Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Λογικές τιμές εννοώ κάτω από 100 €.

Επιτρέπεται η χρήση της, αλλά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο στα δικαστήρια, σύμφωνα με την Αρχή προσωπικών δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jax7480 said:

Τι εννοείς λογικές τιμές;

Επίσης στην Ελλάδα επιτρέπεται από το νόμο να έχεις dash cam;

 

Εντελώς τυχαία με την κουβέντα, διάβασα εχθές / προχθές αυτό το άρθρο, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

http://www.autogreeknews.gr/diafora-nea/13357-megali-erevna-paranomi-i-oxi-i-kamera-sto-aftokinito

 

Και σύμφωνα με την Τροχαία, ναι επιτρέπεται. Αρκεί να μην δημοσιεύσεις το βίντεο στο YouTube όπου και παίζουν θέματα προστασίας δεδομένων κτλ κτλ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Λογικές τιμές εννοώ κάτω από 100 €.

Επιτρέπεται η χρήση της, αλλά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο στα δικαστήρια, σύμφωνα με την Αρχή προσωπικών δεδομένων

 

Η χρήση της κάμερας αυτοκινήτου επιτρέπεται και με την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων (παράγραφος περί μη στοχευμένης και κατ'εντολής λήψη με κυκλική εγγραφή) και ναι, φυσικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό σε δικαστήριο. Απλά αν συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο) πρέπει να αναφερθεί αμέσως στον αστυνομικό που θα ανταποκριθεί στο συμβάν, ο οποίος αφαιρεί την κάρτα μνήμης (μόνο αστυνομικός, κανένας άλλος) ή και την συσκευή ολόκληρη και την παίρνει ως αποδεικτικό στοιχείο. Άπαξ και δεν αναφερθεί πως υπάρχει κάμερα και δεν την πάρει ο αστυνομικός, δεν έχει καμία ισχύ εκ των υστέρων.

 

Και εννοείται πως η δημοσίευση υλικού που καταγράφει τέτοια συσκευή οπουδήποτε απαγορεύεται.

 

Αν θέλεις να την χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και σαν άλλου είδους συσκευή (π.χ. GPS), υπάρχουν με Android, ή μπορείς να βάλεις ένα μέτριο κινητό (~100-120€) με ένα DVR driving app να κάνει αυτή την δουλειά. Με το κινητό θα γλυτώσεις και τις πολλές ερωτήσεις "περίεργων", γιατί ένα κινητό θα βλέπουν.

 

Αν θέλεις μόνο κάμερα, στα 100€ ανεβαίνεις πολύ από άποψη τιμής. Μπορείς να πάρεις πολύ καλό συστηματάκι με ~40€. Π.χ. αυτό. Λίγο πολύ όλα ίδια είναι, Sony IMX323 αισθητήρια χρησιμοποιούν 95% των <200€ 2.0MP μοντέλα, ακόμη και στα features αλλάζουν ελάχιστα. Το μόνο που αλλάζει την τιμή είναι το σχήμα/τρόπος τοποθέτησης, αν δηλαδή είναι για καθρέφτη, βεντούζα, για ταμπλώ, κ.λπ., και το μέγεθος της οθόνης και αν είναι αφής. Από εικόνα οι διαφορές στα βασικά μοντέλα είναι απειροελάχιστες και, κατά την γνώμη μου, ασήμαντες (δεν θες να βλέπεις αν σου κάνουν σφήνες κουνούπια, κανένα συμβάν θέλεις να καταγράψεις). Ο φακός μόνο παίζει ρόλο στην ποιότητα εικόνας, οπότε μην πας σε μοντέλα των 10€ με πλαστικό φακό/κάλυμμα, αλλά στα 30-60€ με διπλό ευρυγώνιο φακό είσαι υπερ-καλυμμένος.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, astrolabos said:

Λογικές τιμές εννοώ κάτω από 100 €.

Επιτρέπεται η χρήση της, αλλά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο στα δικαστήρια, σύμφωνα με την Αρχή προσωπικών δεδομένων

 

Τότε δεν μπορώ να προτείνω τίποτα. Εγώ είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο την Blackvue DR650 Dual camera (μπρος-πίσω, Full HD μπροστά και HD πίσω με viewing angle 173 μοίρες) και με έξτρα μπαταρία κατέγραφε και την ώρα που ήταν παρκαρισμένο το αυτοκίνητο για MAX 24 ώρες. Για το επόμενο σκεφτομαι για την νέα blackvue 900 series αλλά μιλάμε για 600€.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου την εγκατάσταση την έκανα μόνος. Είχα πάρει και τον extra controller για να παίρνει ρεύμα όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστό αλλά αν η τάση πέσει κάτω από ένα σημείο, σβήνει την κάμερα. Όλα τα έκανα μόνος χωρίς να φαίνεται τίποτα. Και το Α8 ήταν ένα δύσκολο σχετικά αυτοκίνητο με όλα τα μπλιμπλίκια που είχε.

