/κατανάλωση ήταν στα όρια του στατιστικού σφάλματος...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Αλφα ρομεο 75 (1800cc), με 100αρα εβλεπα διαφορα στη δυναμη του γκαζιου, μονο στην 4η -5η ταχυτητα.
Χιλιομετρα παραπανω ελαχιστα.

Στο lacetti (1600cc) μια φορα εβαλα 100αρα και εκαψε πολυ παραπανω ?  Σα να πηγαινε ακλαφτη η καημενη η βενζινη.
Δεν εχω ξαναβαλει και ουτε προκειται γτ δε προκειται να παρεις σε χιλιομετρα την διαφορα των χρηματων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω μετρήση εγώ απλά έχω παρατηρήσει ότι οι χαμηλές στροφές είναι ποιο γεμάτες στο lacetti άρα κάτι θα κάνει και σε κάτι ανηφόρες με 4ρτη τράβαγε καλύτερα

επίσης παιδιά για να φτιάξουν την 100 αρα ενισχυτικό οκτανίων ρίχνουν μην τρελένεστε

εδώ έχω παρατηρήσει με τις σκατοβενζίνες μετά από 2-3 βδομάδες σαν να ξεθυμαίνουν ακα να πέφτουν τα οκτάνια !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

το απλό αμάξι διαβάζει με τους αισθητήρες τα καυσαέρια και ανάλογα φτιάχνει το μείγμα ενημερώστε με αν έχει αλλάξει κάτι


ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα. Για να δουλέψει σωστά το πράγμα θα πρέπει να μπορεί ο εγκέφαλος να «διαβάσει» σωστά την ποιότητα της βενζίνης (υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό) και να προσαρμόσει ανάλογα την αναλογία βενζίνης/αέρα. Θεωρητικά μια σωστή προσαρμογή θα πρέπει να απαιτεί λιγότερη ποσότητα βενζίνης για τα ίδια χιλιόμετρα με τον ίδιο τρόπο οδήγησης. Από την άλλη ο αισθητήρας καυσαερίων αφορά μόνο το να είναι οι τιμές κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο... 

Αυτό που θυμάμαι από αυτά που έχω δει/διαβάσει για το θέμα, σε Porsche, Ferrari όπως και σε κάτι M5 ναι, κάνει μεγάλη διαφορά η 100άρα σε σχέση με την απλή.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη διαφορά της Vpower των 97 οκτανίων σε σχέση με την απλή των 95 οκτανίων, υπό συνθήκες φορτωμένου αυτοκινήτου, ανηφόρας και κλιματιστικού νομίζω πως την καταλαβαίνω. Νομίζω πως για να επωφεληθεί ένα αυτοκίνητο των παραπάνω οκτανίων πρέπει να έχει τόσο αρκετά υψηλή σχέση συμπίεσης, όσο και τη δυνατότητα να μεταβάλει το αβανς ανάλογα με τη βενζίνη.

 

Προσωπικά βάζω vpower τρίτες που έχει μόνο ένα λεπτό διαφορά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Παιδια αν διαβαζε σωστα την 100αρα, ο κατασκευαστης θα προτεινε την 100αρα και οχι 95.
 

Έχουμε πέσει όλοι θύματα του marketing των εταιρειών βενζίνης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα βαζω ΕΚΟ που ανηκουν στο δικτυο Καλυψω.
Αυτα που γραφουν με κιτρινη ταμπελα ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΚΟ.
Δεν ειναι ιδιωτικα αυτα αλλα ανηκουν στην ιδια την ΕΚΟ

24 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

 

edit

@GoMaR

ανοιχτά τα παράθυρα να φανταστώ ? με 130χλμ στην εθνική αν ναι αααααα τα αυτιά μου !

Οχι.Με αερα απο τους αγωγους.
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το Sausage.png o αντιπρόσωπος μου είπε να βάζω μόνο 95 οκτανίων βενζίνη, γιατί αυτή προτείνει ο κατασκευαστής και μάλιστα μου είπε να μην βάζω 100αρα γιατί δε χρειάζεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GoMaR said:

Προσωπικα βαζω ΕΚΟ που ανηκουν στο δικτυο Καλυψω.
Αυτα που γραφουν με κιτρινη ταμπελα ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΚΟ.
Δεν ειναι ιδιωτικα αυτα αλλα ανηκουν στην ιδια την ΕΚΟ

Οχι.Με αερα απο τους αγωγους.
 

