Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

 

Καλημερα. Δε ξερω αν θυμαστε καποιοι το περιστατικο που μου εκανε διακοπες το γκαζι στο fiesta 1.6 2009.

 

ΣΗΜΕΡΑ το εκανε παλι λοιπον μετα απο 7 μηνες παρακαλω καθημερινης οδηγησης και ταξιδιων 500χμ πασχα κλπ κλπ.

 

Το μονο που εχει αλλαχτει στο αμαξι εκτος απο το βεντιλατερ, ειναι ο κομπρεσορας του αιρκοντισιον και δισκοι-τακακια προσφατα. Πραγματικα δε ξερω τι να κανω (δε θελω να το πουλησω τωρα) το μονο που υποψιαζομαι ειναι η βενζινη γιατι τωρα το κανε οταν ηταν στα πολυ τελειωματα, συνηθως δε το αφηνουμε να παει τοσο χαμηλα. Θα περιμενω και κανα 2 γεμισματα ακομα και μετα θα το παω σε αλλη ford.

 

Α ΞΕΧΑΣΑ το εξης περιεργο. Καηκε πριν κανα 2μηνο το λαμπακι του πισω δεξια φρενου. το αλλαξα. μετα απο εναμιση μηνα ξανακαηκε, και οταν παταω φρενο αναβει το μικρο μπροστα δεξια θεσης. δε ξερω αν ετσι κανει το αμαξι για να το καταλαβεις η παιζει κατι εκει. παντως να ξανακαει μεσα σε 2 μηνες περιεργο. ενδεχεται να εχει κατι ηλεκτρολογικο το αμαξι. Ισως το παω σε μια τριτη ford που ακουσα ψιλοκαλα λογια (κοροβεσης)

 

Όταν λες διακοπές, που πήγε? Ξόδεψε πολλά? Είναι off-season ακόμα, είναι κρίμα να ξοδέψει κανείς πολλά (Κυκλάδες να μην πάει , πολύ ντόρος για το τίποτα)

 

Στα του αυτοκινήτου τώρα, έχω το ίδιο μοτέρ, λογικά λες το 1.6 Ti-VCT .
Αυτό για το φρένο , περίεργο , ακούγεται λάθος καλωδίωση (  δεν έχω κάτι τέτοιο )

Το ότι καίει λάμπες το Fiesta, ναι , αλλά στα φρένα αρκετά πιο σπάνια (δεν έχω κάτι τέτοιο) 

Έχω οτι στα κρύα πρωινά το αμάξι για λίγα δεύτερα αν πεις να ξεκινήσεις κατευθείαν, κάπως κρύος σαν να ρετάρει για λίγα δεύτερα απο πολύ χαμηλές

στροφές. Σαν να μην έχει ικανή πίεση το όλο σύστημα.
Το έχει τσεκάρει μηχανικός, δεν έχει δει κάτι εξόφθαλμο.

 

Η αντλία βενζίνης στο ρεζερβουάρ, σε μένα τα έπαιξε σε κάποια φάση , μπορεί να έπαιξαν ρόλο και κάποιοι εξωγενείς παράγοντες.
Απο κει και πέρα :
- Καθαριστικό ψεκασμού κινητήρα (8-10Ε στα βενζινάδικα) 

- 100άρα για 1-2 γεμίσματα

 

Αν συνεχίσει, έχεις πιο χοντρό θέμα , άστο να πάει διακοπές και εσύ πήγαινε το σε έναν να σου δει αντλία-πολλαπλασιαστές κτλ.

Για Αθήνα, όλο και κάποιος θα ξέρει κάποιον αξιόπιστο για Ford ή έστω μια αντιπροσωπεία της προκοπής. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Thresh86 said:

 

Όταν λες διακοπές, που πήγε? Ξόδεψε πολλά? Είναι off-season ακόμα, είναι κρίμα να ξοδέψει κανείς πολλά (Κυκλάδες να μην πάει , πολύ ντόρος για το τίποτα)

 

Στα του αυτοκινήτου τώρα, έχω το ίδιο μοτέρ, λογικά λες το 1.6 Ti-VCT .
Αυτό για το φρένο , περίεργο , ακούγεται λάθος καλωδίωση (  δεν έχω κάτι τέτοιο )

