Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

34 minutes ago, kourbeti said:

Μπα...

Πήρα τηλ και μου είπαν 160.

Ένας συνταξιούχος ( που θα το φτιάξει στο δρόμο, μπροστά από το σπίτι του... :huh:) μου ζήτησε 120...

 

Γνωρίζω κάποιον στη Νίκαια αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις. Τα σχόλια παραπάνω από θετικά. Είχαμε βάλει νέα υφάσματα σε Polo σε όλα τα καθίσματα με 150-160€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Μπα...

Πήρα τηλ και μου είπαν 160.

Ένας συνταξιούχος ( που θα το φτιάξει στο δρόμο, μπροστά από το σπίτι του... :huh:) μου ζήτησε 120...

 

Tι να σου πω. Εγώ με 80€ το έφτιαξα και οι τιμές που ακούω δεξιά και αριστερά είναι από 80 έως 100€. 

 

Link to comment
Share on other sites

Που το έφτιαξες να ρωτήσω;

Πήρα κι άλλο τηλέφωνο: 180...

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

 

Γνωρίζω κάποιον στη Νίκαια αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις. Τα σχόλια παραπάνω από θετικά. Είχαμε βάλει νέα υφάσματα σε Polo σε όλα τα καθίσματα με 150-160€.

Τον πήρα, είπε 150 για τον ουρανό

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2018 at 6:20 ΜΜ, το μέλος uhu έγραψε:

 

Ετοιμα τα βιντεάκια.

Το 1ο  είναι πέρσινο απ το Μάιο καποιες βδομάδες αφού έριξα το additive και το 2o σήμερα το πρωί.

Δεν είμαι τις λογικής mechanic in a bottle αλλά το συγκεκριμένο ξεπέρασε τις προσδοκίες μου...

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πεταλούδας σήμερα, προτού προλάβω να πάρω δοχείο αναθυμιάσεων, γιατί την πρωτομαγιά μου έκανε τρελά κοψίματα και το λυπήθηκα... Κλασσικά αλλάζει χαρακτήρα το αυτοκίνητο, γεμίζει στις χαμηλές στροφές. Επίσης κρατάει πιο σωστό ρελαντί, μου το έριχνε 700 και έτρεμε το τιμόνι, ενώ θέλει 750 για να είναι λίγο smooth.

Με το που τα άλλαξα όλα και τα έβαλα πάνω και έβαλα μπροστά, έχασα την ένδειξη της θερμοκρασίας νερού. Αφού έβγαλα/έβαλα πόλο και δεν έστρωσε, τελικά το συνέδεσα στο διαγνωστικό, έσβησα το error και δούλεψε. Μόλις βρήκα το επόμενο ανταλλακτικό που θα παραγγείλω :p 

 

Αυτή τη φορά ψέκασα με το spray καρμπυρατέρ τον MAP και την εισαγωγή και τη σωλήνα του αέρα, ώστε να φύγει όσο το δυνατόν περισσότερη λαδίλα! 

Προσέθεσα επίσης 150 ml από ένα πρόσθετο λαδιού της liqui moly, για τα υδραυλικά ωστήρια. Πιο πολύ σαν συντήρηση, μιας και με το 5w-40 δεν ακούγονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Αλλαγή πεταλούδας σήμερα, προτού προλάβω να πάρω δοχείο αναθυμιάσεων, γιατί την πρωτομαγιά μου έκανε τρελά κοψίματα και το λυπήθηκα... Κλασσικά αλλάζει χαρακτήρα το αυτοκίνητο, γεμίζει στις χαμηλές στροφές. Επίσης κρατάει πιο σωστό ρελαντί, μου το έριχνε 700 και έτρεμε το τιμόνι, ενώ θέλει 750 για να είναι λίγο smooth.

Με το που τα άλλαξα όλα και τα έβαλα πάνω και έβαλα μπροστά, έχασα την ένδειξη της θερμοκρασίας νερού. Αφού έβγαλα/έβαλα πόλο και δεν έστρωσε, τελικά το συνέδεσα στο διαγνωστικό, έσβησα το error και δούλεψε. Μόλις βρήκα το επόμενο ανταλλακτικό που θα παραγγείλω :p 

 

Αυτή τη φορά ψέκασα με το spray καρμπυρατέρ τον MAP και την εισαγωγή και τη σωλήνα του αέρα, ώστε να φύγει όσο το δυνατόν περισσότερη λαδίλα! 

