Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Εγω εγραψα για διαφορετικες στροφες, οχι για λιγοτερη αντισταση

 

Περισσοτερη ταχυτητα -> λιγοτερη ροπη 

γιατι αλλαζει η σχεση μεταδοσης (κεντρικος αξονας προς καθε ημιαξονιο)

 

πες του "να μαθει μπαλιτσα"

 

ο ορος δε, που απεφυγε να αναφερει ειναι το torque vectoring που εχουν τα audi πχ

 

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

@slalom , επειδή διακρίνω ότι δεν παίζεις με φουνταριστό επιθετικό που τροφοδοτείται απο 10άρι τρεχαντήρι

τσάκω λίγο κι αυτό για να οργώνουν τα μπακ σου πάνω κάτω το τεραίν

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Λυπάμαι πραγματικά αυτόν που θα δώσει 51.000€ για να το πάρει το "ατρακάριστο".

Βέβαια αν γίνει ένας σωστός έλεγχος από μάστορα που ξέρει, θα τα βρει όλα. Δεν γίνεται να έχει ξηλωθεί το μισό αυτοκίνητο από κάτω και να μην το καταλάβει σωστός μάστορας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μα τα πάντα γράφουν ημερομηνίες & κωδικόυς πάνω, τουλάχιστον στα made in Germany που γνωρίζω.

Άρα κάποιος που γνωρίζει μπορεί να συμπαιράνει τι έχει αλλαχτεί και τι όχι.

 

Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να το ψάξεις τόσο πριν το αγοράσεις γιατί δεν είναι κάτι εύκολο, πόσο μάλλον όταν η δουλειά επισκευής είναι άψογη (όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες δείχνει σα κουνούργια η AMG).

Link to comment
Share on other sites

Θρυλική Ferrari, αμύθητης αξίας, σκούριαζε επί 30 χρόνια μέσα σε ένα διαμέρισμα (Photos)

Παράθεση

Το συγκεκριμένο μοντέλο κατασκευάστηκε το 1959. Το 1975 την αγόρασε μεταχειρισμένη ο άγνωστος ιδιοκτήτης ο οποίος την έβαλε στο… διαμέρισμα ρίχνοντας τοίχους που μετά ξανάχτισε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lakisss said:

Εμένα μου κάνει πιο μεγάλη εντύπωση το τιμολόγιο επισκευής και το τιμολόγιο πώλησης στην Ελλάδα της κρίσης.

48500 για να επισκευάσεις ένα αυτοκίνητο των 61000 ευρώ είναι μη εισπράξιμα, μιας και θα έβγαινε ολική καταστροφή ακόμη κι αν είχε μεικτή.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα του θέματος, παίρνεις ένα αυτοκίνητο με 360 άλογα κατά βάση μπροστοκίνητο με σύμπλεξη τις πίσω ρόδες όταν γλιστρήσει (αν θυμάμαι καλά), και λες ότι δεν συμπεριφέρεται σωστά υπό βροχή. 

Μήπως να έπαιρνες το 1.5 dci να σου συμπεριφέρεται και σωστά στη βροχή να γλιτώσεις και 50.000 ευρά?

 

Αντίστοιχο με το παίρνω ένα τζηπ v8/v10 με 500 άλογα και φεύγω με 200 σε στροφή των 100. 

Τα άλογα θέλουν σύνεση, αν δεν έχεις σύνεση, πάρε κάτι πιο αργό.

 

Όποιος θέλει να δει πως οδηγούνται τα άλογα, ας δει τον Walter εδώ:

 

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να οδηγήσει έτσι εντός αθηνών ας πούμε με κίνηση και υπό βροχή ας το πει και σε μας να τον στείλουμε στο Δαφνί μπας και γλιτώσει κάνας αθώος.

 

 

On a side note, πέτυχα αυτό ψάχνοντας τυχαία, εκπληκτικό αυτοκίνητο σαν ιδέα...

https://autogroupae.car.gr/photos/780923/

 

Μηχανή Ferrari στο Thema! Αντίστοιχο με την Quattroporte 4.2 20 χρόνια πριν!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sotiris said:

 

On a side note, πέτυχα αυτό ψάχνοντας τυχαία, εκπληκτικό αυτοκίνητο σαν ιδέα...

https://autogroupae.car.gr/photos/780923/

 

Μηχανή Ferrari στο Thema! Αντίστοιχο με την Quattroporte 4.2 20 χρόνια πριν!

Κλασσική Ιταλική τρέλα η 8.32! Με ηλεκτρική αεροτομή που κρυβόταν για κυριλέ καταστάσεις και οτι μπορεις να φανταστεις απο εξοπλισμους μεσα, ηλεκτρικα καθίσματα, δερματα παντου, clima αυτόματο κλπ...

 

Και ενα ωραίο vid του Davide Cironi για το όχημα:

 

 

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:
Παράθεση

Είχα τονίσει αρκετές φορές οτι αυτο το αμάξι δεν ειναι για καθημερινή χρήση και ειδικά μεσα στην Αθήνα....
Με σχετικά μικρή ταχύτητα έφεραν αυτα τα αποτελέσματα.

