Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

9 minutes ago, UltraB said:

Τι φάση με τις ζάντες εκεί στο Όσλο; Πιο μεγάλες δεν βρίσκεται; :p

Ωραίο φαίνεται και περιποιημένο.

 

Όταν οι δρόμοι είναι καλοί μπορείς να βάλεις και μία μεγαλύτερη ζάντα χωρίς να ρημάζεις ζάντα και αναρτήσεις.

Στο προηγούμενο είχα μικρότερες (20 ίντσες). Αυτές είναι 22αρες για το καλοκαίρι και 19αρες για το χειμώνα.

Καλές είναι. Γεμίζει ωραία ο θόλος αλλά φαίνονται μικρά τα φρένα (δεν είναι).

14 minutes ago, Simon said:

Νομιζω εχεις ηδη αποφασισει μεσα σου :p

Η αλήθεια είναι πως το S8 ήταν πάντα για μένα κρυφός πόθος, από το προηγούμενο ακόμα (V10). Το συγκεκριμένο ήταν όνειρο. Μακάρι να γίνει και πραγματικότητα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, UltraB said:

Ωραίο φαίνεται και περιποιημένο.

 

Θα παίξει έξτρα περιποίηση πριν το πάρω (να φύγουν τίποτα spider effects που από όσο είδα δεν υπάρχουν) και κεραμική επίστρωση.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Όταν οι δρόμοι είναι καλοί μπορείς να βάλεις και μία μεγαλύτερη ζάντα χωρίς να ρημάζεις ζάντα και αναρτήσεις.

Στο προηγούμενο είχα μικρότερες (20 ίντσες). Αυτές είναι 22αρες για το καλοκαίρι και 19αρες για το χειμώνα.

Καλές είναι. Γεμίζει ωραία ο θόλος αλλά φαίνονται μικρά τα φρένα (δεν είναι).

 

Η αλήθεια είναι πως το S8 ήταν πάντα για μένα κρυφός πόθος, από το προηγούμενο ακόμα (V10). Το συγκεκριμένο ήταν όνειρο. Μακάρι να γίνει και πραγματικότητα.

Και εδώ δεν την παλεύω με τις 16αρες στο Ηράκλειο :mellow: :p 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Θα παίξει έξτρα περιποίηση πριν το πάρω (να φύγουν τίποτα spider effects που από όσο είδα δεν υπάρχουν) και κεραμική επίστρωση.

Δικός μας είσαι, έχουμε και αντίστοιχο θέμα. Άμα βρεις προτίμησε Crystal Serum Ultra + Exo v3.

Το Ultra έχει 9 χρόνια εγγύηση και 10h paint protection. Το κακό είναι ότι το διαθέτουν μόνο σε επαγγελματίες και θα είναι κάπως πιο δυσεύρετοι αυτοί που κάνουν χρήση του.

 

Από τις φωτογραφίες δε φαίνεται κάτι πάντως, φαίνεται πολύ προσεγμένο γενικά.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

 

Η αλήθεια είναι πως το S8 ήταν πάντα για μένα κρυφός πόθος, από το προηγούμενο ακόμα (V10). Το συγκεκριμένο ήταν όνειρο. Μακάρι να γίνει και πραγματικότητα.

 

 

To v10 είναι άλλη ιστορία απο ήχο αλλά αυτό όταν το βαρεθείς (λέμε τώρα :p) του πετάς ένα remap και φλερτάρεις τα 700ps για πλάκα!! Καλοτάξιδο :D

 

Φουλ υποκειμενικό αλλά μάλλον θα πήγαινα σε chrome delete και μαύρες ζάντες (ή έστω gun metal)  για total black look...

Γενικώς ωραίο spec μεσα έξω (βλεπω και αρκετό carbon) αν και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ηλιοροφή

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, and64 said:

 

To v10 είναι άλλη ιστορία απο ήχο αλλά αυτό όταν το βαρεθείς (λέμε τώρα :p) του πετάς ένα remap και φλερτάρεις τα 700ps για πλάκα!! Καλοτάξιδο :D

 

Φουλ υποκειμενικό αλλά μάλλον θα πήγαινα σε chrome delete και μαύρες ζάντες (ή έστω gun metal)  για total black look...

Γενικώς ωραίο spec μεσα έξω (βλεπω και αρκετό carbon) αν και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ηλιοροφή

 

Δεν έχει ηλιοροφή (μικρό το κακό, στο προηγούμενο αυτοκίνητο νομίζω την άνοιξα μια φορά για να δω αν δουλεύει) και το B&O ηχοσύστημα (έχει το απλό της BOSE). Ακόμα πιο μικρό το κακό γιατί μουσική στο αυτοκίνητο ακούω για να μην βαριέμαι και όχι γιατί μου αρέσει.