 

καλά τι ώρα οδήγαγες βράδυ ?

 

 

βρε ρίχτε ενισχυτικό οκτανίων το ίδιο είναι  ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

4.30 το πρωι εφυγα και εφτασα 11:30 (2 στασεις, 1ωρα συνολο)
 

και σημερα 09:30 και εφτασα 19:00 συννεφια,βροχη κλπ.( 2 στασεις, 2 ωρες συνολο) 

Για αυτο επισης δουλεψε και το κλιματιστικο για καμμια 1 ωρα συνολο. Για να σπασει η υγρασια. Οπως επισης ανοιγαμε που και που ελαχιστα τα παραθυρα

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GoMaR said:

4 το πρωι εφυγα και εφτασα 11:30 (2 στασεις, 1ωρα συνολο)
 

και σημερα 09:30 και εφτασα 19:00 συννεφια,βροχη κλπ.( 2 στασεις, 2 ωρες συνολο) 

Για αυτο επισης δουλεψε και το κλιματιστικο για καμμια 1 ωρα συνολο. Για να σπασει η υγρασια. Οπως επισης ανοιγαμε που και που ελαχιστα τα παραθυρα

 

 

λέω και εγώ το προηγούμενο ΣΚΔ ,  Σ έφυγα 6 αλλά στάσεις από εδώ από εκεί 3ωρο κάτσαμε Θεσσαλονική  στη ζέστη σκάσαμε ... ! Κυριακή δεν το συζητώ στην Βεργίνα 12:30 ώρα είχε 36.5 βαθμούς ! και Δευτέρα κατά της 10:30 αναχώρηση από Έδεσσα και έφτασα 10 Πέραμα στάσεις Τέμπη Αγία Παρασκευή - Γλύφα - Καμμένα Βούρλα - 90 χλμ Αθηνών Λαμίας ?   (2-3-4 Ιουνίου)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, GoMaR said:

Αντωνη, δεν εχω ιδεα αληθεια. Οτι σου ειπα για το κομματι Θεσ/νικη Ξανθη, πιστευω θα ισχυει και για το υπολοιπο κομματι. 

 

Το κομμάτι από Ιωάννινα προς Θεσσαλονίκη είναι καλύτερο τουλάχιστον πρόπερσι που το έκανα ήταν μια χαρά. Δεν θυμάμαι τι έκαψα πάντως σε όλη τη διαδρομή δε νομίζω πως έπεσα κάτω από 180. Σε κάποια φάση είδαμε στο GPS 258 νομίζω. 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ξανθη προς Καβαλα(αεροδρομιο) ημουν 180-200
Εχει και καλα κομματια εννοειται. Αλλα οταν μπαινεις στις δυο Εθνικες οδοι και για πολλα χιλιομετρα, καταλαβαινεις με διαφορα ποια οδος ειναι καλυτερη.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 200+ ? Τι φλωριές είναι αυτές ,  τα 12πίστονα και το αλεξίπτωτο γιατί τα έχουμε ?

 

Η 100άρα , το μόνο καλό που έχει σε αυτοκίνητα που δεν σχεδιάστηκαν για τη χρήση της, είναι τα διάφορα χημικά 

πρόσθετα που έχει , που ίσως, να απομακρύνουν κάποιες επικαθήσεις/βρωμιές κλπα .

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, cna said:

100άρα; Κυκλοφορεί κανείς με «πειραγμένο» εγκέφαλο; Εξ όσων γνωρίζω στα απλά αυτοκίνητα που οδηγούμε όλοι μας η 100άρα δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο...

 

Σε άμεσου ψεκασμού τουρμπο μοτέρ υπάρχει διαφορά στο πόσο πιο στρωτά δουλεύει τις ζεστές μέρες (εξωτερική>35), τουλάχιστον στο golf αλλά και σε 2λιτρο tfsi audi που έχω δοκιμάσει. 

 

Με 95αρα (αμα είναι και λίγο νερωμένη ?) τα πυράκια κάνουν πάρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.