Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

χάλια λάστιχα αλλά στεγνή άσφαλτο απλά έμπαινε το ESP/ASR στα 200

Φιλε μην το κανεις αυτο. Ειναι κριμα.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Γιάγκο σοβαρά το έγραψες για τα λαστιχα ότι ήταν του '06;

Καλα, δεν συμφωνησαμε πριν λιγα ποστ να τα αφηνουμε μεχρι να φτασει ζαντα? Παλι τα ιδια θα λεμε? :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GriGaS said:

Τώρα ο Πουρναρακης λέει ότι τα ελαστικά ήταν χειμερινά.. 

Ξεδιαλύνεται το μυστήριο και για άλλη μια φορά επιβεβαιώνομαι ότι δεν φεύγουν έτσι τα αυτοκίνητα :p 

hint: αν ισχύει, συνήθως τα χειμερινά έχουν πολύ χαμηλότερο δείκτη ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στη Michelin πάντως έχουν χειμερινά ελαστικά με δείκτη ταχύτητας V δηλαδή 240 χλμ ανά ώρα ως προτεινόμενα για την 911 - 997 (αν δε κάνω λάθος τέτοια είπαν ότι ειχε) 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GriGaS said:

Ψάχνοντας στη Michelin πάντως έχουν χειμερινά ελαστικά με δείκτη ταχύτητας V δηλαδή 240 χλμ ανά ώρα ως προτεινόμενα για την 911 - 997 (αν δε κάνω λάθος τέτοια είπαν ότι ειχε) 

V βάζω στο Punto, το Stilo φοράει Y (σε θερινά).

Πολύ λογικό ακούγεται, παλιά λάστιχα, υπερ-μαλακή γόμα (χειμερινά), χαμηλός συντελεστής ταχύτητας... όλα έδεσαν!

3 minutes ago, karmen1983 said:

Ειλικρινά τώρα τι ψάχνετε; :p 

 

 

Τη λύση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Τη λύση!!!!!

24 ετών παιδί με τα μυαλά πάνω από τα μαλλιά, επιστρέφει από Αμερική και πάει Αραχωβα με κολλητό.  (Κάτσε να σου δείξω πόσα πιάνει το εργαλείο φάση).

Πάει με 200 φευγα σε ελαφρά βρεγμένο οδόστρωμα.

Η λύση είναι να μην πήγαινε με 200 γιατί σε καμία περίπτωση δεν είχε την εμπειρία να ελέγξει ένα τέτοιο όχημα με τέτοια ταχύτητα. Πόσο μάλλον αν τα ελαστικά ήταν για βρούβες και τίποτα άλλο όπως αναφέρουν.

Αν ήταν χειμερινά ή καλοκαιρινά λες να γλιτώναμε το καλοκαιρίνο που έγινε εκει πέρα; Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

24 ετών παιδί με τα μυαλά πάνω από τα μαλλιά, επιστρέφει από Αμερική και πάει Αραχωβα με κολλητό.  (Κάτσε να σου δείξω πόσα πιάνει το εργαλείο φάση).

Πάει με 200 φευγα σε ελαφρά βρεγμένο οδόστρωμα.

Η λύση είναι να μην πήγαινε με 200 γιατί σε καμία περίπτωση δεν είχε την εμπειρία να ελέγξει ένα τέτοιο όχημα με τέτοια ταχύτητα. Πόσο μάλλον αν τα ελαστικά ήταν για βρούβες και τίποτα άλλο όπως αναφέρουν.

Αν ήταν χειμερινά ή καλοκαιρινά λες να γλιτώναμε το καλοκαιρίνο που έγινε εκει πέρα; Δε νομίζω...

Τιποτε δεν θα γλυτώναμε. Απλά δεν ηξερε να ελεγξει το αυτοκινητο, οποτε δεν θα αλλαζε τιποτα και ερπυστριες να ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τα Χριστούγεννα ο θείος μου από την Αυστραλία νοίκιασε για τις διακοπές του μια 911. Δε θυμάμαι ακριβώς μοντέλο. Με πήγε μια βόλτα στην εθνική και παρότι δεν τον άφησα να με πάει πάνω από 150 ομολογω ότι χεστηκα με την επιτάχυνση και επιβράδυνση της. Θυμάμαι πάντως ότι του είπα δε με ενδιαφέρει να δω αλλά, έχω παιδί. Στη επιστροφή μου την έδωσε για λίγο, αλλά δεν τόλμησα να την παω πάνω από ογδόντα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι πως θα το γλίτωνες. Χειμερινά λάστιχα σημαίνει πως δεν λειτουργούν τόσο καλά όσο τα θερινά σε βρεγμένο. Επίσης έχουν χαμηλότερο όριο ταχύτητας. 