Επίσης και ευτυχώς δεν έχει τα carbon ceramic φρένα. Είδα τιμές από τους δίσκους για όταν χρειαστούν αλλαγή και κόντεψα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλικό. Περίπου 11.000€ το σετ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, UltraB said:

Δικός μας είσαι, έχουμε και αντίστοιχο θέμα. Άμα βρεις προτίμησε Crystal Serum Ultra + Exo v3.

Το Ultra έχει 9 χρόνια εγγύηση και 10h paint protection. Το κακό είναι ότι το διαθέτουν μόνο σε επαγγελματίες και θα είναι κάπως πιο δυσεύρετοι αυτοί που κάνουν χρήση του.

 

Από τις φωτογραφίες δε φαίνεται κάτι πάντως, φαίνεται πολύ προσεγμένο γενικά.

 

Δεν θα την κάνω εγώ τη δουλειά. Είναι μέσα στην τιμή η προετοιμασία. Το καλό είναι πως αυτός που θα κάνει τη δουλειά είναι Έλληνας. Οπότε μια συνεννόηση θα την βγάλουμε.

Το αυτοκίνητο για 5ετίας είναι πολύ καλό (δε λέω άψογο). Το είχε ένας κύριος 60αρης (το αγόρασε καινούριο 200.000€) γιατί ταξίδευε πάνω κάτω τη Νορβηγία για τις επιχειρήσεις του. Τα χιλιόμετρα που έχει είναι τα περισσότερα αυτοκινητόδρομος. Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο μεταπωλητής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

 

Since when?

 

 

 

Ξαναάλλαξε ? χαχαα. Δεν τους προλαβαίνεις πλέον .

 

Το 2001 νομίζω ήταν που η AVDOVAZ και η GM έκαναν μια κοινοπραξία όπου παρήγαγαν το Chevrolet NIVA .  Μαζί με αυτή την κοινοπραξία η GM είχε αγοράσει και ένα μεγάλο μερίδιο μετοχών της Ρωσικής εταιρίας.

 

Ισως με την κρίση που είχε η GM κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 2000, να πούλησε στην renault το κομμάτι των μετοχών. Δεν το ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως ασχοληθεί κανείς με αντικατάσταση ηχοσυστήματος σε Yaris ΜK2 2010 μοντέλο; @nickstamat

 

Αυτή τη στιγμή φοράει το μαμίσιο το οποίο είναι ενσωματωμένο στην κεντρική κονσόλα / ταμπλό. Θα χρειαστούμε κάτι τέτοιο λοιπόν.

 

Στο τιμόνι υπάρχουν χειριστήρια τα οποία θα ήθελα να συνεχίσουν να λειτουργούν. Ένταση πάνω κάτω, επόμενο - προηγούμενο και επιλογή πηγής (ράδιο cd κλπ)

 

Δεν θέλω android και δε με καίει να είναι αφής. Ιδανικά για τα βασικά θα ήθελα να έχει φυσικά κουμπιά. Θέλω να παίζει τα πάντα από format ήχου συμπεριλαμβανομένων των flac.

 

Κάτι σαν αυτό με καλύπτει πιστεύω.

 

Θα ήθελα το συνολικό κόστος να είναι από 200-250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Έχει μήπως ασχοληθεί κανείς με αντικατάσταση ηχοσυστήματος σε Yaris ΜK2 2010 μοντέλο; @nickstamat

 

Αυτή τη στιγμή φοράει το μαμίσιο το οποίο είναι ενσωματωμένο στην κεντρική κονσόλα / ταμπλό. Θα χρειαστούμε κάτι τέτοιο λοιπόν.

 

Στο τιμόνι υπάρχουν χειριστήρια τα οποία θα ήθελα να συνεχίσουν να λειτουργούν. Ένταση πάνω κάτω, επόμενο - προηγούμενο και επιλογή πηγής (ράδιο cd κλπ)

 

Δεν θέλω android και δε με καίει να είναι αφής. Ιδανικά για τα βασικά θα ήθελα να έχει φυσικά κουμπιά. Θέλω να παίζει τα πάντα από format ήχου συμπεριλαμβανομένων των flac.

 

Κάτι σαν αυτό με καλύπτει πιστεύω.

 

Θα ήθελα το συνολικό κόστος να είναι από 200-250 ευρώ.

