Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ειχε λιγο κατηφορα αν θυμαμε καλα...θα τραβηξω καινουργιο στην επιστροφη...!!Αααα! Και επαιζε και παολαραα

Να τα εκατομυριασεις!!

Ποσο σου καιει μικτο?

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... food for thought...

Αύριο θα πάω να δω (αν είναι καλά ο μικρός και έχω χρόνο) ένα S8. 2013 μοντέλο με 111.000χλμ.

Η εναλλακτική που έχω βρει είναι Porsche Panamera Turbo, 2010, 78.000χλμ.

Και τα δύο σε υπεράριστη κατάσταση, έτσι τουλάχιστον φαίνονται, με 2 σετ τροχών, (χειμερινά, καλοκαιρινά) πλήρες book service σε αντιπροσωπίες μόνο.

Εγγύηση από τους μεταπωλητές, 1 χρόνο για το καθένα (με δυνατότητα νομίζω για 2 χρόνια με ένα πολύ μικρό αντίτιμο).

Σίγουρα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά τα αυτοκίνητα θα μπουν στις επίσημες αντιπροσωπίες για έλεγχο. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμα για αγορά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γνώμες για τα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jax7480 said:

Λοιπόν... food for thought...

Αύριο θα πάω να δω (αν είναι καλά ο μικρός και έχω χρόνο) ένα S8. 2013 μοντέλο με 111.000χλμ.

Η εναλλακτική που έχω βρει είναι Porsche Panamera Turbo, 2010, 78.000χλμ.

Και τα δύο σε υπεράριστη κατάσταση, έτσι τουλάχιστον φαίνονται, με 2 σετ τροχών, (χειμερινά, καλοκαιρινά) πλήρες book service σε αντιπροσωπίες μόνο.

Εγγύηση από τους μεταπωλητές, 1 χρόνο για το καθένα (με δυνατότητα νομίζω για 2 χρόνια με ένα πολύ μικρό αντίτιμο).

Σίγουρα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά τα αυτοκίνητα θα μπουν στις επίσημες αντιπροσωπίες για έλεγχο. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμα για αγορά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γνώμες για τα παραπάνω;

 

 

Ξεκάθαρα υποκειμενική γνώμη s8 με τα 1000! Αν έλεγες για την καινούρια panamera το συζητάγαμε, αλλά η παλιά δεν βλέπεται κατ εμε...

 

Το s8 επίσης κουβαλάει μια κυριλέ υπόσταση και ελάχιστοι θα καταλάβουν τι είναι μέχρι να τους περάσει απο πάνω...my kind of car :hehe: (ειδικα αν είναι και σε κανένα άκυρο χρώμα) 

 

Απο εξοπλισμούς τι λένε; Γιατί η porsche αν δεν είναι σοβαρά "φορτωμένο" το αυτοκίνητο θα είναι πιο φτωχή (λογικά) σε σχέση με το audi

 

ps όποιο και απ τα 2 αν τσιμπήσεις μπορώ να αιτηθώ μια βολτίτσα όταν το φέρεις Ελλάδα;;:D:D

 

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας ότι είναι στα ίδια επίπεδα εξοπλισμού, και με δεδομένο το ότι απ' ότι έχω καταλάβει έχεις το προφίλ του σοβαρού και οικογενειάρχη ανθρώπου που θέλει τη γκαζιά του ενίοτε, αλλά όχι σε σταθερή βάση, θα πήγαινα στο S8 στη θέση σου...

Χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εικόνα για κανένα από τα δύο αυτοκίνητα.

Η επιλογή της Panamera μου κάνει λίγο middle life crisis... [emoji39] Άσε που δεν κατάλαβα ποτέ τη θέση της στην αγορά.

 

Πάρε ένα Tesla να ξενοιασεις, και να σε ζηλεύουμε λίγο ακόμα! ???

Link to comment
Share on other sites

S8 και από εμένα. Άσε την Panamera για όταν με το καλό γίνεις παππούς :p

Άσχετο - σχετικό, για τι διαφορά στην τιμή μιλάμε σε σχέση με ένα καινούργιο S5 πχ;

 

PS: Αν είναι αυτό που βρήκα, δείχνει πανέμορφο το άτιμο!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nickzzz said:

Η Panamera δεν είναι 4,8 L ;

 

Ναι αλλά που κολλάει αυτό;

 

4 hours ago, and64 said:

 

Τότε πάρε όποιο έχει τον πιο καλό ήχο...case solved! :D (Η merc πάντως έχει μάλλον τους πιο εύηχους τουρμπάτους v8, τουλάχιστον με stock εξάτμιση) 

Ξέρω, ξέρω. Η μία νηπιαγωγός στον παιδικό σταθμό οδηγεί ένα E63 AMG. Βάζει μπρος τον κινητήρα και γυρνάς να δεις τι θηρίο εκκίνησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Λοιπόν... food for thought...