Π.χ στο δικό μου τα χειμερινά είναι V και τα θερινά είναι ZR(Y). 

Και αν σε ενδιαφέρει το όχημα που οδηγείς αυτά τα απλά πράγματα τα γνωρίζεις (δηλαδή φοράω τα χειμερινά λάστιχα στο αυτοκίνητο άρα οταν είναι καινούργια δεν ξεπερνώ τα 240χαω. Αν είναι 2ης, 3ης σεζόν δεν ξεπερνώ τα 210-200χαω). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, karmen1983 said:

24 ετών παιδί με τα μυαλά πάνω από τα μαλλιά, επιστρέφει από Αμερική και πάει Αραχωβα με κολλητό.  (Κάτσε να σου δείξω πόσα πιάνει το εργαλείο φάση).

Πάει με 200 φευγα σε ελαφρά βρεγμένο οδόστρωμα.

Η λύση είναι να μην πήγαινε με 200 γιατί σε καμία περίπτωση δεν είχε την εμπειρία να ελέγξει ένα τέτοιο όχημα με τέτοια ταχύτητα. Πόσο μάλλον αν τα ελαστικά ήταν για βρούβες και τίποτα άλλο όπως αναφέρουν.

Αν ήταν χειμερινά ή καλοκαιρινά λες να γλιτώναμε το καλοκαιρίνο που έγινε εκει πέρα; Δε νομίζω...

Δεν φεύγει με 200 το συγκεκριμένο έτσι χωρίς να υπάρξει μηχανικό πρόβλημα.

Κοίτα ένα σάπιο αυτοκίνητο: 

Άνετα το επαναφέρει το ESP, εδώ το επαναφέρουν οι κάγκουρες.

hint: don't try these at home γιατί οι τούμπες που θα μετρήσετε θα είναι πιο πολλές από τα καζάνια για X.O. στην ισλαμική κόλαση :p 

Επίσης τα fail video αυτονόνενε είναι με πολύνεκρα. 

Απλά όταν λέει ο ιαβέρης για οδηγική παιδεία και έλληνες μου έρχονται αυτοί στο μυαλό και λέω καλά είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Άστα.

Το σημείο https://www.google.gr/maps/place/38°22'18.2"N+23°23'46.3"E/@38.3720778,23.3890098,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d38.371728!4d23.396204

Δεν έχει φανεί ακόμα η κατασκευή (εικόνα 2015).

Ήταν απόλυτη ευθεία.

Το Porsche είχε την ακριβή γωνία και πορεία για να περάσει εκεί μέσα. Αν κ με τέτοια ταχύτητα δεν νομίζω πως οι μπαριέρες θα έκαναν κάτι.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η ταχύτητα έφτανε τα +200χλμ/'ωρα. 

 

Τραγικό απλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη μιλάς σοβαρά και πάλι; Ειδες στο πρώτο βίντεο σε τι στάση είχε το κορμί του;

Αλλο να το περιμένεις, να το προκαλείς και να ξέρεις τι να κάνεις και άλλο αυτό που έγινε και όπως έγινε!

Επίσης, μερικοί στο δεύτερο βίντεο παίξανε και λότο και έκατσε. Βάλε τους να το ξανακάνουν να δούμε. Είναι κάποιες περιπτώσεις που η τύχη χαμογέλασε. Τόσο απλά.

Μη με τρελαίνεις τώρα και να μου λες μη το δοκιμάσεις σπίτι κλπ

Οδηγάω χρόνια. Εχω πατήσει και εγώ το γκάζι ειδικά τον πρώτο καιρό που τα μυαλά ήταν αλλού.

Το πιο πιθανόν είναι το παιδί να πανικοβλήθηκε και όχι να γύρισε τιμόνι αλλά να το άφησε και να ήταν έτοιμος να πηδήξει έξω.

 

Δεν ειμαι η κλασική ξανθια στο τιμόνι. Οπότε Plz... Τι κάθεσαι και συγκρίνεις και τι κάθεσαι και μου λες ότι τα 200 δεν ειναι τίποτα για τέτοια αμάξια...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.