Όταν βέβαια κατέβασα το αυτοκίνητο Ελλάδα το είδε ένας φίλος ηλεκτρολόγος και μου είπε πως τα έκανα σκ@τά και τα ξαναέφτιαξε όλα. Ειδικά το σημείο με τον extra controller. Τη σύνδεση μεταξύ των δύο καμερών την είχα κάνει καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, trib said:

 

Εντελώς τυχαία με την κουβέντα, διάβασα εχθές / προχθές αυτό το άρθρο, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

Παράνομη ή όχι η κάμερα στο αυτοκίνητο; - AutoGreekNews

 

Και σύμφωνα με την Τροχαία, ναι επιτρέπεται. Αρκεί να μην δημοσιεύσεις το βίντεο στο YouTube όπου και παίζουν θέματα προστασίας δεδομένων κτλ κτλ.

 

βρε πείτε τους να πάνε να απαφτοθούν, με τα προσωπικά δεδομένα γιατί έτσι όλα απαγορεύονται, το έχουν κάνει ώστε μην πετύχεις κανένα υπουργό να απαυτώνετε στην μέση του δρόμου και το κάνεις ρεζίλι .

 


Γράφεις για περίπτωση ατυχήματος end of story  .

 

edit εγώ χρησιμοποιώ 3-4 χρόνια αυτή https://www.transcend-info.com/Products/No-498 Ελλάδα

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτοκίνητο-ημιφορτηγό με χαλασμένο πισω αριστερό φανάρι (δεν ανάβει) κα σπασμένο πίσω δεξί (ανάβει ομως ο λαμπτήρας)...

Υποθετική Ερώτησις: Σε τρακάρισμα από  απότομο φρενάρισμα από πίσω... φταιει ο πίσω 100%; 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα πρέπει να πας δικαστήριο. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσον είναι αποδεικτικό στοιχείο και λογικά θα εξαρτηθεί από το πόσο μάγκας θα είναι ο δικός σου δικηγόρος σε σχέση με του άλλου... Και στην περίπτωση αυτή, εάν δεν έχεις νομική προστασία στην ασφάλειά σου, θα πρέπει να σταθμίσεις το κόστος επισκευής σε σχέση με το κόστος δικηγόρου κλπ.

 

Η ερώτηση είναι υποθετική; Γιατί βλέπω ότι τα δεδομένα (ημιφορτηγό και περιγραφή φαναριών) είναι αρκετά συγκεκριμένα. Εκτός και εάν είναι βασισμένη σε πραγματικό γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

το "ατύχημα" δεν ειναι πραγματικό γεγονός... απλά εβλεπα το φορτηγό μπροστά μου στην διαδρομή προς την δουλειά και το σκεπτόμουν  όταν διαβαζα για τις κάμερες πορείας...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, θα μπορούσες να επιμείνεις για συνυπαιτιότητα. Άλλο που δε θέλει η ασφαλιστική σου, να γλυτώσει λίγα λεφτά. Όμως, φαντάζομαι ότι αν φτάσει σε δικαστήριο δεν έχεις πάρα πολλές ελπίδες. Ούτως ή άλλως οφείλεις να αφήνεις στο προπορευόμενο όχημα ικανό χώρο, ώστε να αντιδράσεις ακόμη και σε αιφνίδιο ελιγμό.

 

Αν είχε φρενάρει απότομα και με χαλασμένα φώτα, υποψιάζομαι στην καλύτερη περίπτωση θα του βεβαίωναν διοικητικό πρόστιμο για απότομη τροχοπέδηση (Άρθρο 24 ΚΟΚ) ή/και χαλασμένα φώτα τροχοπέδησης (Άρθρο 68 ΚΟΚ), αλλά αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι αναγνωρίζουν και υπαιτιότητα.

 

Άλλωστε, όπως είπε κι ο @GriGaS, για να αξίζει τον κόπο η περιπέτεια, θα πρέπει το ποσό που αναλογεί στην υπαιτιότητα του προπορευόμενου (αν τελικά του επιμεριστεί) να σου αντισταθμίζει και τα δικαστικά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλά κράτη θα έπαιρνες ένα τηλέφωνο στην τροχαία και μετά από κανένα 10λεπτο θα λυνόταν το πρόβλημα. Στην Ελλάδα μια dash cam ίσως σε έσωζε σε περίπτωση στραβης.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.