Αύριο θα πάω να δω (αν είναι καλά ο μικρός και έχω χρόνο) ένα S8. 2013 μοντέλο με 111.000χλμ.

Η εναλλακτική που έχω βρει είναι Porsche Panamera Turbo, 2010, 78.000χλμ.

Και τα δύο σε υπεράριστη κατάσταση, έτσι τουλάχιστον φαίνονται, με 2 σετ τροχών, (χειμερινά, καλοκαιρινά) πλήρες book service σε αντιπροσωπίες μόνο.

Εγγύηση από τους μεταπωλητές, 1 χρόνο για το καθένα (με δυνατότητα νομίζω για 2 χρόνια με ένα πολύ μικρό αντίτιμο).

Σίγουρα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά τα αυτοκίνητα θα μπουν στις επίσημες αντιπροσωπίες για έλεγχο. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμα για αγορά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γνώμες για τα παραπάνω;

 

 

 

Από την στιγμή που δεν μιλάμε για τα ίδια αυτοκίνητα, αλλά για άλλο κατασκευαστή πρέπει να κάνει

 

1) TEST DRIVER

2) Να δεις την ποιότητα του εσωτερικού.

3) Να μάθεις το κόστος των φθαρτών ανταλλακτικών του . 3-4 βασικά που αλλάζουν συχνά.

4) Να μάθεις το κόστος του service για τα επόμενα 100.000 χιλ.

5) Να δεις τι φοράνε σε σασμάν...... Το S8 φοράει κάποιο DSG ?  Googlαρε να δεις τα DSG της σειράς του αν βγάζουν πρόβλημα..... Νομίζω πως φοράει το 6τάχυτο διπλού συμπλέκτη.

6) Αμορτισέρ, λάστιχα κ.λ.π. πρέπει και αυτά να μπουν στην συζήτηση.

 

Αν θες έχω άνθρωπο που ασχολείται αποκλειστικά στην Ελλάδα με αυτοκίνητα αυτού του τύπου. Από ferrari, mercrdes, audi, lamborghini, de tomaso, jaguar, bmw και πολλά πολλά συλλεκτικά . Ίσως με μια ερώτηση να μπορούσα να σου δώσω 2-3 πληροφορίες παραπάνω για το τι πρέπει να κοιτάξεις και ποιο είναι πιο αξιόπιστο.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Panamera , οχι γιατί ειναι άσχημη αλλά γιατι τιμόνι-οδηγική συμπεριφορά αξίζει να δοκιμάσεις απο Porsche.

 

Και μετα απέρριψε τες.

 

Η οποια Porsche εδω στο Ταλίν που είμαι αυτές τις μέρες , εχει ξεπουλήσει σε Παναμερα και Καγιεν.Ακούγονται πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα το πρώτο ξενέρωμα με το S8. Μικρός χωρος αποσκευών. Για άλλους ίσως να μην είναι σημαντικό για μένα όμως που έχω να χωρέσω καρότσι διπλό για δίδυμα είναι...

Ακόμα και το δικό μου έχει περισσότερο χώρο. Το καρότσι χωράει με δυσκολία αλλά χωράει. Στο S8 δεν ειμαι σίγουρος. Από βδομάδα θα το δω που θα το πάρω για test drive. Η Panamera από τη άλλη έχει λίγο παραπάνω χώρο και καθίσματα που πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο ,αποφευγω να δινω συμβουλες  γιατι αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο για τον καθε ενα ...

μετα απο 30 χρονια πειρα σε αυτοκινητα [λογω δουλειας] κ μοτο  [λογω χομπυ] θα  τολμησω να σου δωσω την αποψη μου...

 Καθαρα λογω συνθηκων της χωρας που εισαι, της οικογενειακης καταστασης κ για λογους αξιοπιστιας θα σου προτεινα να δεις το LAND CRUISER της ΤΟΥΟΤΑ η κατι αντιστοιχο απο Ιαπωνια μερια...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο Ιαπωνικό αυτοκίνητο που ίσως θα κοιτούσα είναι το GTR. Οτιδήποτε άλλο απλά δεν θέλω να το βλέπω. Όπως ειπες είναι υποκειμενικό το θέμα.

 

1 hour ago, GriGaS said:

Πόσο χρονών είναι τα δίδυμα; 

 

Τον Ιούνιο θα είναι 2.5 ετών.

 

48 minutes ago, sstav said:

Καλή η νηπιαγωγός;;;;

Spoiler


Εσύ θα μου πεις...

 

barnehage.thumb.jpg.38cc68c30e85166f3ec06ea607aad401.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.