Το ότι καίει λάμπες το Fiesta, ναι , αλλά στα φρένα αρκετά πιο σπάνια (δεν έχω κάτι τέτοιο) 

Έχω οτι στα κρύα πρωινά το αμάξι για λίγα δεύτερα αν πεις να ξεκινήσεις κατευθείαν, κάπως κρύος σαν να ρετάρει για λίγα δεύτερα απο πολύ χαμηλές

στροφές. Σαν να μην έχει ικανή πίεση το όλο σύστημα.
Το έχει τσεκάρει μηχανικός, δεν έχει δει κάτι εξόφθαλμο.

 

Η αντλία βενζίνης στο ρεζερβουάρ, σε μένα τα έπαιξε σε κάποια φάση , μπορεί να έπαιξαν ρόλο και κάποιοι εξωγενείς παράγοντες.
Απο κει και πέρα :
- Καθαριστικό ψεκασμού κινητήρα (8-10Ε στα βενζινάδικα) 

- 100άρα για 1-2 γεμίσματα

 

Αν συνεχίσει, έχεις πιο χοντρό θέμα , άστο να πάει διακοπές και εσύ πήγαινε το σε έναν να σου δει αντλία-πολλαπλασιαστές κτλ.

Για Αθήνα, όλο και κάποιος θα ξέρει κάποιον αξιόπιστο για Ford ή έστω μια αντιπροσωπεία της προκοπής. 

 

σ ευχαριστω για την απαντηση.

 

- λιγα για τις κυκλαδες, ειναι ωραια

- τα χω κανει ολα αυτα που ειπες συν τα της προκοπης συνεργεια

- αστα να πανε μονο με τυχη θα βρεθει το θεμα. κατι ηλεκτρολογικο/αισθητηρα παντως εχει, γιατι με τερμα γκαζι παει παντα οταν κανει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

 

σ ευχαριστω για την απαντηση.

 

- λιγα για τις κυκλαδες, ειναι ωραια

- τα χω κανει ολα αυτα που ειπες συν τα της προκοπης συνεργεια

- αστα να πανε μονο με τυχη θα βρεθει το θεμα. κατι ηλεκτρολογικο/αισθητηρα παντως εχει, γιατι με τερμα γκαζι παει παντα οταν κανει το προβλημα

 

- υπερτιμημένα φαλακρά νησιά, τα στήνουμε να λύσουμε τις διαφορές μας,  τρέχω μόνο για άδειες σαν άλλος Vin Diesel (βενζίνη έχω) , σε περιμένω το βράδυ Μαύρη, θα γίνει χαμός. 
 

Τέρμα γκάζι και διακοπές, σημαίνει πρόβλημα στη τροφοδοσία καυσίμου , δίνω πλέον λιγότερες πιθανότητες για ηλεκτρολογικό.

 

Με το καλό να γίνουν όλα, Fiesta uber alles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προς το παρον το παραταω γιατι το κανε μια φορα εχτες και σταματησε παλι. ελπιζω καποια στιγμη να χαλασει εντελως κατι να φτιαχτει να τελειωνουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2018 at 10:05 AM, fuz10n said:

 

Καλημερα. Δε ξερω αν θυμαστε καποιοι το περιστατικο που μου εκανε διακοπες το γκαζι στο fiesta 1.6 2009.

 

ΣΗΜΕΡΑ το εκανε παλι λοιπον μετα απο 7 μηνες παρακαλω καθημερινης οδηγησης και ταξιδιων 500χμ πασχα κλπ κλπ.

 

Το μονο που εχει αλλαχτει στο αμαξι εκτος απο το βεντιλατερ, ειναι ο κομπρεσορας του αιρκοντισιον και δισκοι-τακακια προσφατα. Πραγματικα δε ξερω τι να κανω (δε θελω να το πουλησω τωρα) το μονο που υποψιαζομαι ειναι η βενζινη γιατι τωρα το κανε οταν ηταν στα πολυ τελειωματα, συνηθως δε το αφηνουμε να παει τοσο χαμηλα. Θα περιμενω και κανα 2 γεμισματα ακομα και μετα θα το παω σε αλλη ford.