Προσέθεσα επίσης 150 ml από ένα πρόσθετο λαδιού της liqui moly, για τα υδραυλικά ωστήρια. Πιο πολύ σαν συντήρηση, μιας και με το 5w-40 δεν ακούγονται.

 

Μια ερώτηση ... Βασική ρύθμιση πεταλούδας έκανες , κάνεις ?

Γιατί έτσι κάθε πεταλούδα έρχεται στην σωστή της θέση. Μήπως αλλάζεις άδικα πεταλούδες ?

Για την σωστή ρύθμιση της πεταλούδας, να σου πω επίσης πως το αυτοκίνητο θέλει να έχει πιάσει την νορμάλ θερμοκρασία του. Να το δουλέψεις δηλαδή πρώτα.

 

πχ.

 

Παράθεση

Διαδικασία:

Ανοίγουμε τον διακόπτη του κινητήρα (ζεστός) και ακολουθούμε τα εξής βήματα στο VCDS

Επιλογή

01 Κινητήρας

Βασικές ρυθμήσης 04

Εισάγουμε στο Group  

060 για κινητήρες με ηλεκτρικό γκάζι

098 η 001 για κινητήρες με ντίζα γκαζιού

Έναρξη

Στο 4ο πεδίο θα μας εμφανίση Προσαρμογή ΟΚ η θα ακούσουμε την πεταλούδα

Ολοκλήρωση/Επιστροφή

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

Μια ερώτηση ... Βασική ρύθμιση πεταλούδας έκανες , κάνεις ?

Γιατί έτσι κάθε πεταλούδα έρχεται στην σωστή της θέση. Μήπως αλλάζεις άδικα πεταλούδες ?

Για την σωστή ρύθμιση της πεταλούδας, να σου πω επίσης πως το αυτοκίνητο θέλει να έχει πιάσει την νορμάλ θερμοκρασία του. Να το δουλέψεις δηλαδή πρώτα.

 

πχ.

 

 

 

Κάνει αυτόματα κάθε φορά που βγάζεις τον πόλο αν δεν κάνω λάθος.

Σίγουρα κάνει όταν αλλάζεις πεταλούδα.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν βρωμίζει έχει ασταθή θέση κλειστή. Αν τη δεις στο διαγνωστικό βρώμικη, παίζει το ποσοστό που την ανοίγει.

Όταν την καθαρίζεις το κρατάει -σχεδόν- ακίνητο. Αυτό γιατί δεν μπορέι να κάνει τις μικρορυθμίσεις σωστά.

Αυτό έχω παρατηρήσει και αυτή και την προηγούμενη φορά που την ξανάλλαξα. 

Θα δω πάντως τώρα πως πάει για 5-10κ και ίσως τότε να δοκιμάσω το relearn.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει. Έχω συγγενή ο οποίος έχει να μου δώσει αυτοκίνητο για το καλοκαίρι. Έχει καταθέσει πινακίδες γιατί ζει έξω. Πρέπει να πληρώσω ολόκληρο το σήμα και ασφάλεια για να πάρω πινακίδες ή μέρος του σηματος; πινακίδες θα πάρω τον Ιούλιο και το αυτοκίνητο θα κινηθεί για ένα μήνα. Όποιος γνωρίζει ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

μέρος του σήματος πληρώνεις όσο αναφορά το σήμα...περίμενε να βρώ το link

 

 

ΥΓ. http://www.enikonomia.gr/auto/187083,ti-provlepei-i-tropologia-gia-ta-teli-kykloforias-ich-me-ton-mina.html

 

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/881731/teli-kykloforias-me-to-mina-osa-prepei-na-gnorizete

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, jax7480 said:

 Έχω συγγενή ο οποίος έχει να μου δώσει αυτοκίνητο για το καλοκαίρι. 

 

Ωπ? Άκυρη η βόλτα με το s8?? :p:p

 

Αυτή την τροπολογία απλά φέτος "ξέχασαν" 4-5 μήνες να την καταθέσουν...οτι να ναι! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Τελη κυκλοφοριας κατ ελαχιστον τα 2/12 των ετησιων για ενα μηνα χρηση. Ασφαλεια υπαρχει και τριμηνη, πιο λιγο δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.