 

Αυτό που δείχνεις κοστίζει https://www.skroutz.gr/s/9213013/Pioneer-FH-X730BT.html?keyphrase=FH-X730BT 

 

Γιατί δεν κοιτάς και αυτά ?

https://www.bestprice.gr/item/2155209258/jvc-kw-m24bt.html

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/13631136/Kenwood-DMX110BT.html

https://www.skroutz.gr/s/13275974/JVC-KW-M24BT.html

https://www.skroutz.gr/s/8535759/JVC-KW-V220BT.html

https://www.skroutz.gr/s/11088152/JVC-KW-V235DBT.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

@adpanos στο κόστος της πηγής πρέπει να προστεθεί κανά 70άρη για την πρόσοψη, συν το κόστος του μετατροπέα για τη σύνδεση των χειριστηρίων του τιμονιού. Σε έναν που ρώτησα μου είπε κάπου 70 ευρώ ο μετατροπέας (μου φαίνεται παράλογα υψηλό).

 

Αυτά που μου πρότεινες τα έχω δει και απορρίψει λόγω τιμής.Δε με πολυενδιαφέρουν τα φρουφρου, και ακόμα και εάν πάρω κάτι με μεγάλη οθόνη που θα δείχνει πχ φωτογραφία του album, είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα κάτσω να φτιάξω albumart κλπ. Έχω Nas 6 χρόνια με όλη μου τη μουσική και δεν αξιώθηκα ποτέ.

 

@ThReSh για τα ηχεία δεν το έχω σκεφτεί ακόμα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Το μεγαλύτερό μου κόλλημα είναι ότι το αυτοκίνητο είναι 8 ετών και εάν αρχίσουμε τα περιττά ξηλώματα σε πόρτες, θα αρχίσουν τα τριξίματα...

 

Για να συνοψίσουμε, το κύριο ερώτημά μου φτάνει μέχρι το σημείο που το Yaris θα βρεθεί έτοιμο με μία υποδοχή 2DIN και με τα καλώδια των χειριστηρίων με μία φίσα συμβατή με τις μεγάλες εταιρίες (pioneer, kenwood, jvc, sony)

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

@adpanos στο κόστος της πηγής πρέπει να προστεθεί κανά 70άρη για την πρόσοψη, συν το κόστος του μετατροπέα για τη σύνδεση των χειριστηρίων του τιμονιού. Σε έναν που ρώτησα μου είπε κάπου 70 ευρώ ο μετατροπέας (μου φαίνεται παράλογα υψηλό).

 

Αυτά που μου πρότεινες τα έχω δει και απορρίψει λόγω τιμής.Δε με πολυενδιαφέρουν τα φρουφρου, και ακόμα και εάν πάρω κάτι με μεγάλη οθόνη που θα δείχνει πχ φωτογραφία του album, είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα κάτσω να φτιάξω albumart κλπ. Έχω Nas 6 χρόνια με όλη μου τη μουσική και δεν αξιώθηκα ποτέ.

 

@ThReSh για τα ηχεία δεν το έχω σκεφτεί ακόμα. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Το μεγαλύτερό μου κόλλημα είναι ότι το αυτοκίνητο είναι 8 ετών και εάν αρχίσουμε τα περιττά ξηλώματα σε πόρτες, θα αρχίσουν τα τριξίματα...

 

Για να συνοψίσουμε, το κύριο ερώτημά μου φτάνει μέχρι το σημείο που το Yaris θα βρεθεί έτοιμο με μία υποδοχή 2DIN και με τα καλώδια των χειριστηρίων με μία φίσα συμβατή με τις μεγάλες εταιρίες (pioneer, kenwood, jvc, sony)

 

 

ΤΟ jvc kw24bt αναφέρει τα παρακάτω.

 

http://eu.jvc.com/mobile-entertainment/av-receivers/KW-M24BT/

 

Παράθεση
Steering Remote Control Ready
Yes

 

 

Αυτό αν ισχύει σημαίνει πως δεν σου χρειάζεται κάποιο εξτρά parts για την διασύνδεση με τα χειριστήρια του τιμονιού.

Θα το κοιτάξω παραπέρα.

 

Τα πάνελ της κονσόλας έχουν 70€ ?

 

35€ το βλέπω εγώ εδώ.

https://www.dynamicsounds.co.uk/connects2-ct24ty22-toyota-yaris-silver-2007-double-din-cd-stereo-fascia-surround-panel.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα πάνελ, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί όντως βλέπω διάφορες τιμές.

 

Όσον αφορά τα χειριστήρια τιμονιού το manual του jvc λέει πως χρειάζεται έξτρα αντάπτορας.