 

Α ΞΕΧΑΣΑ το εξης περιεργο. Καηκε πριν κανα 2μηνο το λαμπακι του πισω δεξια φρενου. το αλλαξα. μετα απο εναμιση μηνα ξανακαηκε, και οταν παταω φρενο αναβει το μικρο μπροστα δεξια θεσης. δε ξερω αν ετσι κανει το αμαξι για να το καταλαβεις η παιζει κατι εκει. παντως να ξανακαει μεσα σε 2 μηνες περιεργο. ενδεχεται να εχει κατι ηλεκτρολογικο το αμαξι. Ισως το παω σε μια τριτη ford που ακουσα ψιλοκαλα λογια (κοροβεσης)

 

Για το λαμπάκι, μπορεί να είναι γείωση, ή γείωση κάποιου φαναριού. Συνήθως όταν κάτι δεν γειώνει σωστά, αρχίζουν τα περίεργα.

 

Για τις διακοπές στο γκάζι, εγώ που πρόσφατα είμαι δύο φορές παθών, ήταν από πεταλούδα. Πάντως είτε ηλεκτρολογικό είτε τροφοδοσίας είναι το πρόβλημα, και απ'ότι θυμάμαι τα είχες τσεκάρει όλα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f117 said:

omg........μέχρι 300 χιλιόμετρα..... προφίλ...ανύπαρκτο :D

Απο περιέργεια... πότε είχανε DOT ?

 

Δεν είχα χώρο για παραπάνω οπότε ένα 60-120 που έκανα πολύ πρόχειρα...

 

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

κάτσε να κάνω και μία εγγραφή γιατί έχει ψωμί ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ...... τρομερά κατεβάσματα...2πλά το νού σου στα όρια εκει πέρα τώρα πια.... 

 

υγ, 22 βαθμούςςςςςς????? αυτά είναιιι......! 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, f117 said:

κάτσε να κάνω και μία εγγραφή γιατί έχει ψωμί ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ...... τρομερά κατεβάσματα...2πλά το νού σου στα όρια εκει πέρα τώρα πια.... 

 

υγ, 22 βαθμούςςςςςς????? αυτά είναιιι......! 

Εσύ κοιτούσες τους βαθμούς, εγώ το 05._8elw_na_xwrisw :D.

Πάντως με αυτό και το προηγούμενο βίντεο, το γκάζι πρέπει να το έχει μόνο για χάιδεμα ;).

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, minast said:

Εσύ κοιτούσες τους βαθμούς, εγώ το 05._8elw_na_xwrisw :D.

Πάντως με αυτό και το προηγούμενο βίντεο, το γκάζι πρέπει να το έχει μόνο για χάιδεμα ;).

Κι εγω το "Speed Limei exceeded"... Ζαχο γινεται tracking με GPS και βγαζει ειδοποιηση αναλογα με το οριο ταχυτητας σε καθε δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μεθη η αιτια και οχι κατι διαφορετικο, ευχομαι να σαπισεις στην φυλακη η να βρεις την ιδια μοιρα και να σε κλαψει ολη σου η οικογενεια.
Κριμα τα δυο παιδια και κριμα στην αλλη γυναικα που χαροπαλευει λογω ενος μεθυσμενου που σκεφτηκε να οδηγησει νταλικα πιωμενος.
Τα ιδια εκανε και ο Παντελιδης αλλα αυτος τουλαχιστον τη πληρωσε με τη ζωη του. (Ας προσεχε ο εγκληματιας. Παραλιγο βεβαια να παρει κιαλλες ζωες) Ο οδηγος νταλικας ομως, ουτε γρατζουνια.
Αστα διαλα τελικα. Δε ξερεις τι θα σου ξημερωσει με τον καθε εγκληματια του δρομου.
 

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/883494/thanatiforo-troxaio-ston-kifiso-ntalika-paresyre-dyo-oximata

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Του εκαναν αλκοτεστ και του βρηκαν αλκοολ μεσα. Περιμενουν τις αιματολογικες εξετασεις τωρα. Και επειδη ακομα δεν ειναι τπτ επισημο, για αυτο εγραψα αν ειναι μεθη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.