Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

χθες είχαμε ένα θέμα με το ξεπαρκάρισμα (μας εκλεισαν) και στην προσπάθεια να βγω εγινε η ζημια...

τι κάνουμε για επιδιόρθωση της ζάντας και πόσο περίπου θα βγει το μαλλί; 

με είπαν ότι επειδή είναι επιφανειακό δνε χρειάζεται τόρνους κτλ...σε έναν φαναρτζή με σιδηρόστοκο και βάψιμο στο χρώμα της ζάντας αμμοβολή (εδώ είναι και η δυσκολία μου είπαν γιατί θα φαίνεται διαφορά με τις υπόλοιπες_???)

Προτείνετε κάποιον μάστορα Αθήνα ΒΠ-Ανατολικά Προάστια;;;;

20170719_192636[1].jpg

Σε έναν καλό φανοποιό και τα άλλα άστα πάνω του. Ίσως μπορεί να σου κάνει σβήσιμο και να μην βαφεί όλη.

Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο τρίψιμο να φύγει και βάψιμο.

Τιμές δεν μπορώ να σου πω, δυστυχώς παίζουν πολύ αλλά λογικά με το πολύ 50€ πιστεύω θα γίνει η δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας στα φορα λένε για τον Πέττα και το chipsaway (franchise που έχει κοντά σε εμένα στο χαλάνδρι)...

ειδικά στο τελευταίο δείχνει στις εικόνες εδώ http://www.chipsaway.gr/zantes.html επιδιόρθωση αντίστοιχη με την δική μου...

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2017 at 9:53 AM, sstav said:

ψάχνοντας στα φορα λένε για τον Πέττα και το chipsaway (franchise που έχει κοντά σε εμένα στο χαλάνδρι)...

ειδικά στο τελευταίο δείχνει στις εικόνες εδώ http://www.chipsaway.gr/zantes.html επιδιόρθωση αντίστοιχη με την δική μου...

 

Ο chipsaway κάνει καλή δουλειά γενικά, τον έχουμε χρησιμοποιήσει αρκετοί από την παρέα. Από μικρογρατζουνιές έως και πιο σοβαρά χτυπήματα. Ο Πέττας επίσης είναι φημισμένος ειδικά για ζάντες, χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/07/2017 at 9:32 AM, george-gp said:

Καλημέρα σας, έβγαλα 2 φωτογραφίες, νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που σας λέω, βοηθάνε καθόλου;

9dafe99f2e133a2eab5a0e774ca416f4.jpgd1794073b77735b5a8530bc5e8debd7e.jpg

Κάτι που βρίσκεται στην κολώνα ή στο τιμόνι και δεν το έχεις.

Μπορεί να είναι χειριστήρια ηχοσυστήματος, extra κουμπάκια για τηλέφωνο κλπ.

Το Cruise χρειάζεται 5 καλώδια, συνήθως έχει:

up,down,resume,12v,ground (τουλάχιστον στα Fiat-ο-ειδή),

οπότε δεν νομίζω ότι είναι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που βρίσκεται στην κολώνα ή στο τιμόνι και δεν το έχεις.
Μπορεί να είναι χειριστήρια ηχοσυστήματος, extra κουμπάκια για τηλέφωνο κλπ.
Το Cruise χρειάζεται 5 καλώδια, συνήθως έχει:
up,down,resume,12v,ground (τουλάχιστον στα Fiat-ο-ειδή),
οπότε δεν νομίζω ότι είναι αυτό. 


Ίσως είναι προβολακια ομίχλης που δεν έχω...

άρα δεν έχει σχέση με την οbd θύρα; νόμιζα ότι ίσως είναι κάτι για διάγνωση βλαβών χωρίς υπολογιστή, νομίζω κάποια Honda το είχαν αυτό..
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Το Cruise χρειάζεται 5 καλώδια, συνήθως έχει:

up,down,resume,12v,ground (τουλάχιστον στα Fiat-ο-ειδή),

οπότε δεν νομίζω ότι είναι αυτό. 

To cc χρειαζεται επαφη στο συμπλεκτη, μεταξυ αλλων

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ καμμένος που άλλαξα υαλοκαθαριστήρες και πήρα τους original από την αντιπροσωπία; (19 ευρώ οι δύο εμπρός)

 

Ξέχασα να σας πω πως έβαλα λάστιχα στο Yaris. Τελικά πήγα σε Michelin Energy, 330 η τετράδα τοποθετημένα. Σε πρώτη φάση είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο από το θέμα θορύβου/ποιότητας κύλισης, όσο και από την απόδοσή τους στο φρενάρισμα και σε σημεία με γλιστερή (στεγνή) άσφαλτο που έχουμε στην πόλη μου.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Και στο φρένο.

Αυτο υπαρχει στανταρ

πριν 19 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Ναι είσαι πολύ καμμένος. Εγώ θα έβαζα κινέζικους με 2-3 ευρώ.

Τους τελευταιους τους πηρα γυρω στα 8€ περισυ. Flat παντα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας κρατάνε; Εμένα έβγαλαν 7μιση χρόνια (το αυτοκίνητο παρκάρει σε πιλωτή) αυτοί που είχε από την αρχή, οπότε πήρα τους ίδιους ελπίζοντας να κρατήσουν... Σε συνθήκες βροχής ήταν ακόμα εντάξει, αλλά σε ψιχάλα/καθάρισμα με τα πιτσιλιστήρια τα έκαναν ολίγον κώλο...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είμαι πολύ καμμένος που άλλαξα υαλοκαθαριστήρες και πήρα τους original από την αντιπροσωπία; (19 ευρώ οι δύο εμπρός)

Το πιθανότερο είναι να φοράς Mitsuba και να άλλαζες μόνο τα λάστιχα με κάνα τάλιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι καμμενος. Στην Ελλάδα πάντα έβαζα Bosch Aerotwin με 40€ τη δυάδα. Για το Α8 δεν υπάρχουν οπότε βάζω τους original Valeo, 55€ οι 2. Αλλαγή κάθε 2 χρόνια επειδή στην Ελλάδα το αυτοκινητο ήταν πάντα εκτεθειμένο στον ήλιο και ξεραίνονταν. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα Bosch Aerotwin άντε να κράτησαν δύο χρόνια. Ήδη έχουν αρχίσει να καθαρίζουν το μισό τζάμι.

Βέβαια το αμάξι είναι όλη μέρα στον ήλιο και δεν ξέρω αν είναι γνήσιοι γιατί παίζουν αρκετοί ιμιτασιόν (μου τους έκαναν δώρο από την αντιπροσωπεία όταν αγόρασα το αυτοκίνητο).

 

Βλέπω οι επόμενοι να είναι Κινέζικοι αλλά έχουν άθλιο look. Ίσως παραγγείλω λάστιχο αν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.