 

Επίσης το συγκεκριμένο απορρίπτεται γιατί δεν παίζει flac.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όσον αφορά τα πάνελ, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί όντως βλέπω διάφορες τιμές.

 

Όσον αφορά τα χειριστήρια τιμονιού το manual του jvc λέει πως χρειάζεται έξτρα αντάπτορας.

 

Επίσης το συγκεκριμένο απορρίπτεται γιατί δεν παίζει flac.

 

2001-2011 yaris αντάπτορας, 20€

https://www.ebay.co.uk/itm/CTSTY001-2-Steering-Stalk-Control-Adaptor-For-TOYOTA-Avensis-Corolla-RAV4-Yaris/350738157706?epid=1705528140&hash=item51a99f908a:g:2kQAAOSwCGVX7OEr

 

Θα βρούμε, άλλο. Το θέμα είναι να μπορέσεις να ρίξεις το κόστος στα πάνελ και στους αντάπτορες, ώστε να πάρεις κάτι ανώτερο από το 2 din ραδιόφωνο προηγούμενης 10-ετίας. :p

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όσον αφορά τα πάνελ, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί όντως βλέπω διάφορες τιμές.

 

Όσον αφορά τα χειριστήρια τιμονιού το manual του jvc λέει πως χρειάζεται έξτρα αντάπτορας.

 

Επίσης το συγκεκριμένο απορρίπτεται γιατί δεν παίζει flac.

 

Η ευρωπαική σελίδα δεν γράφει κάτι για FLAC , άλλες σελίδες αναφέρουν το παρακάτω.

 

Παράθεση

Mechless AV 6.8 BT, USB, Aux Short Body - JVC KW-M24BT

Works for iPhone MP3 AM / FM Radio Bluetooth handsfree Android Compatible Flac

 

  • '17.3 cm (6.8 including VGA) high resolution touchscreen monitor with bluetooth handsfree function for telephone/Audio Streaming with advanced management and search features (AVRCP/1.5)
  • Clear User Interface with menu display in 12 languages and individual grouping of 3 most important Programm sources, individual background graphics via JPEG file or OFF THE VIDEO
  • 'iPod/iPhone Control with search features Siri voice over iPhone; 1 A Charging Function for smartphones & Co.; 20 pre-set memory (15 FM, 5 AM), radio text plus '
  • Individual background Via JPEG file or OFF THE VIDEO, Blue Key Illumination, space saving electronics and vividly with the the CD drive for more than 50% lower mounting depth
  • Rear USB Port for Memory Media with filming videos in the MPEG1/2/4, JPEG files and WMA and MP3 audio data; Separate connection for reversing camera; 3 Pre-amplified this. (front, rear, sub) with 2 V
  • Short Body
  • Bluetooth Audio Streaming & Control (A2DP, AVRCP)
  • Bluetooth Voice Dialing (voice recognition compatible mobile phone required)
  • Bluetooth Phone Book Access Profile (PBAP)
  • Bluetooth(R) Wireless Technology (*Available functions depend on cell phone.)
  • Bluetooth 2 Phones Full-Time Connection
  • iPod/iPhone Music Playback (via USB or Bluetooth(R))
  • 6.8" Clear Resistive Touch Panel
  • 7-Band Graphic EQ

 

Ψάξτο λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, jax7480 said:

 

Δεν έχει ηλιοροφή (μικρό το κακό, στο προηγούμενο αυτοκίνητο νομίζω την άνοιξα μια φορά για να δω αν δουλεύει) και το B&O ηχοσύστημα (έχει το απλό της BOSE). Ακόμα πιο μικρό το κακό γιατί μουσική στο αυτοκίνητο ακούω για να μην βαριέμαι και όχι γιατί μου αρέσει.

Επίσης και ευτυχώς δεν έχει τα carbon ceramic φρένα. Είδα τιμές από τους δίσκους για όταν χρειαστούν αλλαγή και κόντεψα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλικό. Περίπου 11.000€ το σετ.

 

 αμα είναι να αλλάξεις carbon δίσκους...κλάφτα! :hehe: Από την άλλη αν πλακωθείς σε τπτ ανέβα κατέβα τα βουνά (οχι οτι είναι το ιδανικό πεδίο για s8 βέβαια αυτό) νομίζω τα νορμάλ θα την ακούσουν σχετικά γρήγορα 

 

Οροφή αν δεν σου αρέσει πάσο, προσωπικά μου αρέσει τέρμα! Και το καλό ηχοσύστημα θα το ήθελα αλλά οκ και το bose προφανώς θα παίζει ικανοποιητικά... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.