Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

8 hours ago, cna said:

@PetrosD Εγώ πάντως την είχα πατήσει σχετικά άσχημα από σκύλο (τσαλακωμένο φτερό, σπασμένος προφυλακτήρας κλπ) γιατί έκανα το λάθος να προσπαθήσω να αποφύγω τον σκύλο. Το θέμα, λοιπόν, είναι το πώς αντιδρούμε στο κάθε ερέθισμα. Προφανώς ακόμη και με 80 χλμ/ω μπορεί να σκοτωθεί κάποιος από σκύλο εάν η αντίδρασή του τον οδηγήσει στο να βγει στο αντίθετο ρεύμα πχ...
Πάντως είναι και θέμα περιθωρίου: άλλο περιθώριο αντιδράσεων έχει κάποιος που τρέχει με 80 και άλλο αυτός που τρέχει με 200. Από ένα σημείο και μετά το περιθώριο αφορά τόσο λίγο χρόνο ώστε δεν επαρκεί ο μέσος χρόνος αντίδρασης ούτε του νωτιαίου μυελού (νομίζω είναι λίγο πάνω από 1 sec).

Την έχω πατήσει από σκύλο όπου για να μην τον χτυπήσω το έριξα σε χαντάκι. 3000€ ζημιά. Δεν πήγαινα με πάνω από 50 αλλά ήταν νύχτα και τον είδα τελευταία στιγμή. 

Παραμονή του γάμου της αδερφής μου όπου δεν είχα πιει σταγόνα για να πηγαινοφέρνω κόσμο στο ξενοδοχείο.  Στην τελευταία διαδρομή και γυρνώντας στο σπίτι την έπαθα. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

@f117

Philips White Vision έβαλα εγώ, κυρίως λόγω κόστους / ποιότητας / απόχρωσης.

20κάτι ευρώ το σετ, είναι αρκετά λευκές, έχουν ικανοποιητικό χρόνο ζωής (υπολογίζω να μου βγάλουν 3 χρόνια).

Όσο πιο δυνατές, τόσο λιγότερο χρόνο θα βγάλουν.

Επίσης προσοχή δεν είναι όλες road legal, οι racing vision σε ένα σοβαρό κράτος π.χ. δεν θα περνάγανε ΚΤΕΟ.

Έβαλα WhiteVision τον Οκτώβριο 2016. Κάηκαν σχεδόν ταυτόχρονα τον Ιανουάριο 2017 <_< Μάλλον ήμουν άτυχος.

 

Τώρα έχω RacingVision. Οι συγκεκριμένες είναι road-legal, ακόμα και σε σοβαρό κράτος:

 

Capture.thumb.PNG.a93ea356159119984ac9d0c6ff262c95.PNG

 

Μη road-legal στην EU είναι, για παράδειγμα, οι DiamondVision, που έχουν colour temp 5000K.

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει από σκύλο όπου για να μην τον χτυπήσω το έριξα σε χαντάκι. 3000€ ζημιά. Δεν πήγαινα με πάνω από 50 αλλά ήταν νύχτα και τον είδα τελευταία στιγμή. 
Παραμονή του γάμου της αδερφής μου όπου δεν είχα πιει σταγόνα για να πηγαινοφέρνω κόσμο στο ξενοδοχείο.  Στην τελευταία διαδρομή και γυρνώντας στο σπίτι την έπαθα. 


Δύσκολο να καταπολεμήσεις τα αντανακλαστικά.
Ευτυχώς μέχρι τώρα, σε ένα σκυλί, 2 γατιά και μία αλεπού, κατάφερα και έμεινα στην πορεία μου. Έτσι και αλλιώς έτσι πως πετάχτηκαν δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια.
Στεναχωρήθηκα που τα πήρα από κάτω, αλλά καλύτερα αυτά παρά εγώ και επιβάτες.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SirDiman said:

Τις λαμπες να ΜΗΝ τις πιάνεται με τα χέρια , να φοράτε γάντια γιατι μένουν λάδια κλπ πανω και καίγονται

Το ξέρω. Σίγουρα δεν έφταιγε αυτό στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο μηχανολογικά είναι προχώ τόσο κιτς σχεδιαστικά έχει καταλήξει το ένδοξο όνομα του Type R  ( Τάπερ στα ελληνικά για να συννενοούμεθα).

 

Το πρες κιτ που το συνοδεύει και λεει περι broader κοινού και λοιπές μπουρδίτσες , προσθέτει πόντους χαζομάρας σε ένα ανυπέρβλητα φλυαρο μοτίβο που 

μόνο τα sales skills του Αδώνιδος μπορούν να συναγωνιστούν πετυχημένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, honda22 said:

Γιατί το αυτοκίνητο είναι καλύτερο αισθητικά; :p

φιλε, το πιστευεις οτι δε προσεξα καθολου το αυτοκινητο αλλα την διαφημιση ; :hehe:

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Την έχω πατήσει από σκύλο όπου για να μην τον χτυπήσω το έριξα σε χαντάκι. 3000€ ζημιά.

Κάτι τέτοια ακούω και συνεχίζω να έχω μικτή μετά από 7 χρόνια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περι φωτισμου... Θελω να αλλαξω τα φωτα ( :p ) στο golf mk6 μου.

 

Πορειας/μεσαια εχω H7

daylight και fog το βραδυ ειναι Η3

 

 

Εχετε κανα συνδυασμο για χενον Kit αλλα και λαμπες για τα H3 ωστε να ταιριαζουν σαν χρωματα.  Απο χρωμα σε 5κ η 6κ  σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.