 

τι ωραία και ΓΟΥΣΤΟΖΙΚΑ τα γράφει ο παίκτης.

Θα σταθώ στο μικρή ταχύτητα, γιατί για να βγάζεις ένα 4κίνητο με ηλεκτρονικά, 4πίστονες  και στήσιμο ->  off-σπασμένο στο 50% τουλάχιστον 

μόνο μικρή δεν θα είναι η ταχύτητα ή μόνο μικρή δεν θα ήταν η ταρζανιά που επιχείρησε. 

 

All in all, 

 

4ADSlcS.jpg

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πηρα OBD2 για την ρουφηχτρα μου.


Και εβαλα ενα προγραμμα torque pro / fuel consumption (Plugin) 

Εχει μια ιδιαιτεροτητα αυτο και διαβαζει μαλλον λαθος.
Αν τσουλαει ελαχιστα το αμαξι με "νεκρα" τοτε αυτο νομιζει οτι εχω βαλει πρωτη και δειχνει κατι τρελα νουμερα.
Ετσι ανεβαζει τον Μ.Ο. της καταναλωσης μαλλον.Γτ μιλαμε σε καταστασεις "σταματα-ξεκινα"
Παρολα αυτα κατεγραψα την διαδρομη μου απο την δουλεια μου προς το σπιτι μου.(οικονομικη οδηγηση)Συμφωνα με τα λεγομενα σας ειναι ενταξει ε ; και δεν φαινεται να εχει προβλημα το αμαξι..

 

 

unnamed.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, UltraB said:

Και θα έπρεπε να γνωρίζουμε εμείς την διαδρομή απ την δουλειά σου σπίτι σου; :p

Πες ρε συ τη διαδρομή είναι, σταμάτα - ξεκίνα, ανοιχτός δρόμος, μεικτός;

αφενος οτι την εχω αναφερει τοσες φορες...γραφει και τον Μ.Ο. ταχυτητας...που ειναι και το πιο σημαντικο.
Παρολα αυτα δες.. :p

 

Screenshot_2017-02-17-12-57-21.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα, μια χαρα ειναι.Ισως ελαχιστα πιο πανω απο το κανονικο.Αλλα δε μπορουμε να βγαλουμε ακριβες συμπερασματα λογω οτι δεν εχουμε Μ.Ο στα trips τους.
Θα το γεμισω σημερα να δω ποσο εχω καψει :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

απ'το αστρα μου....ανοιχτός δρόμος Παιανία-Γλυφάδα-Παιανια (Βάρης κορωπίου) 4.7 λτ/100χλμ...Κανονίστε να πουληθεί η οπελ από την GM στην PSA...

 

Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από αμάξι του '16. Η Opel προσπαθεί όσο δε πάει αλλά νομίζω ότι η GM δεν της έχει μεγάλη εκτίμηση και την έχει κάπως ξεγραμένη.

Οπότε για να ενδιαφέρεται για εξαγορά η PSA, κάτι σημαντικό και ενδιαφέρον βρίσκει στην Opel.

 

Αν εξεραίσουμε το Astra J, και πριν αλλά και τώρα βγάζει πολύ καλά και ποιοτικά αυτοκίνητα που ήταν / είναι απ τα πρώτα σε πωλήσεις.

Στην τελευταία γενιά Peugeot, αν κρίνω απ το 2008 συγγενικού πρωσόπου, έχουν ξεφύγει. Αρκετά ποιοτικά υλικά, προσεγμένη συναρμολόγηση και με προσοχή στις λεπτομέρεις. Κάτι που δεν συνάντισα τόσο στο νέο Astra όπου μου έλειπαν κάποια πράγματα που ήθελα να δω.

Πιστεύω ότι αν εν τέλει εξαγοραστεί και συνδιάσουν τα θετικά κάθε ομίλου θα έχουμε φοβερές προτάσεις από την PSA στην αυτοκινητοβιομηχανία.

 

@GoMaR Μια χαρά μου φαίνεται. Και εμένα το spiritmonitor δείνει >0.2 διαφορά σε σχέση με την καλύτερη μεικτή κατανάλωση που έχω πετύχει σε μεικτές διαδρομές.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απο οτι ειδα, μια χαρα ειναι.Ισως ελαχιστα πιο πανω απο το κανονικο.Αλλα δε μπορουμε να βγαλουμε ακριβες συμπερασματα λογω οτι δεν εχουμε Μ.Ο στα trips τους.
Θα το γεμισω σημερα να δω ποσο εχω καψει :p

 

γομαράκο!! πέρασε καμία εφαρμογή για τον υπολογισμό οπως το spritmonitor.... μια χαρά είσαι μη μασάς...

κοίτα εμένα... είμαι ο τελευταίος...στην τελευταία σελίδα....αντιοικονομικός :p

 

https://www.spritmonitor.de/en/overview/49-Toyota/441-Yaris.html?fueltype=1&constyear_s=2012&constyear_e=2017&gearing=1&powerunit=2

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.